Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Témaindító: Kutyuli, idő: Márc 29, 2008
Témakörök:
Köszi szépen. Megnézem és jelentkezem.
Sziasztok!
A tegnapi nap sikerült egy igazi ritkaságra szert tennem Egy Rektra RA33-as rádióra. Első sorban az elektronikát szeretném rendbe rakni főként kondi csere és újra vezetékezés mivel a szigetelés teljesen szétment rajtuk. Segítségeteket szeretném kérni kapcsolási rajz ügyben. Én nem találtam használhatót így bízok benne hátha valakinek van egy használható rajz. Válaszokat előre is köszönöm!
Szép darab 1937-ből (kb). Valószínűleg visszacsatolt audion - KF-et nem látok.
Az elkót cserélték kb a 60-as 70-es években. Radiomuseum. org sok csehszlovák rádiót ismer.
Szerintem ezt keresed.
Valóban az egyik elkót cserélték. A másik eredetinek tűnik.
Sajnos az egyik cső is cserélve lett de nem AL4-est raktak bele. A képen látható a cső, sajnos túl sok felirat nincs rajta és nem is tudom beazonosítani hogy milyen lehet.
Szia!
Szerintem AL4 lesz az, miből gondolod hogy nem?
Nekem így jobban tetszik...
Talán fokozza a lelkesedésed a helyreállításra.
Szimplán a kinézete miatt gondoltam ezt. Eredetileg Telefunken márkájú AL-4-es cső volt ebben a típusban ami nagyobb cső volt (méret ügyileg).
Lenne még egy kérdésem. A kapcsolási rajzon a kondi mellet lévő adatok a 20T vagy 2T mit jelentenek?
Tudom elég kellemetlen kérdés részemről de ilyennel még nem találkoztam. Leginkább a T betűre lennék kíváncsi hogy mit jelent.
A választ biztosan nem tudom, de úgy tűnik a nF rövidítése lehet az értékek alapján.
Csak kapcsolódó téma: Nálunk használatos volt a CGS szerint: 1 cm = c-2*105 F ~ 1.112650056053618432174089964848 pF. Forrás
A funkciókból ítélve, én nF nagyságrendre tippelek.
Tisíc, azaz ezer, csehül. (pF-ben értendő) A II. VH előtti magyar pénzeken öt nyelven rajta volt az értéke. Pl: Tisíc Korun az 1000 Koronás.
A hozzászólás módosítva: Jún 25, 2021
Igen, pont ezt akartam mondani, hogy 2+1-es egyenesvevőnek látszik!
Nekem speciel ezek a kedvenceim ebből a korszakból, az egyszerű kapcsolástechnika miatt is.
Szia!
A héten tudtam szerezni egy tolmácsgépet, ha érdekel szívesen küldök fényképeket, és ha minden jól megy akkor még több darabot be tudok szerezni.
A fényképeket lehetne ide is?
Sziasztok!
Beszerezném a REKTRA RA33 rádióhoz a kondikat. Viszont segítségeteket szeretném kérni hogy szerintetek a kondenzátoroknak mekkora lehet a névleges feszültsége? Sajnos az eredeti alkatrészen semmi sem látszik. Sajnos a 80 éves kosz rendesen rászáradt a kondikra és némelyik teljesen szétrepedezett.
Bejelöltem neked azokat, ahol számit a feszültség.
Mostanság 400 és 630 V a járatos érték, amit boltban kapsz. De nem kell ám mindent ész nélkül cserélni (de nem értek hozzá). Amit pirossal megnyilaztam, az nagyon kritikus kondenzátor, ha kicsit is átvezet... Ami nincsen megjelölve, ott mindegy a feszültség, de szerintem nem is kell cserélni (másutt sem mindent), valamint méretben úgyis belefér normális kondenzátor, SMD meg minek és akkor is hülyén néz ki egy csöves rádióban.
Ahogy Gafly írta, csak azt cseréld amit muszáj. És a régi kondit ne szedd ki , tedd be párhuzamosan az újat, ha kell a régi egyik lábát választd le. Olajpapír kondenzátorokba bele is lehet építeni a pótlást.
Egyéb ötletek: http://users.atw.hu/mesterfogasok/ Idézet: „És a régi kondit ne szedd ki , tedd be párhuzamosan az újat” Kivéve ha átvezet, amit bejelöltem. De erre irtad, hogy a réginek elcsipjük a lábát...
Van az a régi kondi amitől nehéz szívvel de meg kell válni ha már nem tudjuk hűen követni a megjelenést. Nekem is az új fajták vannak betéve.
Szia!
A rádiód belső képéről nem lehet megállapítani, hogy 2 db 32 µF-os elkó van-e bent, vayg 1 db 32+32 µF-os és egy valamilyen, de van a "kínai recept"... Elfűrészeled a nyakánál, kibelezed, beépítesz 1 vagy 2 megfelelő kapacitásút a modern fajtákból, bekötöd, megragasztod kissé és egy vékony pánttal összeragasztod a két részt. Meg se lehet látni jóformán. A többi kondi pedig nem nagy ügy.
A kapcsolás szerint 2 db 32 µF-os van bent, nem közös a ház..
Köszönöm mindenkinek a segítséget és a tanácsokat.
Készítettem az aljáról is képet. Jelenleg 2db 50+50 µF elkó van beépítve a 2db 32µF helyett. Javítás lehetett, sajnos elég keszekusza kötések vannak az elkó-nál. A bent lévő elkók kibontásra kerülnek és csak az elkók háza lessz felhasználva. 32µF elkó már nincs így csak 47µF elkóval tudom pótolni. Sajna egy kis probléma adódott mivel van a rádióban egy 200pF kondenzátor amit ekkora feszültséghatárra nem lehet beszerezni(400V vagy 630V). Csak 100V-at találtam. Igaz 200pF nincsen már és ide is 220pF kapható. A rajzon pirossal bekarikáztam melyikről van szó.
Az a "villanyantenna" kondenzátora, opcionálisan a hálózati vezeték az antenna. Ezt miért akarod cserélni? Ha átütött, vagy nem akarod használni, kösd ki az egyik lábát.
Elektroncsöves egyenirányitásnal nem szerencsés "túlzottan nagy" puffer kondenzátort alkalmazni, nem véletlenül van a katalógusban megadva a maximális kondenzátor kapacitás...
Esetedben 60 µF a katalógus adat. A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2021
Itt csak az AZ1 katódon lévő elkó az érdekes, a másik már 10 kohmon át kapja a pozitívot.
47 µF-ig nyugodtan be lehet cserélni. A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2021
Sajna nem lehet kettős elkót alkalmazni, mert az AZ katódnál lévő negatívja nem a testre megy, a 2. már testelt. A kimenő primernél sem kritikus a kondik fesz. tűrése, hiszen jó, ha 10-20V van a két fegyverzet között. Én azt a "villanyantennát" kiirtanám belőle, valamint minden ellenállást megmérnék, biztos, hogy van közöttük "megnyúlt".
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2021
|
Bejelentkezés
Hirdetés |