Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Témaindító: Kutyuli, idő: Márc 29, 2008
Témakörök:
12:03-kor pontosan ezt írtam be... nem figyeltél: "nem közös a ház".
A végcső előfeszültségét a 160 ohmon állítják elő. A "villnyantenna" persze nem oké, még a régi 110 voltnál is kellemetlen lehetett esetleg. A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2021
Sziasztok!
Tolmácsgép, EMV.
Sziasztok!
Elkészültem a rádió elektromos részével és a javítás sikeres lett. Szépen fogható a Kossuth rádió úgyhogy sikeresnek könyvelem a javítást Szép hangja van, nagyon minimális búgó hang halható de nem zavaró nagyon minimális. Kompletten át kellet kondizzam mivel az eredeti kondik nem voltak jók. Közel sem azokat az értékeket mértem rajta amit kellet volna ,bőven a tűréshatár alatt voltak. Némelyiket fólia kondenzátorral pótoltam némelyiket kerámiával. Próbáltam lekövetni a régi kinézetet a kondiknál. Ezek úgy készültek hogy vásároltam MÜ-III védőcsövet ezt megfelelő méretre vágtam. A védőcsőbe beragasztottam a kondenzátort majd a cső két végét fekete SIKA-val fedtem le, a végén matt feketére festettem(ami inkább kicsit selyemfényű lett). A régi lapos kialakítású kondiknál a az egyik oldalára felragasztottam a kerámia kondenzátort majd itt is fekete SIKA-val lett fedve. Szerintem nagyon jól sikerültek de készítettem képet is hogy milyen lett. A régi elkókat kibeleztem és a házba beépítettem az új elkókat. Ide sikerült szereznem 33uf/400V elkókat. Ami nagy munka volt az a komplett újból vezetékezés. A vezetékeket muszáj volt cserélni mivel a szigetelés nagyon sok helyen le mállott (az idő vasfoga). Itt sajnos sárga vezetéket nem tudtam szerezni így barna színű vezetékkel lett pótolva. Ezen kívül a hullámváltó és a forgó kondik pucolva lettek és a sasszén lévő rozsdát is passziváltam. A villanyantenna nem került bekötésre Szeretném mindenkinek megköszönni a segítséget! Külön köszönöm ferci a sok segítséget! Többi a képen
És egyben
Idézet: „majd a cső két végét fekete SIKA-val fedtem l” Mivel?
Sikaflex-552 ragasztó
Ipari ragasztó. Rugalmas kb mint a szilikon. De rendkívül erős. Autók karosszériákat, szélvédőket, de nagyjából mindenre lehet használni. Jó plexihez,műanyagokhoz, fémhez, üvegre.
Nagyon profi, ötletes, kíváncsian várom a doboz felújítását is meg persze a végeredményt.
Látszik hogy sokat dolgoztál vele, csak gratulálni tudok én is!
Gyakorlatilag újra épitette, főbb részek megtartásával...
A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2021
Sajna a doboza még nagyobb munka lesz szerintem mint az elektronika.
A doboz tetején lévő furnér végigrepedt és néhol hiányzik is belőle kisebb darabok. Sajnos maga a váz is kicsit fölöl meghajlott de ezt ragasztóval és súllyal megoldható szerintem. Maga a furnér komoly fejtörést okozott nekem. Felmerült részemről a fa gitt(látszani fog valamennyire) és az újból furnérozás. Utóbbi elég nagy falat lenne. Beszéltem egy restaurátor ismerőssel ő azt javasolta ha restaurálást akarok végezni akkor semmi kép ne furnérozzam újból hanem a meglévőt kell menteni. Esetleg valami ötlet részetekről? Valaki javított ilyen hibát? Ezen kívül a repedésen kívül nagyon jó állapotban van szú mentes csak kezelni kell a fát.
EcoPityu készített egyszer magának egy rádiót. Még cikket is írt róla.
Parancsolj.
Elnézést a képek lemaradtak a mostani állapotról.
Nekem is van egy hasonlóan rossz állapotú dobozom amit egyszer szeretnék majd rendbe hozni, sajnos szuvas is, egyenlőre én is tanácstalan vagyok hogy hogyan, vagy mit kezdjek majd vele. A sasszi már fizikailag kész, mivel az eredet állapot nem visszaállítható ezért egy 2+1 -es kapcsolást szertenék majd bele (AF7, AL4, AZ1). Jelenleg ezzel sem haladok így a doboz is nagyon távlati.
Egy ilyen korú rádió megérdemli a restaurálást. Én egy idős műbútorasztalossal restauráltattam az enyémet, felmérve, hogy nem tudom szépen megoldani... Pénzbe került, de szép lett.
Engem meg az érdekelne, hogy ezek a vízfestékkel festett skálaüvegek hogyan menthetők. Ha jól látom, ennek a Rektra -nak is eléggé kopottak a feliratai. Én ugyan még nem restauráltam, de ifjú koromban megpróbáltam tisztára mosni valami hasonló készüléket, nem számítván arra, hogy a feliratozást a tiszta víz is leviszi. Ha jól értettem, ezeket elkészítitek számítógéppel, majd valaki ki tudja nyomtatni fóliára, és az kerül az üveg mögé? Vagy öntapadós, és kívülről kerül az üvegre? Mondjuk, ha a csövekről lekopik, hogy ki gyártotta, az nem olyan nagy tragédia, de a skála hogyan menthető meg?
A hozzászólás módosítva: Júl 24, 2021
Szerintem lehetne próbálkozni az műnyomó+aceton nyák technológiával üvegre is.
Többen próbálták már a nyomtatott fóliát, de sajnos ez nem az igazi, mert az eredeti (szita-nyomott) feliratot az üveg által vezetett fény világítja meg, a fóliánál ez a jelenség nem működik. A cca. 1957 utáni rádiók skálái olyan festékkel készültek, amelyek moshatók. 5-6 éve még volt Győrben valaki, aki nekem is csinált pl. O449, és O440 skálát - tökéletesek lettek. Ezen topic valamelyik hsz.-ban valaki közölte a nevet, tel. számot is, nekem sajnos már nincs meg. Nedudgi ötlete lehet, hogy jó.
Kb sehogy sem menthetők. illetve egyszer csináltam úgy, hogy fültisztítóval és hegyes fogpiszkálóra tekert vattával óvatosan, kikerülve a feliratokat, letörülgettem a koszt. Hét nap, hét éjjel. Nem biztos, hogy van olyan rádió, amiért belevágnék még egyszer.
Csizmadia Zsolt, ********. Szerintem még vannak neki kész üvegei.
Más adatait nem tesszük közzé nyilvánosan a fórumon! A hozzászólás módosítva: Júl 24, 2021
Moderátor által szerkesztve
Üdvözletem! Segítséget szeretnék kérni Orion AT 403 Tv beüzemelésével kapcsolatban. Amiket eddik megcsináltam: hibás kondenzátorok, ellenállások cseréje. Csőfoglalatok, csatlakozók, potméterek tisztítása. A problémám lenginkább az hogy a sorkimenő trafó "nem indul be" tehát nem hallom a 15625Hz-es frekvenciáját, valamint a csövek bemelegedése után a képcső sötét valamint a DY86 booster dióda nem fűt, legalábbis nem látom hogy izzana a fűtöszála. Remélem sikerűlt érthetően leírnom, ez lesz az első tv amit megpróbálok feléleszteni. A válaszokat előre is köszönöm: Péter
Ezek után már nehezebb lesz feléleszteni:
Idézet: „Amiket eddik megcsináltam: hibás kondenzátorok, ellenállások cseréje. Csőfoglalatok, csatlakozók, potméterek tisztítása.” Bár ezek után érthető: Idézet: „DY86 booster dióda nem fűt, legalábbis nem látom hogy izzana a fűtöszála. Remélem sikerűlt érthetően leírnom, ez lesz az első tv amit megpróbálok feléleszteni.” Pont itt van a kezemben Léder József - Rádiai Zoltán tollából a "TV SZERELŐK KÖNYVE". Részletesen elemzik az AT403 áramköreit is. Sajnos ez még Internet előtti korból (1961, Táncsics kiadó) származik, igy nem arra fókuszál, hogy ki kell cserélni az összes kondenzátort. Rajzod van hozzá, mérni tudsz?
Hibás alatt a repedt és szétmállott kondenzátorokra gondoltam (bitumen és polypropilén kondik) Valamint egy 470 Ohm 5W-os ellenállás és 2db 50µF 12V elkó. Rajzom van hozzá viszont mérendő feszültségek nincsenek feltüntetve. A sorkimenő tekercseit kimértem szakadva nincsenek. A meghajtó fokozatát gondolnám hibásnak, emiatt nem indul be az oszcillációja.
Ha az segitség, akkor holnap lefényképezem azt a rajzot, ahol a rajta vannak a jellegzetes jelalakok és feszültségek.
Mielőtt bármit mérsz ellenőrizd hogy a fém saszi a nulla vezetőhöz csatlakozik-e a konnektorban.
Húzd ki az eltérítő tekercs csatlakozóját, majd kapcsold be a készüléket és mérj feszültséget a PL36 vezérlőrácsán. Ha működik az oszcillátor -50V körüli értéket kell mérj ott. Ez rendben van akkor a sorvégfokban van a hiba, ha nincs ott negatív feszültség az oszcillátor nem jó. Amíg az oszcillátor hibás addig ne dugd vissza az eltérítő csatlakozóját mert a PL36 vezérlés nélkül tönkremegy. Tartalék jó csövek azért nem árt ha vannak kéznél. A booster dióda PL83 nem a DY.
Lehet böngészni, jó javitást.
PY 83, de látom, nem ott járt az eszed, elírtad. Mert PL csak egy van ott, és az a PL36. A DYnem is fog izzani, amíg a sorvég nem megy. A leggyakoribb hiba a malomkerék zárlata. Mérni lehet, biztos, ami biztos. A malomkő zárlat ezeknél népbetegség volt. Bár ne úgy legyen, de annak az esélye 0,01 %.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |