Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3789 / 3975
(#) Tibipapa77 válasza bbb hozzászólására (») Nov 3, 2022 /
 
A villogó hibakód működött piros zöld felváltva villog.Kétszer háromszor reseteltem most félig életre kelt,de nem megy csak előre jobbra,balra.Hátrafelé jobbra,balra semmi mozdulás.
(#) Bakman válasza tbarath hozzászólására (») Nov 3, 2022 /
 
RC szűréssel jó lehet. Két vezetékesnél a teljes elektronikát folyamatosan ki- és bekapcsolod szűretlen PWM jellel, ezt nem szokták bírni. A négy vezetékesben a PWM jelet a BLDC vezérlő dolgozza fel egy külön bemeneten, de a vezérlő tápfeszültsége állandó.
(#) ncssrtnvnthm válasza pipi hozzászólására (») Nov 3, 2022 /
 
Köszönöm a válaszodat Kapcsolási tüskékről nem tudtam, utána fogok olvasni.
Iskolai dolog ez a project és már így is többet költöttem rá mint amennyi a budget eredetileg lett volna D Az eszköz csak 2db LDR-t fog tartalmazni mint fényérzékelő, 2db ds18b20 hőmérsékletre és egy kapacitív talajnedvesség érzékelőt aminek a nyákján kicserélem az 555-ös ic-t hogy menjen 3.3V-ról. Lesz egy esp pinjéről vezérelt mosfet switch ami csak akkor kapcsol be ha az esp32 magához tér. Egyébként az esp alapból alvó módban lesz (light sleep ~0.8mA, deep sleep 10uA), kb 5-10 percenként magához tér, bekapcsolja a szenzorokat (mosfet), megcsinálja a méréseket, felcsatlakozik wifire, elküldi az adatokat szervernek és ha mindennel végzett akkor visszamegy aludni. A nyáktervet is sikerült megcsinálni 4x7cm-esre. A 9 voltos elemre azért esett a választás mert az alkáli változat aránylag olcsó és 9V szóval lehet step down converterrel 3.3V-ot csinálni róla. Van esetleg jobb elem/akkumulátor választás ha az ár is szempont?
(#) nedudgi válasza ncssrtnvnthm hozzászólására (») Nov 3, 2022 /
 
Ha az ESP32 modulon van USB-UART interfész, borul a számításod.
(#) ncssrtnvnthm válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 3, 2022 /
 
bocsi esp wroom 32
A hozzászólás módosítva: Nov 3, 2022
(#) tbarath válasza Bakman hozzászólására (») Nov 3, 2022 /
 
Köszi, nem is gondoltam volna...
(#) david10 hozzászólása Nov 4, 2022 /
 
Sziasztok,
Melyik SMD IC-vel lehet 10 LED-es kivezérlésjelzőt (VU-métert) építeni?
A kérdés egyszerűnek tűnt, de a Google-n nem találtam erre alkalmas IC-t. Egyedül az LM3914-et találtam PLCC tokban de az is eléggé méretes és drága.
Vajon azért ennyire nehéz SMD IC-t találni mert a kivezérlésjelzők korszaka lejárt arra amire megjelentek az SMD alkatrészek?
Mikrokontrollerrel csak a legvégső esetben szeretném megoldani.
A választ előre is köszönöm.
(#) tépapa hozzászólása Nov 4, 2022 /
 
Hány wattos trafó kellhet egy tv-miniszkóp szerű "műszerbe"?
A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2022
(#) kadarist válasza tépapa hozzászólására (») Nov 4, 2022 /
 
Szia! Hány wattot fogyaszt a "műszered"?
(#) tépapa válasza kadarist hozzászólására (») Nov 4, 2022 /
 
Szia.

Még semennyit.

Csinálni szeretnék egy miniszkóp szerű valamit.
Ehhez először egy tápegység kéne.
(#) kadarist válasza tépapa hozzászólására (») Nov 4, 2022 / 2
 
Szerintem fordítva ültél fel a lóra.
(#) pucuka válasza tépapa hozzászólására (») Nov 4, 2022 /
 
A tervezés egy blokkséma elkészítésével kezdődik. Rajzolj fel funkcionális "dobozokat", ezután nagyjából határozd meg, mi kerül az egyes dobozokba, (pl kijelző, kijelző meghajtó, bemeneti egység, tápegység, stb) aztán késztesz vázlat szerűen, egy kapcsolást minden dobozba. Ekkor már nagyjából tudni fogod, hogy milyen feszültségű, terhelhetőségű tápfeszültségekre lesz szükséged.
Ezen adatokból elkezdheted megtervezni a tápegység doboz tartalmát.
A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2022
(#) tépapa válasza kadarist hozzászólására (») Nov 4, 2022 /
 
Szinte "biztos".

Csinálok egy áramkört, aztán nézegetem, mert nincsen a "motorhoz benzin".
(#) tépapa válasza pucuka hozzászólására (») Nov 4, 2022 /
 
És ha készen lesz, utána még ötször tekerek hozzá trafót, mert rosszul saccoltam meg az áramfelvételt.
Meg közben kiderült, hogy bővítenem kellett bizonyos dolgokat.

Lehet, hogy egy laborban így megy ahogy írod, ahol képzett mérnökök vannak. (ami persze nem igaz, mert többször nekifutnak egy problémának)

Nekem jó lenne egy támpont, amiből elinduljak.
De hát majd megoldom valahogy.
Gondoltam, nem nagy ügy, ha mondjuk van valakinek egy miniszkópja és megsaccolja, mekkora az a trafó.
(#) Lamprologus válasza tépapa hozzászólására (») Nov 4, 2022 / 1
 
1kW biztos elég lesz!
(#) tépapa válasza Lamprologus hozzászólására (») Nov 4, 2022 /
 
És ha nem?
(#) Lamprologus válasza tépapa hozzászólására (») Nov 4, 2022 /
 
Amúgy meg mi az a miniszkóp?
(#) Lamprologus válasza tépapa hozzászólására (») Nov 4, 2022 / 1
 
Akkor meghívlak egy sörre!
(#) tépapa hozzászólása Nov 4, 2022 2 /
 
Biztosan én gondolom rosszul, de a segítség az, ha a kérdésre válaszol a segítő szándékú.
Aki meg csak unatkozik, az meg idióta "tanácsokat ad".
Gondolok itt az utolsó 3 Tanácsra".

Szerintem a kérdés nem az volt, hogy hogyan tervezzünk űrhajót.
Hanem egy egyszerű szám lett volna a válasz. Mondjuk ötven watt, száz watt, vagy ilyesmi.
Szerintem nem kell a dolgokat túlgondolni.
A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2022
(#) tépapa válasza Lamprologus hozzászólására (») Nov 4, 2022 /
 
Olyasmi, mint a sütőlapát, de valamivel hosszabb a nyele.
(#) Lamprologus válasza tépapa hozzászólására (») Nov 4, 2022 /
 
Akkor 0W-os trafó pont elég lesz, mert ami sütőlapátokat eddig én láttam, ahhoz nem kellett elektromos áram!
(#) tépapa válasza Lamprologus hozzászólására (») Nov 4, 2022 /
 
Akkor te még nem láttál minden sütőlapátot.
Hogy akarsz így tanácsot adni?
(#) pucuka válasza tépapa hozzászólására (») Nov 4, 2022 / 1
 
Ha tudod mi a célod, akkor sem a végén kéne elkezdeni. Leírtam, hogy hogyan érdemes nekiállni, egy ismeretlen feladatnak, ha célba akarsz érni. lehet kétszáz trafót tekerni, mert menet közben kiderül, hogy az egyik ezért, a másik azért nem jó.
Egy ilyen szerkezetben, amire vágysz, bár semmi infó nincs róla, a legnagyobb fogyasztó a kijelző. Ennek típusa alapvetően határozza meg a trafót. Az a "szerű" pici szócska meglehetősen bizonytalanná tesz.
Milyen kijelzőt használnál, pont olyat, mint egy miniszkópban van, vagy hasonlót, csak nagyobb képernyőjűt? Nem tudjuk, de már ezért is kell tudni hogy a ks cső milyen, milyen feszültségek kellenek, mekkora terhelhetőséggel. Az adatlapjából azért elég pontosan meghatározható, nem kell hozzá három diploma, csak némi logika. Lehet puskázni, a miniszkóp kapcsolási rajzából is. (egyébként három változat is készült belőle)
Szóval az a "tervezési folyamat" amit leírtam, nem egy nagy ügy, csak némi türelem, és nagy lélegzetvétel kell hozzá. Sokkal kevesebb zsákutca lesz, mint egyébként.
(#) pucuka válasza tépapa hozzászólására (») Nov 4, 2022 / 3
 
Ha neked az a segítség, hogy valaki megcsinálja helyetted, akkor én befejezem.
Szívesen segítek, de helyetted nem fogom megenni.
(#) tépapa válasza pucuka hozzászólására (») Nov 4, 2022 /
 
Amíg le nem mérem, hogy egy panel, vagy az összes mennyit vesz fel, addig nem tudom.
Mérni meg csak úgy tudom, ha van egy tápegységem.

Annyi azért már kiderült a néhány üzenetváltásból, hogy kezdem a nagy-Hetránál és akkor biztos nem méreteztem alul.
Végül is, erre magamtól is rájöhettem volna.

A kipróbálandó dolgokat nem én terveztem a rajzon meg nem volt megadva.
(#) pucuka válasza tépapa hozzászólására (») Nov 4, 2022 / 4
 
Ha ebben a szakmában szeretnél jobban elmélyedni, akkor az elméleteken túl konkrét eszközökre is szükséged lesz. Jobb ha ebbe beletörődsz.
A tápegység se egy nagy ügy, legalábbis, amíg egy egy áramkör kipróbálásáról van szó, de legjobb egy egyszerűbb labortáp építése. Itt a fórumon is találsz bőséges leírásokat, hiszen ez egy alapműszer.
(#) pucuka válasza tépapa hozzászólására (») Nov 4, 2022 1 / 2
 
Nem tudtam válaszolni, mert semmi konkrétumot nem adtál meg.
Még midíg nem. Még azt sem, hogy szkópot, vagy mi a túrót akarsz.
A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2022
(#) Epu2 válasza tépapa hozzászólására (») Nov 4, 2022 /
 
Ez a kérdés nagyon nem egyszerű.
(#) kapu48 válasza tépapa hozzászólására (») Nov 4, 2022 / 1
 
Ez vicces!
Egy 100 napja regisztrált ismeretlen alak, oktatja ki a 3300 pozitív pontokkal rendelkező 13 éves tagunkat!
Eléggé nagyképű kezdésnek tűnik.

(#) Lamprologus válasza tépapa hozzászólására (») Nov 4, 2022 /
 
Idézet:
„Biztosan én gondolom rosszul, de a segítség az, ha a kérdésre válaszol a segítő szándékú.
Aki meg csak unatkozik, az meg idióta "tanácsokat ad".”


Na így csinál valaki segget a szájából!
Következő: »»   3789 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem