Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Retro számítógépek
 
Témaindító: gyerek67, idő: Nov 21, 2014
A retro, '80-as, '90-es években készült számítógépek bemutatásával, javításával, moddingolásával, illetve korszerűsítésével foglalkozó topik.
Lapozás: OK   21 / 25
(#) xxxyyy válasza uniman hozzászólására (») Ápr 14, 2023 /
 
A videót feltöltő egy b*** k***** f***. Szerintem te <5perc alatt hozzáférsz az elemhez.
(#) xxxyyy válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 15, 2023 /
 
Bocsi, most látom, hogy külföldön élsz.
A BIOS írásához neked még eprom égetőre lenne szükséged, de azt csak üres eprommal lehet használni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2023
(#) lazsi válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 17, 2023 / 3
 
Felejtsd el, hogy a BIOS hibás!!!
A BIOS-sal semmi baj nincs!!!
Azok az adatok hiányoznak, amiket a DALLAS-ban tárolnak.

Nagy eséllyel a DALLAS IC rossz és nem csak egyszerűen lemerült az elem benne! Miért gondolom ezt? Mert ha csak simán lemerült volna, akkor amikor a (képek tanúsága szerint működő!) BIOS megpróbálja kiolvasni a dátumot, akkor 1900. (vagy 1970.) január 1. -et kapna, és azt írná ki dátumként. Továbbá, ha beírsz valamit, akkor a következő kikapcsolásig ismerné azt, vagyis egy beállítás + újraindítás (tápfesz megszüntetése nélkül!) esetén helyes dátumot mutatna. Mint írtam korábban: a DALLAS IC nem 0-kat (vagy #FF-eket) küld vissza, hanem semmit sem.
Egy hasonlat:
Te megnézed (vagyis a BIOS lekérdezi) a falon lévő órán (vagyis a DALLAS IC-ből), hogy mennyi az idő, de nem azt látod, hogy áll a másodpercmutató (0-t küld vissza az IC), hanem azt, hogy nincsenek mutatók az órán (nem válaszol az IC). Ezen nem segít az elemcsere...

Viszont ebből az is következik, hogy nagy esélyed van arra, hogy az új elemmel megtáplált RTC továbbra sem fog működni!
A megoldás valószínűleg a DALLAS IC cseréje lesz! DS1287A-ra vagy DS12887A-ra.

Ha a BIOS lenne rossz, akkor nem jelenne meg semmi a monitoron (esetleg a videokártya bejelentkezése). De megjelenik, tehát a BIOS működik!

Mivel a BIOS EPROM-ban van, így annak tartalma leginkább akkor tudna sérülni, ha a belsejét (elég sok) UV fény éri. Ezért van leragasztva a tetején lévő ablak egy fémezett matricával.


Egy BIOS frissítés manapság abból áll, hogy letöltöd az új tartalmat, elindítod a frissítendő eszközt, csatlakoztatod hozzá az új BIOS-t tartalmazó adathordozót, elindítod a megfelelő szoftvert, ami megcsinálja, hogy átírja az eszközben lévő FLASH-t / EEPROM-ot és kész.
Ezt itt nem tudod megcsinálni, mert ebben nem EEPROM, hanem EPROM van! (Túl azon, hogy teljesen értelmetlen is lenne!) Nézz utána: mi a különbség az EPROM és az EEPROM között!

A BIOS konkrétan azokat az program-kódokat tartalmazza, ami a gép alapvető működéséhez szükségesek. Pl. ott van az RTC mellett egy "Acer M5105 A3E", azt hogyan kell megszólítania, beállítani annak a regisztereit, stb... Ha ugyanennek az alaplapnak a következő verziójában "Acer M5105 A4E" típusú (most a hasamra ütöttem, nem tudom létezik-e ilyen...) IC van, ahhoz már egy másik BIOS-t kellett írnia a gyártónak.
Abban az időben még nagyon nem volt szokás "BIOS-t frissíteni" (mert akkor még jól írták meg azokat... ), ráadásul csak megfelelő eszközzel (eszköz: nem egy alkalmazás, hanem egy elektronikai készülék, konkrétan EEPROM égető) rendelkezők lettek volna rá képesek.
Tehát a "más BIOS" garantáltan nem lesz jó neked! (Némi túlzással és ha peches vagy, akár tönkre is teheti a gépet egy idegen BIOS...)

Köszi, hogy végigolvastad a hosszú választ!
A BIOS nem hibás!!!
A hozzászólás módosítva: Ápr 17, 2023
(#) lazsi válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 17, 2023 /
 
A korábbi képeidből kiemelve:
1. A BIOS működik és látja, hogy mennyi memória van benne, milyen portok, stb.
- Ezután ezeket az adatokat megpróbálta a DALLAS-ba beírni, hogy tudja és ne kelljen mindig újranézni ezeket.
2. Belépve a BIOS felületére már nem látja ezeket az adatokat, tehát nem tudta visszaolvasni, ahogyan a dátumot és az időt sem.

1.jpg

2.jpg
   
(#) tomszojer válasza xxxyyy hozzászólására (») Ápr 17, 2023 /
 
Megbuheráltam a Dallas IC-t.
Tudom hogy van a neten CR2032 elemtartó, de nem adok érte 2000 Ft-ot.
Egy zsugorcső megoldotta az elemtartót.
Szóval az IC jó.
Eltűnt minden hibaüzenet.
Van a gépben egy 40 Mb!!!-os Maxtor HDD, de szerintem azt ki kellene cserélni nagyobbra.
Ebben a BIOS-ban be kell állítani a HDD-nek a tulajdonságait. Cylinder, Head, Sector meg egyebek..
Nézek valami normális IDE HDD-t amire rá vannak írva ezek az adatok.
(#) lazsi válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 17, 2023 /
 
Ez remek hír!
A HDD adatait bizonyára meg lehet találni a neten a típusa alapján...
(#) Gafly válasza lazsi hozzászólására (») Ápr 17, 2023 /
 
Lazsi nem hülye, valahol gyanítottam én.
(#) uniman válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 17, 2023 /
 
A "egyebek" (C/H/S) itt le vannak írva...de max. 540 (512) Mb-ossal próbálkozz, ha a BIOS nem ismeri az "LBA"-t.
(#) benjami válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 17, 2023 /
 
Lehet hogy nem autentikus, de szerintem érdemes elgondolkodni azon is, hogy a HDD helyett CF kártyát teszel bele a masinába. Csájnából 1000-2000Ft közötti áron beszerezhető egy 256MB...512MB körüli méretű, meg 1000Ft körül beszerezhető egy passzív IDE-CF átalakító. Ebből még olyan kivitelű is van, ami a gép hátulján felcsavarozható az egyik kártyahelyre. Így a gép szétszedése nélkül ki tudod venni belőle a háttértárat, amire egy kártyaolvasóval könnyen rá tudod másolni a használt programokat egy mostani géppel.
(#) Doky586 válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 18, 2023 /
 
Szuper
Ha a hdd működik ne is keress újat, jó az.
(#) tomszojer válasza Doky586 hozzászólására (») Ápr 18, 2023 /
 
Azt nem tudom hogy jó-e ami benne van. Felpörög, de mást nem tudok róla. Lehet hogy maradok ennél, mert találtam egy WD 22000 winyót ami tuti jó. Paraméterei is megvannak, de nem tudom elfogadtatni a géppel. A BIOS-ban kéri a Pre Comp-ot, ami sehol sincs megadva. Beírtam a Landing Zone számát, de semmi. Beírtam nullát, semmi. Leformázta a BIOS hiba nélkül, mégsem találja a DOS.
Lehet hogy túl nagy és Uniman tanácsa alapján nem szabad túllépni az 512 Mb-t.
De akkor miért tudja formázni?
https://www.computerhope.com/hdwd.htm
A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2023
(#) pipi válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 18, 2023 /
 
Hali!
Az első 2 képen a cilinder szám nem egyezik, lehet csak a kevesebbet tudja a bios... A bios csak alcsonyszíntű formázást csinál, utána ugyanúgy semmi "nem látszik" DOS-ból...
A DOS-os formázás képe? vagy végrehajtása lemaradt... A cdrom driver ne zavarjon meg... config parancs nem létezik, config.sys van ami viszont mezei text fájl
(#) benjami válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 19, 2023 /
 
Először az fdisk paranccsal particiónálni kell, utána tudod csak a format paranccsal formázni.
(#) Doky586 válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 19, 2023 /
 
Ha max 1024 cilindert tud kezelni akkor azt próbáld ki. A bios formázóját szerintem hanyagold. Dos alól fdisk-el particionálj majd formázz.

A 486-os gépemen én is 500MB hddvel kezdtem valamikor, de már homályba vesztek a használat részletei.
(#) xxxyyy válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 19, 2023 /
 
IDE felületű HDD-t nem szabad BIOS-ból formázni! Ez az opció a régebbi csatolófelületű, MFM és RLL HDD-hoz volt használatos, amelyeknél a vezérlőkártya és a CPU határozta meg a HDD sebességét és ha jól emlékszem minden új párosításnál mélyformázással lehetett kezdeni. Ekkor kellett beállítani az interlave értéket is ami azt határozta meg, hogy mennyivel vannak egymáshoz képest eltolva az egymást követő sectorok.
(#) tomszojer hozzászólása Ápr 20, 2023 / 1
 
Sziasztok Mesterek!
Úgy tűnik minden probléma megoldódott.
A benne lévő HDD-nek az adatait megadva a BIOS-ban, életre kelt a winyó.
Még jó hogy nem formáztam le.
Az eredmény a képeken látható.
Sajnos az egér nem működik, mert hirtelen csak LED-es PS2 egeret találtam.
Szerintem kidobáltam a golyós egereimet, de szétnézek... Ha találok egyet remélem azzal működik a port.
Billentyűzettel bénáztam, hogy tudjak mutatni valamit.
(#) GARFIELD13 válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 20, 2023 /
 
Szia!
golyós
De halovány emlékeim szerint driver telepítés is kellett anno, mert a 3.1 nem kezeli alapból az egeret. De ez már igen régen volt...
Ja és soros portos volt akkor még főleg az egér, így olyan kellene ha csak ilyen port van.
Üdv.
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2023
(#) kisninja válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 20, 2023 /
 
(#) veroka válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 21, 2023 /
 
Ha eljutok a nyaralóba, megnézem neked a padlást, mintha lenne még Microsoft 2 gombos soros portos egerem egy dobozban. De aztán lehet, hogy már kidobáltam, szóval ne várj rám. Ellenben az biztos, hogy az egérhez el kell indítsd a mouse.com -ot is.
(#) Doky586 válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 21, 2023 / 1
 
Inkább a Windows for Workgroups 3.11-et javaslom.
Ámbár így se valószínű hogy a neten fogsz vele böngészni, skypeolni..
(#) veroka válasza Doky586 hozzászólására (») Ápr 21, 2023 /
 
Lehet ezzel is, ha a hálókártya NDIS és packet drivereket elindítja előtte. PCTCP vagy itt még elérhető.
De abban igazad van, hogy ha megy is a TCP/IP meg egy Netscape, de a weboldalak már nemigen fognak jól betöltődni egy ennyire régi rendszeren.
Viszont egy régi gép feltámasztása nem a használati értéke miatt jó szórakozás.
(#) vargham válasza veroka hozzászólására (») Ápr 21, 2023 /
 
Most már DOS-ra is van modern TCP/IP stack.
Aki sokat retrózik, annak érdemes egy Linuxos gépre feltenni egy proxy szervert, ami lebutítja a weboldalakat a régi gépek számára.
(#) tomszojer válasza veroka hozzászólására (») Ápr 23, 2023 /
 
Van rajta PS2 bemenet az egérhez.
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2023
(#) veroka válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 24, 2023 /
 
PS2 golyós egerem egészen biztosan nincsen, azt odaadtam egy 486-os géppel együtt.
(#) uniman válasza veroka hozzászólására (») Ápr 25, 2023 /
 
Ugye te sem nézted, hogy hol lakik a megszólított!?
Oda a postadíj többszöröse az egér értékének...
(#) veroka válasza uniman hozzászólására (») Ápr 25, 2023 /
 
Igen, nem Igen, nem néztem. De hát az ember igyekszik segíteni ahol tud.
(#) tomszojer válasza veroka hozzászólására (») Ápr 25, 2023 /
 
Most huzamosabb ideig itthon vagyok. Ha esetleg küld nekem valaki valamit, a postaköltséget én állom. [off][/off]
(#) uniman válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 25, 2023 /
 
Itthon vagy otthon?
Összefoglalhatnád, hogy áll a retro PC-projekted...
Ha minden működik, akkor elég egy mouse program...vagy egy másik.
Persze nem ismert, hogy pontosan milyen egered van...
(#) lazsi hozzászólása Jún 13, 2023 /
 
Van egy ilyen terminálom.
Típusa: NCR 7900 / 1101-4398
- A képernyőhöz kapcsolódó része benne van.
- A tápegységét lehetséges (20% eséllyel), hogy elő tudom keresni.
- Az alaplapja valami csoda folytán (<1%) szintén előkerülhet.

Ha valaki lát benne fantáziát pl. donornak egy másik hasonlóhoz, vagy kettőből összehozni egyet, esetleg kiállítási tárgyként, szívesen átadom (és megpróbálom előkeresni a tápegységét).
(Direkt nem az ingyen elvihetőbe írtam, mert nem szétszedésre, hanem megőrzésre adnám oda.)

Amint az a képen is látszik meglehetősen poros, de egyéb sérülése nincs.
(#) lazsi hozzászólása Jún 13, 2023 /
 
Ha valakit érdekel, szivesen átadom:
Spektrum Service Manual
Spektrum Hardware Manual
Spektrum ROM disassembly
"Eredeti", a '80-as évek végén fénymásolt változat.
Következő: »»   21 / 25
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem