Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Arduino
A klónok CH340 Soros-USB illesztőjének drivere (Letöltés)
Lapozás: OK   800 / 845
(#) KoblogPerGyok válasza vill hozzászólására (») Máj 28, 2023 /
 
A hozzávaló lib tartalmazza a .cpp és .h fájlokat. (<UTFT.h><UTouch.h>) és az ugyanilyen nevű .cpp fájlok) Abban pontosan meg tudod nézni a függvények nevét és a paramétereit, hogy mit milyen formában vár.

Például rögtön rá lehet keresni a fenti függvényekre, ha nincs, akkor meg kell keresni azt, ami épp ezt csinálja csak más néven, esetleg más paraméterekkel. Nem kivitelezhetetlen, hiszen a lib-ek éppen ezért vannak. A másik, hogy a lábakat is elenőrizni kell, hogy az adott lib melyikeket használja.

Elvileg minden lib ki lett próbálva, szóval mennie kellene. A példakódok nem feltétlenül az adott lib-hez tartoznak.
(#) szendi001 hozzászólása Máj 28, 2023 /
 
Kedves Kollégák! Amatőr kérdés lesz, mert alapvetően az Arduino alapú plc topicban a mechnanikával foglalkozom. Arduino NANO összes felhasználható lába mennyire tehető? A kérdés azért fontos mert eredeti terv szerint lett volna 8 kimenet 8 bemenetű PLC. Közben addig agyaltam amíg rájöttem, hogy legalább egy vagy két kimenet lehetne 0-10 voltos, valamint célszerű lenne ilyen bemenet is csinálni. Nem én vagyok a legélesebb kés programozást tekintve, így ha valakinek lenne ideje segíteni megköszönöm.

Kérdések: Arduino nano analóg jelet 0-5 volt között kezel? Melyik a két legjobb kivezetés erre a funkcióra? Adná magát ha a berendezésbe nem kell analóg jel, ezek használhatóak DI nek is.

2. Szintén kérdés hogy melyik a legjobb kivezetés analóg és PWM kimenetre. Utóbbinak mik a paraméterei/ határai. Adja magát, ha nem kell analóg kimeneti, vagy PWM jel, használható DO ként.

3. A fentiek kihasználása mellett, hány kimenetem és bemenetem marad maximálisan?

Köszönöm előre is.
(#) szendi001 válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 28, 2023 /
 
Kiegészítés: Mechanikai és gazdasági okok miatt mindenképpen a Nano ban gondolkodom, akkor is ha kevesebb a kimenet és bemenet. Akkor a nem ipari plc eszköz kicsit butább lesz.Bővebben: Link Erről az alap projektről van szó.
A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2023

plc.png
    
(#) pipi válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 28, 2023 / 1
 
Hali! Megnézed a proci tipusát, utána az adatlapját... De figyelem, egyszerre az összes láb valószinűleg nem terhelhető a max árammal, a chipre meg lesz adva az össz. fogyasztás is
(#) kapu48 válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 29, 2023 / 1
 
Ha raksz mellé pl. egy ilyen bővítőt: Bővebben: Link
Akkor lesz elég digitális Portod, és az analóg bemenetek megmaradnak választható alkalmazásokhoz.
(#) kapu48 válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 29, 2023 / 1
 
A relék vezérlését pedig opto csatolókkal oldjak meg: Bővebben: Link
(#) vill válasza pipi hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
Azzal a TFT LCD Mega Schild-el.
(#) Massawa válasza kapu48 hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
Azért érdekes a leirás, méghogy SSR-k vannak a modulokon.
(#) mechanika válasza kapu48 hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
Bocs, csak elvesztem egy kicsit, köszi a válaszod!
(#) robis01 válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 29, 2023 / 1
 
A kérdéseidre a választ nem az Arduino adja meg, tekintve hogy az ARDUINO a szoftver környezet, hanem a hardveren lévő MCU típusa. Ami jelen esetben Atmega328.

1.a ADC értéke függ a beállított referencia feszültségtől (Max 5V) Adatlap: ADC rész
1.b Azt hogy melyik lábakon mi van kivezetve szintén adatlapon látható.
1.c ADC láb használható Digitálisnak, de a referencia lábon lévő feszültséget veszi fel.
2. ADC, PWM adatlapon látható
3. Adatlapon látható.

Ha elhagyod az Arduinot, és közvetlenül az Atmega328-at programozod valami mással (C++, Bascom, stb.) több felhasználható lábad lesz, és hozzá férsz olyan funkciókhoz is amihez a Nano kialakítása végett nem tudsz (pl. 20Mhz órajel, beépített RTC, stb.)
Érdemes olvasgatni az AVR miértek fórum témát is.

De a felsorolt kitételek miatt érdemes váltatni a Nano-ról STM32F***-re
Sokkal több portja van. Több és nagyobb felbontású ADC, több PWM, nagyobb sebesség. Arduino környezet támogatja, mechanikailag épp úgy rendben van mint a Nano, és gazdasági okoknak is megfelel tekintve hogy olcsóbb mint a Nano.
(#) szendi001 válasza robis01 hozzászólására (») Máj 31, 2023 /
 
Mindenkinek köszönöm az eddigi válaszokat! Értem az érvelést a mikroprocesszor ügyében. Valószínű az lesz a megoldás, hogy az igényekez csökkentem. Első megközelítésben maradok a NANO nál. 7 DÓ biztosan ban a mintában 4AI és 5 DI. A 4 AI-t bérmikor tudom használni DI nek és valójában ezzel már nagyon sokféle feladatot meg lehet oldani.

Megnézem az STM32 paramétereit is. Pár nap és jelenkezem mire jutottam.
(#) robis01 válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 31, 2023 /
 
Ha speciális ki/be menetek kellenek (PWM, Interrupt, I2C, stb.) nézd át tervezés előtt az ic adatlapját, miből mennyi van, és hova kell kötni az ATMEGA 328-ban lévő hardveres támogatás végett. Sok kellemetlen meglepetést el tudsz kerülni ezáltal.

Egy kis segítség az STM-hez megtestesules
(#) sany hozzászólása Jún 2, 2023 /
 
Megint szeretnék segítséget kérni, a következőkben.
Adott egy véletlenszerűen generált szám, amit egy változóban tárolok, de egyelőre még csak kiíratom. Ennek a változónak az értéke 5-ször változik meg. Ezeket a változásokat egy tömbben vagy egy listában szeretném eltárolni. Majd kiválasztani a legnagyobb elemet. Hogyan tudnám feltölteni ezt a tömböt vagy listát a megadott elemekkel?
Azt gondoltam létrehozok egy üres listát, és for ciklussal beleteszem az elemeket. Ezt meglehetne oldani Arduinoban is? Esetleg erre tudnátok példát mutatni, hogy néz ki egy ilyen struktúra?
Köszi a segítséget!
(#) KoblogPerGyok válasza sany hozzászólására (») Jún 3, 2023 /
 
Mindenképpen el kell tárolni? Mert a legnagyobb elem kiválasztásához nem kell tárolni, elég akkor vizsgálni mikor létrehozod. De persze lehet tárolni is.

minta:

int i;
float maximum=0.0;
float veletlen=0.0;

for i=0; i<5;i ++
veletlen=random_generátor;//arduino véletlen generátora.....
if veletlen>maximum
maximum=veletlen;

Ezzel 5 véletlen számból kiválasztod a legnagyobbat. Persze nem tökéletes a kód, dolgozz vele, csak gondolatébresztőnek szánom. Így tárolni sem kell a tömbben. Ha meg kell, akkor az is igen könnyen megoldható.

de ez sem tökéletes, de már majdnem jó... A legjobb, ha az első maximum egyben az első véletlen is, mert mi van a fenti kóddal, ha mindegyik nulla, vagy valami...

így az első maximum is véletlen, ezért aciklussal csak 4-ig kell menni.

int i;
float maximum=0.0;
float veletlen=0.0;
maximum=random_generátor;//arduino véletlen generátora.....

for i=0; i<4;i ++
veletlen=random_generátor;//arduino véletlen generátora.....
if veletlen>maximum
maximum=veletlen;
A hozzászólás módosítva: Jún 3, 2023
(#) sany válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Jún 3, 2023 /
 
Szerintem igen, muszáj lesz eltárolni.
Ezek az elemek sorba jönnek, nem egyszerre. Elfelejtődnek.
De... adtál ötletet.
A hozzászólás módosítva: Jún 3, 2023
(#) sany válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Jún 3, 2023 /
 
Vagy így valahogy (elmélet);


  1. int tomb[]={0,0,0,0,0};
  2.  
  3.  
  4.   if(esemeny==5)
  5.   {
  6.     tomb[0]==veletlen_szam;
  7.   }
  8.  
  9.   if(esemeny==4)
  10.   {
  11.     tomb[0]==veletlen_szam;
  12.   }
  13.  
  14.   if(esemeny==3)
  15.   {
  16.     tomb[0]==veletlen_szam;
  17.   }
  18.  
  19.   if(esemeny==2)
  20.   {
  21.     tomb[0]==veletlen_szam;
  22.   }
  23.  
  24.   if(esemeny==1)
  25.   {
  26.     tomb[0]==veletlen_szam;
  27.   }
  28.  
  29.  
  30. //tomb kiratása
  31. //max meghatározás
  32. //...
  33.  
  34.  
  35.   }
A hozzászólás módosítva: Jún 3, 2023
(#) KoblogPerGyok válasza sany hozzászólására (») Jún 3, 2023 /
 
Így már lehetne, hogy működjön, de nem fog...

A tömb indexei nem jók, mindenhol csak a 0. -ik indexűnek adsz értéket!
(#) sany válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Jún 3, 2023 /
 
Jó az, valamit tárol. Gyorsan írtam.

  1. tomb[0]=tomb[0]+veletlen_szam;
(#) KoblogPerGyok válasza sany hozzászólására (») Jún 3, 2023 / 1
 
  1. int tomb[]={0,0,0,0,0};
  2.  
  3.  
  4.   if(esemeny==5)
  5.   {
  6.     tomb[4]=veletlen_szam;
  7.   }
  8.  
  9.   if(esemeny==4)
  10.   {
  11.     tomb[3]=veletlen_szam;
  12.   }
  13.  
  14.   if(esemeny==3)
  15.   {
  16.     tomb[2]=veletlen_szam;
  17.   }
  18.  
  19.   if(esemeny==2)
  20.   {
  21.     tomb[1]=veletlen_szam;
  22.   }
  23.  
  24.   if(esemeny==1)
  25.   {
  26.     tomb[0]=veletlen_szam;
  27.   }
  28.  
  29. int max;
  30. max=tomb[0];
  31.  
  32. for (i==0; i<4;i++)
  33.    {
  34.    Serial.println(tomb[i]);//csak ellenőrzésképpen irasd ki az elemeket....
  35.  
  36.  
  37.        if (tomb[i]>max)
  38.           {
  39.               max=tomb[i];
  40.           }
  41.  
  42.  }
  43.  
  44. Serial.println(max); // hogy a max-ot lásd
A hozzászólás módosítva: Jún 3, 2023
(#) sany válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Jún 3, 2023 /
 
Köszönöm!
A max kiíratása már ismerős.
(#) KoblogPerGyok válasza sany hozzászólására (») Jún 3, 2023 /
 
Nincs mit!
(#) robis01 válasza sany hozzászólására (») Jún 3, 2023 / 1
 
Egy másik megközelítés ha sorba rendezed a tömb elemeit. Ilyenkor könnyen tudsz legkisebb, legnagyobb, de akár középérték körülit is kiválasztani.

  1. // qsort requires you to create a sort function
  2. int sort_desc(const void *cmp1, const void *cmp2)
  3. {
  4.   // Need to cast the void * to int *
  5.   int a = *((int *)cmp1);
  6.   int b = *((int *)cmp2);
  7.   // The comparison
  8.   return a > b ? -1 : (a < b ? 1 : 0);
  9.   // A simpler, probably faster way:
  10.   //return b - a;
  11. }
  12.  
  13. void setup() {
  14.  Serial.begin(115200);
  15.  Serial.println("Rendezetlen:");
  16. int lt[5];
  17.  
  18. for (int thisPin = 0; thisPin < 5; thisPin++) {
  19.   lt[thisPin] = random(0,1255);
  20.   //Serial.println(lt[thisPin]);
  21.   }
  22.  
  23. for (int thisPin = 0; thisPin < 5; thisPin++) {
  24.   Serial.print(thisPin);
  25.   Serial.print("  ");
  26.   Serial.println(lt[thisPin]);
  27.   }  
  28.  
  29. Serial.println("  ");
  30. Serial.println("  ");
  31. Serial.println("Sorbarendezett:");
  32.  
  33.   // Number of items in the array
  34.   int lt_length = sizeof(lt) / sizeof(lt[0]);
  35.  
  36.   // qsort - last parameter is a function pointer to the sort function
  37.   qsort(lt, lt_length, sizeof(lt[0]), sort_desc);
  38.   // lt is now sorted
  39.  
  40. for (int thisPin = 0; thisPin < 5; thisPin++) {
  41.   Serial.print(thisPin);
  42.   Serial.print("  ");
  43.   Serial.println(lt[thisPin]);
  44.   }
  45.  
  46. }
  47.  
  48. void loop()
  49. {
  50. }


Működési elve: qsort

De itt van egy másik, igaz nem Arduino hanem Bascom, de könnyen implementálható:

  1. $regfile = "m88def.dat"
  2. $crystal = 8000000
  3. $sim
  4.  
  5. Dim N As Byte , I As Integer , S As Byte , C(10)as Byte , K As Byte       'c(10) = 10 Elemű Tömb ""
  6. Dim Szam As Byte
  7.  
  8. N = 1
  9. Szam = 9                                                    'mivel 0-tól indúl mindig 1-el kisebb mint a C(x) tömb elemeinek a száma
  10.  
  11.  
  12. For S = 1 To 10                                             '10 számot generál
  13.  C(s) = Rnd(255)                                           'véletlen szám generálás és tömbbe mentés
  14. Next
  15.  
  16. For K = 1 To Szam                                           'számok sorbarendezése
  17.  
  18.   For S = 1 To Szam
  19.       N = S + 1
  20.       If C(s) => C(n) Then
  21.               I = C(s)
  22.               C(s) = C(n)
  23.               C(n) = I
  24.      End If
  25.   Next S
  26. Next K
  27.  
  28. For S = 1 To 10                                             'sorba rendezett számok kiíratása
  29.    Print C(s) ; "  ";
  30. Next
  31. Print
  32.  
  33. End
(#) vill válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Jún 4, 2023 / 1
 
Köszi a segítséget. Bamba voltam és nem jutott eszembe, hogy ezekben a file-okban meg tudom nézni a fügvényeket
A problémát megoldottam pár egyszerű sorral:
///////////////TIMER////////////////
if (timer == 1){
sec = sec + 1;
delay(1000);
if (sec == 60)
{
sec = 00;
Min = Min + 1;
}
if (Min == 60)
{
Min = 00;
hrs = hrs + 1;
}
}
Még egyszer köszi a segítséget.
(#) KoblogPerGyok válasza vill hozzászólására (») Jún 4, 2023 /
 
Üdv!

Akkor jók lehetnek a kijelzések, de ezt a kódot nem értem pontosan. Az idő nem lesz pontos. Miért nem használsz timert? Az pontosabb lehet, mert a fenti kódodban a műveletek elvégzéséhez időre van szüksége az mcu-nak. Volatile változót növelhetsz, ha a timer beüt. Elvileg az Atmega is tud olyat, hogy a Timer valmilyen kezdőértékről indulva fusson. Azt beállítva lehet pontosítani még. Bár az IDE erre nem nagyon alkalmas.

if (timer == 1){
sec = sec + 1;
delay(1000); //Ez nem vágja agyon a hardveres timert????

Bár itt van timer, de nem tudom az pontosan micsoda, de a delay tuti nem a legjobb ide. Vagy még jobb megoldás az RTC modul használata lenne.

Itt valamiről beszélgetnek:

Bővebben: Link

A PIC-nél (annak sem pontos a pll-je) úgy kell beállítani a timert, hogy a fő oszcillátort le lehet osztani kettő hatvényaival. Azaz pl 64-el. Feltéve, ha az Arduino 16MHz-en fut, akkor 0.25MHz-en fut a timer 64 -es leosztás mellett. Ha a timer 66535-ig tud számiolni, akkor a túlcsordulás kb 0.27s -enként történik. Ez nem elég, de le lehet osztani többel is:

3. Available division factors:
CS12 - CS10 = 000 : no clock source TC1 is OFF
CS12 - CS10 = 001 : divide by 1
CS12 - CS10 = 010 : divide by 8
CS12 - CS10 = 011 : divide by 64
CS12 - CS10 = 100 : divide by 256
CS12 - CS10 = 101 : divide by 1024

Ha 256-al osztod, akkor már több mint 1s. Az jó. Ha tudod, hogy 16/256MHz (62500Hz)-en számol a timer és tudod, hogy ha 16 bites a timer (saccolom, remélem ennyi) akkor 65535-62500=3035-ről kell indtani. A PIC-nél lehet tudni, hogy maga a beállítás mennyi órajelbe telik, azt le lehet vonni. De 256 prescale-nél mát más lehet a dolog...

Szóval, ha pontos külső 16MHz-es kvarcról hajtod, még pontos is lehet.

De lehet ezt is csinálod, de akkor a delay-t nem értem...
(#) robis01 válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Jún 4, 2023 /
 
Atmega szériára rá lehet akasztani 32kHz-es kristályt is. Az pontos 1 sec időzítést ad (függ a ppm értéktől). De ezt a funkciót az Arduino nem támogatja.
(#) Kovidivi válasza robis01 hozzászólására (») Jún 5, 2023 /
 
Atmega128-ra raktam 32kHz-es kristályt, közben a proci a belső 8MHz-es órajeléről járt. Jól működött.
(#) Szaturnusz hozzászólása Jún 6, 2023 /
 
Sziasztok!

Egy vasútmodell terepasztal állomásának jelzőit (lámpáit) szeretném arduinoval vezérelni. A lámpák vezérlésében van valamennyi szabály. Pl ha szabad jelzést adunk egy kapcsolóval ÉS a vágányút egyenes, akkor más lámpáknak kell világítania, mint hogy ha pl a vágányút kitérő (a logika ebben az, hogy ilyen esetben pl a vonat nem mehet full sebességgel, tehát ha jól emlékszem pl sárga jelzés a szabad és nem a zöld. Ami egyébként nem is zöld, de ez itt most részlet, nem mennék bele). Ezeket simán leprogramozom, ez nem probléma és van is már ardionos tapasztalatom elegendő.

Ahol bizonytalankodom: kb 80-100 LED-et kell meghajtani, illetve kb 50 bemenet kezelését megoldani (ezek mechanikus kapcsolók jelei, amivel be van állítva a szabad vagy vörös jelzés illetve a váltóktól visszajelzés, arról, hogy áll a váltó (tulajdonképpen azok is kapcsolók). A bemenetek, kimenetek száma miatt fontos, hogy kevés arduino portot használjanak el és lehessen őket chain-be vagy egymás után kötni (tehát ha pl 6 port extendert használok, akkor is csak mondjuk 4 arduino portot használjon el)

Abban szeretnék tanácsot kérni, hogy melyek a legjöbb eszközök ezekre az esetekre. Nyilván a vezérlés Arduino-s lesz, azt megoldom, a kérdés csak a perifériák illesztése.

Én jelenleg arra gondoltam, hogy TLC5947-tel hajtanám meg a ledeket és valószínűleg SX1509-tel kezelném a bemeneteket. Van-e jobb megoldás?



Amiket néztem:

Ledek meghajtására:
Ezt választanám: TLC5947 - 24-Channel, 12-Bit PWM LED Driver (előnye: sok led és nem kell plusz ellenállás a ledeknek, illetve végül is ezt pont ledek meghajtására lehet használni, illetve ez tud elég áramot adni a sok lednek, amit rákötök (24 LED egy ilyen IC-n azért már számottevő áram))
gondolkoztam ezen is, de ez macerásabb. Kevesebb ledet tud kezelni és kellene nekik ellenállás is, illetve nem bírna elég nagy áramot kezelni: 74HC595 8-bit Serial In – Parallel Out

Arra is gondoltam még, hogy mivel a jelzőkön több led van különböző színnel, lehet, hogy csoportosítani fogom, hogy pl az első TLC5947 a piros ledeket hajtja meg, a másik a sárgákat stb. Bár lehet, hogy egyenként lehet a PWM-mel fényerőt állítani a ledeken, ezt nem néztem még meg (mert a különböző színű led-ek esetleg külöböző áramot igényelnek)


Bemenetek kezelésére:
74HC165 8-bit Parallel In – Serial Out
MCP23017 port expander
SX1509 16 I/O Expander

Itt igazából az SX1509 és a MCP23017 között nem tudok dönteni, de az SX1509 felé hajlok.

Csak érdekességképpen: egy jelző kb így néz ki és lehet vásárolni úgy is, hogy nincs benne ellenállás (mert egyébként akkora ellenállás van benne "gyárilag", ami 12 voltról való működést tesz lehetővé: https://minibox.hu/termek/mb304_mav_fenyjelzo_4_led_187.html
A hozzászólás módosítva: Jún 6, 2023
(#) robis01 válasza Szaturnusz hozzászólására (») Jún 6, 2023 /
 
Ha kábelezés megoldható akkor célszerűbb lenne a ledek meghajtására mátrix meghajtót használni pl. MAX7219

De lehet cél IC-t is használni, ami kezeli a ledeket és a gombokat is, pl. TM1628 és klónjai. Kínából rendelve pár száz Ft/db, de ingyen is hozzá lehet jutni régi eszközökből Hogyan működik

Arduino alá is találni mintakódokat hozzájuk.
(#) lalca válasza Szaturnusz hozzászólására (») Jún 6, 2023 /
 
Ledek meghajtásához ws2811 ?
(#) JZoli válasza robis01 hozzászólására (») Jún 6, 2023 /
 
Ezeknek a jelzőknek sajnos egy közös kivezetése van, és fényenként egy-egy szál. Így a mátrix, meg még néhány csoportos meghajtás nem kivitelezhető.
Következő: »»   800 / 845
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem