Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3862 / 3968
(#) Régi motoros válasza Fidel hozzászólására (») Jún 19, 2023 /
 
Azzal az a probléma állna fenn, hogy a mágnest általában elég közel, kellene tartani a REED reléhez.
Persze ha a lesmester megfelelően idomítható, akár működhet is.
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2023
(#) Gafly válasza Régi motoros hozzászólására (») Jún 19, 2023 /
 
Nemrégen utazok békésen az 1-es villamoson, amikor az egyik megállóban éktelen csörömpölésre és káromkodásra kapom fel a fejem. Korát tekintve Granpa+, alkatát tekintve Szikora-- öregúr vonszolt egy nagy zsákot fel a villamosra, benne pár féktárcsa, féknyereg és hasonlók. Csak úgy ömlött belőle a szó, hogy "rohadjanak meg", "régen ezt talicskával", meg "felmenők", valamint hogy "öreg, el kellene hozni pár alkatrészt"...
Valamiért egyből ez jutott az eszembe, amint elképzeltem a cirmost egy hangszórómágnesre felcuppant lópatkóval a nyakában.
(#) hapro hozzászólása Jún 20, 2023 /
 
Sziasztok! Valaki megtudja mondani, hogy a Decathlonos kasszák hogy működnek? Azok, amikben csak berakod a terméket, és tudja mi az. Egyedi etikett van benne, és a kassza egy rfid olvasó ami az etikettet olvassa?
Milyen elven működhet?

Köszönöm
(#) MrBrown hozzászólása Jún 20, 2023 /
 
Sziasztok,
Segítséget kérnék feszültség limitálás ügyben.
Egy 555-el felépített időzítő kapcsolást kell feszültséggel ellátnom, ami 25-30 másodpercenként egy IRF9540-en keresztül 12V-ot kapcsol néhány tized másodpercig egy szolenoidra.
A szolenoidnak 30 ohm-os a DC ellenállása, így az időzítő áramkörhöz képest jóval komolyabb 400mA-t fogyaszt 12V-on. Igaz ezt csak a másodperc töredékéig teszi.
Egy pici 12V-os DC/DC konverterről akartam táplálni, de a gond az, hogy az áramforrás egy motorkerékpár elvileg 6V-os tekercse, amiről egyenirányítás után alapjáraton 6V körül-, míg magasabb fordulaton akár 22-23V mérhető nyilván többek között a csekély terhelés miatt.
Mivel a konverter csak maximum 12V-ot kaphat a bemenetére, arra gondoltam, hogy betennék elé egy combosabb 12V-os zenert.
Ennek a méretezésében kérném a segítséget, illetve bármi használhatóbb megoldást is szívesen veszek.
Köszönöm.
(#) bbalazs_ válasza MrBrown hozzászólására (») Jún 20, 2023 / 1
 
7812-es stab? T verzióra gondoltam.
Szerintem a legolcsóbb.
(#) pipi válasza MrBrown hozzászólására (») Jún 20, 2023 /
 
Létezik olyan stabilizátor (modulban is) ami tud felfelé és lefelé is "dolgozni", sepic-nek hívják, de a "konyhanyelvben" stepup-stepdown konverterként is megy...
Itt a hestoreban is van, bár itt csak nagy áramúakat látok https://www.hestore.hu/search.php?q=stepup+stepdown
Zénerrel biztos nem vacakolnék
A hozzászólás módosítva: Jún 20, 2023
(#) moltam válasza MrBrown hozzászólására (») Jún 20, 2023 /
 
Esetleg feszültség kétszerező hogy alapjáraton is meglegyen a 12V, plusz klasszikus tekercs rövidrezárós söntszabályzás tirisztor/triakkal.
A hozzászólás módosítva: Jún 20, 2023
(#) vargham válasza hapro hozzászólására (») Jún 21, 2023 / 1
 
Valószínűleg több technológia kombinációja. RFID, vonalkód olvasó és kamera.
(#) Jonni válasza vargham hozzászólására (») Jún 21, 2023 / 2
 
És még a súlymérés is szokott lenni.
(#) vargham válasza Jonni hozzászólására (») Jún 21, 2023 / 1
 
Mondjuk a Decathlonban már azelőtt tudja, mielőtt betennéd a célterületre. Elég a kezedben tartanod, és már tudja a gép, hogy mi az. Arra mondjuk nem emlékszem, hogy a kosár alatt van-e mérleg...
(#) Jonni válasza vargham hozzászólására (») Jún 21, 2023 / 2
 
Gyártottunk a tesconak ( is) (ami ugyan nem decatlon) önkiszolgáló automatát, de abba biztos hogy van, és pod-nak hivják ami méri a súlyt.
(#) Teaway válasza hapro hozzászólására (») Jún 21, 2023 / 1
 
RFID
"Decathlon pénztár"-ra keresve találsz róla részleteket.
(#) MrBrown válasza pipi hozzászólására (») Jún 21, 2023 /
 
Először kipróbálom bbalazs ötletét, mert egyszerű, olcsó és minden van hozzá a fiókban.
De a Te ötleted alapján méretét tekintve ez nem tűnik rossznak.
Köszönöm!
(#) pipi válasza MrBrown hozzászólására (») Jún 21, 2023 /
 
Idézet:
„amiről egyenirányítás után alapjáraton 6V körül-, míg magasabb fordulaton akár 22-23V mérhető”
Ebből mit fog csinálni a 7812? Ugye 12+2..3V kell a kimeneti 12V-hoz, arról nem beszélve hogy 22V-ról meg fűtőbetétet fog játszani.
Ali-n meg találsz kisebb teljesítményűt olcsóbban
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2023
(#) JZoli hozzászólása Jún 22, 2023 /
 
Egy PWM jelet kellene teljesen leválasztani. Optocsatolóra gondoltam, de egy átlagos opto nem jó. Szerintem lassú lehet. A PWM jel 1-2 KHz között van. Lenne erre valamilyen ötletetek, hogy melyen megoldást, vagy milyen optocsatolót alkalmazzak?
(#) Régi motoros válasza JZoli hozzászólására (») Jún 22, 2023 /
 
Próbáltad már? Mert én a leggagyibb PC18x optónál is 80KHz -et látok.
Ha csak a tizedét tudja, neked már az is jó.
(#) bitmixer válasza JZoli hozzászólására (») Jún 22, 2023 /
 
A titok esetleg abban rejlik, hogy nem szabad hagyni lebegni a tranzisztor bázisát. Ki lehet kísérletezni egy optimális B-E ellenállást, amelyikkel nagyságrenddel gyorsabbá válik. Egyébként milyen típus(okk)al próbálkoztál eddig?
A hozzászólás módosítva: Jún 22, 2023
(#) JZoli válasza bitmixer hozzászólására (») Jún 22, 2023 /
 
4N25 meg valami 4 lábú kínai típust is próbáltam. 5V-os PWM jellel, amit az Arduino ad. oszcilloszkópon is néztem, olyan mintha nem kapcsolna ki az optocsatoló. A bázisellenállás segíthet, azt még megpróbálom.
De... Inkább leírom konkrétan, hogy mire kell. Egy frekvenciaváltó bemenetére ment eredetileg a PWM jel, de a motor indulásakor minden esetben kiáll a szoftver hibára. Ha beteszem az optot akkor nem áll ki hibára, de a fordulatszám tartomány nagyon leszűkül. Az a baj, ahogy nézem, az Arduino fordulatszám beállító bemenet testje, meg az Arduino testje ilyen esetben összeveszik, valahogy nagyobb a potenciálkülönbségük. Maga az összekötéstől egyből jönnek a hibák. Ha optot teszek bele, akkor nincs hbajel, de-mint írtam- kicsi tartományt szabályoz a PWM "szekundere". Valamilyen leválasztás jó lenne. Erre, ha van ötletetek azt is szívesen fogadom.
(#) pipi válasza JZoli hozzászólására (») Jún 22, 2023 / 2
 
6N137, ha elég az 5V-os kimenet (soros porthoz használtam, simán ment 38Kbauddal...)
(#) Skori válasza JZoli hozzászólására (») Jún 22, 2023 / 1
 
Push-pull (ill. félhídba) kötve két normál optocsatoló is tud gyors lenni, de lehet gyorsabb optocsatolókat is kapni, ameyek akár MHz-ekre is jók (pl. 6N37 10Mbps-re ajánlott), vagy vannak FETmeghajtó kimenetű optók is, pl TLP250. De lásd a csatolt kapcsolást, ugyan csak szimuláció, de működhet, és olcsó.

pp-opto.png
    
(#) Bakman válasza JZoli hozzászólására (») Jún 22, 2023 / 1
 
Szintén egy szavazat a 6N137-re. Ha nem jó az 5 V-os kimenet, használhatsz FOD3182-es FET meghajtót is. Utóbbi üzembiztos működéséhez 9 V kell, ha a frekvenciaváltó kapcsai van 10 V-os kimenet (többnyire van), akkor nyerésben vagy.
(#) JZoli válasza Bakman hozzászólására (») Jún 22, 2023 /
 
Megpróbálom ezt a 6N137-et. Köszönöm a tanácsokat.
(#) subwoofer220 hozzászólása Jún 23, 2023 /
 
Sziasztok! Esetleg tudna segíteni valaki ebben a kérdésben?
hangváltó
Nem merem addig beszerelni a dome sugárzót.. Előre is köszönöm!
(#) zoka hozzászólása Jún 23, 2023 /
 
Sziasztok! Valahogy meg lehet duplázni a PWM jel kitöltési tényezőjét? Van egy LED szalag vezérlő, ami az RGB mellé fehér fényt tud kapcsolni, hogy szabályozható legyen a színtelítetség. Azonban ilyen üzemmódban a fehéret max fele fényerőre tudja felhúzni. Ezért gondoltam, hogyha valahogy tudnám növelni a fényerőt.
(#) Sanyoo8 hozzászólása Jún 23, 2023 /
 
Sziasztok!

Csak kíváncsiságból kérdem, hogy az ilyen sertéskábító villájában fázis van csak vagy nulla és fázis?
Meg ha jól tudom 50v meg 70v-os.
Bővebben: Link kép
(#) proli007 válasza Sanyoo8 hozzászólására (») Jún 23, 2023 /
 
Hello! Sem ez, sem az. A trafó szekundere nem földelt.
(#) Bakman válasza zoka hozzászólására (») Jún 23, 2023 /
 
Jól értem, hogy csak és kizárólag akkor használja 100 %-ig a fehér részt, ha a három alapszín nullán van? Magyarán mindegy, hogy a piros, zöld vagy kék részt kicsit is bekapcsolod, a fehéret felezi?
(#) tufatofu válasza Sanyoo8 hozzászólására (») Jún 23, 2023 /
 
A szomszédban is játszottak hasonló készülékekkel, de arra volt jó, hogy úgy megvadult a malac, hogy alig bírták leszúrni.
(#) Bakman válasza tufatofu hozzászólására (») Jún 23, 2023 /
 
Hasonlóval vagy olyannal, mint ami a képen is látható? Azért vannak jó kábítók amelyek úgy működnek, ahogy kell.
(#) zoka válasza Bakman hozzászólására (») Jún 23, 2023 /
 
Igen, ha csak a "white" gomb van megnyomva, akkor a fehér 0 és max között állítható. Ha viszont bármilyen szín világít, ahoz maximum a feléíg lehet feltekerni a fehéret. (Nem tudom pontosan meddig, de jóval gyengébb, mint amikor külön kötöttem egy másik vezérlőre és úgy kevertem hozzá)
Az összes LED szalag vezérlőnek PWM van a kimenetén? És kapcsolgatással állítja a fényerőt?
A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2023
Következő: »»   3862 / 3968
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem