Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Házilag építhető fémkereső
MPSA 14 darlington tranzisztor kapható a Hestore-nál.Ugyancsak NPN-es mint a 13-as,a
lábkiosztása is ugyanaz.
Bedobozoltam a gépet. A képen nem látni a belsejét, de az olyan, mint egy PC, azaz perszonális kompjúter. Van egy "alaplap". Ezen vannak a nélkülözhetetlen részegységek, mint a tápegységek, feszültség-referencia, mikrokontroller, meg nagy pofával még talán az adat-buszok is. Ebbe az alaplapba bedughatóan vannak a rész-áramkörök. Adó-meghajtó, vevő erősítő, multiplexer és mintavevő rész, illetve az ADC rész. Ezeket a kis "kártyákat" tudom cserélgetni, ha rájövök arra, hogy valahol már megint zsákutcába jutottam.
A házat egy barát csinálta 3D nyomtatóval. Brutális ez a technika, na de ez off. Kapott a gép egy USB csatlakozót is, mert ha minden program módosításnál szét kell szednem, akkor az sok kontakt-hibát fog nekem okozni. Még össze rakom az akku pakkot az eldobott E-cigi akkukból (nagyon zöld a gép) és megyek ki éles tesztre.
Keresem a PIM-2 v.06 verzió fémkereső Kapcsolási rajzát,és hex fájlát.
A PIM-2 v.03 nem érdekel,abból minden megvan. Köszönöm a segítséget.
Kicsit elhúzódott a dolog. Az első terep teszt eredménye siralmas és felettébb idegesítő, mondhatni siralmas volt. Majd ez ment egy hónapon keresztül. Hardver és sokszori szoftver módosítgatás után már ki merek vele menni.
Egy valamire való, állítható mozgóátlag leprogramozása sem egyszerű. Érdekes, hogy legalább 5 módon le sikerült programozni, ami nem volt jó. Programozás közben jöttem rá, hogy egy bolti detektor hangzatos reklámszövegei mit is takarhatnak, mint például az automata talajkövetés, állítható sebesség, meg mindenféle fémszűrés, stb.
Nagyot nőttél a szememben, hogy ezt le merted írni.
Annyira nem szoktam a zsákutcákat tagadni.
https://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?id=372610 https://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?id=311982 És ezek csak gyarapodnak.
Én a zsákutcát nem mondanám rossznak, az is hasznos infó, hogy másfelé tovább.
Üdv !
Kísérleteztem a NUPI pinpointerrel. Valami nem oké. Annyit sikerült belőle kicsikarni, hogy visszafelé működik. Közelítésre elhallgat. Akinek sikerült már csinálni egy ilyet, az adhatna néhány paramétert, jótanácsot.
Ez egy Hartley oszcillátor C osztályban. Potival a jóságot a határra kell csökkenteni, amikor már épp nem oszcillál. . Fém közelítésére beindul. Elvileg, mert ha földhöz vágom se akar oszcillálni. A többi rész a hang és egyéb jelzésre szolgál.
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2023
Ezt a kapcsolást még nem láttam.Van valami infó a tekercs elkészítésére az induktivitás értékeken kívül?Mekkora lehet az érzékenysége,mennyire "lát"?Belevágnék a megépítésbe,ha több infó lenne a tekercsekről
Én kutakodtam és próbálkoztam vagy 4 féle kapcsolással,egyik sem volt az igazi.Ami elfogadható lett (ez sem egy 50 ezres garrett) azt megtalálod a fórum 258.oldalán az "eredeti" az amit még királly mutatott az a 164. oldalon található.Annyit módosítottam,hogy az 1k ellenállást kivezettem mert kissé hőfok függő a készülék s ezzel lehet korrigálni,a 100k ellenállás az érzékenységet állítja.Én megtaláltam vele a légpuska lőszert egy maroknyi földben.
Mivel a T1 bázisa sehonnan nem kap nyitófeszt, az lenne a csoda ha működne. Szerintem hiányzik a rajzról egy vonal ami a két potit a tápra köti, vagy passz.
Nincs ott semmi gond, csak nem vetted észre, hogy az egy PNP tranzisztor... )
Geotech_nupi
Itt előre hátra lapozgatva vannak infók a szerzőtől. Itt meg tesztek. tesztek Ha nem jutok vele semmire, akkor a saját fejlesztésű PIC-est csinálom meg ismét. A hozzászólás módosítva: Júl 13, 2023
Ez is jó lehet. szasa
Gp pointert 4 ezerért küldenek. Némi gatyába rázás után használható. Avagy bele lehet kakukkolni egy sajátot.
Belevágok egynek az elkészítésébe csak kis idő kell.Alkatrész van,ami kissé balhés az az,hogy csak 8mm ferritrudam van,de egy próbát megér.Ami jobban aggaszt az az,hogy valamennyire hőfok függő a kapcsolás,ahogy a fórumon is említik,emiatt a beállítása is nehézkes lehet,majd meglátjuk.
A fenti videóban nem rúdra, hanem hosszú gyűrűre tekert a szaki. Vagy több rudat összefogsz.
Rosszul írtam az 1. bejegyzésemben. A poti nem a tank kör jóságát állítja, hanem a kondi fázis tolását. A collector 180 fokot, az auto trafó még 180 fokot tol. ( majdnem ) . Így megvan a fázis feltétel. A rezgést a zaj, de leginkább a bekapcsolási tranziens indítja be. A potinak lesz egy optimális állása, amikor pont 360 fok a fázistolás. Ha ettől jobbra, balra tekered lesz egy egy pont, amikor nem sípol. Az egyik pontnál fém közelítésre elhallgatási irányba mozdul a fázis, a másik pontnál közelítésre kezd sípolni. Ha csak egy pont van és végállásig tekerted a potit még mindig sípol, akkor meg kell toldani egy soros 100K-val. Hőfok bajt lehet azzal csökkenteni, hogy nem festjük feketére a tokot. A hőfokfüggő részeket pur habbal beöntöm, az jó hőszigetelő és tartja is a ferritet. Idézet: „hosszú gyűrű” Ferritcsőnek is mondják..
Átolvastam a fent nevezett fórumot azért vannak bajok az után építéssel,nem mélyednék bele.Szedem össze az alkatrészeket lassan és mindet kimérem beépítés előtt.Közben adtam magamnak egy öngólt,úgy elraktam biztos helyre a ferritrudaimat,hogy ember legyen ki megtalálja,mert volt egy műhely rendezés és részben felszámolás is a múltban.Értem én a ferritcsövet,de a fórumon kevés infó van a konkrét felhasználásról,menetszám,huzalátmérő meg szinte semmi,csak ellenállás és induktivitás értékek,tudom,lehet ezekből is számolni,de nem lett volna egyszerűbb konkrét adatokat közölni (?),ha már egy fórumon építünk,vagy én nem látok.Nem morgok tovább,próbálok haladni.
Közben sikerült tapasztalni. 1db ferritrúddal nem fog sikerülni. A ferritcső 28mm hosszú, 18mm átmérőjű, 10mm-es lukkal. Bótba vettem vagy VGA kábelről termeltem le, már nem emlékszem. A végeire vastagabb cipő varró cérnát kötöttem 2 menetet, majd ezt rögzítettem pillanat ragasztóval. 0,335-ös huzalból oda és vissza 55 , 55 menetet tekertem. Ez így 1,12 mH lett. Az L1 oda 55 menet vissza kb. 30 menet. ( két tekercs 4 véggel. ) Most meg az volt a felállás, hogy állandóan sípolt. 100K poti, 100K kombóval nem sikerült megszűntetni. Viszont ha kikötöttem, elhallgatott. Egy 8-as átmérőjű, 6cm hosszú rúdra tekertem annyi prespán papírt, hogy szoruljon, de lehessen benne mozgatni. Kitoltam egészen az elejére, sőt egy pár mm-t ki is állt. Ekkor is sípolt. Elkezdtem az L1-ről letekerni úgy, hogy nem forrasztottam ki. Egy idő után be lehetett állítani a potival. Ekkor L1: 580 mikro H volt. Az R3-ra kényes. Egy 3K poti 1K soros ellenállással kísérleteztem ki. Az eredmény: Különösebben finomabb beállítás nélkül 5 forintot 5-6 cm-ről jelez. Adatok: R3: 2,153K , C1: 22,4 nF , C2 32,6nF , Tranzisztor: BC 327G de szerintem BC212B-vel is működik. Remélem tudtam segíteni.
A fórumban 12mm átmérőjű ferritet emlegetnek,de készítettek tekercset 3db. 4cm hosszú 10mm átmérőjű ferritrudat kötegbe fogva,valamint hosszú ferritcsövet is,most légy okos Domonkos (magamra gondoltam).
Segített természetesen!A fórumban írják,hogy nagyon kényes a tekercsekre,fontos a tekercs ellenállása is meg az induktivitása is.Azért írtam,miért nem közöltek pontos huzalátmérőt és menetszámot az adott ferrithez,ha már nyilvános fórum.Amit én kibogarásztam az az,hogy 3 db. 10mm ferrit kötegre tekert L1 első sor 71 menet 2. sor 74 menet,ez lett 1,6mH/1,6 ohm (nem látok huzalátmérőt,de gyanítom ez is 0,4mm huzal). Az L2 54menet (0,4 mm huzal) L1-gyel azonos irányban,ez 330uH/0,6 ohm.
mellékelek egy rajzot,kicsi a mérete,talán ki tudjátok nagyítani láthatóra,nagyban nem tudtam menteni. A hozzászólás módosítva: Júl 16, 2023
Menet menet mellé. Lakkal jól le kell fújni. Az L1-et érdemes kicsit túltekerni, biztosan berezegjen. Legfeljebb visszatekersz pár menetet. A három rúd összefogva nem szimpatikus, sok lesz a levegős rész és nem lesz stabil, ha csak agyon nem öntöd műgyantával.
Szervusztok!
Kertben rozsdás szögek keresésére milyen amatőr készülék építését tudtok ajánlani?
C1-et cseréltem 1,5 nF-re. Nupi teszt
Én a Surf keresőt javasolnám erre. PI elvű, egyszerű a kereső tekercs elkészítése. Oszcilloszkóp kell a beállításához.
Építgetek,de van egy kis bökkenő.A szerző hangoztatja,hogy a C1 és C2 MKP kondenzátor legyen!Sajnos,nekem ilyen nincs ezekben az értékekben (1nF,33nF),még a közelében sem,már átválogattam mindent.Mit lehetne helyettük berakni?Ezekben az értékekben vannak olyan kis tömb kondenzátoraim (fehér,sárga színű),de ezeken az értéken,tűrésen és feszültség adaton kívül nincs írás,Pl: 33nj63 .
|
Bejelentkezés
Hirdetés |