Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Érdekességek
Extrém melegben azért megesik, hogy vetődik, extrém hidegben meg szakadni is tud.
Gondolom, az sem mindegy, hogy télen fektetik, vagy nyáron. Amikor a bkv-hoz kerültem, rendszeresek voltak az ebből adódó problémák. Nyáron vágánykivetődés, télen sínszakadás. Újabban folytonos betonalapba öntik a tőcsavarokat, és rugalmas a sínrögzítés. Kevés helyen van bármilyen dilatációs toldás, a sínszálak hegesztve vannak. Egyedül a hidakon építenek be toldást, de az is valami újfajta nagyvasúti. Például az 1-es vonalon, a Rákóczi hídon.
Dehogynem, a hidaknál alkalmazott dilatációs készülék egyik formája tulajdonképpen ilyesmi, a sínvégek átlapolásával oldja meg a kerék folytonos alátámasztását.
Az átlapolós dilatációt már '68-ban is csinálták a Pirók Gyula főműhelyben (akkor sem volt új találmány már), a BKV Ferenc kocsiszín és a Ferencvárosi pu. között. Most a Wallis Motor Duna van a helyén. (K.K. körút)
Erre több technologia van.
Az egyik, hogy a sinek alatti un. felépitmény olyan minöségü (tömésü, specialis rögzitéssel), hogy képes ellenállni a sinekben keletkezö eröknek. Ma a gyári sinmezö 120 méteres. Ezeket hegesztik össze különleges technikával ami garantálja hogy a sin nem törik. A melegedéstöl kialakülö feszültséget magának a sinnek illetve az aljzatnak kell felvennie. Egyes országokban, hogy a felmelegedést csökkentsék a sineket fehérre festik. Az itteni szabványok szerint az ilyen sineknek -40 és +60o C tartományt kell kibirniuk.
Köszi az infókat!
Mindenesetre tényleg érdekes , hogy amikor egy 24 méteres sínszál is tud produkálni 25 mm-es hosszváltozást, akkor a több kilométeres "egybesín" így megússza!
Hát igen, kénytelen a nyujtozkodás helyett pocakot növeszteni.
Értem.
Tehát én sem meghíztam, csak rossz felé hőtágultam.
Valoszinü ránk is valami ilyesmi vonatkozik. Egy ideig nyulunk majd dagadunk.
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2023
Nem tudom nézitek-e az atlétika VB-t. Nálatok, hogy jönnek be a feliratok? Az egyik tipus a szürke mezöben az országok zászlaival a zäszlok túl kicsinek tünnek, a szöveg olvashato a zászlok viszont elég nehezen föleg olyan esetben ahol nagyon hasonloak ( pl szerb - szlovén stb) vagy nagyon szinesek ( Kenya stb ).
Viszont a lila hátterü kisebb feliratok csapnivaloak. Nem tudom a TV-be még nem jutott jel a lila meg a fekete szin kompatibilitás problémája?
Egy jó kis vesegyulladás 7kg. mínusz 10 nap alatt, de nem ajánlom senkinek.
Gonoszkodok:
Amputáció, 20 kg egy perc alatt vagy Szabaduljon meg akár 80 kiló felesleges hájtömegtől! - váljon el
Azért jobb hireknek jobban örülrünk volna. Nekem csak köveim voltak…
Ehhez sehol sem vagyok. De ami késik nem múlik.
Neked a legjobb a hatékonysági arányod.
Diabétesz, indulásnál ~30 kiló ~30 nap alatt. Viszont ez sajnos hosszú távú szerződés. Ellenben most térdszalaggal / ínszalaggal fekszem: még nem mértem, mennyi ugrott rám 1 hét alatt. A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2023
Egy érdekes orára bukkantam. Szolaris világora, ami mechanikusan mutatja az idöt bárhol a világon. Természetesen lehet váltani a mechanikus meg az elektronikus kijelzö között. Nincs benne elem, igy ha nem sūt rá a nap ( elég egy zseblampa is) akkor standbyba megy ( azaz a mechanikus része 12 orára áll és csak az elektronikus kijelzö megy - a kézikönyv szerint minimum 3 honapig megy fény nélkül). Amint fényt kap a mutato automatikusan mutatja az aktuális idöt.
Ilyet használok magam is.
A három hónap szerintem nem igaz, mert egyszer a gyerek nyomkodta majd beejtette az ágy mögé, ez csak később derült ki nagytakarítás alkalmával. Úgy 6 hétig nem találtam kb. Mikor előkerült intenzív napoztatás után sem támadt fel, elvittem óriáshoz ahonnan vettem megcsinálta, azt mondta nagykapacitású tápja van, de még nem látott rosszat csak ezt.... Amúgy szeretem... A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2023
Nekem van egy régi szolár orám mechanikus oramüvel, de nem világora. Az simán elmegy 6 honapot fény nélkül. Ezt az ujabbat még nem probaltam.
Hogy kiválaszthasz egy külfödi nagyvárost és mutatja az ottani idöt, vagy ha itt vagy, akkor mutatja, hogy hány ora van otthon. Én sokat utaztam, igy nekem elég lényeges volt, hogy tudjam hol hány ora van.
Köszi!
Ja, még egy kérdés. Amikor stdby állapotban volt és csak az elektronika működött, amikor újra életre kelt, hogy érték utol magukat a mutatók? Ilyenkor gyorsítva beálltak? A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2023
Ezt az órát nem ismerem, de pl. ami nekem huszonéve volt (vagyis van, valahol egy fiók alján) abban léptetômotor mozgatta a mutatókat. Volt amin az óra/perc mutató külön életet élt (ilyenek voltak jellemzôen a Swatch órák) és akár egymásnak ellentétes irányban is mozogtak akár azonos sebességgel, a Citizenem meg csak begyorsulva pörgtette a megfelelô pozícióba magát. Gondolom itt is az egyik megoldás van.
Alapbol a mechanikus rész egy léptetömotoros ( vagy hasonlo) konstrukcio, azaz az elektronika absolut idejet mutatja és egy gombbal lehet változtatni, hogy melyik idöt mutassa az otthonit vagy a helyit. Ilyenkor a mutatok gyorsan az adott helyzetbe fordulnak. Standbyban meg 12 (0:00) orán áll és amit fényt kap azonnal a helyes állásba fordul. Ez volt uj számomra is, és sehol nem irnak erröl semmit.
Igen hagyon hasonlit a Citizenhez, nekem is olyan az öregebbik. De az stby-ban nem áll meg és nem napelemes.
Az én Citizenem az relaitve lassan (mondjuk akár perceken keresztül) körbetekergélve állt be "0" pozícióba, vagyis amit ô annak hitt, és ezt kellett korrigálni a valódi nullára. Azért tartott sokáig, mert ugye 24 óránként lapozott is a naptár. És innen már tudta hogy mi merre van, tehát nem volt benne érzékelés a mutatókhoz. Na elôkaparom befotózom, (magam se tudom minek ôrizgetem, elem szerintem rég kifolyt benne... és nem, mert volt annyi eszem hogy kivegyem belôle , nahát).
Viszont láttam olyan Swatch órát, (szintén még kilencvenes évek közepén!), aminek a két mutatója külön forgott, és nagyon gyorsan, egymásnak ellentétesen, szédítôen látványos volt.
Én is pont most néztem. Nekem a Citizenben mennek a mutatok összevissza, azaz 2 motor van bennük ( és külön kis oralap mutatoval a másodperceknek) vagy valami hasonlo trükk. Mindig a legrövidebb uton fordulnak. A Casio csak gyorsan forgat körbe amig a jo idöt mutatja. Azaz ha mondjuk Pekinget választom ki, akkor kb. 20 másodperc alatt fordul 9szer körbe (mindig egy irányba forognak ).
A régi Citizenen akár ellenkezö irányba is. ( nem olyan mint a tied, mert azon is van digitális kijelzö - mutatja a másik idöt, stopper stb, akárcsak a Casion csak más kivitelben). Itt a régi ora, elem nélkül, mert sajnos már nem vizhatlan. Maga a márka Pascal Hilton, de a belseje eredeti Citizen. A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2023
Nekem egy egyszerű Citizen órám volt 30 éve. Elemes, de mutatós. Azt írta a leírás, hogy a hőmérsékletkülönbség miatt +-2 másodpercet eltérhet évente. Tartotta is ezt a pontosságot. Nagyon szerettem.
Én is elégedett voltam, csak a dobozával történt valami, és már nem volt vizhatlan. Ezt persze az orás nem mondta meg, igy viz került a gépbe. A Citizen kicserélte az egész szerkezetet, de csak késöbb vettem észre, hogy egy mutatot elvesztettek. Most probálok hozzá ugy mutatot szerezni.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |