Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Érdemes kivenni a tonert és 2x 3x megrázni /megforgatni több irányban, így még egy darabig használható.
Ez egy Brother DCP-1622WE típusú készülék.
Sziasztok!
Nyáklap gyártásban volna egy két kérdésem. Otthoni körülmények közt milyen minőségbe lehet gyártani nyáklapot? A maratós (vasklorid) technikát használja még valaki? Ezzel lehet jó minőséget elérni? Az igaz hogy alá tud marni a réz réteg alá? Az mitől van? Ki lehet védeni? Milyen az UV-s technika? Az milyen minőségű? Melyikhez milyen felszerelés kell? Melyik az olcsóbb? Az UV-shez sok minden kell? Nekem néha smd-s alkatrésszel készült nyáklapot is kéne gyártsak, ez nehéz? Milyen nyáklaptervező programok vannak? Melyik a legkönnyebben használható?
Én csak vas-kloridot használok, 35-40 °C-ra melegítve 5-6 perc egy kisebb lap. A hidrogén-peroxidos és a nátrium-perszulfátos NYÁK készítés is maratás csak más a vegyszer. A minőség olyan, amilyet el tudsz érni, ez szinte csak a maratásálló rétegtől függ, hogy az milyen minőségű.
Alámarás mindig van, már csak a fizikai méretek (vastagságok) miatt is, a mérték a kérdés. Ha jó a maratásálló réteg (lakk, tinta stb.), akkor szép eredményt lehet elérni. Ha a védőréteg lejön pl. a vezetősáv szélén, akkor alámarásnak tűnik, pedig alapvetően más a probléma. A legegyszerűbb levilágításos technika, ha előre lakkozot panelt veszel. Drágább, de egy csomó buktató kimarad. A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2023
A levilágitóshoz mi kell? Fólia? Nyomtató? Milyen UV? Milyen programmal lehet legegyszerübben nyákot tervezni?
Ja látom te csak vas-kloridost használsz A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2023
Nyomtató, a nyomtatóhoz való írásvetítő fólia (tintasugaras- és lézernyomtatóhoz más-más fólia való). Elvileg 390 400 nm-es UV fény kell, de a sarki fűszeresnél kapható UV LED is szokott működni, már ha tényleg UV és nem csak lila/lilás színű. Program? Jó kérdés, amelyiket megtanulod, azzal lesz egyszerű. KiCad ingyenes és csomó leírás található róla: Bővebben: Link.
szerk.: Mit értesz azon, hogy "csak vas-kloridot" használok? Mit kellene még? Ez egy maratószer, oldja a rezet, ez a NYÁK készítésének a lényege, már ha nem CNC-vel készíted. A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2023
Az első válaszodba írtad hogy vas-kloridot használsz, nem kell azok kivűl semmit. CNC ? Láttam róla videót, na olyanom nincs.
Szia!
Ha elég a kb. 100 x 100 mm-es méret, akkor a Cadsoft Eagle 5.6 még elérhető. A méretkorlátozáson kívül teljes értékű program otthoni használatra. Én szoktam a vas-kloridhoz 1-2% sósavat is tenni (úgy tudom, a TN 150 is ilyen), és amint Bakman is írta, ha felmelegíted, akkor lényegesen gyorsabb lesz a maratás, kevésbé fog "alá marni". A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2023
Kössz! Van vas-kloridom is meg sósavam is.
Milyen UV?
műkörmös lámpa jó hozzá Fólia? Nyomtató? Amilyen a nyomtató,olyan a fólia (lézer jobb) + dry fólia, azzal a legegyszerűbb Milyen programmal lehet legegyszerübben nyákot tervezni? Amelyik kezelését elsajátitod. A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2023
A + dry fólia jó a lézernyomtatóhoz?
Dry fólia a fényérzékeny fólia amit levilágitasz.
Nézz utána jobban a dolgoknak és csak utána állj neki a megvalósitásnak.
Induláshoz a legegyszerűbb (ha van lézer nyomtatód, vagy nyomtatási lehetőséged) EZ A PAPÍR.
Tükörben rányomtatod a NYÁK tervet, rárakod az előkészített, zsírtalanított NYÁK lemezre és pamut fokozatra állított vasalóval rávasalod! A toner ráolvad a NYÁK-ra és tökéletesen ellenálló bevonatot alkot. Maratás után acetonnal el tudod távolítani a panelról. Nem kell UV levilágító, nem kell lamináló, Nátrium-hidroxid a levilágított panel "előhívásához". A hozzászólás módosítva: Szept 29, 2023
Maratáshoz viszont inkább a Nátrium-perszulfátot javaslom. Tisztább, mint a vasklorid és veszélytelenebb, mint a sósav, hidrogénperoxid kombó! Hátránya, hogy legalább 40°C-os kell legyen és 50°C-on már elbomlik.
A 3000ft-os uv lámpával meg az 1500ft -os laminálóval a szivást, kinlódást, gányolást kerüli el.
Már kezdésnek megéri a semmibe beleölt munkát elkerülni. Ha tisztán szépen és minőségben akar folyamatosan panelt késziteni, akkor 4500Ft. Másrészt kinai panel mellett már ez sem éri meg.
Nem induláshoz, hanem vasaláshoz a legeszerűbb a linkelt papír, miközben a vasalásos technika tartalmazza a legtöbb buktatót.
Nátrium-perszulfát-om nincs, csak vas-klorid.
Semmi baj nincs a vaskloriddal ha az van, mert 1970-ben is lemarta a panelről a rezet, a tömbház 4. emeletén, most is lefogja marni.
Sziasztok!
Kb 15 év után le kellett cserélnem a Xerox Phaser 3121-es lézernyomtatóm, amivel a nyákjaimat készítettem műnyomó papírral. Most vettem egy Brother MFC-L2712DW típusú nyomtatót, amivel szkennelni is tudok. Jelzem, hátha valakit érdekel, hogy a vele kapott tonerrel is sikerült nyákot gyártanom vasalásos technikával. Semmi extra, ugyanazzal a hőmérséklettel vasaltam, mint amit a Xeroxnál használtam.
Általában nem az eredeti festékporral van gond, hanem az utángyártottal. Ebbe a hibába én is beleestem annó. Normál papírra is necces volt a nyomat de írásvetítő fóliára/fényes felületű papírra használhatatlan volt. Nagy valószínűséggel a tonerben lévő hengerek egyike volt gyenge minőségű de az eremény szempontjából lényegtelen. Többen panaszkodtak már utángyártott tonerre.
Ezek ilyen magán "minek" projectek,
Szóval ez kb az a szint, hogy a kilós kenyeret félbe lehet vágni egy normál konyhakéssel, utána meg megmutatom, hogy a 300-as cirkulán is lehet szeletelni. A vasalás a maszek panelkésztítés timeline-án egy minőségi visszalépés volt amikor elterjedt. A hozzászólás módosítva: Okt 15, 2023
Csak nagyon nem mindegy, hogy milyen festéket használunk hozzá. Lásd itt.
Csináltam ilyen módszerrel PCB-t. Nekem egyszerű 3018-as CNC masinám van, 2W-nak kikiáltott lézerrel. Elég sokáig tart amire végigmegy a lézerrel, de mivel nem kell ott ülni mellette, ezért ez nem zavar különösebben.
Klassz. Milyen festéket használtál? Gyártmány, szín?
Sima matt fekete spray. Ha jól emlékszem "very well" a típusa.
Meglepő hogy nem vált fel. Számtalan festéket próbáltam ki. Eléggé sok problémám volt velük. . Végül olyan festéket találtam, ami színesfémre is tapad.
Remélem nem számít eretnekségnek, és nem fognak megkövezni érte, amiért a korszerű technológiákat megkerülő kérdésben kérek tanácsot.
Nálam előfordul esetenként, olyan paneligény, ami nem indokol "távolkeleti" segítséget, csupán néhány forrszem és néhány vonal a rajzolat, amit kézzel is kényelmesen meg tudok (tudnék) rajzolni. Milyen íróeszközt érdemes ma használni, ami kapható, és alkalmas kézi panelrajzolásra? Vonalvastagság sehol nem kisebb 0,6-0,8 mm-nél. Voltam a papírboltban, tus után érdeklődtem, de felvilágosítottak, hogy az már a múlt. Elmondtam mit akarok, de az eladónak fogalma sem volt a filctollak melyike maratásálló, és melyik fed kellő hatékonysággal -megértem, ez egy elég specifikus felhasználási terület-. Művészellátót tanácsolt az eladó, ahol talán még elérhető a tus. A hozzászólás módosítva: Okt 16, 2023
Hestore keresőbe beírod: "filctoll". Bejön 1mm, és 0.3mm maratásálló filctoll.
Én ilyet használtam:
Edding 780 lakkmarker 0.8mm fekete |
Bejelentkezés
Hirdetés |