Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Dansk 3f-T3535, és minden, ami vele kapcsolatos
Lapozás: OK   15 / 16
(#) sfx232 válasza etilalkohol hozzászólására (») Jan 30, 2024 /
 
De, köszönöm, elég lenne - ha a skála visszaáll a CCIR sávhoz.
Itt a fórumon mengtalálom v. megosztanád velem/velünk ?
(#) etilalkohol válasza sfx232 hozzászólására (») Jan 30, 2024 / 2
 
Itt vannak a kiindulópontok, hirtelen ezeket találtam mag:
https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_2385654.html#2385654
https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_2384971.html#2384971
https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_2388079.html#2388079

Ez tettem, kb. ez a fő irány: (nem tudom már melyik-melyik trimmer volt, de ahogy tekergeted kiderül, hogy melyiknél kell rövidrezárni {amelyiket nem tudod már lentebb tekerni} a soros ellenállást és melyiknél még betenni {amelyiket nem tudod már fentebb tekerni} pluszban a kb. 15K-t sorosan)
"Én simán a skálát módosítottam: 10+4.7 KOhm az egyik trimmerrel sorban és a másik melletti ellenállás rövidzárral."

Erre nem emlékszem, hogy végül betettem-e, mármit a helipotit beletettem de a soros ellenállásra nem emlékszem, valószínűleg úgy sem tekerem tovább ha az alsó leden túlmegy a skála
"Most egy helipotit 50KOhm próbálok betenni (rendelés alatt még) a hangológomb helyére egy soros 50KOhm-os fix ellenállással, így csak a felső FM szakaszt tudom majd állítani vele elvileg."

Próbáld ki a felsőt és ha bejött, akkor esetleg a helipotis cserét is kipróbálhatod, bár sajnos nem megy rá az eredeti tekerőgomb, ezért kihagyható szerintem.

Üdv és majd jelezd, hogy mire jutottál...
(#) Hbobi hozzászólása Máj 8, 2024 /
 
Üdv a fórumozóknak!
Tudom a remény hal meg utoljára, de.... Szert tettem egy Dansk-ra amit tüzipákával javítottak, már minden része működik, viszont nem volt benne az FM tuner... Ha valakinek akadna egy elfekvőben -lehet teljesen rossz is, vagy valaki tudna ajánlani belevaló tunert, ami beszerezhető kérem írjon rám...
Hátha vannak még csodák
(#) atiber válasza Hbobi hozzászólására (») Máj 17, 2024 /
 
Hali! Lehetnek még csodák...de...konkrétan mi is hiányzik? Maga az FM tuner rész, vagy a hangoló rész, vagy a dekóder rész kompletten az AFC-s táprésszel? Na, meg a 'tüzipákás javítás' az mit is takar(na)?
(#) lefituta hozzászólása Jún 4, 2024 /
 
Üdvözlök mindenkit! Segítséget kérnék. Régóta használom a Dansk receivert de meglepetésemre, egyik alkalommal az egyik végfok elhallgatott és, hogy full extra legyen, vitte a mély hangszórót is az örök vadászmezőkre. Az erősítő hátulja elég meleg is volt, mikor kihúztam a konnektorból. Mikor hozzám került nem szólt, mert 315mA-es biztik voltak benne. A panelra nyomtatva 3,15A-biztik valók bele. Kicseréltem 3,15-re és évekig működött. (itt viszont mindenkinek 1,6A) Mivel itt komoly szakemberek vannak, ezért bátorkodom a segítségeteket kérni!
(#) etilalkohol válasza lefituta hozzászólására (») Jún 4, 2024 / 2
 
2x4AT és 4x1.6AT kell bele. Ha ment a végfok, akkor valószínűleg a végtranyók mentek ki és max még az őket meghajtó. Ha javítod, akkor érdemes a módosított rajz szerint visszaépíteni.
(#) lefituta válasza etilalkohol hozzászólására (») Jún 4, 2024 /
 
Köszi! Mit lehet tenni végtranyóknak és a meghajtóknak? BC301/303 és BD 249/250?
(#) etilalkohol válasza lefituta hozzászólására (») Jún 4, 2024 / 1
 
Meghajtónak lehet kapni BD139/140-et a -16 -osat vedd (egybe kell hőtanilag csatolni, így könnyebb is, mint a BC-t). Végnek okés a BD249/250 szerintem is.
(Még az ellenállásokat nézd meg a végeknél, hogy nem égtek-e meg ha annyira melegedett.)
(#) sfx232 hozzászólása Jún 5, 2024 /
 
Sziasztok, megpróbálom még 1x.......
valaki a csoporttagok közül vállalna-e egy tuner visszaállítást az eredeti CCIR-sávra - ahogy az eredeti készülék és skála volt. Sajnos műszerpark hiányában ezt nem merem bevállalni, a végfokkal sikerül megbírkózni de ez más műfaj.
Természetesen eljuttatnám az érintetnek és nem ingyen kérem.
Előre is köszönöm
A hozzászólás módosítva: Jún 5, 2024
(#) reloop válasza lefituta hozzászólására (») Jún 6, 2024 /
 
Üdv! Előre bocsájtom még nem volt ilyen készülék a kezemben, a privát kérésedre írom ezt a választ. Az Elektrotanyás doksi szerint a meghajtók TO-92 tokozásúak és ECB a lábak kiosztása. A BFR-ek helyettesítésére BC639, BC640-et használnék. Végtranzisztornak TIP2955, TIP3055 típusokat látok a doksiban, ezek máig beszerezhetők, nem térnék el tőle.
(#) lefituta válasza reloop hozzászólására (») Jún 7, 2024 /
 
Köszönöm! Szerzek ilyen tranyókat. Ha van itt valamelyik kollégának, szívesen átveszem tőle bolti áron, vagy kap tőlem érte, amire neki van szüksége. Az "Elektrotanyás" kapcs. rajzot, valahogy le lehet tölteni vagy van itt a fórumon is?
A hozzászólás módosítva: Jún 7, 2024
(#) etilalkohol válasza reloop hozzászólására (») Jún 7, 2024 /
 
(#) etilalkohol válasza lefituta hozzászólására (») Jún 7, 2024 /
 
Üdv, a tanyásat töltsd le, itt egy gif-es van: https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_1722172.html#1722172

Tanyás:
https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_1784996.html#1784996
A hozzászólás módosítva: Jún 7, 2024
(#) reloop válasza lefituta hozzászólására (») Jún 7, 2024 /
 
Érdemes megszívlelni a kollégák tanácsát. A BD139-16 típusjelölésből a "-16" nagyobb erősítésre utal.
(#) etilalkohol válasza reloop hozzászólására (») Jún 7, 2024 /
 
A végtranyókra is van észrevétel:
https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_1979696.html#1979696
A módosított végfok kapcsolás is pont a káros bekapcsolási tranzienseket hivatott csökkenteni.
(#) lefituta válasza reloop hozzászólására (») Jún 7, 2024 /
 
Köszi, nem tudtam, hogy mit jelenthet. Ha sikerül megcsinálnom, további kérdéseket is teszek fel, ha nem baj, mert van még vagy 3 régi Grundig, Technics erősítőm, de mindnek van valami baja én meg nem vagyok elég képzett, hogy rájöjjek mi a bajuk!
A hozzászólás módosítva: Jún 7, 2024
(#) lefituta válasza etilalkohol hozzászólására (») Jún 7, 2024 /
 
Köszi! Elmegyek az Árvillba megpróbálom megszerezni a tranyókat. Remélem lehet még nem hamisat is kapni! Ha valamelyik kollégának lenne régebbi, átvenném szívesen.
(#) lefituta válasza etilalkohol hozzászólására (») Jún 7, 2024 /
 
Az a baj, hogy az egyik csak nagyon pici képen látszik, a "tanyás" meg letöltődik azt hiszem de nem nyílik meg. Majd szólok a fiamnak, mert ő valami számítógépguru, talán megoldja.
(#) reloop válasza lefituta hozzászólására (») Jún 7, 2024 / 1
 
Álljon itt, ha még nem lenne a topicban.
(#) etilalkohol válasza lefituta hozzászólására (») Jún 7, 2024 /
 
Itt látod a képen (ezen már a BD139/140 páros van) a hőtanilag összecsatolást (kvázi egy zsugorcsövet vagy hőálló gumigyűrűt húzol a 3 db tranzisztorra):
https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_1953979.html#1953979
Ha már mész vásárolni, akkor az elektrolit kondikat is cseréld ki a végfokon ha régiek.
(#) lefituta válasza reloop hozzászólására (») Jún 7, 2024 /
 
Jajj, köszönöm szépen, ezen már kijön rendes nagyságban!
(#) lefituta válasza etilalkohol hozzászólására (») Jún 7, 2024 /
 
Hát, nem gondoltam volna, hogy így kell őket összeerősíteni zsugorral. Mind a kettőn van lyuk, csavarral nem lehet? És szabad a két fémnek össze érni? Azonos potenciálon vannak? Az elkókat nem szívesen cserélném modern kínaiakra, amik két év múlva púposak. Régi csöves rádiókkal foglalkoztam, és nem hiszed el a legtöbb esetben az 50-60 éves MM 2x50 µF-os szűrő elkók még jók voltak. De annyira, hogy még 50µF felett volt a kapacitásuk. A tranyóknál is ver a víz, hogy ne valami ótvart sózzanak rám. Igaz eddig csak LM338-asokkal jártam meg, mert az 5A-os táp ic 1,7 a másik meg 1,8 A-nál adta meg magát. Kaptam egy ismerőstől egy régi bontott, de márkásat és a mai napig jó. Köszönöm a jó tanácsokat, megpróbálom a kivitelezni. Még így is gond lesz, hogy melyik lába mi a BD tranyóknak az eredetihez képest, de azt a neten talán meg tudom nézni.
A hozzászólás módosítva: Jún 7, 2024
(#) etilalkohol válasza lefituta hozzászólására (») Jún 7, 2024 /
 
A képen is csavarral van a 2 BD... a 3. tranzisztort a zsugorral szorítja oda ill. így kvázi össze is zárja kicsit őket, hogy hőfokilag együtt fussanak.
Lábilag ugyanúgy BCE (ECB) lesz, így nem kell hajlítgatni.
Akkor tudod mérni a kondikat, azt cseréld ami mérhetően rossz - én lustább vagyok a szétszedésben, mérésben, így inkább ha már szétszedem, akkor cserélem az összeset...
{5A-es hamis LM-be én is belefutottam sajnos (félre is tettem, hogy egyszer lefűrészelem a kupakot, hogy belelessek, pedig nem is Kínából vettem, hanem itthoni kereskedésben (valószínűleg a boltos vette Kínából).}
Üdv
(Ha lesz türelmed a cserék előtt/közben/után mérd már ki, hogy melyik alkatrészek szálltak el konkrétan - legyen egy kis tanulságunk is)
(#) lefituta válasza etilalkohol hozzászólására (») Jún 8, 2024 /
 
Húú, azt nem is néztem, hogy 3 tranyó van össze fogva. A 3. melyik? Nem csak a két meghajtót kell? Én a BD139/140-re gondoltam. Azért is kérdeztem, hogy a két fém részük összeérhet-e, hisz egyik npn a másik pnp. A kollektoruk szokott a hűtőrészre menni és a kettőnek a polaritása ellenkező.
(#) reloop válasza lefituta hozzászólására (») Jún 8, 2024 /
 
A TR5 tranzisztor minél melegebb, annál kisebb lesz a nyugalmi áram, a TR6, TR7 melegedése pedig növeli nyugalmi áramot. Azért kell közöttük hővezetést létrehoznunk, hogy a nyugalmi áramot stabilizáljuk. A TR6 és TR7 egyformán melegszik, megengedhető, hogy a TR5 csak a TR6, TR7 egyikével legyen kapcsolatban. Hővezető paszta (jobb híján gépzsír) és kábelkötegelő megoldhatja a feladatot. Rod Elliott (ESP) hasonló topológiájú erősítőjén bekarikáztam.
(#) fecameca válasza etilalkohol hozzászólására (») Jún 8, 2024 /
 
Ez egyébként én voltam. Megjegyzem, amikor kifogytam BD 139 -ből, olyan is volt, hogy BD 239-240 párt raktam bele. Az sohasem baj, ha nagyobb. Csak kisebb ne legyen. A rádiómba tíz éve nem nyúltam bele. Az az oldal, amelyikben gyárilag is BFR-ek voltak, még mindig eredeti. A másik oldalba valami mást tettek, mert gondolom, kifogytak a dánok a BFR tranzisztorokból. Azok el is füstöltek. Az enyém is füstölt a BC 639-640 meghajtókkal de a fiam is olyat vett, amiben azok voltak. Ezek szerint a szervizben tényleg azokkal helyettesítették, de nem bírták 2-3 évnél tovább. A fiaméba tettem a BD 239-eket, a tapasztalat, hogy azok még jobban bírják. Egyébként én is a végtranyóknál aggódtam, hogy nem -e hamisítványok, meghajtónak bármi jó, ami 80 Voltos, és több Wattot tud. Olyan nagyon nem is lehet mellé nyúlni, csak a BC -ket felejtsük el, azok túl kicsik.
(#) lefituta válasza reloop hozzászólására (») Jún 8, 2024 /
 
Köszi, noha nem teljesen értem, de megpróbálom kivitelezni a dolgot! Hülye kérdést teszek fel! Mi lenne ha a TR 6 és 7 akkora teljesítményű tranyó lenne, hogy nem melegednének egyáltalán! Vagy, más! Hadd melegedjenek és nem törődünk a nyugalmi árammal. És megint más. Legyen a TR 6 és 7 olyan ami való bele, de ellátjuk őket hűtőcsillaggal vagy tömbbel és nem melegednének! Úgy vedd, hogy ez a félvezetőkhöz keveset értő kérdései! Csak olyan logika szerint mint hogy a végfokokból már egy ideje kispórolják a megfelelő méretű "drága" aluminium hűtőtönköt és filléres műanyag ventilátorokkal helyettesítik. A lényeg a nem melegedés!
(#) reloop válasza lefituta hozzászólására (») Jún 9, 2024 /
 
Visszaolvastam a témában az eddigi tapasztalatokat. Szerintem meg van ez oldva, a képek jól mutatják a BD meghajtók beültetését.
(#) etilalkohol válasza reloop hozzászólására (») Jún 9, 2024 /
 
Sziasztok!
Végfokhoz nyák nincs valakinek elfekvőben?
Sikerült megvennem egy Vaterásat, amiben TDA2030-as végfok van de elég gyenge szegény:
https://www.vatera.hu/dansk-3535-erintogombos-radioerosito-receiver...2.html
reloop, ahogy nézem az idézett végfokot, lehet annak a nyákja is jó lenne (majdnem ugyanaz a felépítése) ha van esetleg belőle neked pluszban.
Üdv
(#) reloop válasza etilalkohol hozzászólására (») Jún 9, 2024 /
 
Szia! Sajnos nincs ilyen NYÁK-om. Szétnéznék Alin LM3875, vagy LM3886 KIT ügyében. Néha nagyon jó árat dob be. Erről semmit sem tudok, de elég csábító ajánlatnak tűnik Bővebben: Link
Következő: »»   15 / 16
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem