Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Kis műhelyembe egy egyszerű - amolyan - akkupótló tápegységet szeretnék. Motorkerékpár akkuk töltése (6-12V), izzók, motorok, elektronikák, CDI-k trafók....stb. tesztelése lenne a cél. 8A körüli értékben határoznám meg a max áramot. Trafóm AC 16.6V ot ad ki 230V nál, és 16.0 ra esik vissza 8A terhelésre. Ebből indultam ki. A fiókban hevernek NPN darlington tranyóim, mint pl TIP142. Ezeket fel is tudnám használni. Az eredeti kapcsolás "Egyszerű tápegység - kezdőknek" címmel jelent meg. Ezen módosítottam kicsit az alkalmazásnak megfelelően. A kérdésem: Kell-e esetleg módosítani még rajta, vagy jónak tűnik a vázolt célra? A válaszokat előre is köszönöm!
Szia!
Én a kimenetre raknék egy soros diódát, mert akkutöltésnél, ha elmegy a hálózat, akkor az akku feszültsége kárt tehet a stabilizátorban.
Szia!
A kimeneti párhuzamos dióda nem alkalmas erre?
Valami hiba van a rajzon. A két teljesitmény tranyo bázisa nem kap jelet ( csak összevannak kötve).
Az R15 rossz helyre van kötve. A hozzászólás módosítva: Jún 3, 2024
Hello! Itt azért még számtalan hiba van..
Pld. Ha PNP tranyó a végfok, akkor az fázist fordít, ha NPN, akkor az nem, mert az emitterkövető. Tehát nem jó a visszacsatolás, vagy is a kapcsolás. (Mellesleg nincs bekötve a kollektor a bázisra.) Az áramfigyelő sönt ellenállás ha 0,47 ohm, akkor azon 8A esetén 3,76V a feszültség, ez 30W-os ellenállást jelent. De 650mV ezen 1,4A-nál van, tehát ez lenne az áramkorlát minimuma. Ha ezt leosztod a tizedére, akkor 14A-nál korlátozna.
Nem, az a fordított polaritás meg a negatív tüskék ellen véd. A kimenetre viszont kellene még egy biztosíték is.
Arra az esetre például, ha fordítva teszik rá az akkumulátort.
Ámbár akkor az az 1N4007 nem sokat szól bele a történésekbe...
A fordított polaritást így értettem. A párhuzamos dióda védelme miatt mindenképpen kellene egy olvadóbiztosíték is a kimenetre és nyilván egy jóval nagyobb áramú dióda a nyerő.
Jogos!
Természetesen az R14, és az R15 közös pontja a bázisokra megy (mint ahogy az az első mellékleten látszik). Köszi az észrevételt.
Hello!
NPN darlingtonok lennének. Ezek szerint az R15 rossz helyen van, vagy akár el is hagyható? Ha a söntöt 0R1 Ohmra csökkenteném, és vele sorba kötnék egy nagyáramú diódát, jó lehet?
Fordított polaritást nem lehet diódával kivédeni.
Már az olvadóbiztosíték is határeset hogy mi olvad ki hamarabb: a biztosíték vagy a félvezetők..
Hozzájutottam egy Statron TYP 1205 leválasztó transzformátoros 220V stabilizátoros tápegységhez.
Azt gondoltam,hogy majd kiszedem a leválasztó transzformátort és meghagyom a dobozt.Kibontottam a dobozt, ami kb.50 éves, tele van áramkörökkel,még talán germánium félvezetők is vannak benne és vagy 5db trafó.A 2db nagyobb trafó talán nem is 220/220-as.Tud valaki rajzot hozzá ? Csak német régiség múzeumi bejegyzést találtam.Vagy elképzelhető, hogy az áramkörök meghibásodása esetén csak leválasztó trafóként használható ?
Huh! Ilyet még nem láttam. Felül a sokkivezetésű trafó a leválasztó. Alul a háromoszlopos az transzduktor. Szabályozott folytó. Ezt szabályozza az elektronika. Ezenkívül valószínűleg a felső trafó kivezetéseit is váltogathatja relékkel, ha túl nagy az eltérés.
Biztosan használható elektronika nélkül leválasztásra. Akár ki is lehet herélni (kiiktatni az elektronikát). Mekkora teljesítményű? A szabályzó berendezéssel elég nagy lehet a vesztesége. Nem hinném, hogy Ge tranzisztorok lennének benne. A 70-es évek elején már elég sok Si tranzisztort használtak. Ha éppen nem volt saját, akkor csehet. Több helyen látok benne SIEK... diódát. A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2024
150W-os
Az alsó trafót kezdtem el méregetni,de akkor az nem az. Van még egy 6.3V-os kimenete,állítólag csövekhez. A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2024
Nincs semmi baja,csak számomra nem szükséges a stabilizátor rész
Csak leválasztó trafóként használnám.És problémát is okozhat a 220V stabilizálás,ha nem működne rendesen.
Akkor vegyél egy leválasztó trafót, mert ebből nem lesz, csak tönkretenni tudod.
Hiszen van benne leválasztó trafó, sok megcsapolással.
Szia! Biztosan leválasztó, biztonsági az a trafó? Egy hálózati stabilizátorban autotrafó jellegű megoldások szoktak lenni.
Nem biztos.Nem találtam rajzot,és egyenlőre még nem tudtam a trafókat bemérni.
Külön csévetesten vannak a tekercsek,de van 5db trafó. Az autotrafó megoldás mit jelentene ? Egy biztos, a fázis nincs kint a kimeneti 230V-on. De lehet, bármi más megoldás.
Hello!
Auto=takarék kapcsolású transzformátor.
Ha a fázis nem jelenik meg sehol a kimeneten, akkor biztosan leválasztó. De ezt kimérni is nagyon könnyű. Feszültségmentes állapotban több Megohm ellenállásnak kell a bemenet és kimenet között lennie.
Az a jó hogy egy 1:1 Auto trafóhoz nem kell se vasmag se tekercs. Simán egy 230-as vezetékre rá kell fűzni ragasztani egy kis dobozkát, ráírni hogy auto trafó, és már kész is..
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2024
pedro7 írta: "kimeneti 230V" .. ebből gondoltam hogy 1:1 trafó kell neki, mivel sehol nem árulta el milyen kimeneti feszültséget akar. Azt pedig feltételeztem hogy európában lakik ahol a konnektorokba is 230 van. Erre mondtam egy autotrafó példát (amit kadarist vetett fel)..
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2024
Ne felejtsük el, hogy ez egy hálózati feszültségstabilizátor, aminél nem biztos, hogy követelmény a galvanikus leválasztás. Ezért használhat az elektronika összekötött primer-szekunder tekercselésű trafót. De ez csak egy feltételezés, egy gondolat.
1. Leválasztó trafót akar.
2. Azt írta, hogy a fázis nem jelenik meg a kimeneten.
Ha most sem jelenik meg akkor minek akar bármit csinálni vele? Használja így ahogy van.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |