Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tápegységgel kapcsolatos kérdések
Lapozás: OK   172 / 173
(#) Tonybacsi hozzászólása Jún 3, 2024 /
 
Sziasztok!

Kis műhelyembe egy egyszerű - amolyan - akkupótló tápegységet szeretnék.
Motorkerékpár akkuk töltése (6-12V), izzók, motorok, elektronikák, CDI-k trafók....stb. tesztelése lenne a cél.

8A körüli értékben határoznám meg a max áramot. Trafóm AC 16.6V ot ad ki 230V nál, és 16.0 ra esik vissza 8A terhelésre. Ebből indultam ki.
A fiókban hevernek NPN darlington tranyóim, mint pl TIP142. Ezeket fel is tudnám használni.

Az eredeti kapcsolás "Egyszerű tápegység - kezdőknek" címmel jelent meg.
Ezen módosítottam kicsit az alkalmazásnak megfelelően.

A kérdésem: Kell-e esetleg módosítani még rajta, vagy jónak tűnik a vázolt célra?

A válaszokat előre is köszönöm!
(#) kadarist válasza Tonybacsi hozzászólására (») Jún 3, 2024 /
 
Szia!
Én a kimenetre raknék egy soros diódát, mert akkutöltésnél, ha elmegy a hálózat, akkor az akku feszültsége kárt tehet a stabilizátorban.
(#) Tonybacsi válasza Tonybacsi hozzászólására (») Jún 3, 2024 /
 
Természetesen nem TIP147, hanem TIP142 az áteresztő elem (javítva).
(#) Tonybacsi válasza kadarist hozzászólására (») Jún 3, 2024 /
 
Szia!
A kimeneti párhuzamos dióda nem alkalmas erre?
(#) Massawa válasza Tonybacsi hozzászólására (») Jún 3, 2024 /
 
Valami hiba van a rajzon. A két teljesitmény tranyo bázisa nem kap jelet ( csak összevannak kötve).
Az R15 rossz helyre van kötve.
A hozzászólás módosítva: Jún 3, 2024
(#) proli007 válasza Tonybacsi hozzászólására (») Jún 3, 2024 /
 
Hello! Itt azért még számtalan hiba van..
Pld. Ha PNP tranyó a végfok, akkor az fázist fordít, ha NPN, akkor az nem, mert az emitterkövető.
Tehát nem jó a visszacsatolás, vagy is a kapcsolás. (Mellesleg nincs bekötve a kollektor a bázisra.)
Az áramfigyelő sönt ellenállás ha 0,47 ohm, akkor azon 8A esetén 3,76V a feszültség, ez 30W-os ellenállást jelent.
De 650mV ezen 1,4A-nál van, tehát ez lenne az áramkorlát minimuma. Ha ezt leosztod a tizedére, akkor 14A-nál korlátozna.
(#) kadarist válasza Tonybacsi hozzászólására (») Jún 3, 2024 /
 
Nem, az a fordított polaritás meg a negatív tüskék ellen véd. A kimenetre viszont kellene még egy biztosíték is.
(#) Gafly válasza kadarist hozzászólására (») Jún 3, 2024 /
 
Arra az esetre például, ha fordítva teszik rá az akkumulátort.
Ámbár akkor az az 1N4007 nem sokat szól bele a történésekbe...
(#) kadarist válasza Gafly hozzászólására (») Jún 3, 2024 /
 
A fordított polaritást így értettem. A párhuzamos dióda védelme miatt mindenképpen kellene egy olvadóbiztosíték is a kimenetre és nyilván egy jóval nagyobb áramú dióda a nyerő.
(#) Tonybacsi válasza Massawa hozzászólására (») Jún 3, 2024 /
 
Jogos!
Természetesen az R14, és az R15 közös pontja a bázisokra megy (mint ahogy az az első mellékleten látszik).
Köszi az észrevételt.
(#) Tonybacsi válasza proli007 hozzászólására (») Jún 3, 2024 /
 
Hello!
NPN darlingtonok lennének.
Ezek szerint az R15 rossz helyen van, vagy akár el is hagyható?

Ha a söntöt 0R1 Ohmra csökkenteném, és vele sorba kötnék egy nagyáramú diódát, jó lehet?
(#) Tonybacsi válasza kadarist hozzászólására (») Jún 3, 2024 /
 
Mindenképp meggondolandó!
Köszi!
(#) Doky586 válasza Gafly hozzászólására (») Jún 3, 2024 /
 
Fordított polaritást nem lehet diódával kivédeni.
Már az olvadóbiztosíték is határeset hogy mi olvad ki hamarabb: a biztosíték vagy a félvezetők..
(#) pedro7 hozzászólása Jún 23, 2024 /
 
Hozzájutottam egy Statron TYP 1205 leválasztó transzformátoros 220V stabilizátoros tápegységhez.
Azt gondoltam,hogy majd kiszedem a leválasztó transzformátort és meghagyom a dobozt.Kibontottam a dobozt, ami kb.50 éves, tele van áramkörökkel,még talán germánium félvezetők is vannak benne és vagy 5db trafó.A 2db nagyobb trafó talán nem is 220/220-as.Tud valaki rajzot hozzá ? Csak német régiség múzeumi bejegyzést találtam.Vagy elképzelhető, hogy az áramkörök meghibásodása esetén csak leválasztó trafóként használható ?
(#) erbe válasza pedro7 hozzászólására (») Jún 23, 2024 /
 
Huh! Ilyet még nem láttam. Felül a sokkivezetésű trafó a leválasztó. Alul a háromoszlopos az transzduktor. Szabályozott folytó. Ezt szabályozza az elektronika. Ezenkívül valószínűleg a felső trafó kivezetéseit is váltogathatja relékkel, ha túl nagy az eltérés.
Biztosan használható elektronika nélkül leválasztásra. Akár ki is lehet herélni (kiiktatni az elektronikát). Mekkora teljesítményű? A szabályzó berendezéssel elég nagy lehet a vesztesége. Nem hinném, hogy Ge tranzisztorok lennének benne. A 70-es évek elején már elég sok Si tranzisztort használtak. Ha éppen nem volt saját, akkor csehet. Több helyen látok benne SIEK... diódát.
A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2024
(#) pedro7 válasza erbe hozzászólására (») Jún 23, 2024 /
 
150W-os
Az alsó trafót kezdtem el méregetni,de akkor az nem az.
Van még egy 6.3V-os kimenete,állítólag csövekhez.
A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2024
(#) Doky586 válasza pedro7 hozzászólására (») Jún 23, 2024 /
 
Minek vizsgálgatod? Mi baja van?
(#) pedro7 válasza Doky586 hozzászólására (») Jún 24, 2024 /
 
Nincs semmi baja,csak számomra nem szükséges a stabilizátor rész
Csak leválasztó trafóként használnám.És problémát is okozhat a 220V stabilizálás,ha nem
működne rendesen.
(#) Doky586 válasza pedro7 hozzászólására (») Jún 24, 2024 /
 
Akkor vegyél egy leválasztó trafót, mert ebből nem lesz, csak tönkretenni tudod.
(#) erbe válasza Doky586 hozzászólására (») Jún 24, 2024 /
 
Hiszen van benne leválasztó trafó, sok megcsapolással.
(#) kadarist válasza pedro7 hozzászólására (») Jún 25, 2024 / 1
 
Szia! Biztosan leválasztó, biztonsági az a trafó? Egy hálózati stabilizátorban autotrafó jellegű megoldások szoktak lenni.
(#) pedro7 válasza kadarist hozzászólására (») Jún 26, 2024 /
 
Nem biztos.Nem találtam rajzot,és egyenlőre még nem tudtam a trafókat bemérni.
Külön csévetesten vannak a tekercsek,de van 5db trafó.
Az autotrafó megoldás mit jelentene ?
Egy biztos, a fázis nincs kint a kimeneti 230V-on.
De lehet, bármi más megoldás.
(#) proli007 válasza pedro7 hozzászólására (») Jún 27, 2024 /
 
Hello!
Auto=takarék kapcsolású transzformátor.
(#) erbe válasza pedro7 hozzászólására (») Jún 27, 2024 /
 
Ha a fázis nem jelenik meg sehol a kimeneten, akkor biztosan leválasztó. De ezt kimérni is nagyon könnyű. Feszültségmentes állapotban több Megohm ellenállásnak kell a bemenet és kimenet között lennie.
(#) Doky586 válasza erbe hozzászólására (») Jún 27, 2024 /
 
Az a jó hogy egy 1:1 Auto trafóhoz nem kell se vasmag se tekercs. Simán egy 230-as vezetékre rá kell fűzni ragasztani egy kis dobozkát, ráírni hogy auto trafó, és már kész is..
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2024
(#) erbe válasza Doky586 hozzászólására (») Jún 27, 2024 /
 
Ezt miért nem a vicces topicba írtad?
(#) Doky586 válasza erbe hozzászólására (») Jún 27, 2024 /
 
pedro7 írta: "kimeneti 230V" .. ebből gondoltam hogy 1:1 trafó kell neki, mivel sehol nem árulta el milyen kimeneti feszültséget akar. Azt pedig feltételeztem hogy európában lakik ahol a konnektorokba is 230 van. Erre mondtam egy autotrafó példát (amit kadarist vetett fel)..
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2024
(#) kadarist válasza Doky586 hozzászólására (») Jún 28, 2024 /
 
Ne felejtsük el, hogy ez egy hálózati feszültségstabilizátor, aminél nem biztos, hogy követelmény a galvanikus leválasztás. Ezért használhat az elektronika összekötött primer-szekunder tekercselésű trafót. De ez csak egy feltételezés, egy gondolat.
(#) erbe válasza Doky586 hozzászólására (») Jún 28, 2024 /
 
1. Leválasztó trafót akar.
2. Azt írta, hogy a fázis nem jelenik meg a kimeneten.
(#) Doky586 válasza erbe hozzászólására (») Jún 28, 2024 /
 
Ha most sem jelenik meg akkor minek akar bármit csinálni vele? Használja így ahogy van.
Következő: »»   172 / 173
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem