Fórum témák
» Több friss téma |
Mármint a kivett tranzisztor C-E láb fordított polarizációval rövidzárt mutat?
Persze nem. Megint előbbre járt az agyam, mint a kezem.
BE, BC diódák rendben (nyitás - zárás tekintetében). CE nem rövidrezárt, egyik irányban sem, hanem szakadás. Teljesen rendben van, nekem úgy tűnik.
Azt nem tudom most megnézni. Nincs életvédelmi transzformátorom.
Nem tudtam indítani, mert folyton kiolvadt a biztosíték. Amint felnyomtam a kapcsolót, azonnal kiolvadt a biztosíték. Méréseim szerint a "Graetz"-ből egy dióda most sem jó. Passzív úton próbáltam ellenőrizni az alkatrészeket. Minden más jónak tűnik, amit megnéztem. Ez nem azt jelenti, hogy mindent meg tudtam mérni, mert az sok kiforrasztást jelentene...
Azért tegyél be egy 100 W-os izzót, ide nem szükséges a leválasztó trafó ha digit műszerrel mérsz.
Az izzó nem probléma (remélem).
Gondolom az izzó azért kellene, hogy a bementi áram csökkenjen. Remélem jó lesz így a mérés, de nem értem mi mehetett tönkre. Mert ha a biztosítékot folyton "kivágja" valami rövidzár közelinek kell lennie. Pedig az elején van egy NTC is, ami az inrush áramot is csökkenti. Na mindegy, ma szerzek egy izzót és megnézem. Persze óvatosan. Írok, hogy mi történt! Köszönöm!
Ha rövidzár vagy aközeli van az izzó világítani fog.
Üdv.
Gondolom ebben az esetben sokáig ne működtessem az áramkört. Amit javasoltál, azokat mérjem meg.
Q2-t visszaforrasszam? A hozzászólás módosítva: Júl 25, 2024
Ha előtte mindent jónak mérsz, megpróbálhatod. De akkor is javasolt egy második 100 W-os izzót kötni a tranyi kollektora és a tekercs közé áramlimiternek.
Üdv. M. A hozzászólás módosítva: Júl 25, 2024
Sziasztok,
Korábban a vaterán vásároltam néhány ilyen kis impulzustrafót, és szeretném megtudni, hogyan lehetne meghajtani? Egyet szétbontottam a tekercselés miatt, és készítettet róla egy skiccet. A trafó befoglaló mérete 32x32mm. Valamilyen 230V-os kapcs. üzemű tápot szeretnék belőle, de nem tudom eldönteni milyen meghajtása lehetett. Megköszönném, ha valaki tudna segíteni.
Szerintem Fly-back csinálható belőle, ha a az anyaga jó. TOP sorozattal próbálkoznék. TOP223 vagy hasonló. Gazdaságilag totálkár az ügy, de sokat lehet belőle tanulni.Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Júl 25, 2024
Lehet küzdeni hasonlóval is. Bővebben: Link Néha hajlamos meggyulladni, mert a trafó a lelke. Erről meg sokat nem lehet tudni mire volt tervezve.
Köszönöm a választ! Kipróbálom mindkettőt.
Szia troby!
Kis hűtő szekrényekben szokot lenni ilyen táp egység, volt hogy engem is meg szivatott már nem egy, nem kettő, de végül rá jöttem mi okoza a többségüknél a problémát, ha minden alkatrészt jó és mégsem müködik. A probléma okozója ennél a tipusú tápegységnél nállam mindig egy zener dióda okozta, kadarist fórumtárs meg osztott egy kapcsolási rajzot ITT ,a rajzon szerepel egy zener dióda (11V) DW1-es pozició számmal azt cseréld ki, még akkor is ha a műszered jónak mutatja, elvileg ha minden alkatrészed jó a tápegységben akkor el kellene induljon. A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2024
Szevasz!
Neki sajnos a nagy tranzisztorok zárlatának alkalmával keletkezett tűinpulzus tönkretette a meghajtó tranzisztorok egyikét, de volt egy ahol mindkét CE vezetett. A BE meghajtás teljesen rendbe volt szkóppal nézve. Igaz trükkösen, mert a szekundert táppal megtápláltam. Ez a tranzisztor csak kiforrasztva mérhető meg digit multival. Üdv. M. A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2024
Szia!
Értem, és most működik végűl a tápegység, sikerült meg javitsátok?
Persze mindegyiket. Még a 8 V, és a 12 V kimeneti feszkapcsolás is működik rajta.
Üdv. M.
Szia,
a kapcsolótranzisztort vissza se tettem, BU326. A biztosíték helyére betettem az izzót. Világított. Marha gyorsan kellet dolgoznom. C6-on 7,8V-ot mértem septében. DC fesz D9-D10 illetve D11-D12 között mérve (a két-két dióda között) 40V. A diódák rendben vannak az ellenőrzés szerint.
Hagyd bent az izzót és hamarosan megmutatkozik a zárlatos alkatrész.
Van egy eretnek kérdésem: PC tápból kiemelt valamelyik vasmag alkalmas lenne 50Hz-en 2W teljesítmény átvitelére, leválasztására? ~12V-ról ~5V-ra vinném át ezt a kis teljesítményt. Tudtok adatlapot linkelni, hogyan is lehetne - ha lehet - méretezni? A berendezésbe nem tennék kapcsolóüzemű működést.
Az a baj, hogy 50Hz-en nagyon kicsi ezeknek a trafótekercseknek az ellenállása (impedanciája), plusz azonnal telítésbe is mennének a vasmagok. A fizikát nem lehet becsapni.
Bármelyik kis trafós dugasztáp tud ennyit, csak át kell tekercselni. Ami nem nagy dolog, mert kicsi a feszültség, 1-200 menet elég (vaskeresztmetszettől függ) ~0.3-es huzallal. 5 V-ra meg ~fele menet se, és ~0.45-ös.
A hozzászólás módosítva: Aug 8, 2024
Most látom, hogy csak a vasmag a kérdés. Sok szerencsét!
Az R21-et szobahőmérsékleten megvizsgálhatnád.
A legvégén a következő mondatban írtat csináld meg ha jónak véled. Ha ezt kiforrasztva hagyod esetleg a fesz felmegy 300 V-ra? BU nélkül az izzó a bizti helyén (40V). C15 fesz? C16 fesz? BU collektora fesz (földhöz, R10 földvége)? R10 két vége fesz? Q1 E-C fesz? Ha megvan mind, és jónak találod, akkor bedugva hagyod 1-2 percig. Kihúzod a hálózatból és gyorsan végig nézed a kezeddel melyik alkatrész felől érzel nagy hőmérsékletet. Most csinálod meg amit fent írtam. Üdv. M.
Szia!
A PC tápban lévő nagyobb vasak kettő csoportba sorolhatók; 1. a főtarfója légrés nélküli feritvasmag, 2. a DC fojtók pedig porvasmagok. Az 1. csoporttal az a probléma, hogy a maximális indukciója kb. 0,2-0,3T, azaz kb. 1/5-e egy hagyományos vasmagnak, azaz kb. 5x annyi menetet kell rátekerni. A 2. csoportban lévő vasak indukciója közelít a hagyományos vasakhoz, azonban lényegesen nagyobb gerjesztést igényelnek, hasonlóan a légréses mágneses körökhöz. Ha ebből készítesz trafót, a mágnesező árama lesz szerintem vállalhatatlanul nagy. Reálisan az 1. csoporttal lehetne próbálkozni. A főtrafó ferrit anyagát kellene tudni. Ha feltételezzük, hogy PC40, itt találhatsz egy adatlapot, amiben a PC40 is benne van. Ez alapján 0,3T-ig el lehet menni. A vas keresztmetszetét leméred/kiszámolod és innen már a szokásos trafóméretezés az egész. Bővebben: Link Ha a trafó keresztmetszete 1cm2, akkor a voltonkénti menetszám: N= 10000/(4,44*1*0,3*50)= kb. 150. Szóval hozzávetőlegesen 1800/750 menetet kellene rátekereni kellő átmérőjű drótból, ami éppenséggel nem kizárt, de nem biztos, hogy ezt az utat kellene választani. A hozzászólás módosítva: Aug 9, 2024
Most rendeltem nagyfesz diódákat, a "diszkrét" Graetz-be. Amint megjönnek, egyet beforrasztok a hiányzó helyre és teszt. Kíváncsi leszek.
Elképzelhető, hogy "csak" a dióda a ludas, mert én nagyokos rosszal helyettesítettem (nem volt nagyon más kéznél, csak az áramerősséget néztem, az AK feszt nem ). Nem nagyon láttam még így Graetz hidat, nekem is csak "egyben" van, bontott alkatrészként. Szerda körül leszek bent a laborban, akkor szerintem megnézem, amiket írtál! Köszönöm addig is! A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2024
Mindenkinek köszönöm. Elengedtem. Egy trafó számoló oldalon beírtam a kívánt adatokat. Nem lehet megcsinálni észszerűen.
Nem írtad, mi lenne a célod. Lehet, nem a legoptimálisabb utat céloztad meg. Ha leírod mit szeretnél az 5VAC- feszültséggel, biztosan kapsz használható megoldást.
Az adatlap negyedik oldalan, a start treshold ami kulonbozik. 250 Ft. Mi baj lehet...
|
Bejelentkezés
Hirdetés |