Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Alumínium forrasztása és eloxálása
 
Témaindító: Theia, idő: Júl 12, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   3 / 3
(#) helektro válasza meslac hozzászólására (») Szept 7, 2024 /
 
Sajnos ez sem megoldás.
Amit eddig próbáltam, de egyik sem működik:
- hideg vízben áztatás
- forró vízben áztatás
- 20%-os ecetben áztatás
- ecetben + sóban áztatás
- ultrahangos tisztító (bár ide jó lett volna tudni, hogy milyen anyagot tegyek a tálba, így meleg vízbe cif súroló szert tettem)

A saját korlátozott körülményeim között eddig csak a mechanikai tisztítás működik, de sajnos a belső csatornákhoz nem férek hozzá, pedig azokon is van lerakodás.
És az a problémám, hogy szerintem ha nem szedem le 100%-ban, akkor idővel vissza fog jönni.

Amin még gondolkodtam, hogy lehet sósavat kellene kipróbálni, de nem tudom, hogy az alu hogyan áll a sósavhoz.
De az is lehet, hogy valami lúggal kellene neki menni. Itt is kérdés, hogy mit szól az alu a lúghoz.
(#) NGY válasza helektro hozzászólására (») Szept 7, 2024 / 1
 
Valószínűleg alumínium-hidroxid. Nedves környezetben (pl. víz alatt) az alumíniumot nem védi meg a szabad levegőn kialakuló természetes oxidrétege a további oxidálódástól, ezért "korrodálni" kezd.

Sósavval elbontható az alumínium-hidroxid, és az alumíniumot sem bántja. Viszont szükség lehet mechanikus "besegítésre", pl. gyökérkefével fellazítani mindig a legfelső réteget. Védőkesztyűben, úgy értem.

Ha kész és tiszta a felület, akkor vagy úgyhagyod pár napra, hogy alakuljon ki rajta az oxidrétege, vagy híg NaOH oldatban megmeríted, néhány percre amíg elkezd pezsegni körülötte a folyadék, utána alaposan leöblíted tiszta vízzel. Szintén védőkesztyűben. Ahol nem volt kráteres, ott egy selymes felületet kapsz.

Sajnos a kráterességet nem tudod eltüntetni, csak mechanikus úton, lecsiszolással, polírozással. Hasonlóan, amikor rozsdás vasdarabot elektrolitikusan rozsdátlanítanak, szép fémtiszta felület keletkezik, de a rozsda volt helyén ottmaradnak a "lyukak".

Lúggal is elbontható ez a réteg (előzőnél kicsit töményebb NaOH vagy KOH oldattal), de ahogy sejted, az alu nem fogja ezt szeretni, és nem igazán tudod "irányítani" az oldatot.
(#) NGY válasza NGY hozzászólására (») Szept 7, 2024 / 1
 
Idézet:
„Sósavval elbontható az alumínium-hidroxid, és az alumíniumot sem bántja.”

Egészen pontosan: a sósav is oldja az alumíniumot, de sokkal lassabban, mint az NaOH, ezért alkalmasabb annál. Itt is a pezsgést kell figyelni, akkor már "leért" az oldat a tiszta alumíniumhoz.
(#) helektro válasza NGY hozzászólására (») Szept 7, 2024 /
 
Köszi. Akkor veszek sósavat és megpróbálom.
Ahol leszedtem ezt a réteget ott valóban kráteres, de felület szerencsére a használat szempontjából lényegtelen.
(#) helektro válasza NGY hozzászólására (») Szept 7, 2024 /
 
Egy kérdés ezzel kapcsolatban: "Ha kész és tiszta a felület, akkor vagy úgyhagyod pár napra..."
Gondolom a sósavat le kellene mosni róla a kezelés után. Ha vízzel öblítem le, akkor ez a "korrodálás" nem kezdődik majd előről? Vagy ha csak rövid időre éri újra víz a már tiszta felületet, akkor azzal még nem lesz gond?
(#) NGY válasza helektro hozzászólására (») Szept 8, 2024 /
 
Idézet:
„Gondolom a sósavat le kellene mosni róla a kezelés után.”

Így van. Bár a sósav elég hamar elbomlik, azért jobb, ha nem marad a felületen, ezért "...vagy híg NaOH oldatban megmeríted...", mert ez semlegesíti a sósavat, és gyorsítja az alumínium természetes oxidrétegének kialakulását. Az NaOH helyett használhatsz mosóport, szódabikarbónát, trisót is.

Idézet:
„Ha vízzel öblítem le, akkor ez a "korrodálás" nem kezdődik majd előről?”

Nem, ha száradás után marad szabad levegőn, mert akkor már megvédi a saját oxidrétege.
(#) Gafly válasza helektro hozzászólására (») Szept 8, 2024 /
 
Amúgy erre a kérdésre:
Idézet:
„A kérdés az lenne, hogy ez mi”

még azóta sem tudjuk a választ.
Ránézésre őskőkori gőzölős vasaló elülső szegmense, vakarótüskével.
(#) helektro válasza Gafly hozzászólására (») Szept 8, 2024 /
 
Gondolom vicces akartál lenni. Hát nem sikerült... de legalább mepróbáltad.
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2024
(#) bbb válasza helektro hozzászólására (») Szept 8, 2024 /
 
Mondjuk te se árultad még el, hogy mi ez a cucc...
(#) Bakman válasza bbb hozzászólására (») Szept 8, 2024 /
 
Miben segítene az, ha tudnánk?
(#) bbb válasza Bakman hozzászólására (») Szept 8, 2024 /
 
Nem sok mindenben, mindössze Gafly erre akart rákérdezni már harmadszor, amire csak egy leszúrást kapott.

Mondjuk ha olyan cucc, amiben belül megmaradhat a folyadék és az utána az gondot okozhat, akkor ne savat ajánljatok neki, csak mondjuk a külső felét ajánljátok tisztításra...
(#) Gafly válasza bbb hozzászólására (») Szept 8, 2024 /
 
Valamit ha funkciójához fontosak azok a furatok, és nem csak kivülről kell csillognia, ezen felül bármelyik méret pontossága is számít, akkor ezek is szempontok...
(#) Bakman válasza bbb hozzászólására (») Szept 8, 2024 /
 
Nem csoda hogy leszúrást kapott, mert a feladat le van írva feketén fehéren: oxidréteg eltávolítása valamilyen alumínium tárgyról. Ha kell a pontos méret, ha nem, az oxidáció eleve változtatott a tiszta anyag méretén, az meg a leglangyosabb logikával is belátható, hogy alapos öblítés a savazás után nem árt. Az is le van írva, hogy nem fér hozzá minden járathoz.
(#) StMiklos válasza Bakman hozzászólására (») Szept 8, 2024 / 1
 
OFF:
Valamilyen alumínium.. Elnézve a formáját, ez nem az (mármint SZÍN alumínium).
Ha az lenne, a válasz könnyebb lenne.
Az alumíniumnak legalább 4 féle ötvözője létezik (MG, Si, Zn, Cu stb.), ezek alapvetően változtatják meg a tulajdonságait, azért, hogy gazdaságosan, méretpontosan (stb.) gyártható legyen..
Présöntés, kokila öntés stb.
Ezek az ötvözők határoznák meg, mivel (kémiai anyaggal) lehet "hozzányúlni".
Nem ártana tudni a válaszhoz.
ON
Üdv: StMiklos
(#) Bakman válasza StMiklos hozzászólására (») Szept 8, 2024 /
 
Jópofa felvetés, eddig fel sem merültek ilyen szempontok.
(#) Gafly válasza Bakman hozzászólására (») Szept 9, 2024 /
 
Közben sikerült megoldanom a kérdést:

Ősi magyar fegyver alkatrésze.
(#) helektro válasza Bakman hozzászólására (») Szept 11, 2024 /
 
Így van. Direkt nem írtam, hogy mi a tárgy, mert a probléma szempontjából semmi jelentőssége sincs.
A feladat az aluminium-hidroxid eltávolítása volt, ami NGY segítő írásának köszönhetően sikerült is (érdekes számára lényegtelen volt a tárgy funkciója, az általa leírtak megfelelően pontosak és segítőkészek voltak).
Továbbra sem gondolom, hogy a tárgy funkciójának leírása előrébb vitt volna a megoldásban.
Hogy egyesek nem létező problémát kreáltak a furatok méretével, stb. ez legalább a tényleges megoldásban sem segített, ellenben így jelentős felesleges "zaj" keletkezett.
Pedig az eredeti kérdésben szereplő probléma megoldása esetleg később fontos lehet mások számára is, mert nem nagyon található máshol sem az eredeti problémának a kezelése.
(#) pipi válasza helektro hozzászólására (») Szept 11, 2024 / 1
 
Hali! Tehetnél be egy fotót milyen lett
Következő: »»   3 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem