Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   226 / 2208
(#) ngyzoli válasza MrBrown hozzászólására (») Aug 29, 2008
azt mondom,ne gyalázzuk az orosz csöveket,meglehetősen jók!nálam orosz cső még nem ment tönkre soha,még az agyonhasználtak se.olyan viszont volt,h 6db ZSÍR ÚJ E88CC-ből kettő(!!) gyárilag hibás volt...nocomment.
régebben vettem 16db 6P14Pt.ebből 13db 5%-on belül volt,(mérés)a másik 3 pedig 10%on belül.ez több mint jó az oroszoktól... igaz,ezek ipariak
(#) MrBrown válasza Imi65 hozzászólására (») Aug 29, 2008
Úgy éertem a BKV-nál egykoron hasznélatos mára már leselejtezett (EU átállás stb.) szellőzőrács...
(#) ngyzoli válasza ngyzoli hozzászólására (») Aug 29, 2008
Ja,azt elfeledtem:a rossz csövek...khmm,magyar gyátmányok voltak...
(#) MrBrown válasza ngyzoli hozzászólására (») Aug 29, 2008
Azt hallottam, hogy a ruszkik az ipari de még inkább a katonai (állítólag a szokásos kettővel szemben náluk három minőségi besorolás volt, polgári-ipari-katonai) csövekre nagyon háklisak voltak. Igaz ez?
(#) MrBrown válasza ngyzoli hozzászólására (») Aug 29, 2008
Én lennék a leg boldogabb lévén PSE-t építettem belőle, ha a GU50-re is jellemző lenne az 5%-os eltérés, de ez sajnos nincs így!
(#) ngyzoli válasza MrBrown hozzászólására (») Aug 30, 2008
A háromféle kategória úgy tudom igaz.a GU 50-est én soha nem használtm,erre nézve nincsenek tapasztalataim,de nálam beváltak a szovjet csövek,megszállott audiofilektől jövő infók alapján a hangjuk sem rosszabb más neves csőgyártók(philips,valvo,telefunken,mazda)hasonló termékeinél.a katonai minőségű alk-részek a legszigorúbb követelményeket is teljesítik,de ilyesféléket szerezni,-nekünk...illúzió.na meg az áruk sem kétforintos".
(#) Ricsi1992 hozzászólása Aug 30, 2008
Mi ez a nagy csend
Ma szétlemezeltem egy trafót :yes: (kb.5cm2),holnap beizzítom a tekercselőgépet,és megpróbálok rá 30v-os szekundert tekerni a PY88-nak.Meglátjuk mi sül ki belőle.....
(#) lapose hozzászólása Aug 30, 2008
Sziasztok!
Egy kis érdekesség az 1941-42 évi RÁDIÓ COMPASS-ból.
Bocs, de nem bírtam kihagyni!
(#) kocos válasza lapose hozzászólására (») Aug 30, 2008
Hát ezek sem mai csövek!!!!
(#) Ricsi1992 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 30, 2008
Nagyon egyszerű,semmi csapágyazás,egy Bosch ablaktörlőmotor tekeri a menetes rudat,ami egy zártszelvényben forog.Holnap kiderül,hogy teljesít élesben.Majd rakok föl képeket :yes:
(#) Rockmenyét hozzászólása Aug 30, 2008
Üdv!

Nem bírtam ki, és megépítettem az idei RT évkönyvben megjelent Plachtovics Úr-féle EL84 PP-t.
Mit mondjak... ez nem gerjed

Lehet hogy a siker meg a lelkesedés miatt, de szerintem brutálisan szépen szól! A PCL86 SE-nek is tetszett a hangja, meg is építettem sztereóban. Ez viszont sokkal szebben szól. Elsőre csak egy JVC mini hifihez való 1db szélessávú hangszórót tartalmazó basszreflex dobozt mertem rákötni és ezzel is nagyon meggyőző.
Azon lepődtem meg leginkább hogy a kis keresztmetszetű kimenő ellenére is kellemes, "vastag" a basszus, de a közép és a magas tartomány is rendesen ott van!

Azt hiszem ebből lesz a sztereó EL84 PP-m

6p14p.jpg
    
(#) Imi65 válasza Rockmenyét hozzászólására (») Aug 31, 2008
Gondolom, azért azt észrevetted, hogy rossz a rajz. A V3-as "alsó" triódájának az anód-katód jeleit elcserélték. Bár- lehet, hogy annyira logikus - hogy átsiklottál felette, és automatice jól csináltad.
(#) Rockmenyét válasza Imi65 hozzászólására (») Aug 31, 2008
Bakker, komolyan csak most vettem észre!

Normálisan építettem meg, nem a rajz szerint

A triódák ECC85-ök.

Viszont van egy halk, magnószalag-zajhoz hasonló súgás a kimeneten. Leginkább arra a súgásra hasonlít, mint amikor az átlagos mini hifit full hangerőre tekerjük jel nélkül, csak itt nem függ a bemenő jeltől. A hangerő-poti állásától nem változik.
Nem sok és nem zavaró (kb. 10-15 mV csúcstól csúcsig a hangszóró kimeneten) de jelen van. Annyit kiderítettem hogy a meghajtó fokozatból származik. Mi okozhatja?

Az ECC85-ösök árnyékolását ( 9-es láb) lekötöttem földre, ettől minimálisan, de csökkent a súgás.

(#) Johni hozzászólása Szept 1, 2008
Üdv.
Hajléktalan tévékből guberált Pcl86-os csöveimből szeretném megépíteni az EAG 211-es erősítőt,(vagy
valami hasonlót),de mindjárt két különböző rajzot is találtam.Melyik az igazi,vagy többféle variációja létezett.
Tudna valaki segíteni?
Köszönöm.
(#) l48 válasza Johni hozzászólására (») Szept 1, 2008
Nekem a 2jpg szerinti van meg. Még túl sok időt nem szántam rá. Van anódizzás ez kb 5 perc útán, addig viszont hallgatható. Ami ez útán következik az maga a borzalom. De meg fogom csinálni!!!
(#) 021 hozzászólása Szept 1, 2008
szóval nézegetvén az internetet és a hozzálólásokat figyelembe véve találta egy egyszerű, 2 elektroncsöves, 15W-os A osztályú erősítőt, a leírás szerint kellően nagy negatív visszacsatolással, ami ugye kis torzítást eredményez. Az első cső ecl 82 (pcl82) a második 6p45c vagy el509 (pl509). Már csak azt nem tudom, h meg lehet-e építeni ecl86-al...
(#) 021 hozzászólása Szept 1, 2008
A trafó primerje 4.8k, persze a hangszóró 8 ohmos lenne. A nyugalmi áram a svetlana csőgyártó szerint ebben a beállításban kb 100 mA, erre kellene a trafót méretezni. Megvalósítható szerintetek a már említett ecl86-csővel, és mit kellene módosítani? ECL 82-m nincs itthon, bár beszerezhető akár újonnan is...
(#) l48 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 1, 2008
Köszönöm! és gyanúsitom.
(#) CHZ válasza 021 hozzászólására (») Szept 1, 2008
Szerintem ne várj 15 W-ot , 10-12 W reálisabb.
Mivel teljesen DC csatolt , én nem alakítanám át , vegyél hozzá ECL82 csövet .
Ez az eredeti rajza , ott a kimenő min. 15W és 4,8K .

DC SE.jpg
    
(#) CHZ válasza 021 hozzászólására (») Szept 1, 2008
Megtaláltam az eredeti leírását is , érdemes böngészni .Bővebben: Link
(#) ngyzoli válasza 021 hozzászólására (») Szept 1, 2008
Ennél a kapcs-nál nem is az a legnagyobb baj,h egyencsatolt,-az csakis jót tesz a hangminőségnek.az már inkább problem',h nincs egyenáramú visszacsatolás,ami a munkapontot stabilan tartaná.megépítésénél mindenképp az eredeti alkatrészekhez kell ragaszkodni emiatt.
(#) 021 hozzászólása Szept 1, 2008
Akkor már csak az ecl82-re kell várnom. Érdekelne valakit 7 db jó állapotú el86 cső? Esetleg 2 db ecl86?

Mindegyik cső működik, paramétereit nem tudom mérni, működő gépekből lettek bontva.

Most nézegettem mi van itthon. Csak ecl 82 nincs
(#) ngyzoli válasza 021 hozzászólására (») Szept 1, 2008
Előbb-utóbb biztosan fogsz tudni szerezni ECL 82-őt,ámbátor...jobban átnézve a rajzot,mégsem látszik akkora problémának ezen cső kiváltása más(ECL-84/86?)hasonló paraméterűre.annyi a lényeg,h a pentóda katódján megadott 187V-ot kell tartani mindenképp,mivel (szinte kizárólag) ettől függ a végcső nyugalmi árama.más meghajtó alkalmazásánál a katódellenállás és/vagy a g-2 előtétellenállás változtatásával be lehet lőni ugyanezen feszültségértéket.mivel a cső pentóda-része földelt katódban üzemel,az erősítésbe nem szól bele számottevően.biztosan menne más meghajtással is.
(#) Johni válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 1, 2008
Köszönöm a válaszokat.
Akkor ha nincs különösebb ellenvetés azt hiszem a "2jpg"
lesz nálam is.
Egyszerűbbet már csináltam PCL86-ból,most ezt néztem ki, ha meg elakadok majd úgyis jelentkezem.
(#) 021 válasza ngyzoli hozzászólására (») Szept 1, 2008
Köszönöm a választ!

Még várok egy kicsit az elkészítéssel, amíg a trafókat megcsinálom, addigra lesz ecl82, ha nem akkor megcsinálom ecl86-al. Van újonnan cső, 1900 Ft, még rágom magam rajta...
(#) CHZ válasza ngyzoli hozzászólására (») Szept 2, 2008
Ha jobban megnézzük a rajzot , akkor látható , hogy tartalmaz több visszacsatolást is , igaz nem negatív DC .
A pentóda katódellenállása nem földön van , ezzel a megoldással + visszacsatolást hoznak létre , a trimmerrel optimalizálható a negatív és a pozitív visszacsatolás hatása .
Csak mint érdekességet említek , szerintem a hangjára is nagy hatással van .
(#) Imi65 válasza ngyzoli hozzászólására (») Szept 2, 2008
Idézet:
„mivel a cső pentóda-része földelt katódban üzemel,az erősítésbe nem szól bele számottevően.”

A cső pentóda-része földelt anódú, vagy katódkövető beállításban üzemel, ahogy körülírtad is, csak a megnevezést tévesztetted el. Csak a pontosság kedvéért javítottalak ki.
(#) ngyzoli válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 2, 2008
ohh,persze. sorry. valóban úgy helyes.
(#) ngyzoli válasza CHZ hozzászólására (») Szept 2, 2008
Így igaz,később én is nézegettem... konkrétan arra a vcs-ra gondoltam,ami az 509-es nyugalmi áramát limitálná,ilyen nincs benne.mindazonáltal nem rossz rajz.az ECL pentóda részét egy nagyobb áramú triódával is ki lehetne váltani.akár...
(#) CHZ válasza ngyzoli hozzászólására (») Szept 2, 2008
Igazad van , de kezdő építőnek inkább az eredeti verziót javasolnám .
Következő: »»   226 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem