Fórum témák
» Több friss téma |
Üdv.Valaki feltudná tenni a 200W-os Quad kapcsrajzát amelyiket a topikban is emlegették dupla végtranzisztorpárral..Bár nem értem hogy az Urbán féle Quad-ban 4Omh-ra hogy elég 1pár végtranyó...
MJ15003-ból elég kettő mert izmosabb tranyó mint a bd249. Ha jól emlékszek akkor még egy 0,1 ohm -os ellenállás kell a többi meg meg rá simán.
Sziasztok
Van egy sztereó Quad405-ös végfokom BD249C-k vannak benne a tápfesz +-42V.Ez így rendben is lenne 8 ohm-ra de akinek építem annak 4 Ohm-ra kellene,és csak monóban,de nagyobb teljesítménnyel.A kérdésem az hogy hogyan lehet ebből kb 150W/4 ohmos erősítőt építeni,megtartva az eredeti paneleket és a BD249-eket? köszi üdv
Eleg 1 par tranyo mert az MJ15003 es 15004 komplementar par egyenkent 250wattosak es nagyobb a belso ellenalasuk,igy lehetove valik a kisebb impedanciaju hangszorok hasznalata. A BD249 esek csak 125 wattosak.En szinte minden tranzisztroos veget ha lehetoseg van ra ilyen Mj tranzisztorokkal epitem meg.Nalam nagyon bevalnak bar igaz hogy dragabbak.De megeri,mikor felnyomom a hangerot nemkell felnem hogy elpukkan a veg tranyo.
Idézet: „az MJ15003 es 15004 komplementar par egyenkent 250wattosak” Idézet: „A BD249 esek csak 125 wattosak” Ezt gondold át még egyszer Amit te néztél, az a disszipáció, vagyis hogy mekkora teljesítményt képes az adott tranyó hővé alakítani. Ilyen megközelítésben pedig ez az adat kb. köszönőviszonyban sincs az adott tranyó feszültség és áram határértékeivel. Ezen felül pedig a kérdező kifejezetten hangsúlyozta, hogy nem szeretné lecserélni a BD249-eseket. Mate78: Ha nagyobb teljesítmény kell, viszont elég egyetlen csatorna is, akkor egyértelműen hidalnod kell egymással a végfokokat. Emlékeim szerint nem olyan bonyolult, de hogy ez pontosan hogy is kivitelezhető, arra már nem emlékszem tisztán (ugyan van pár emlékfoszlányom, de én nem akarok olyasmiben nyilatkozni, amiről nem tudom biztosan hogy úgy van-e). De ha rákeresel itt a HE-n, biztos találsz róla infót.
Annyit fűznék még hozzá, hogy a kulcsszó: hídkapcsolás. Erre keress rá a hozzászólások között, biztosan találsz majd valamit.
szerk.: Dj TSM: bocsi, most látom hogy nem ugyan arra a hozzászólásra reagáltunk; ebben az esetben az: Idézet: „Ezen felül pedig a kérdező [...]” kezdetű sort hagyd figyelmen kívül. A többit viszont továbbra is fenntartom (Előző hsz-be már nem tudtam beleszerkeszteni...)
Nem jó mert 4 ohm -on szeretné használni és ha hidalná akkor a mind a két quad 2-2 ohm -on menne. Szóval azt kell csinálni h egy quad marad és a két bd-t átkötni arra és az áramkorlátott módosítani és kész. A 0,1 ohm -os ellenállásra mégegyet rá kell forrasztani párhuzamosan.
Sziasztok!Én szintierölködőnek használok Quadokat-tapasztalat: a BD249 felejtős,az orionban 60W-ra is négy volt oldalanként, Az Mj15003 nállam sorozatban elszállt, most 2N.... -ek vannak, amik lasubbak. Hidegítettem az Mj-ket de mégis.Az RX500-ban is ekkora teljesítményre ezek vannak.Itt a HE oldalán is fenn van a kapcsolás, de a quad szebben szól!Nállam.Üdv!
Az nem lehet hogy hamis mj-t vettél és azért szállt el?
köszönöm mindenkinek a válaszokat.
Maradnék a BD249-eknél egyenlőre mert már rajta vannak a hűtőbordán.Akkor ha jól értem mindegyik BD bázisával sorba egy 1 Ohm,és mindegyik kollektorkörébe 0,1Ohm,úgy hogy a 0,1Ohm-os áramfigyelő ellenállások is bent maradnak igaz? Igaz szimpatikusabb az MJ15003 csak nincs otthon,venni meg nem tudom mikor tudok. Amúgy az egyik Rádiótechnikában van egy leírás két quad párhuzamos (nem hidalt) bekötéséről,de nekem nem sikerült működésre bírnom.Ott úgy van megoldva hogy a két végfok szimmetrizálva van,a bemenetek melegpontja közé kötött potival,és a kimenetek melegpontja közé kötött hangszóróval.Úgy kell beállítani a potit hogy max kivezérlésnél is nulla legyen a kimenőteljesítmény,mert ekkor szimmetrikusak az egyes erősítőfelek.Ezután a kimenetekkel sorosan egy-egy 0,3 Ohm -os ellenállás jön,és az megy a hangszóróra.Nekem iszonyatosan melegedtek a végtranzisztorok,és gyengébben is szólt.Ezzel a megoldással foglalkozott valaki?
Szia!Hát már semmi nem lehetetlen!Én ultra gerjedésre gondoltam,az eredetiben sem extra félvezetők vannak. Az mpsa42 meg tulzás ide!Eggyik társunk próbálta párhuzamosan az RT évkönyv alapján,de annak nem sok értelmét látom,ha monoként ugyanarra a hangforrásra kötjük, a kimeneten meg külön megfelelő terheléssel, nem ugyan az az elért db. Nem kell 2Ohm-os hsz.Üdv!
Még annyit,hogy a táp az 650w trafó,2X 20 000mikroF kondi, Autógenerátor diódák,Koppanásgátlonélkül sem koppan,volt mikor 1Kw-os volt a táp,2X 56V. most.Minden tápvezeték 50A körülre méretezve, a tranyókat hegesztőgép diódáinál alkalmazott hütőbordák hüsítik,egy éjszakai buli után langyosak egy kicsit.Üdv!
Üdv mindenkinek!
Van egy saját építésű Quad 405-öm 2x36V-tal táplálva, 48,7VDC-vel. Az a probléma vele, hogy "kis" hangerőn, kb. 10V-ig (szkópon) borzasztóan torzít, csak nagy hangerőn tisztul ki a hangzáskép (akkor sem 100%-osan, de majdnem elhanyagolhatóan). A szinusz felfutó és lefutó élén a csúcs alatt van egy kis túllövés.. Mit kellene rajta beszabályozni, mi okozhatja ezt, trimmer beépítés, tranzisztor csere-ellenőrzés lehet a megoldás? A Quad az Urbán-féle kapcsolási rajzból lett megépítve, de nem 510, hanem 560R-s munkaellenállásokkal (volt benne 510 is). C15 (2,2n) kondi beépítve, hálózati zavarszűrő is (ezek nélkül még rondább volt a hang). Köszi, Szabolcs
A tekercsek milyenek?Nekem azért csinált ilyet mert nem voltak teljesen jók a tekercsek, nem ami a kiemeneten van hanem a másik kettő.
Előírás szerinti! 1 db 3 uH fekvő és két 6,9uH álló oldalanként, ami az urbán pdf-ben volt...
De most nézem, hogy a Hobby Elektronika újságban van egy 6.9 egy 3.9 (6.9 helyett) és egy 3 uH-s.
A kettő kisebb az egyforma, és van egy nagyobb értékű.
Mekkora műterheléssel nézted szkópon? Hány ohmos hangfalat hajtasz vele? 0,1 vagy 0,091ohmos ellenállásaid vannak benn? Ha 0,1 akkor tegyél még vele párhuzamosan egy egy 1 ohmosat is. Az 510 az 510 legyen, ezt a Quad 405 topicban valaki már elmagyarázta miért is kell oda pont akkora. Ennyi infóból ennyi ötletem van.
Inkább fordítva. Kettő nagyobb 6.9 és egy kisebb, 3uH.
A szkóp bemenete 1MOhm. 8Ohmos hangfal. Igen, 0.1-es ellenállás, megpróbálom az 1R-t párhuzamosan (de akkor 11 lesz az eredő, jó-e az?). És visszarakom az 510-et, a fejleményekről majd írok. Köszönöm a segítséget.
"(de akkor 11 lesz az eredő, jó-e az?)"
Hülyeség, 0,0909 lesz. A fentit meg vegyétek semmisnek.
1/1 +1/0,1 = 1/X
ebből X=0,090909... Szóval logika szerint sem lehet 11. Szinte pontosan 0,91 ohm. Az induktivitást meg elírtam, igazad van két nagyobb egy kisebb. Most arra gondoltam, talán a kis -MKT vagy kerámia kondik lehetnek hibásak. Talán próbálgasd meg megmérni őket ha tudod. egyáltalán mindegyik alkatrész pont ott van ahol kell lenniük? Engem ez utóbbi sokszor szivatott. 35-ször átnéztem és jó, és jó, és jó, aztán dehogy jó!
Pontosan mit kellene látnom a kerámia kondival kapcsolatban?
Mindkét panelnél ugyanazt mértem. A C8 lábain semmi (330p), a C9 egyik lábán szinusz (120p), a C10 (330p) egyik lábán egyenes zaj, a másikon szinusz. Egyébként csinál olyat is, hogy alacsony hangerőn ütemesen "lövöldöz", kb kettőt/mp. Az egyik panel jobban melegszik üresjárásban, mint a másik......
Akkor viszont nem lehet hogy gerjed??
fénykép jó lenne róla, és a huzalozásról is.
kondinál meg arra gondoltam, hogy kiforrasztod és megméred a kapacitását ha meg tudod mivel. Egy hiba lehetőséggel kevesebb. Bár kicsi az esély erre. szerintem is gerjedésről van szó. Tápodban van kis MKT kondi szűrésnek a puffer elkokkal párhuzamosan? test rákapcsolódik a hálózat földjére? Ha igen hogyan? A legjobb megoldás az, ha 10ohm 5W párhuzamosan vele 100nF és ezekkel párhuzamosan két szembe fordított dióda. De ha csak egy kondin keresztül az is tökéletes. Ez a Hálózati föld csatlakozás természetesen a sasszin legyen. Onnan húzd a kondin keresztül a tápod test pontjára a "hálózati földet".
Fényképet nem fogok tudni most feltölteni.
Nincs dobozolva, és átmenetileg árnyékolatlan kábelekkel fut, de ettől még nem kellene, hogy torzítson, mint egy Sokol. A lövöldözés valóban gerjedés lehet, de ez majdhogynem független a kis hangerőn való torzítástól. A puffereknél nincs szűrőkondi. Erről jó lenne egy kapcsolási rajz. Ahogy méregettem szkóppal, az R21-C10 vonalra érintve teljesen megszűnik a torzítás. Ez mit jelent? A két azonos értékű kerámiát megcseréltem, semmi eredmény. Nem is mondtam idáig, hogy a szinusz mérésekor megjelenik egy 180 fokkal eltolt fázisú kép is. Ez mit jelent? Azért is van ennyi kérdésem, mert most ismerkedem az elektronikával, és meglehetősen hiányosak az ismereteim. Köszönöm az eddigi fáradozást is!
"Ez a Hálózati föld csatlakozás természetesen a sasszin legyen. Onnan húzd a kondin keresztül a tápod test pontjára a "hálózati földet"."
Ez pontosan így van. És ebből a pontból csatlakozik a hálózati földre is. "A legjobb megoldás az, ha 10ohm 5W párhuzamosan vele 100nF és ezekkel párhuzamosan két szembe fordított dióda." Ezt nem teljesen értem, hová kellene ezt beépíteni? Köszi, Szabolcs
Pedig a tekercsekről jól jönne a kép mert én arra tippelek vagy gerjedésre. Amikor nekem is ilyen volt hogy hallkan torzított húztam neki és már nem akkor újratekertem a tekercseket és megszűnt ez a jelenség.
Így.
A sasszi és a tápegységed földje között legyen sorosan kötve ez amit a rajzon látsz. Pedig gerjedésed van. Nézd át a forrasztásokat hogy mindent jól befutott-e az ón nincs-e zárvány valahol, esetleg valahol nincs megfelelő érintkezés.
Azt gondolom, hogy ha ezt a földeléses dolgot ami rajzot betettem ide megvalósítod önmagában nem fogja megoldani a problémádat, max javíthat rajta.
Sőt tudod mit biztos hogy forrasztási vagy érintkezési/kontakt problémád van. Azt írod, hogy kis hangerőnél torzít nagyobbnál már nem. Ez azt jelenti, hogy kis hangerőnél minimális áramok és feszültség csordogál a nyákon és az alkatrészek között, ha viszont feltekered a hangerőt, akkor már jóval nagyobb akár amperok is folyhatnak, és ez már vígan átszökkel valamilyen apró kontakt hibán vagy zárványon is. |
Bejelentkezés
Hirdetés |