Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítőhöz való hangsugárzó védelem (koppanásgátló)
Lapozás: OK   24 / 194
(#) Directors válasza proli007 hozzászólására (») Nov 23, 2008 /
 
Hali!

Így,hogy nincs benne se a T5 se a T3-as tranyó így a D8-as diódán 2.4V-van szóval miest bekapcsolom az erősítőt egyből világít a peak led.

Visszaraktam a T5-ös tranyót, és a T3-as tranyót kicseréltem de nem működik.
A tranyók pedig jól vannak.A T3-as tranyó kollektora kapcsolatba van a c2,r7,r9-el.A bázisa r8,d2 és c1-el.Emittere c1-el és a protect és a power diódával, igaz?

Egyébként mikor méregettem véletlenül becsúszott a mérőcsúcs a T1-es tranyó kollektora és emittere közé.Akkor a relé behúzott és a protect led kialudt.
(#) zoz11 hozzászólása Nov 23, 2008 /
 
Hali
Valaki ezt a koppanás gátlót már megépítette itt közületek?
Bővebben: Link
Én megépítettem de sajna nem működik, mikor megkapja a tápfeszt abban a pillanatban meghúz a relé
Valaki letudná nekem írni hogy, mi hogyan működik ezen vagy melyik alkatrésznek mi a szerepe?

(#) lapose válasza zoz11 hozzászólására (») Nov 23, 2008 /
 
Szia!

Szerintem hibás a rajz!
Bekapcsoláskor C2 rövidzár, R12-ön keresztül nyitj a T2-őt, T2 T3 bázisát megpróbálja födrehúzni, ami miatt T3 game over!
Többszörösen hibás a rajz!
(#) proli007 válasza Directors hozzászólására (») Nov 23, 2008 /
 
Hello!
Idézet:
„Így,hogy nincs benne se a T5 se a T3-as tranyó így a D8-as diódán 2.4V-van szóval miest bekapcsolom az erősítőt egyből világít a peak led.”

Teljesen normális, hiszen a tranyó söntöli a dióda áramát. Ami nem normális, hogy ha a bázis-emittere között nem mértél feszültséget, akkor is nyitva volt a tranyó. (vagy nem jók a méréseid. (jut eszembe, nem is írtad le az utolsókat.

Idézet:
„.A T3-as tranyó kollektora kapcsolatba van a c2,r7,r9-el.A bázisa r8,d2 és c1-el.Emittere c1-el és a protect és a power diódával, igaz?”

Ez pontosan így van, csak amikor kint volt a tranyó, jó feszültségeket mértél, amikor meg bent volt nem mértél jókat. Pedig ha a bázis feszültsége negatív, akkor a tranyónak zárva kellett volna lenni (mint ha ott sem lenne!) Biztos, hogy NPN tranyót használsz és jó bekötéssel?

Idézet:
„Egyébként mikor méregettem véletlenül becsúszott a mérőcsúcs a T1-es tranyó kollektora és emittere közé.Akkor a relé behúzott és a protect led kialudt.”

Teljesen jogos, olyan, mint ha a tranyó nyitva lenne. És ha lenne a C1 kondiban feszültség, akkor az R9-D4 útvonalon ki is nyithatna.
De nem írtad, hogy működött a kapcsolás, mikor kint volt a T3. Vagy nem is nézted?

Idézet:
„Visszaraktam a T5-ös tranyót, és a T3-as tranyót kicseréltem de nem működik.”

Hát ez szomorú, mert itt valami egyszerű árulás van!

üdv! proli007
(#) Directors válasza proli007 hozzászólására (») Nov 23, 2008 /
 
Hali!

"(jut eszembe, nem is írtad le az utolsókat." ???
Az ellenállás mérésre gondolsz?

Mikor kint volt a T3-as tranyó akkor sem űködött.
BC546B tranyók vannak benne.


(#) proli007 válasza Directors hozzászólására (») Nov 24, 2008 /
 
Hello!

Idézet:
„Az ellenállás mérésre gondolsz?”


Idézet:
„- R12, R13, R14, és D8-on mérhető feszültséget”

De ezt hagyhatjuk későbbre is.


Idézet:
„Mikor kint volt a T3-as tranyó akkor sem űködött.”


De akkor kellett volna mérni feszültségeket a T1-T2 körében.

üdv! proli007
(#) Bassmester válasza zoz11 hozzászólására (») Nov 24, 2008 /
 
Szia!
A rajzod túl van bonyolítva és van rajta egy-két érthetelen megoldás.(legalábbis számomra)
Szerintem csinálj valami egyszerűbbet.
Én a mellékleten látható, tök egyszerű kapcsit használom, és megbízhatóan teszi a dolgát.Leteszteltem egyenfeszültséggel is és kifogástalanul működött.Bátran rá lehet kötni bármilyen hangfalat, mert meg fogja védeni ha neaggyisten meghibásodik a végfok.
(#) zoz11 válasza Bassmester hozzászólására (») Nov 24, 2008 /
 
Hali
Köszi szépen, holnap majd összemerem próbapanelon és ha minden ok akkor ezt fogom megépíteni!
Az előző kapcsolást meg tényleg nem minősíteném, már kb. 2*2mm-es darabokba hever a földön.
Köszönöm
(#) Directors válasza proli007 hozzászólására (») Nov 24, 2008 /
 
Hali!

Ha nincs benne a T3-as tranyó akkor a
T1-en Kollektor 39,2V, Bázison 0V, Emitteren 0V.
T2-ő Kollektorán 40V, Bázisán 39,2V, Emitterén 38.3V,
(#) Pyte hozzászólása Nov 24, 2008 /
 
Hali! Lenne egy kérdésem olyan problémám van,hogy csináltam egy végfokot és megcsináltam a Reflex RX-500as védelmét és a clip ledd már megvillam -6dB-nél az lehet a baj ,hogy én viztiszta 1,2Volton nyitó leddel csináltam meg Mert csak erre tudok gondolni régebben soha nem volt gondom amikor sima normál leddel csináltam meg!
(#) pmisi válasza Inhouse hozzászólására (») Nov 25, 2008 /
 
helló! milyen diódát rakja ide? raktam egyet de csak vibrál a relé. behóz meg elenged jó gyorsan
(#) proli007 válasza Directors hozzászólására (») Nov 25, 2008 /
 
Hello!

Eddig jó, csak az a kérdés, miért van a T1 bázisában nulla volt?
- A T1 nyitásához szükséges áram, az R7-R9-D4 útvonalon érkezik.
- Tehát meg kellene így mérni a T4 BE és CE feszültségeit, hátha az húzza le az áramot, mint amikor védelmi működés van, azaz az AMP bemeneten + feszültség van.
- Egyúttal megmérhetnéd, hogy a C3-ban, és az AMP bemeneteken, mekkora feszültség van

(Kicsit furcsa, hogy az R2 ellenálláson nincs feszültség esés, viszont a relén és a soros 220ohm-on viszont 800mV van, mert elvileg most mind kettőn, a T2 bázisárama folyik keresztül jelenleg. Vagy kissé elmértél valamit. De a lényegen most még nem változtat.)

üdv! proli007
(#) Directors válasza proli007 hozzászólására (») Nov 25, 2008 /
 
Hali!
"nincs benne a T3"

A T4 BE 0,6V
CE 0V

C3 1.2V.

Az AMP bemeneten 40,8V. Testhez képest R10 42.4V. R11 1.2V.
(#) proli007 válasza Directors hozzászólására (») Nov 25, 2008 /
 
Hello!

Idézet:
„Testhez képest R10 42.4V”
(Az R10-en, csak a C3 1,2V feszültsége jön vissza, tehát itt rend van.)

Az alap probléma, onnan ered hogy az AMP bemeneten tápfesz van. Ezért van nyitva a T4 tranyó, és a C3-on az 1,3V feszültség.

Mi lehet a gond?
- AMP bemenetre feszültség érkezik valahonnan
- A relére menő vezeték nem jó helyen van, és ezen érkezik a feszültség
- A Clip áramkör felől érkezik, a D6 diódán keresztül. De ehhez a Clip-nek mínusz táp helyett, plusz tápfeszültséget kellene kapnia.
- A D6 anódja, vagy az R16 a nyákon nem jó helyre megy. Valahol a tápra van kötve, vagy zárlatos a nyák és a Clip áramkör valahol plusz tápot kap. Így a nyitott D6-on keresztül, jön a feszültség. (egyenlőre, ennek a valószínűsége a legnagyobb.

üdv! proli007
(#) Directors válasza proli007 hozzászólására (») Nov 26, 2008 /
 
Úhh most nagyon boldog vagyok
Működik végre. A relének az eggyik vezetősávja össze ért az AMP bemenettel.

De ez ég csak az egyik oldal volt.A másikra kíváncsi vagyok működni fog e.

Azt hogyant udom ellenőrizni,hogy letilt e a védelem ha a bemenetre feszütséget kapcsolok?



Nagyon de nagyon szépen köszönöm a sok segítséget.
(#) Directors válasza Directors hozzászólására (») Nov 26, 2008 /
 
pfff csak nem jó :no:
Visszaraktam a T3-as tranyót és már nem is működik.
(#) proli007 válasza Directors hozzászólására (») Nov 27, 2008 /
 
Hello!

Ez számomra elég természetes volt, hiszen ezért vetettem ki veled.

A T3 tranyónál, még mindig ott van az ellentmondás. Ha bent van a tranyó, ugyan azokat a feszültségeket kellene mérned a lábain (azaz a helyén), mint ha kint van.
Ugyan is ha a bázis feszültség nulla, vagy mint itt negatív feszültség, akkor a tranyó zárva van. A kollektorában nem folyhat áram, és a bázis-emitter dióda is zárva van, tehát ott sem folyik áram. Ezért a feszültségeknek ugyan akkorának kellene lenni.
Tehát a tranyó, vagy nem jó, vagy rosszul van bekötve az áramkörbe (lábai össze vannak cserélve.)
Más eshetőség nem igen marad. Kivétel, ha
- a C1 kondi kapacitás vesztes,
- fordítva van berakva,
- nem jól van beforrasztva,
- szakadt a nyák pont ott
és így "brummog" a bázis.

üdv! proli007
(#) Directors válasza proli007 hozzászólására (») Nov 27, 2008 /
 
Értem, köszi.


Akkor nekiállok majd a vizsgálatnak.
(#) Directors válasza Directors hozzászólására (») Nov 27, 2008 /
 
Működik végre.
Az egyik ellenállás nem jól volt beleforrasztva ami a váltakozófeszültségnél volt 56k.
(#) proli007 válasza Directors hozzászólására (») Nov 27, 2008 /
 
Hello!

Még a Clip áramkör mérésével adós vagy.

Aztán ha minden működik, akkor lehet egy tisztességes nyákot készíteni neki, lévén, hogy ez még is csak az erősítő "biztonsági áramköre".

üdv! proli007
(#) Directors válasza proli007 hozzászólására (») Nov 28, 2008 /
 
Hali!
Ott miket is kellene mérnem?

R12, R13, R14, és D8-on mérhető feszültséget??
(#) proli007 válasza Directors hozzászólására (») Nov 28, 2008 /
 
Hello!
Így van!
Aztán, az AMP bemenetet, (amelyiken a dióda is van) felkötni a mínusz tápra (-45V) még egyszer megmérni.
üdv! proli007
(#) Robi85 hozzászólása Nov 28, 2008 /
 
Sziasztok.

A melléket kapcsoláshoz, csinálne nekem valaki egy nyáktervet? Nekem sajnos nem megy a nyáktervezés.
Ha valaki csinálna egyet azt megköszönném. Vagy ha ennél esetleg van jobb ami működik +12Voltrol vagy +60Voltról azis jó. És egy beültetési rajz is jóljönne.

Köszönöm szépen. :worship:

Bővebben: Link
(#) Bassmester válasza Robi85 hozzászólására (») Nov 29, 2008 /
 
Szia!
Én a mellékelt védelmet használom.Jó és megbízható, minden szempontból teszteltem.A diódákból én kettő-kettőt tettem bele sorosan hogy az érzékenységét a kívánt szintre csökkentsem.
(#) Bassmester válasza Bassmester hozzászólására (») Nov 29, 2008 /
 
Ha visszaolvasod a topikot, akkor több hasonló kapcsolást is találsz
(#) Directors válasza proli007 hozzászólására (») Nov 29, 2008 /
 
Hello!
R12: 0V
R13: 24.8V
R14:-41
D8:2.4V

"Aztán, az AMP bemenetet, (amelyiken a dióda is van) felkötni a mínusz tápra (-45V) még egyszer megmérni."
Ezt a kérdésedet nem értem, sorry.
(#) proli007 válasza Directors hozzászólására (») Nov 29, 2008 /
 
Hello!

Totál káosz! Vagy nem az ellenállások lábain mérted a feszültséget. (pld.: az R13 a bázis-emitter között van, azon 600-700mV-nál nagyobb feszültség nem lehet, kivétel, ha az zárófeszültség, de akkor is behatárolódik kb-7V esetén)

Lerajzoltam a szimulátorba, hogyan kellene kinézni a feszültségeknek, mikor az AMP bemeneten (erősítő kimenetén) nulla volt van. A mért értékek, az alkatrészek lábain mérve értendőek!!!

A kapcsolási rajz mellett, ott van az áramkör transzfer karakterisztikája, azaz az átviteli függvény, ha az AMP bemeneti feszültség, 0...-45V-ig változik. Az ábra a LEd-en mérhető feszültséget mutatja.
Látható, hogy a Clip led addig nem ég, míg az AMP bemenet feszültsége meg nem haladja a -33V-ot. Mert ha az erősítő kimeneti feszültsége megközelíti a tápfeszültséget (közel a túlvezérlési állapot), a Clip Led jelez!!
(Ez a kapcsolás, csak az erősítő, negatív csúcsfeszültségét figyeli, a pozitívvel nem foglalkozik.)

üdv! proli007
(#) Directors válasza proli007 hozzászólására (») Nov 29, 2008 /
 
Hai!
Led 0.2V
D1:7.8V
R12,13,14,15,16:0V
C4:42V

T1 tranyó C-E:134mV
B-E 780mV
(#) Robi85 válasza Bassmester hozzászólására (») Nov 29, 2008 /
 
Köszi szépen.

PDFben nincs meg neked a panel terv? Beültetési rajz?

Külön tápról menne mert a nagy trafón nincs olyan fesz amiből 12Voltot lehetne csinálni.

(#) Bassmester válasza Robi85 hozzászólására (») Nov 29, 2008 /
 
Ha kinyomtatod azt amit mellékeltem, akkor simán áttudod pontozni, de ha csak nem pont ilyen méretű és lábkiosztású a reléd, akkor sehogy se lesz jó a nyákterv.Ez egy egyszerű kapcsolás tervezd csak meg azt a nyákot!Ezt is be kell gyakorolni. :yes:
Egy ilyen védelemhez tök felesleges külön táp.Hacsak nem valami batárnagy relével akarod megépíteni, bőven jó, ha 2db 2W-os ellenállással leosztod, az akármilyen tápfeszt, teszel rá egy 100µF-os puffert aztán kész
Az ellenállásosztó méretezésének nézz utána a neten, de ha nem megy akkor add meg a relé pontos tipusát, meg azt hogy hány V a tápfesz és majd segítek.
Következő: »»   24 / 194
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem