Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Mikrokontrollerek zavarszűrése
 
Témaindító: 925, idő: Jún 11, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 14
(#) potyo válasza 925 hozzászólására (») Jún 17, 2007 /
 
Az antennát kösd az áramköröd valamelyik bemenetére, és tedd a szikrakisüléstől néhány centire.
(#) vega55 hozzászólása Jún 17, 2007 /
 
Idézet:
„Az antennát kösd az áramköröd valamelyik bemenetére, és tedd a szikrakisüléstől néhány centire.”


Ez se rossz..., de inkabb forditva!
Az antenna a szikrakoz egyik vegere keruljon, majd SZIGETELTEN kozel kell helyezni a vizsgalando aramkorhoz...Igy nagyobb a hatasfok!
A tavolsag kiserleti uton meghatarozando...lehet hogy fel m-rol kiuti, de lehet hogy 1cm-rol sem. Ez utobbira kell torekedni...
(#) Kera_Will hozzászólása Jún 18, 2007 /
 
A futási állapot ellenőrzésére esetleg 1 szabad port álapotát folymatosan invertálni is lehetne.
Pl a fő hurok elején/végén/közepén 1 invertáló utasítást az adott bitre.

Ekkor ha ezt figyeled ledet rakszrá vagy frekimérővel méred akkor látszik hogy mennyire fut/nem fut a progid. Ebből a freki/kitöltési tényező változásokból sejthető merre tart a progid melyik rövidebb/hosszab mellék ágon tarthat időnként ha esemény történik.

Jó igaz ez nagyon durva saccolásra alkalmas de segíthet esetleg.
Na jó 1 ICD többre alkalmasabb .
De ha éppen vhol kint terepen van 1 vezérlő és nincs nálad ICD vagy egyébb akkor lehet hogy jól jön 1 ilyen kis segédlet ... .
(#) Rikfic hozzászólása Aug 3, 2007 /
 
Üdv Mindenkinek!

A pic-eknek az "öngyógyító" tulajdonságairól kérdeznék. Ki, milyen védelmi megoldással látja el kifejlesztett áramköreit? Gondolok itt táp zavarszűrésre, de mivel erről már volt szó, ezért jobban érdekelnek assembly és C kódok, amivel biztonsági reset megoldásokkal lehet ellátni áramköreinket. Érdekelnek továbbá leírások, ötletek és linkek is, amik a pic öngyógyító, automatikus reset kiváltásáról szól.
Köszönöm az értékes hozzászólásokat!
(#) potyo válasza Rikfic hozzászólására (») Aug 3, 2007 /
 
Watchdog, Brown-Out-Reset, Power-On-Timer, ezeket kell bekapcsolni. Illetve létezik olyan is, hogy ha a külső oszcillátor valamiért leáll, akkor átvált belső oszcillátorra (talán Fail-Safe Clock Monitor, vagy valami ilyesmi), azt is érdemes lehet bekapcsolni.

Szoftveresen nemnagyon van olyan dolog, ami egy hiba esetén valami okosat csinálna. (Hiba alatt ugye azt értjük, a program rendesen meg van írva, csak valamilyen külső körülmény hatására nem jól fut?)
(#) Rikfic válasza potyo hozzászólására (») Aug 3, 2007 /
 
...értem, és elegendő csak bekapcsolni? Nem igényel egyéb programozást? Azt jól tudom, hogy a WDT lényege, hogy amikor a program fut, akkor folyamatosan növekszik az értéke, de folyamatosan törlésre is kerül, ezért, ha a futó program lefagy, akkor a wdt túlcsordul, aminek a hatása: reset? Ez a lényege a wdt-nek, vagy nem jól emlékszem és ezt a "trükk"-öt valahol máshol hallotam?
(#) potyo hozzászólása Aug 5, 2007 /
 
Igen, a WDT lényege, hogy egy független oszcillátorról megy a számlálója, és az adott utasítás (pic-nál CLRWDT) törli a számlálóját. Ha túlcsordul, akkor Reset.

A Fail Safe Clock Monitoron kívül a többit csak be kell kapcsolni, ez viszont futásidőben megszakítást is tud generálni, ha engedélyezve van, és ha kell, akkor pl. el tudsz menteni lényeges adatokat eepromba, és elküldeni a chipet sleep-be, stb. Persze nem muszály egyiket se csinálni, simán mehet tovább a belső oszcillátorról, de a belső oszcillátor az nem túl pontos, és ha külső oszcillátort használunk, akkor átlalában szükség van a pontosságra is.
(#) Rikfic válasza potyo hozzászólására (») Aug 5, 2007 /
 
Tapasztalatokra vagyok kíváncsi: ha az alkalmazott pic-ben van Watchdog, Brown-Out-Reset és még Power-On-Timer is, akkor kapcsoljam be mindet, vagy ez feladat specifikus és alkalmanként nem érdemes például csak a wdt-t bekapcsolni. Melyik védelmet mikor célszerű alkalmazni? Vagy nézzek utánna, hogy melyik védelem hogyan van kialakítva (pl.: az előbbi wdt) és ennek alapján döntsem el, hogy az adott védelmi megoldást célszerű-e bekapcsolni az adott áramkörben?
- Hú, de nyakatekert kérdés.. bocs, de remélem érthető vagyok!
(#) potyo válasza Rikfic hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Nem lehet kijelenteni, hogy mit mikor kell vagy nem kell. Ezek mind előre nem látható jelenségek kivédésére vannak kitalálva. Egy biztos: ha bekapcsolod őket, azzal nem veszítesz semmit. Az áramfelvétel egy kicsit magasabb lesz, de nem jelentősen. Adatlapokban megtalálható, hogy melyik funkció mekkora áramot igényel.

Akkus táplálásnál mondjuk a BOR nem lényeges, graetz+elkó+stabkocka rendszerű tápnál ajánlatos bekapcsolni.

A Watchdogot - hacsak nem muszáj valami miatt kikapcsolni - a fejlesztés alatt nem, de befejezése után érdemes bekapcsolni.

A Power-On-Timer azért van, hogy a bekapcsoláskor resetben tartja hosszabb ideig a processzort, hogy az oszcillátor jele stabilizálódjon. Igazából ennek nem látom értelmét, ha a chip önmagának állítja elő az órajelet (kvarc vagy RC), inkább akkor van értelme, ha az órajel valahonnan máshonnan érkezik a chiphez. Ugyanígy a Fail-Safe Clock Monitort is akkor érdemes aktívra állítani, ha külső órajelforrásból jön az órajel.

Mindenesetre érdemes átnézegetni, hogy pontosan milyen védelmek vannak, és azok hogyan működnek.
(#) DJ Tacki hozzászólása Dec 16, 2008 /
 
Üdv!
Látom már elég rég nem érkezett bejegyzés, de remélem még olvassa valaki.
Nekem egy olyan gondom lenne, hogy Simson motoromra csináltam egy AVR "fedélzeti computert", nokia lcd kijelzővel SPI buszon. Tesztelésnél az áramkört az ülésre tettem,független tápról járatva(laptop usb), a motorral bármiféle tényleges kontaktus nélkül,csak levegő hőmérsékletet mért,szintén az ülésen) amint gyujtott a gyertya, elsötétült minden.Tehát elment a kép, és a gyujtás levétele után csak resettel jött vissza.egészen biztos hogy a gyertya zava be,hiszen ha leveszem a pipát,semmi gond, viszont ennél jobban nem tudom leválasztani a motor "áramkörröl", hiszen még galvanikusan sincs rajta, és nem tudom hogy hogyan tudnám megszürni az ily módon összeszedett zavart.Egyelőre SEMMIFÉLE zavarvédelem nincs rajta, segithet ha minden tápra berakom a megfelelő kondi-tekercs párosokat?illetve még a gyertyára teszek zavarszűrős pipát...Köszönöm szépen a válaszokat, ha esélytelen akkor meg se veszem a védelemhez szükséges alkatrészeket.
(#) pokot válasza DJ Tacki hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Biztos hogy nem esélytelen, gondolj csak bele,már minden autó motorterében akad legalább 3 mikrovezérlő. Elsőként talán szűrd meg a tápot a már említett módokon, és az összes szabad bementet lezárni,hogy ne tudjon bejutni a zavar a csipbe. érdemes lenni betenni egy fémdobozba is a kütyüd.
(#) potyo válasza DJ Tacki hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Azt akarod mondani, hogy a tápon sincs kerámiakondenzátor?
(#) pokot válasza potyo hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
a 100n nálam nem zavarszűrés, hanem működési feltétel
(#) DJ Tacki válasza pokot hozzászólására (») Dec 17, 2008 /
 
Köszönöm a segítségeket, akkor megpróbálom amit írtatok, majd jelentkezem ha van fejlemény.
(#) DJ Tacki hozzászólása Dec 24, 2008 /
 
Megpróbáltam amit írtatok, sajnos a mikrovezérlőnek semmi baja még a szikra mellett se, ellenben a kijelző a hunyó, még a szikrától 1-2m-re is "lefagy", és csak ujrainicializálással kel életre.Tettem rá kondit,indukivitást, diódát, de sajnos a helyzet nem változott. és ugye sajnos kijelző révén a fémdobozolás sem megoldható ötletek?
(#) mex válasza DJ Tacki hozzászólására (») Dec 24, 2008 /
 
Egy fémkeret is csodákra képes. De fémdobozban,természetesen a kijelző helyét kibontva működni fog.
(#) potyo válasza DJ Tacki hozzászólására (») Dec 24, 2008 /
 
Csomagold be alufóliába próbaképpen
(#) kaqkk válasza potyo hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
ÉPítsd fém dobozba az egész szerkezetet és a kijelző
elé tegyél fémszitát (fémesen összekötve a dobozzal)
Faraday kalitka
(#) DJ Tacki válasza kaqkk hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
köszönöm szépen a tanácsokat!
egyelőre úgy tűnik az induktivitással kondival a tápon sikerült elfogadható mértékűre visszaszoritani a fagyások számát, már levegőben is csak néha akad ki, remélem ha dobozba lesz még ennyi sem lesz.
Érdekes hogy a mikrokontollernek zavarszűrés nélkül sincs semmi baja, meg se kottyan neki a szikra.A fémháló jó ötlet,köszönöm, ha készen lesz az egész majd publikálom
(#) ZSOLT0209 hozzászólása Márc 29, 2009 /
 
Sziasztok.
Az lenne a kérdésem,elegendő e zavarszürésre,ha
ha a pic bemenet ugy van programozva hogy csak a
fél másodpercnél hosszabb jeleket vegye figyelembe?
És még annyi,hogy a bemeneteknél melyik verzió a stabilabb ,zavar szempontjából,ha alapon negativon van és a pozitiv indit vagy forditva?
Köszönöm figyelmetek.
(#) bladika válasza ZSOLT0209 hozzászólására (») Márc 29, 2009 /
 
Kicsit mondj el a kapcsolásodról! Mi van a bemeneten? Nyomó gomb? Akkor bőségesen elég!
(#) ZSOLT0209 válasza bladika hozzászólására (») Márc 29, 2009 /
 
3 bemenet van,az egyik nyomógomb a másik kettő
végállás kapcsoló ezek kb 5 m re vannak a paneltöl
egz 24 v motor mellett.
(#) kissi válasza ZSOLT0209 hozzászólására (») Márc 30, 2009 /
 
Nekem elég volt

Steve
(#) aticska hozzászólása Ápr 23, 2009 /
 
Sziasztok!

A kontroller digitális ki és bemeneteit le tudom választani optocsatival, de mi a helyzet az analóg bemenetekkel?
(#) lgyk válasza aticska hozzászólására (») Ápr 23, 2009 /
 
Hi!

Az analóg jelet is átviszi az opto, csak utána nem árt szintillesztő fokozatot tenni, ha szükséges.
(#) aticska válasza lgyk hozzászólására (») Ápr 23, 2009 /
 
Szia!

Tudnál esetleg konkrét rajzot feltenni. Be 0-5v, ki 0-5v, optikailag leválasztva.

Köszi!
(#) CheeseE hozzászólása Okt 17, 2009 /
 
Sziasztok!

Épittetem a robogómhoz egy gyujtáselektronikát mikrovezérlővel, de sajna bezavar neki a magasfeszültség...
milyen zavarszűrést kellene beleépíteni? A sémát csatolom..
Gondolom jólenne fémdobozba építeni, meg külön táp a PICnek, de az jólenne, ha maradhatna a robogó akkuja,habár ugye az közös GND a gyujtással...Ezen felül?
Bővebben: Link
(#) DJ Tacki válasza CheeseE hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
Üdv!
Régebben nekem is hasonló gondom volt, de mint később kiderült, a mikrovezérlőnek(nekem AVR) meg se kottyant a zavar, egyedül a kijelző hülyült meg a hosszú kábel végén. Amit javasolni tudok, hogy szűr meg jobban a bemenetet, több és nagyobb induktivitás, több kondi, 100nF KÖZVETLENÜL minden aktív alkatrész mellé(vagy táplábakra forrasztva), illetve hogy próbáld meg behatárolni a hibát, vagyis hogy hogyan hülyül meg. Elképzelhető hogy nincs smemi baja, csak úgy tűnik, én is így jártam. Írj különböző tesztprogramokat(pl ledvillogó, sorosport kommunikáció), és éles körülmények között teszteld, tehát rákötöd az akksira,inditod a motort, és nézed hogy hol akad el a program. illetve ha resetel, avr-nél ki lehet olvasni hogy mi volt a reset oka, nem tudom picnél van -e erre lehetőség, esetleg ez is megoldás lehet. Most így hirtelen ennyi ha eszembe jut még valami,írok Hajrá!

ui.: ja, és nekem a kulcs egy FÉM árnyékolt gyertyapipa, amiben van rendes zavarszűrő ellenállás, ezzel mindenféle zavarszűrés nélkül is ment a cucc.
(#) DJ Tacki válasza CheeseE hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
...még annyi, hogy azt is jó lenne behatárolni, hogy levegőből szedi össze a zavart, vagy esetleg tápfeszen. Ezt pl ugy tudod kipróbálni, hogy asztalon összerakod a kapcsolást, és mellette valamivel (piezo öngyujtó, tüzhelgyujtó) szikrát csinálsz, egyre közelítve a panelhez. Ha ettől nem hülyül meg, akkor esélyes hogy nem levegőből szedi, így rátérhetsz a tápvonal szűrésére.
(#) bankimajki hozzászólása Dec 20, 2009 /
 
Az létezik hogy itt a Budapesti koliban a digitális áramköreim, ill. a Pic-jeim bizonytalanul működnek? Akkuról minden szépen ketyeg, de hálózatról teljesen instabilak. Igaz kapcsi üzemű táp adja a szuflát és az 78XX-el van stabilizálva, de ott játszik a pufferkondi és a 100nF is. Mi lehet még a hiba?
Következő: »»   2 / 14
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem