Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Hőfokszabályozó
Témaindító: barath.lukacs, idő: Jan 27, 2009
Témakörök:
Üdv Mindenkinek!
Olyan hőmérséklet érzékelő kapcsolásra lenne szükségem, hogy legalább 3 hőmérsékleti értéket lehessen beállítani rajta.A mért hőmérséklet növekedésével egymás után húzzon meg egy-egy relét a beállított értékeknek megfelelően. Lehetőleg egy hőérzékelővel.(dióda vagy NTK) Előre is Köszönöm!
Hali!
Fogod a diódát (vagy ntk-t), berakod egy osztóba, az osztott jelet bevezeted 3 komparátor egyik bemenetére, a másik bemenetükre raksz külön potikat (ha állíthatót akarsz - ha nem kell állítható, oda is elég egy osztó), a kimenetüket meg rákötöd 3 külön relére és kész is van. Ha nagyon muszáj, 4 tranzisztorból is összerakható.
Elvi kapcsolást tudok csinálni, a pontos értékhez kis probálgatásra lesz szükség.
Mekkora a tápfesz? Idézet: „Mekkora a tápfesz?” Valóban lényeges?
Pl. az ellenállások értéke miatt gondoltam hogy igen.
De a "Hol akarod használni?" lehet, hogy célravezetőbb lett volna.
Pont emiatt kérdeztem. Ha csak ellenállásokkal dolgozol, akkor a táp mindegy mekkora, mert a komparátorok bemeneti szintjei úgyis a tápfeszültségből osztódnak le, emiatt csak az ellenállások arányától fog függeni a kapcsolási hőmérséklet, a táptól független lesz.
Üdv.!
Parancsolj: Bővebben: RAJZ A hőmérsélet-figyelő alkatrész egy MBR10100-as schottky dióda. A 2,5V-os "Uref" egy egyszerű TL431. A három relé kapcsolási hőmérsékletét a három potival tudod beállítani. Üdv.: Attila
Igazad van, de a komparátorok földelt emitteres tranzisztorokat hajtanak, és nem mindegy, hogy a bázisuk mekkora árammal van rángatva.
Az első OPA (OP1) az R1-el és a T1-el áramgenerátort valósítanak meg, hogy a hőmérséklet-figyelő "SD1" diódán mindig 10mA áram folyjon. Ezáltal kiváló linearitást érünk el. (Nem mintha erre feltétlen szükség lenne, de ha már 3db OPA egyébként is kell akkor legyen már kihasználva a negyedik is.)
A diódán mérhető feszültség a hőmérséklet növekedésével csökken. Ezáltal az OP2, OP3, OP4 műveleti erősítők nem invertáló lábán lévő feszültség is. Ahogy nő a hőmérséklet, úgy lesz magas szintű a három komparátor kimenete. Először az OP4-é, majd az OP3 és az OP2 kimenete. A kapcsolási hőmérséklet P1, P2 és P3 potikkal állítható be. T2, T3 és T4 kapcsolja a reléket. Hopsz, a védődiódák kimaradtak. Máris pótolom... Ezért jó, ha az embernek FTP-je van. :yes: Szerk.: Frissítettem, már ott vannak a védődiódák.
Abszolút belekötés jelleggel , én a relék lábairól nem hagynék le egy pár-pártíz nF-os fóliakondit.
Sziasztok. Az beteges ha ezt is mikrokontrollerrel akarnám megoldani?
Igen.
Ne tessék már megijedni egy nyúlfarknyi analóg technikától, amit még érteni sem bonyolult. Persze mindeni abban csinálja meg, amihez ért, csak ehhez uC ágyúval verébre.
Néha nem ijedtség, hanem hely kérdése De abban egyetértek, hogy ha valaki úgy tartja magáról, hogy ért a kontrollerekhez, akkor nem szabad, hogy gondot okozzon egy ilyen szintű analóg áramkör.
A műveleti erősítő és a mikrokontroller is egy tok, így ugyan annyi helyet foglalnak.
Na jó, előbbiből 14 lábú kell, utóbbiból viszont 8 lábú is elég.
Hely. Épp ezen gondolkoztam a végfokom vezérlésének-védelmének tervezésekor, hogy ha uC-t rakok bele, akkor arra is rá kell aggatni a relék meghajtását és a meghajtás védelmét/zajcsökkentését, valószínűleg a LED-ekét, ugyanúgy kell jelkondícionálnom, mielőtt a bemenetére kötök és ugyanúgy kell neki tápegység. És lőn megnyugvás
Szép napot.Azt akarnám tudni ,hogy a tl431 et hogy kell a rajzban bekötni a ref feszültségnek.Anód +12 katód- és a ref en kapom a2,5voltot.Segítséget köszönöm.
helló!
Kellene segítség egy trafóra kéne hőfok szabályzó? Olyanra gondoltam ami egy adott hőfoknál lekapcsolja vagy ha lehetne olyat akkor egy ventilátor bekapcsolhatna és lekapcsolhatná és csak utána kapcsolja le a trafót ha még úgyis melegszik? 230v kellene kapcsolnia kb 15-18ampert nem tudom hogy megold ható lenne? Elöre is kösz a válaszokat.
EZZEL lehetne egy mágneskapcsolót vezérelni: ha eléri a trafó a 100 fokot akkor lekapcsolná a mágneskapcsoló.
nem is rossz ötlet de milyen mágnes kapcsolót tegyek rá? (hogy ez eddig miért nem jutott eszembe)
INNEN Tudsz rendelni a neked legmegfelelőbbet!
Szia
Trafóba, én ezt láttam. Bővebben: Link A vezetékre erősítve és tiltja a működését, amíg visszahűl. Van 75°C ra is azzal indulhat a ventilátor. üdv.
Kíváncsi lennék 6 amperral hányszor kapcsolna le Egyszer aztán meg többet sose. Meg a folyamatos hegesztést se bírná. A tescos ratyi hegesztőket lehet vele kapcsolni mert azok gyenge xarok /bocs/. De egy jó trafó kihúzná a bimetált belőle
Szia
Ebben igazad van. Álltalába úgy kötik be, hogy sorba kötik a bekapcsoló gombbal. Ami, megint csak 8A bír. És az megy a mágnes kapcsolóra, ami 16 vagy 32A os és az kapcsolja a trafót. Nem a vita kedvéért, de tescos trafóba, ilyet nem látsz. Azért mert ahol lehet, 2Ft spórolni, ott megteszik. Egyébként létezik, nagyobb áramra is. De most visszanézve, előttem márt ki tetted, te is. Igaz, máshonnan. Bocs figyelmetlen voltam. üdv. |
Bejelentkezés
Hirdetés |