Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » LC mérő
Igazad van, készítek témából egy cikket, eléggé el vagyok ugyan havazva (munka, tavaszi kerti munkák, család), és így egy pár hétbe is beletellhet egy rendes dokumentáció összeálítása. De ha már eddig is elég sok energiát beleőltem legyen is valami értelme.
Üdv: P István
A tavasz kerti munkát intézd úgy mint én!
(Ebben a rohadt szélben ki nem megyek...)
Helló !
llaci56-nak is. Köszönöm a válaszotokat. Én nem akarom feleslegesen bonyolítani a helyzetet. Az általam használt mOhm mérő digitálisan kijelzi a mért értéket. De nagyon szeretnék egy PIC-es LC mérőt építeni és gondoltam hátha egyszerűen meg oldható. Sajnos a programozáshoz nem értek.
Helló ! Ezért a dokumentációért nagyon sokan hálásak lesznek Neked ! Én is .
Ígértem képeket a 16f690-es LC mérőről.
Remélem a hónap végére kész leszek a dokumentációval is és akkor felteszem a kapcsolások közé.
Még képek.
Még kettő elkó és ESR mérés.
Bocs a sok képért, de így sokkal érthetőbb a működés.
Leemelem a kalapom! Minden elismerésem. Saját program? Automatán érzékeli, hogy kerámiakondi vagy elkó? ESR mérés/számítás gondolom nem egy időben történik a kapacitásméréssel?
Mennyi ideig mér, hány mintát vesz?
Szia!
Ez tényleg szép,és igényes! Szerintem ezt a műszert majd sokan szeretnék megépíteni. Gratula! Üdv!
Ne hagyd abba! Próbálj még belepréselni 5-6 műszert!
példa
Gratulálok!
Szerintem ezt még nemzetközi szinten is sokan utánépítik, legalábbis én nem találtam hasonló tudású műszert így egyben a neten. Gondolkodom egy eideje ESR mérő építésén de úgy látszik szerencsém van hogy eddig nem tettem. Bár van már LC mérőm de ezt is megépítem ha publikus lesz a kapcsolás. Még egyszer minden elismerésem Szervusz! A program saját (CCS C), igaz nem most kezdtem a programozást, meg tanultam is. Valamikor Z80 assemblerrel kezdtem, az informatikával kapcsolatos a munkám, de programozni csak hobbiból/fusiban szoktam. A PIC-ekkel csak most ismerkedem, részben ezért kezdtem ehhez a projekthez. Az induktivitás és a kapacitás (kb 1µF-ig) a bevált rezgőkörös elven működik némi tuninggal. Az elkó (0,5 µF fölött) és ESR mérésnek külön bemenete van mert nem akartam kapcsolókkal és azok átmeneti ellenállásával bajlódni. Egy kapcsoló vált az L/C üzemmód között a másik a kalibráláshoz/nullázáshoz kell. De azt észreveszi hogy melyik bemeneten mérek. Az ESR és elkó mérés egy ciklusban, egymás után történik: 0,4 s ideig kisütöm az elkót majd elkezdem tölteni (a kalibrálás során megmért ellenálláson+PIC kimeneti ellenálláson) max 0,3-0,4 s-ig vagy 1V feszültség emelkedésig (a fesz mérés 49 mintavétellel történik). Ez után számolom a kapacitást az eltelt időből a feszültségváltozás nagyságából. Ezután történik az ESR mérés 0,2 s-ig (2000 mintavétel és mérés történik ez alatt) majd az értékek kijelzése. Kb 1 másodpercenként történik a mérés (a többi üzemmódban 3-4 mérés/s) Üdv: P István
Igen ezt láttam, sok nem összetartozó funkció és mind csak sac/kb mér.
Nagyon tetszik nekem is!
Epp LC mero epitesen gondolkodtam, ugyhogy megvarom amig publikalod. Pontossagrol irnal esetleg par szot, kb hany szazalek varhato? (+/- 0.X pF; +/- X nH)
Szervusz!
A kapacitásmérésnél vállalható az +-(1%+0,1 pF) pontosság kb. 1µF-ig. nagyobb felbontással is próbáltam (0,01 pF), de ott már instabil a nulla kijelzés, meg nem is igazán van értelme. Az ilyen elven működő készülékek, a nagyobb kapacitásértékeknél egyre növekvően többet mérnek a tekercs induktivitásának frekvenciafüggése miatt. az általam alkalmazott induktivitásnál ez kb. 0,33 % eltérést jelentene a mért kapacitás minden duplázódása után (logaritmikus a függés), amit méréskor kompenzálok. A prototípus mért értékei: 6,5; 970; 1920; 35140; 60140 pF-nál és +-0,5%-nál rendre 6,4p; 968,5p; 1,926n; 35,07n; 60,18nF volt. Ennél nagyobb pontos kapacitásom sajnos nincs. Induktivitás mérése már problematikusabb: a 10-100 uH nagyságrendjében +-(1%+10nH) pontosság becsülhető (sajnos nincs etalonom) mivel ebben a tartományban a kapacitás és frekvencia értéke határozza meg, a frekvencia kvarcpontosságú a kapacitás pontossága pedig 1% alatt van. Nagyobb induktivitásoknál a tekercs saját kapacitása is módosítja a mért értéket (10 pF-onként 1%-kal) amit meg is mérek és kijelzem valamint korrigálom is vele, de további gond hogy mint említettem a nem légmagos tekercsek induktivitása a frekvencia függvényében változik és a mérés frekvenciája, valamit az, hogy milyen frekvencián akarjuk felhasználni az induktivitást további eltérést jelent. szerencsétlen esetben akár 5% is lehet az eltérés nagy induktivitás mérésénél (10-100 mH). Az elkó mérése +-(1~2%+1nF) körüli, nincs etalonom így, csak becsülni tudom (1%-os kalibráló ellenállás és a pontos 5V-os tápfeszültség függvénye) Üdv: P István
Helló !
Sokan várjuk ennek a műszernek a dokumentációját. Minden elismerésem az alkotónak. Én ha építek valamit akkor végig olvasom az arra vonatkozó topikot, hogy olyat ne kérdezzek amire már volt válasz. Az a tapasztálatom, hogy ezzel nem mindenki van így sokszor olyan kérdéseket tesznek fel " kollégák " amire ott a válasz pár sorral feljebb ,de nem veszik a fáradságot ,hogy vissza olvassanak.Hogy ennek mi köze az általad fejlesztett kiváló készülékhez ? Nos ha leközlöd rengeteg kérdést fogsz kapni mert a megépített készülékek bizonyos %-a nem fog elsőre müködni. Nem a dokumentáció miatt ha nem mert valamilyen hiba történik az az építés során.Ha bele olvasol az LC mérő topikba akkor meg érted miről beszélek.Amikor azt írtam az elején ,hogy minden elismerésem az alkotónak akkor erre is gondoltam ,hogy ezt felválalod !
Sziasztok!
Megepitettem en is a het vegen az LC merot, hasznos kis muszer.Egy kicsit megszenvedtem vele mert nem akart beleferni az uj dobozba de vegul sikerult .Kepet csak a kulsejerol keszitettem mert "szegyelem magam" a ganyolasert! MFeri
Helló ! Az lényeg ,hogy jól működik és a doboza egész jól néz ki mi volt benne korábban ?
Értem mire gondolsz, ez a kockázat benne van. De bízom menne hogy ez a kisebbség lesz. Egyébként nem szándékozom help-desk-et működtetni mert erre tényleg nincs időm (persze az első vállalkozóknak azért próbálok több támogatást nyújtani) De ha stabilnak mutatkozik az után-építés, utána mindenki boldoguljon a meglévő információk alapján.
Üdv: P István
DMM=digitalis multi meter de egy ugyetlen mozdulat utan eltavozott az orok digitalismezokre!!
MFeri
Szervusz!
Az előlapot te készítetted, vagy "gyári"? A doboz viszont ötletes. A gányolást ne szégyelld, legfontosabb hogy jól működik és a sokadik kütyü már belülről is profi lesz.
Azert nem vagyok kezdo de nem szokasom csak ugy osszedobni valamit de ez igy sikerult.Az elolapokat Corelba tervezem mm pontosan es ontapados papirra nyomtatom (lehetne szinezni csinositani de nincs idom ra nekem igy megfelel) amelyre majd egy viztiszta foliat ragasztok, hogy megvedjem az irast a szenyezodesektol.Nagyon egyszeru az eljaras es semmi perc alatt lehet egy jopfa elolapot kesziteni, ime nehany kep:
Kösz, a képeket! Én több mint 30-éve űzöm ezt a hobbit kisebb nagyobb megszakításokkal és bizonyos területeken magamról sem gondolom hogy profi lennék. Egyszerűen már csak az idő hiány miatt sem. Pl. tavaly álltam át a fotózásos nyák készítésre (30 évvel ezelőtt nem túl sikeresen már próbálkoztam vele) és ha az ember igényes mindig talál javítani valót.
Kulfoldon gyartom (Romania) sajat reszemre keszult.
MFeri
Akkor miért nem lehet ráírni, hogy "Hőfokszabályozó rendszer", meg „Hőmérséklet beállítás”, stb.?
Neked is sikerült megtalálnod a lényeget...
Ízlések és pofonok. Kinek mi tetszik jobban. Ő így látta jónak, saját célra készítette, akkor miért kellene bármit is máshogyan írnia?! Ő használja, ő tervezte, nyilván olyanra, amilyenre szerette volna. Végülis azt is megkérdezhetted volna, hogy miért nem rovásírással írta rá ómagyarul, nem?! |
Bejelentkezés
Hirdetés |