Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   136 / 842
(#) uli válasza varttina hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Nyákrajzot adjak? sprint-layottal csináltam.
(#) Medve válasza varttina hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Hello, fontold meg, mert visszahajló a karakterisztikája az áramszabályzásnak...ilyen kell?
(#) Attila86 válasza jdani hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Idézet:
„vagy nem azt kell vele tenni?”


De igen, első körben mindenképp.
(#) Erick hozzászólása Ápr 9, 2009 /
 
Hellóztok!
Írtam már itt a forumban A ttila86-nak,de ugylátom nem olvasta el sajnos,belinkelem a hozzászólásom mégegyszer,kérlek ha tudsz segíts nekem!
Köszi!
Üdv Erik!
#411679=>ez a hozzászolás száma!
(#) varttina válasza uli hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Kicsit át kell terveznem, mert a trafóm kimeneti feszültsége 48V, ami egyenirányítva, szűrve kb. 67V, az általad adott kapcsolás pedig max. 35V-ot kezel. A 6-os kimenet és T2 bázisa közé egy feszültségerősítőt kellene raknom, a 7-es, 11-es, 12-es kimenet elé pedig ugyanilyen arányú feszültségosztót, ezen felül egy külön segédtápot kellene beépítenem a szabályzó táplálására.
Mindenesetre köszönöm kedvességed! Valószínű az Általad küldött sémából kiindulva tervezem meg saját verziómat.
(#) Attila86 válasza Erick hozzászólására (») Ápr 14, 2009 /
 
Az első leveledre válaszoltam, a másik azóta is meg van nyitva a böngészőm egyik fülén. De eddig nem volt időm rá válaszolni, és most pár napig úgy néz hogy még inkább nem lesz.

A fórumon mindenki a saját szabadidejében segít itt másoknak. Család, munka, egyéb elfoglaltságok stb... általában ennél előbbre valók (nálam legalábbis). Ezért majd akkor válaszolok ha lesz rá időm és energiám. Jelenleg a hét végéig szinte biztos hogy nem lesz.
(#) petya100 hozzászólása Ápr 14, 2009 /
 
Sziasztok! Az Attila86 féle Labortápegység-ben a BD245-ös tranzisztort ki lehet-e cserélni BD249-re?
Mert az nagyobb teljesítményű!
(#) proli007 válasza petya100 hozzászólására (») Ápr 14, 2009 /
 
Hello!
Természetesen ki, de semmit nem ér, ha a hűtés nem megfelelő. Mert a lényeg azon van.
üdv! proli007
(#) Gery hozzászólása Ápr 15, 2009 /
 
Sziasztok!
Ha már a hűtésnél tartunk, van 2db téglatest alakú hűtőm(mondhatni aludarab, semmi "recével") és ha ezt a kettőt a képen látható módon összecsavarozom, akkor nő a hűtőfelület, szóval jobban fog hűteni igaz?
És ha pl egy tranzisztort hűtök, vagy végül is bármit, akkor úgy a legjobb, ahogy a képen látható, hogy a legnagyobb kiterjedésű része néz felfele, hogy a legnagyobb felületről szálljon fel a hő, igaz?
Helyes az elméletem?
(#) proli007 válasza Gery hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
Hello!
Hát még ha látnánk is amiről beszélsz!
De egy gépésznek ezt jobban kellene tudni, mint aki elektronikával foglalkozik. Nem?
üdv! proli007
(#) Gery válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
Ja, hoppá a kép lemaradt!
De biztos ami biztos megkérdezem.
(De középsuliba még nem tanulunk áramlástechnikát, meg hűtéstechnikát, meg hasonlót. Egyetemi szinten már lehet )

1.JPG
    
(#) petya100 hozzászólása Ápr 15, 2009 /
 
Sziasztok! A Lomex-ról megrendeltem a labortápegységbe az alkatrészeket de a TL431 helyett LM431-et kaptam. Jó e helyette az LM431?
Előre is köszi
(#) proli007 válasza Gery hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
Hello!
Hát így a felület nem sokkal lesz nagyobb és elsősorban az számít. Plusz, a két fél között még a jó hővezetést is biztosítani kell. Ha ez nem teljesül, még fordítva is elsülhet, mint a kapanyél.
Nem véletlen, hogy egy borda úgy néz ki ahogy kinéz. És ha felállítod sokkal többre mész. Nézz meg egy radiátort. Ott sem azért vannak a bordák függőlegesen, hogy jobban elférjen a fal előtt.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza petya100 hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
Hello!
Természetesen. De Te is eldönthetted volna, ha megnézed a kettő adatlapját.
üdv! proli007
(#) Gery válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
Hát, de a fektetett forma, az gyakorlatilag olyan mint a padlófűtés. Ott is direkt egy nagyobb felületet vízszintesen minél lejjebb raktak, hogy a hő felfele szálljon. Nemde?
Viszont ez az összerakás dolog, így belegondolva, valóban rosszabbul is elsülhet, szóval az tényleg felesleges.
(#) proli007 válasza Gery hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
Hello!
Idézet:
„Ott is direkt egy nagyobb felületet vízszintesen minél lejjebb raktak, hogy a hő felfele szálljon. Nemde?”

Nem. De ez nem az a fórum. De kérdezd meg a görögöket, Ők találták ki, de nem tranyóknak.
Viszont kis ügyeskedéssel, meg lehet mérni, mi milyen jó. Mert az áramlástan, hőleadás, hőátmenet, hőellenállás azaz a hőtan, egy külön tudomány ág.
Ha mást gondolsz, pötyögd be a Google-ba "konvektív hőátadás" és nézelődj.
üdv! proli007
(#) petya100 hozzászólása Ápr 15, 2009 /
 
Szia proli007!
Még azt szeretném megkérdezni,hogy van egy hűtőbordám ami 18cm hosszú 7,5cm széles és a bordájai 2,5cm-esek.
Szerinted megfelelő hűtést biztosít-e a BD249 és a BD241-es tranzisztornak az Attila86 féle Labortáphoz.

Köszönöm az előbbi válaszod de még nagyon kezdő vagyok ezen a téren.
Üdv.petya100

S6003804.JPG
    
(#) proli007 válasza petya100 hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
Hello!
Hát így ránézésre 1,5..2K/W hőleadásra saccolnám, ami kb. 25..30W hő leadására elegendő. (a borda gerinc vastagsága, nem túl bíztató, igaz nem is látható jól.)

A tápegységnél, meg az a kérdés, hogy mekkora a trafó feszültsége, és a maximális terhelő áram a táp kimenetén.
Tehát ha végáramon tartósan zárlatban járatod, akkor nem lesz megfelelő. De ha ezzel nem kell számolni (tehát ha nem terheled agyon a tápot), akkor gyakorlatban elegendő lehat. Esetleg építs rá hőfokvédelmet.

üdv! proli007
(#) petya100 hozzászólása Ápr 15, 2009 /
 
A trafó feszültsége 14V és 2A-ig lehet terhelni a Labortápot
(#) proli007 válasza petya100 hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
Hello!
Akkor jó lehet hozzá. (De a tápot módisítani kellene, mert mint ha nem erre készült volna.)
üdv! proli007
(#) Gery válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
Hmmm.... Na ezt az elkövetkezendő pár napba jól átgondolom, vagy esetleg keresek egy hőtanos topikot.
Ennek konvektív hőleadás után is utána nézek, mert kíváncsivá tett a dolog.
(#) petya100 hozzászólása Ápr 15, 2009 /
 
bocsi 24V nem14 elírtam
(#) proli007 válasza petya100 hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
Hello!
Akkor vissza a "#418607" hozzászóláshoz..
(Légy oly kedves, használd a Válasz gombot!)
üdv! proli007
(#) petya100 hozzászólása Ápr 16, 2009 /
 
Sziasztok! Lenne egy kérdésem az Attila86-féle Labortápot Készítem az függőleges panelon van két kapcsoló azokat nem tudom hogy kell beforrasztani van van-e jelentősége, hogy forrasztom be.
Előre is köszi
(#) MolnarG válasza petya100 hozzászólására (») Ápr 16, 2009 /
 
Kétféleképpen tudod csak berakni, de mindegy, mert mindkettő ugyanazt eredményezi.
(#) Attila86 válasza petya100 hozzászólására (») Ápr 16, 2009 /
 
Üdv.!
Ahogy MolnarG írta; mindegy. De a pákával ne sokáig forraszd mert nagyon hamar megolvad az a kis kapcsoló. Sajnos nem valami jó minőségű.
(#) Gery válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 16, 2009 /
 
Szia, még egyszer és utoljára!
Meg kérdeztem az egyik gépészmérnök tanárt ezzel kapcsolatban, és bár nem kételkedtem abban hogy igazad van, ő pontosan el is magyarázta, hogy miért is, amit persze most nem taglalok, mert valóban nagyon hosszú lenne.
Szóval mindenképpen állítva rakom majd fel a hűtést! :yes:
(#) petya100 válasza MolnarG hozzászólására (») Ápr 16, 2009 /
 
Szia! Köszönöm a válaszod
(#) nikolatesla hozzászólása Ápr 16, 2009 /
 
helo va egy olyan gondom hogy van egy 5kv/A trafóm és a kiment 12v ac 24v ac lab tápot szeretnék csinálni ,hogy csináljak?
(#) petya100 hozzászólása Ápr 16, 2009 /
 
Sziasztok lenne még egy kérdésem a vízszintes panellal kapcsolatban, azon belül is az IC ,-t a Lomex-ról rendeltem de nem volt RC4136 szerintetek az LM339N IC -vel lehet e helyettesíteni vagy valami mással?
Következő: »»   136 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem