Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   523 / 3961
(#) Norberto válasza ecostar hozzászólására (») Jún 7, 2009 /
 
Fel kell bontani az adott feszültséget, jelen esetben a 10 V-ot két összetevőre.

Ezek: a valós és a képzetes összetevők.

Ha a 10 V-ot koordináta-rendszerben fel akarod rajzolni, akkor 30 fokos szöget kell tartani a valós tengelytől mérve.

Csatolva kép...

Felrajzolás legegyszerűbb módja: 10 V-nyi egységet körzőzöl a koord-rendszered középpontjából, aztán felmérsz 30 fokos szöget a valós tengelytől + j irányba, és ennyi. Ahol a 30 fokos szögű félegyenes (origóból húzva) elmetszi a 10 egységnyi kört, leolvasod a valós és képzetes tengely értékét, amely a metszésponthoz tartozik.
(#) bundibacsi hozzászólása Jún 7, 2009 /
 
Üdv! Tudna nekem valaki segíteni abban,hogy hogy tudnám kiváltani ezt az IC-t egy nyugalmi áram beállító áramkörre.Az IC állítólag a nyugalmi áramot állítja be.Más poti nincs az erőlködőben ami ezt a célt szolgálná. Az erősítő típusa Pioneer A-445.A segítséget előre is köszi.
(#) bundibacsi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 7, 2009 /
 
Akkor egyenlőre halott az ügy. Sajnos az IC ára 3500ft.Nekem elég lenne 1db is,de annyit nem akarok rákölteni,mert szinte az egész végfokot fel kell
újjítani.Egyenlőre marad a sarokban porosodni,amíg nem találon valahol bontottan. Valaki nem tud bontott IC lelőhelyet Budapesten?
(#) elektro777 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 7, 2009 /
 
Szia!
Köszi a válszodat!
még egy kérdés: hogyha ezt az erősítőt :Egyszerű 14 W-os erősítő TDA2030-al
12 V dc-re kapcsolom, akkor elvileg 4 ohm-os hangfalon 18W a teljesítmény és 8 ohm-os 11W
na most erre milyen hangszórót köthetek(mélyközép,közép,magas)? és melyik a legjobb?
autóhangszórót ugye nem köthetek rá, ami 4 ohm-os és 15Wos?
előre is köszi a válaszod!
(#) Csaplar hozzászólása Jún 8, 2009 /
 
Hali!
Megépítettem a BSS honlapján található 12V/8A-es kapcsolást és átalakítottam úgy, hogy a stab IC és a BD246 egy oldalra kerüljön.
Vettem egy nagyobb hűtőbordát és fel akarnám szerelni.
A problémám az, hogy szigetelni kellene a két IC-t egymástól, hogy a borda miatt ne legyen baj.
Kértem olyan kis vékony szilikon alátéteket az IC-k és a borda közé, de ez önmagában még nem elég, mert fém csavarjaim vannak és azok miatt még mindig érintkeznek egymással.

Hogyan kell ezt szépen megoldani?

Köszi
(#) Dudus válasza Csaplar hozzászólására (») Jún 8, 2009 /
 
Lehet kapni olyan alátétet, aminek van egy pici része, ami a furatba is benyúlik, ha azzal szereled, nem lesz baj. A legtöbb boltban fillérekért kapható.
(#) Csaplar válasza Dudus hozzászólására (») Jún 8, 2009 /
 
Köszi!
(#) elektromos hozzászólása Jún 8, 2009 /
 
Nem tudtam hova feltenni ezt a kérdést, de hátha van itt aki tud segíteni! Nem tudok apróhírdetést feladni, már 4-szer kidobott! Mit kell, és hol van leírás, hogy mik a feltételei az apróhírdetésnek, mert én nem találom a leírást a használatáról!
(#) besi99 válasza elektromos hozzászólására (») Jún 8, 2009 /
 
A hiba benned van, minden rubrikát ki kell tölteni, illetve van amit pöttyözni, csak az árat nem kell kitölteni. Egy általános iskolás megcsinálja! Fussál neki még , sikerülni fog
(#) Prince86 hozzászólása Jún 8, 2009 /
 
Sziasztok!

Építeni akarok egy Wien hidas oszcillátort amplitúdó szabályozással.

Csatoltam egy képet a kapcsolási rajzról. Valaki tudja hogyan kell kiszámolni az R4 R6 R8 ellenállást és a C6 kondit?

A frekvencia kb 20Hz től legfeljebb 1MHz-ig lesz változtatható. a Poti és a többi kondi értékét kiszámolom csak az amplitúdó szabályozást nem tudom méretezni.
A tápfesz +-5V lesz.

osc.jpg
    
(#) Tomi_san hozzászólása Jún 8, 2009 /
 
Üdv!

Még új vagyok az elektronika világában, de egy kérdésre nem találom a választ, remélem kapok segítséget, nem baj, ha amatőrnek gondoltok mert az is vagyok

Az elektrotechnikában a háromfázisú kábelekre a régen elfogadott jelölés az R,S,T,N volt. Ebből az N a neutrális szóra utal, vagyis nulla (föld vagy test). A manapság használatos jelölés az L1, L2, L3. Itt az L = line = vonal.
A feladat az, hogy ki kell deríteni, hogy R,S,T jelölés minek a rövidítése.
(#) Gafly válasza Tomi_san hozzászólására (») Jún 8, 2009 /
 
L = Live
Live wire: áram/feszültség alatt lévő vezeték/huzal...
(#) Action2K válasza Tomi_san hozzászólására (») Jún 8, 2009 /
 
Sőtt a háromfázisú motoroknak ott van az U, V, W jelölés.
Szerintem semmi jelentése nincs szimpla sorozat az ABC-ből: R, S, T, U, V, W.
(#) vtsoftware hozzászólása Jún 8, 2009 /
 
Sziasztok

Volna egy elég sürgős kérdésem... itt áll a cucc előttem az asztalon, rumlival stb.
Van egy trafóm amit szeretnék felhasználni de nem tudom hol adjak 220-at és hol ad magából feszt.

Ez a trafó 2 féle feszt ad ki, egyszer 1x9V 700mA-val és 2x10V-ot 750mA-val.
Két sárga, két piros, és egy kék-fekete-kék vezeték jön ki belőle.
Egyértelmű hogy a kék-fekete-kék az a 2x10V.
De hol adjak neki 220-at.
A piros vezetéken 132,7Ohm-ot a sárgán 1,5Ohm-ot mértem.

Így a kérdés hova adjak neki 220-at.

Köszi szépen
(#) Action2K válasza vtsoftware hozzászólására (») Jún 8, 2009 /
 
Piros! Szerintem. :gumicsirke:
De ha tutira biztosra akarsz menni, adj az egyik 10V-os tekercsre egy másik trafóról 8-10V váltót, s mért meg melyiken jön ki a közel 230V.
(#) vtsoftware válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 8, 2009 /
 
Előfordulhat hogy a piros a 220 mert a matrica is arrafelé írja, csak egy oldalon van a sárga és a piros is...
Köszi szépen

Ezt amúgy majd kipróbálom hogy váltót adok egy trafónak és 220 jön ki a másik oldalon, erre kíváncsi leszek bár ez nem ma lesz.
(#) Action2K válasza vtsoftware hozzászólására (») Jún 8, 2009 /
 
Nem, a 230-at kösd rá.
(#) vtsoftware válasza Action2K hozzászólására (») Jún 8, 2009 /
 
Igen, 230... köznyelv, tudod
(#) Gafly válasza vtsoftware hozzászólására (») Jún 8, 2009 /
 
A leirtak alapjan szerintem:
2 piros -> 230V
2 sarga -> 9V
kek-fekete-kek -> 2*10V
A 230 V-ot eloszor izzon keresztul kosd ra (pl. 230V/60W, nem szabad neki nagyon vilagitani). Altalaban a legnagyobb feszultsegu tekercs szokott a legnagyobb ellenallasu lenni (ehhez hasonlo esetekben kulonosen)...
(#) vtsoftware hozzászólása Jún 8, 2009 /
 
Köszi szépen, rendesek vagytok ennyien válaszoltatok, de most más bibim akadt...

Ráadom a trafóra a 230-at, megvan a sárgán a kb. 9-10V váltó, de valamiért az 5V-os stabkocka után is kijön ugyanez, igaz terheletlenül. Megpróbáljam leterhelni?
Ha igen, kérnék ötletet mivel terheljem le, mert cuccot nem nagyon kötnék rá...

Sorban: trafó, graetz, 1000uF, 7805, 100nF, kimenet.
A nyák rendben van, azt már átnéztem, szakadás nincs, az elkó új.
Előfordulhat hogy rossz a stabkocka és azért adja át a 10V-ot?

Bocsi, tudom hogy kicserélhetném, de jobb szeretnék biztosra menni és több véleményt meghallgatni mert elég nagy meló lenne most szétkapni a cuccot, de ha a stabkocka a hibás akkor muszály lesz...

Köszi szépen
(#) moltam hozzászólása Jún 8, 2009 /
 
Hellosztok!
TDA8444 Ic t szeretnék vezérelni párhuzamos portról.
Milyen biteket kell kiküldeni az IC-nek I2C-n hogy tudjam állitgatni a DAC ok kimenetein a feszt?
A datasheetjében van egy táblázat de nem sokat értettem belőle Van egy grafkon is ami az adott értékekhez tartozó feszültségeket mutatja.De egyáltalán hogy kell kiválasztani, hogy melyik DAC ot akarom vezérelni?

(#) vtsoftware válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 8, 2009 /
 
Hát, megcsináltam. 10µF-el, 390Ohm-al, plusz a LED ami szépen világít, viszont 8,3V-ot mérek.
Akkor stabkocka csere.
(#) vtsoftware válasza vtsoftware hozzászólására (») Jún 8, 2009 /
 
Hát stabkocka csere után is 8,33V-ot mérek rajta...
Ötlet?
(#) vtsoftware válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 8, 2009 /
 
Műszer a kimeneten, tuti
Csatoltam a rajzot.

Ja, igen, V mérés, 20V-os határon, de megnézem másikkal is.

tap.png
    
(#) vtsoftware válasza vtsoftware hozzászólására (») Jún 8, 2009 /
 
8,34V két multiméterrel.
(#) lapose válasza vtsoftware hozzászólására (») Jún 8, 2009 /
 
Szia!

Nincs véletlenül megszakadva a stab. IC középső lábához menő vezeték?
(#) vtsoftware válasza lapose hozzászólására (») Jún 8, 2009 /
 
Szakadás sehol sincs, megnéztem mégegyszer a stabkocka cserénél. De most megcsipogtattam meggin a graetz - lábát és a stabkocka középső lábát és sípot kaptam.
(#) Sir-Nyeteg válasza vtsoftware hozzászólására (») Jún 8, 2009 /
 
Biztos hogy jól kötötted be a stab kockát? Lábkiosztás?
(#) vtsoftware válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Jún 8, 2009 /
 
Na most én kérem hogy kövezzetek meg.
Hát fordítva van... most nézem a lábkiosztást.
Ugye a 7805-ös lábkiszotása, felém felirat:
IN GND OUT
De a nyákon fordítva van... na megnézem mégegyszer... kövezzetek meg.
Én b@rom, pedig elvagyok a cuccal már majdnem dél óta. Én b@rom...
(#) lapose válasza vtsoftware hozzászólására (») Jún 8, 2009 /
 
Elkapott a MINDJÁRTKÉSZVAN láz!
Következő: »»   523 / 3961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem