Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napkövető napelemtábla
Lapozás: OK   3 / 11
(#) Sipy válasza Sipy hozzászólására (») Jan 2, 2009 /
 
Ja, és a fényellenállásokat 45 fokban raktam a panelra, így 180 fokban látnak.
(#) Sir-Nyeteg válasza Sipy hozzászólására (») Jan 2, 2009 /
 
Naprakész válaszok
Milyen motort használtok?
Én egy kis modellezős szervót akarok erre a célra.
Illetve kettőt: egy függőleges, egy vizszintes állíthatóságút.
Jah, persze, én csak poénra akarom, kis modellként kertbe vagy pl fénykövető robotka szobába, nem napelem tábla alá.
(#) zolee99 válasza Sipy hozzászólására (») Ápr 20, 2009 /
 
Jól hangzik!
Ez csak egytengelyen forgat?
Én parabolatükörhöz szeretnék egy ilyet, de azt két tengelyen kell forgatni.
(#) sprofan hozzászólása Ápr 27, 2009 / 1
 
Sziasztok!
Nemrég megépítettem a Rádiótechnikás kapcsolást (Bővebben: Link)
Csupán annyi kérdésem lenne, hogy: Meg lehetne-e oldani azt, hogy naplemente után a napelem teljesen vízszintes állásba kerüljön? Csak azért kellene, mert ahova fel vannak szerelve, az egy elég nyílt terep tehát a napelemeket a mechanika ilyen rendszer alapján mozgatja: Bővebben: Link (persze csak 2 tábláról van szó ) és már többször előfordult tavaj hogy a nagy viharok miatt eléggé ráncigálta a szél én meg nagyon féltettem . Azért írtam panlementét, mert ugye este is vannak ilyen viharok, meg általában ha jön, akkor el van borulva rendesen, ezt meg egy fényérzékelővel be tudom állítani. Mivel nincs lehetőségem mindíg ilyen időben ott tartózkodni, ezért a manuális állítás kiesett. Tehát, van egy reed relé ami érzékeli azt ha a napelem teljesen vízszintes állásban van, illetve egy fényérzékelő ami énáltalam beállított fénymennyiség alatt a kimenetén +5V-ot ad, ez oké, de hogyan tovább?
köszönöm
(#) proba válasza sprofan hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Számomra nem egyértelmű .A táblákat a függőleges tengelyük mentén forgatod a nap járásának megfelelelően , és ha szél van akkor a vízszintes tengely mentén akarod elforgatni,vagy csak a vízszintes tengely mentén billegeted őket ?
(#) sprofan válasza proba hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Na, ez az, csak nem találtam rá szavakat
Szóval csak vízszintes tengely mentén mennek teljesen földtől földig mivel nincsennek a közelben olyan dolkgok amik árnyékot vetnek rá.

NE.jpg
    
(#) proba válasza sprofan hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
A kapcsolásod kimenetét rákötöd ellenálláson (opton) keresztül az egyik fényelemre (vagy a müv erősítő egyik bemenetére. Ezzel elhiteted vele hogy felülről süt a nap, de nagyon ) a reed csővel meg egy diódát iktatsz egy jelfogón keresztül a motorral sorba, ami az adott irányú elmozdulást leállítja.
(#) car1 hozzászólása Máj 2, 2009 /
 
Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni nem tudtok esetleg valami ledes fényerősség mérő kapcsolást, mer valahol láttam de még egyszer nem bírom megtalálni.
(#) sprofan válasza proba hozzászólására (») Máj 2, 2009 /
 
Értem a gondolatmeneted, most épp azon dolgozom, hogy a rádiótechnikás kapcsolás meghajtson 1db NE555-t, ez pedig két darab 4017-est, iránytól függően egyiket vagy a másikat, ezek pedig 2db bipoláris léptetőmocit amik a két oldalról tartják a panelt. Ha pedig nem kap jelet a motor, akkor a tekercsei rövidzárban legyenek, emiatt meg tudja tartani a panekleket, nélküle szipmlán elfordulna még kis szélben is. Mind ezt minnél kisebb fogyasztásúra (bár ez utóbbi szimplán diódákkal is megoldható.) Ha kész vagyok, megcsinálom amit mondtál és megmutatom az egészet.
(#) Dr.God Man hozzászólása Jún 13, 2009 / 2
 
ÜDV Mindenkinek!

Én készítettem egy kis "napraforgót" nekem tökéletesen működik! Nagyon egyszerü a megépítése! A rajzot feltöltöttem az egyik oldalra. A "FOTO" a fototranzisztorok helyét jelzi. Az érzékelől 1-1db fototranzisztorból készültek amit egy röbid cső végébe tettem bele ami a nap fényét merőlegesre szűri le. Egy vezetékkel kötöttem össze az vezérlő táblával. Az érzékelők helyét kell megfelelően belőni és akkor tökéletesen működik! A megépítése nem igényel semmi felesleges IC-t és hasonlókat!

Én elősször így szerettem volna megoldani a napelemes rendszert csak a méretek végett és az elhejezéshez szükséges hely hiánya miatt nem tudom nagyban megépíteni.

Az ígért rajz:

Link
(#) Tranyó Tamás hozzászólása Szept 29, 2009 /
 
Erről mi a véleményetek?
Solar Tracker

Állítólag csak motor és két szembe fordított solar panel.
A motor mindig a nagyobb feszültség felé fordul.
Ha nincs nap (feszültség különbség) akkor nem keres.

Vagy lenne még valami plusz elektronika is elrejtve?
(#) zoly15 válasza Tranyó Tamás hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Itt a megfelelő topicja.
Úgy látom írtál oda de nem válaszoltak, ezért nyitottá legyet
A neved alapján gondolom találkoztál a tranyókával, de nem olvastad el a szabályzatot :no:
(#) sprofan válasza Tranyó Tamás hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Lehet hogy működik, dehogy értelmetlen és tönkreteszi a napelemeket, az is biztos, ráadásul azért mert nem válaszolnak a Napkövető Napelemtábla témában, nem kell új topicot nyitni.
(#) varttina válasza Tranyó Tamás hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Szia!
Ha csak érdekességnek akarod megépíteni, akkor elég annyi amennyit leírtál. Ha viszont energiát akarsz termeltetni a napelemekkel, akkor egy síkban érdemes elhelyezni őket, és nem érdemes őket egymással szembe kapcsolni. Inkább 1-1 fototranzisztort, fotodiódát, esetleg LDR-t javasolnék.
(#) Milan90 válasza sprofan hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Nem teszi őket tönkre. Kell a napelemek kimenetével párhuzamosan egy-egy dióda. Ez megvédi őket a fordított fesztől.
(#) Tranyó Tamás válasza zoly15 hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Nyitottam, mert a másik az nem teljesen erről szól és nem is nagyon veszik észre.
(#) hanzymester hozzászólása Szept 29, 2009 /
 
Sziasztok! Valaki közületek hajlandó lenne megcsinálni nekem egy napkövetőt jó pénzért? Olyan béna vagyok az elektronikához, mint egyszer 100 kilós terhet kellene mozgatnom vele. Az sem baj, ha 230v motor mozgatná. Nekem csak a vezérlésre és a fényérzékelőkre lenne szükségem. Köszi
(#) Tranyó Tamás válasza Milan90 hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Nekem is ilyen sejtéseim voltak, de nem vagyok annyira otthon a témában.

A jelenlegi megoldásnak nem kell külön áramforrás,
persze majd kapcsolódik hozzá egy másik probléma is:
a napkereső elmozdulását átvinni más erre felkészített
(2 motor) modulokra, amelyek a tényleges energia termelést végeznék.
(#) Tranyó Tamás válasza sprofan hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Nem látom, hogy igazad lenne, mert érdekes módon itt párperc alatt jópáran észrevették és ennek a vezérlése és a másik fórumban említett hajós napelem vezérlése nem ugyanaz.

Ráadásul nem észlelem a hozzászólásokról jövő értesítéseket se (be van állítva), és akkor gondolom más se, tehát az erre vonatkozó üzenet nem túl valóságos.

De jó lenne ha nem ez lenne a legnagyobb probléma.

Én úgy jöttem ide mint kezdő barkácsoló a gyakorlott szakemberekhez, hátha kapok valakitől segítséget.

Akit esetleg a témanyitással megbántottam attól elnézést kérek!
(#) Tranyó Tamás válasza hanzymester hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
S ha a mozgatáshoz több energia kell, mint amit termelhet a tábla?
(#) sprofan válasza Tranyó Tamás hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Erre találták ki az akkumulátort (töbek között)
(#) sprofan válasza Tranyó Tamás hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Nem bántottál meg senkit, de ha az egyik helyen nem válaszolnak az nem azért van mert nem látja senki, és ha ez így is van, nem kell új témát nyitni, aki tud/akar is írni az írni fog, ezen az allapon már 30 témát nyitottam volna.
(#) Moderátor hozzászólása Szept 29, 2009
 
Idézet:
„Solar Tracker”
c. téma ide áthelyezve, egyrészt itt a helye, másrészt ugyanazon témák sokszorozását nem annyira szeretjük, harmadrészt pedig egy kis türelem nem árt, ha egy-két napig nem válaszol senki.
(#) Tranyó Tamás válasza (») Szept 29, 2009 /
 
Tudomásul vettem.
(#) Tranyó Tamás válasza sprofan hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Megoldani külső forrásból (aksival) természetesen megoldható, de megéri-e?
(energetikailag)
(#) sprofan válasza Tranyó Tamás hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Nyilván a napelemmel kell tölteni az aksit, ha még így is nagyon kevés a rendelkezésre álló teljesítmény, akkor nem is éri meg ez az egész. Úgy érdemes megoldani hogy a motor csak egy bizonyos külömbség után (vagy bizonyos időközönként, ez egyszerűbb) lép működésbe csak, a fennmaradó időben pedig az aksikat lehet tölteni. Én hasonlót csináltam 7db napelmes kerti lámpa napeleméből, és egy 2,5Ah-s aksiból. Ennyi már elég arra hogy óránként elforduljon, és estére fel tudjak tölteni vele 2 telefont. (bár ez így a tél közeledtével már nem teljesen igaz ezért a mozgatást szerintem ki fogom kapcsolni tavaszig)
(#) hanzymester válasza Tranyó Tamás hozzászólására (») Szept 30, 2009 /
 
Szia Tamás! Én egy 2m2-es napvályút céloztam meg, ami vagy átfolyós vízmelegítést végezne, vagy gőzt fejlesztene egy peltonos gőzturbinat számára. Vegyünk 2kwh energiát 2m2-re. (ezt rásugárzunk mondjuk 1 kg alu hőcserélőre, akkor keményen felmelegszik). Ha a melegvíz oldaláról nézzük, akkor legyen csak 50%, amit kivehetünk a napenergiából. Nem létezik, hogy egy 1kw-os motor kellene ahhoz, hogy egy 100 kg-os cuccot 12 óra alatt 180 fokkal elfordítsak. Vélemény?
(#) gg630504 válasza hanzymester hozzászólására (») Szept 30, 2009 /
 
Antennaforgató kb. 30 wattos, 1 perc alatt fordít körbe.
1 kilowattosak elég 2 másodperc
A szükséges energia 2 kJ így is úgy is.
( A számérték csak példa )
(#) juhasz válasza Ronald hozzászólására (») Szept 30, 2009 /
 
Kedves Roland! Ezt a topikot én idítottam, a napelem forgatót megépítettem kb két éve jól működik. A forgató motor Hirshmann TV antenna forgató ( az előző oldalak valamelyikére feltettem a képét), a billentő hibás robotpilota szervója(www.ebay.de oldalon : "pinnenpilot" kereső szóra láthatóak).Az így mozgatott tümeg kb. 15.- kg. Horvátországban elég sós a tenger, de nincs vele azóta sem probléma mert gyári holmiból van megépítve.Ha csak vizszintesen volna szerelve-kipróbáltam-a veszteség jóval több mint 50% felett volna, mert ugye reggel és késő délután szinte nem termelne semmit! Szükség van a hajón a hütő láda működéséhez folyamatos áram ellátásra ami a névlegesen 75 W-os napelem táblával biztonságosan csak így megoldható. Most azért látogattam el ismét a topikba, mert át akarom építeni, ugyanis az általam épített Nap irány érzékelő csak határozott napsütésben működik igazán jól.A billentő robotpilóta szervót ki fogom cserélni, egy működö robot pilótára (a használt robotpilóta ára 150-200.-Euro között van)és az idő múlásával szinkronban 4-percenként (360x4perc=24 óra) 1 fokonként be fogom tájolni a Napra. Igy a szerkezet alatt a hajó oda fordul ahova akar. az automatika minden 4 percben a Napra fog állni felhős időben is. Persze ha vízszintes szerelésű napelem napelem táblából egy jó nagy hajón van jó sok akkor nem érdemes állítgatni, de álltalában nem ez a helyzet.
(#) hanzymester válasza gg630504 hozzászólására (») Szept 30, 2009 /
 
Na erről van szó
Következő: »»   3 / 11
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem