Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Széles bemenőfeszültségű DC-DC konverter
Lapozás: OK   1 / 3
(#) durkonorbi hozzászólása Okt 23, 2009 /
 
A segítségeteket szeretném kérni!

Olyan elektronikára volna szükségem, ami a következőt tudja:

bementi oldalon képes lenne fogadni viszonylag(!) feszültségfüggetlen DC (esetleg AC) -t, max. néhány 100W teljesítményben, és azért a határok nem túl nagyon pl. 4-20 V fesz között. A kimeneti értéket pedig adott feszülstségen tartaná, pl. 13,6V-on... (aksi töltés).

Ami fontos lenne, hogy a hatásfoka ne legyen ratyi, tehát pl. ne elfűtse a felesleget ...

Ha van erre topic esetleg akkor elnézést, nem igazán találtam...
(#) sirály12 válasza durkonorbi hozzászólására (») Okt 23, 2009 /
 
Gondolom napelem, vagy szélkerék-hez kell.

Szerintem itt nézz körül: Bővebben: Link

Estleg itt: Bővebben: Link
(#) durkonorbi válasza sirály12 hozzászólására (») Okt 23, 2009 /
 
Majdnem.... de a lényeg hasonló, igen!

Köszönöm a tippet megnézem az ajánlott fórumokat!
(#) durkonorbi válasza sirály12 hozzászólására (») Okt 23, 2009 /
 
Megnézegettem, de nem igazán találtam rá arra, amire gondoltam...

Szóval nekem az lenne a lényeg, hogy a bemenő fesztől legyen független a dolog: vagyis ha a generátorom éppen 1A és 11V-ot ad, akkor is jó hatásfokkal használhassam a pl. 14,4V-os töltésre, meg ha éppen 4A 21V-ot, akkor is...

A baj, még elméletben sem tudom, mi lehet erre megfelelő....

Itt láttam egy hasonlót: Széles bemeneti tartományú töltésvezérlő
(#) sirály12 válasza durkonorbi hozzászólására (») Okt 24, 2009 /
 
Szia.

Szerintem ezt keresed. Bővebben: Link

A második belinkelt táma 2. oldalán található.

De az oldal elján is van két link amiben szintén ilyen kapcsolások vannak.

Ha tvedtem bocs.
(#) Sebi válasza durkonorbi hozzászólására (») Okt 25, 2009 /
 
Igen, jót találtál... A cég is szimpatikus a leírások tartalma, korrektsége és nyelvezete alapján.
Ha tovább keresnél, a kulcszó: buck-boost converter.
Ez egy olyan kapcsolóüzemű táp kialakítás, amely a kimenetnél alacsonyabb bemenőfesz esetén boost (növelő), egyébként pedig buck (csökkentő) módban képes működni.


Téma címét módosítottam.
(#) durkonorbi válasza Sebi hozzászólására (») Okt 25, 2009 /
 
Köszönöm a segítséged, akkor nézegetem tovább ezzel a kulcsszóval is! Egyenlőre kíváncsi lennék, mennyire lenne bonyolult egy ilyet megépíteni, ill.. mennyibe lenne a boltihoz képest ...

sirály 12:

Ezt megtaláltam én is keresés közben, de lehet elkerülte a figyelmem: ez valóban alkalmas a széles bemenőfesz. forrásnál is?
(#) Sebi válasza durkonorbi hozzászólására (») Okt 25, 2009 /
 
Ha sok időd és gyakorlatod van, lehet olcsóbb, mint a bolti...
sirály12 által linkelt csak akkor tölt, ha a generátor fesz magasabb - legalább a shottky dióda nyitófeszével - mint az akkufesz.
(#) durkonorbi válasza Sebi hozzászólására (») Okt 25, 2009 /
 
Köszi Sebi!

Igen erre gondoltam én is, hogy az azért nem lesz nekem jó...
(#) proba válasza durkonorbi hozzászólására (») Okt 25, 2009 /
 
Amit ilyet láttam az úgy működött,hogy először a bemenő feszültségből előállított egy ,a maximális bemenőfeszültségnél nagyobbat ,ezután ebből állította elő a tényleges kimenő feszültséget.
Igaz hogy ez két konverzió,de szerintem nem találsz egyszerűbbet.Ezekhez meg számtalan kapcsolási/tervezési segédlet van.
(#) durkonorbi hozzászólása Okt 25, 2009 /
 
Egy ilyennel nem lehetne kezdeni valamit:

Maxim cél IC

Különös tekintettel a 11. oldalon levő kapcsolásra ...



Proba:

erre akkor vannak cél-IC-k is, ugye? Szóval a lényeg, hogy egy jó nagy step-up, majd tetszőleges step-down?
(#) Sebi válasza durkonorbi hozzászólására (») Okt 25, 2009 /
 
Nos, tudtam, hogy vannak ilyenek, de idén nyáron a National kihozta a saját vezérlőjét LM5118 típusszámmal. Ez pont az, ami neked kell...

5118.GIF
    
(#) cimopata válasza durkonorbi hozzászólására (») Okt 25, 2009 /
 
Szia!

Szerintem egy PFC vezérlő IC-vel tökéletesen meg lehet valósítani az ötletedet.
Bővebben: Link
(step-up)

A cél az adatlapban lényegében ugyanaz.
Miután a váltófesz. egyenirányításra kerül, a helyzet már ugyan az mint a te esetedben:
Széles tartományban változó feszültségből előállít egy a bemenőfeszültség csúcs értékénél magasabb feszültséget.

Pl: 4-20V ból 30V-ot. Majd egy ilyen IC-vel: Bővebben: Link
(step-down) lekonvertálni 13V-ra.

Megfelelő kapcsolóeszközökkel 90% felett lesz a hatásfok.

(persze ezekkel az MC ic-kel csak amolyan belépő szintű tápok építhetők, magasabb hatásfokú és jobb adatokkal rendelkező DC/DC konverterhez kicsit profibb vezérlők után kell nézni)
(#) durkonorbi válasza Sebi hozzászólására (») Okt 25, 2009 /
 
Tyű, ez igen jól néz ki... gondolom, ebből ha szükséges a nagyobb áramerősség, párhuzamosan lehet használni akár többet is, ugye? Nos ha megfizethető az IC akkor ez teljesen megfelelő lesz nekem... bár ha ennyire friss, akkor még lesz ára, de talán nem annyira vészes...

Kérdés közben: amit csatoltál példakapcsolást: azon miért az a rengeteg kondi párhuzamosan??? Illetve ránézésre szerinted mennyibe jön ki alkatrészárban a "körítés" ?!

Cimopata: igen ez lenne a lényeg, de ha ez elérhető egybeépítve, akkor nem bajlódnék vele külön, márcsak a hatásfok miatt sem... a Sebi által ajánlott cucc hatásfokban is nagyon jó, ahogy néztem!
(#) cimopata válasza durkonorbi hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
AZ IC nem ára nem olyan vészes.
A többi cucc filléres hozzá képest.
A sok kondi párhuzamba kapcsolva, fólia kondi.
A táp impulzus áramokat zabál ami nem esne jól a feszültség forrásnak.
Ezek a kondik simítják a bemenő áramot.LM5118
(#) durkonorbi válasza cimopata hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
Aha, értem, köszi.... csak a nagy számuk zavart meg...
(#) Sebi válasza durkonorbi hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
A kis ESR (Equivalent Serial Resistance=soros belső ellenállás) minden kapcsolóüzemű tápban használt kondinál fontos paraméter. Több darab párhuzamos kapcsolásával ez az érték kedvezőbb.
(#) durkonorbi válasza Sebi hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
Így tanul az ember... Sosem gondoltam volna....

Még egy kérdés: ez jó lesz forgó generátorhoz? Ugyanis napelemes töltésvezérlőre rákérdeztem - nem a linkelt cégnél, hanem egy olcsóbb 5-8 ezer Ft kategóriájúra, és azt mondta a srác, hogy pl. szélgenerátorhoz nem jó, mert annak "nem nagy a belső ellenállása", ezek napelemhez valóak... nekem is generátort hajtana, csak nem szél, hanem egyéb mechanikai erő... kérdés: ez a cél IC jó lesz nekem erre, szerinted/szerintetek?
(#) proba válasza durkonorbi hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
Ez nem nagyon fogja keresni a feszültségforrás optimumát.A terhellés áramának megfelelő áramot fog/igyekszik felvenni a generátorodból.Az a fajta inteligencia hiányzik belőle ami ,ha csökken a bemenő feszültség csökkenti a kimenő áramot/feszültséget,hogy a generátor ne terhelődjön túl.Szerintem hogy jó-e az élet dönti el.A semminél/direkt töltésnél sokkal jobb,de nem biztos, hogy a legideálisabb.Jobbat gondolom tényleg csak valami processorral lehetne csinálni.
Esetleg ehhez valami kimenőfeszültség csökken 0,1-0,2 V-tal,ha a bemenő feszültség csökken mondjuk 10 V-ot kiegészítéssel jobbá lehetne tenni.
(#) durkonorbi válasza proba hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
Aha, akkor a direkt szélgenerátoros töltésvezérlőket kellene megnézni, hogy milyen felépítésűek, igaz?
Abból ellesni valamit, mert ez a national IC gyanús, hogy hasonlóan ez is inkább a napelemekhez van kitalálva.... persze át kellene böngészni a leírását, majd ha lesz egy kis időm, nekiesek - hátha van erre bármi utalás...
(#) Solar hozzászólása Máj 10, 2012 /
 
Sziasztok!

A MAX1647 ic (Bővebben: Link ) alkalmazásában kérném a segítségeteket. A 9. oldalon lévő kapcsolás érdekelne. Alkalmas-e arra, hogy napelemről töltsek ceruza akkukat?

Előre is köszönöm.
(#) sirály12 hozzászólása Szept 5, 2013 /
 
Egy kis segítséget kérnék.

Egy dc-dc kapcsolást építgetek, ami már működik is, de a kivehető teljesítmény még kevesebb mint szeretném. A rajzot mellékeltem.
a problémám az, hogy 20-30W leadása még rendben van, de ha már 50W-ot vagy többet akarok levenni róla, akkor nagyon melegszik a fet. Elvileg pedig 100W fölött is jónak kellene lennie. Arra gyanakszom, hogy nem elég jó a fet meghajtása, ebben kérnék segítséget. Hogyan lehetne többet kivenni a kapcsolásból?
(#) Medve válasza sirály12 hozzászólására (») Szept 5, 2013 /
 
Szia, ha erre gyanakszol, használj valamilyen FET meghajtó IC-t, vagy használj inkább N-csatornás FET-et, azok nagyobb teljesítményűek általában.
(#) sirály12 válasza Medve hozzászólására (») Szept 5, 2013 /
 
Az-az igazság nem vagyok biztos ebben, ezért is kérdeztem meg.
Hátha van itt olyan ember, aki épített már nagyobb teljesítményű dc-dc-t és talán valami más ötlete lenne.
Sajnos fet meghajtó ic-m csak olyan van itthon, ami nem jó ide, így ha lehet diszkrét alkatrészekből építeném, de persze, ha nincs más megoldás, akkor rendelek ilyen ic-t.

Például a tekercs is lehet gond, saját gyártmány, egy pc táp sárga magjára készült, nem tudom jó-e az ide.


Szerk: Pl.: itt is sima diszkrét elemekből épül fel a meghajtás: Bővebben: Link
Csak itt 12V a bemeneőfeszültség, nekem pedig 20-40V közötti, és 15V a kimeneti feszültségem.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2013
(#) 20sz Jófiú válasza sirály12 hozzászólására (») Szept 5, 2013 /
 
A PC táp sárga magja nem a legjobb választás. Hálózati zavarszűrőkben vannak (általában zöld) vasmagok. Én ezeket szoktam használni. Mekkora feszültségből mekkorát szeretnél előállítani és mekkora áramerősségen a kimeneten.
(#) cimopata válasza sirály12 hozzászólására (») Szept 5, 2013 /
 
Használj valami High-side fetmeghajtót. Pl IR2110 felső meghajtója.
(#) cimopata válasza 20sz Jófiú hozzászólására (») Szept 5, 2013 /
 
PC-táp sárga vas alkalmas. Pont a zöld mag ami zavarszűrésre használnak az nem való ilyenre.
(#) sirály12 válasza 20sz Jófiú hozzászólására (») Szept 5, 2013 /
 
bemement: 20-40V
Kimenet 15V minimum 10A ha lehet több.
(#) sirály12 válasza cimopata hozzászólására (») Szept 5, 2013 /
 
Csak az a baj, hogy ilyenem most nincs itthon, minimum 2 hét mire tudok venni.
Diszkrét alkatrészekből nem lehet valahogy kihozni?
(#) 20sz Jófiú válasza cimopata hozzászólására (») Szept 5, 2013 /
 
Igazad van! Inkább nem általánosítok. Én ipari 1kW-os tápok zavarszűrőjéből termeltem ki azokat a vasakat. Nem tudom, hogy van e színjelölés a vasaknál de ezek nálam nagyon jól vizsgáztak.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2013
Következő: »»   1 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem