Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   59 / 965
(#) antika037 hozzászólása Márc 7, 2010 /
 
Nagyon köszönöm a válaszokat! Erre gondoltam én is, de biztosat szerettem volna tudni.
(#) DuMatyi válasza ego2 hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Sosem voltam az az elvakult környezetvédő. Mostanság ugye az energiatakarékos izzógyártók lobbijának köszönhetően erőszakosan, "népakarat" ellenére szüntetik, szüntették meg a hagyományos izzók gyártását. Kérdem én, azzal senki sem törődik, hogy mennyi hogany van bennük? Vagy azzal, hogy minden ámítás ellenére a szelektív gyűjtésük nincs megoldva (Mari néni biztosan nem fogja visszavinni, hanem beledobja a kukába)?

Ennek ellenére azt kell, hogy mondjam, lecseréltem a kültéri izzókat energiatakarékosra. Az olvasólámpát nem vagyok hajlandó, mert - ezt a lobby szintén elnyomta - bizonyos szembetegségek lefolyását súlyosbítja az energiatakarékos izzó fénye. Abból viszont baj nem lehet, hogy a ház körül télen nem 235 W ég, hanem csak 92 (a legrosszabb esetet nézve). Ha a valódi fényhozamot nézzük, akkor ugyanazt a fényáramot csak 480 watt izzóval lehetne elérni. Ez persze sarkítás, hisz hidegben egy beltéri energiatakarékos fénycső az nem világít olyan hatásfokkal. Ilyen feltételek mellett a megtérülése becslésem szerint 1,5-2 év. Ha nem sokkal utána lehet cserélni, akkor áterés az egész, mert nem kerül semmivel kevesebbe, mintha hagyományos lámpával világítanék.
(#) zolika60 válasza DuMatyi hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
-10° alatt nem is világít. Igaz olyankor világít a hó, ha van. Én halogéneket használok kint.
(#) bgsf válasza DuMatyi hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Sajnos az energiatakarékos fénycsövek élettartama kevesebb mint amennyi a megtérülésükhöz kellene. Nagyobb az előállítási költségük is, és nagyobb a huladék veszélyessége.... A hagyományos izzó, üveg wolfram, és némi más fém... De az energiatakarékos már veszélyes hulladéknak számít!
Én mindegyiket szétszedem mielőtt kidobom, mert a legritkább esetben megy tönkre az elektronika... Ált az izzítószál ég el.... az alkatrészek meg mennek a fiókba panelostól és ha olyan van akkor hagyományos fénycsőhöz felhasználom fojtó helyett! Ami szintén energiatakarékos megoldás, mert nem meddő hővé alakítom a felesleges áramot....
(#) ego2 válasza DuMatyi hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Ez más téma. Itt most a készenléti állapotú berendezések kikapcsolásával történő spórolásról volt szó, ami egyébként közvetve valóban környezetvédelmi szerepet is betölt.
(#) DuMatyi válasza zolika60 hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Nálam világított, máskülönben nem tettem volna ki. Villanyászokat végig kérdeztem, és mindenhol általános, hogy sorra cserélik. A beltéri is ugyanolyan jó, csak valóban -10 fokon fele a fénye. Ezért vettem 23 wattosat, hogy nagy hidegben is azért el lehessen találni a fényénél, amint melegebb az idő, rögtön normális fénnyel világít. Az üvegbura alatt nyáron igencsak hőség lehet, akkor meg ugye nem szoktuk használni, mert amíg kiint vagyunk, addig világos van. Tehát az elektronika hőmegfutás veszélye nem áll fenn. Jövő télen csinálom majd képeket, hogy világít -10 fokban. Remélhetőleg idén nem lesz rá alkalmam. A garázsban mezei Tungsram 2-szer 40 wattos fénycső van, még a régi típusból. Az is bírja a mínuszokat.
(#) zolika60 válasza DuMatyi hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Szerintem nem igen világít alacsony hőmérsékleten. Addig a néhány percig amíg ki vagy be mész a kapun, még tized erősségű fény sincs

Dok1.doc
    
(#) DuMatyi válasza zolika60 hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Nálunk úgy van, hogy ha télen ég, akokr 4-5 órát ég. Favágás és miegymás folyik ugyebár. Ilyen fogyasztás mellett az ajtó fölött egész nap ég. A használati utasítás óva int attól. hogy zárt bórába tegyük, de én abba tettem, így befűt magának, és kb 10 perc után erős fénya van. Nyáron, amikor az üvegházhatás miatt meleg van a ballon alatt, akkor nem használjuk.

Ha megnézed, a mi égövünkön igencsak ritka a -10 fok alatti hőmérséklet, azaz egy évben maximum 2-3 hetet nem világít. Arról nem bezsélve, hogy a mienk az GE. Egyelőre az még nem adott le a szintből.
(#) djgabi_8 hozzászólása Márc 7, 2010 /
 
Heló
A fírelé melyik kivezetésbe viszem a L és a N?
(#) zolika60 válasza DuMatyi hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Ha az alkalmanként néhány perc helyett 4-5 órát használnám, nem igen spórolnék vele. Nekem marad a halogén.
(#) Kalex50 válasza djgabi_8 hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Rá van írva. L és N
(#) djgabi_8 válasza Kalex50 hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
De erre nincs ráirva .
(#) Pulyka válasza djgabi_8 hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Az hogy lehet?
bocsi,hogy "közbe vágok"

Hiába kérdezném,hogy hány fázisra készült,mert lényegtelen...
Annak akkor is ott kell lenni-e,jól mondja Kalex
Általában a kábelrögzítő csavaroknál van a jelzés.
Próbálj rákeresni a típusra a net-en,hátha lesz neki valami pdf
(#) Kalex50 válasza djgabi_8 hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Küldj egy képet.
(#) djgabi_8 válasza Pulyka hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
csak anyi van ráírva hogy
1/2 3/4
2/1 4/3
(#) Kalex50 válasza DuMatyi hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Aha!
A megtakarítások értéke:
LED-es ébresztőóra:
kb. 2W 24x0,002x365x48= 840 Ft

Tv kikapcsolása a filmek elején/végén a főcím-stáblista futásakor + reklám alatt napi 8 órás tévézést véve alapul:
16x0,15órax0,04x365x48= 1682 Ft


(#) dil válasza djgabi_8 hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Sziasztok!
Biztos, hogy jelölve van valahol. De egyébként mindegy, mivel egy összegző áramváltó van benne, és míg a fogyasztó felé és onnan visszafelé folyó áramok eredője 0 (nulla) nem lép működésbe. Ha a másfelé (föld) folyó áram meghíldja a típus hibaáramát (általában 30-100mA), akkor (általában) 0,01 másodperc alatt kikapcsol.
Tehét ezen az áramváltón átmegy az összes vezeték (fázis(ok) és a nulla is), ezért gyakorlatilag mindegy, melyik a nulla vagy a fázis.
(#) djgabi_8 válasza dil hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Akkor telyesen mindegy hogy meikbe kötöm be a L vagy a N?
(#) Kalex50 válasza DuMatyi hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Szia!

Szerintem szabadtérre célszerűbb LED-es világítást szerelni. Ott pont fordított a helyzet. Minél hidegebb van, annál jobban érzi magát a LED. Az energiamegtakarítást már nem is említem. Persze célszerű power LED-et használni 1W vagy a fölöttit. Nekem több éve megy átalakított reklámvilágításom 3kW helyett 600W és csak vigyorog a mínuszokon.
(#) zolika60 válasza Kalex50 hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Idézet:
„Tv kikapcsolása a filmek elején/végén a főcím-stáblista futásakor + reklám alatt”
Ha vissza sem kapcsoljuk akkor még több.
(#) Kalex50 válasza dil hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Ne vezesd félre! Egyáltalán nem mindegy, mert azt sem tudja, melyik a bemenő és melyik az elmenő kapocs. Először ezt kellene tisztázni.
(#) Kalex50 válasza zolika60 hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
OK! De akkor LED-es óra helyett tegyünk kakkukosat elektromosság nélkül.
(#) dil válasza djgabi_8 hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Elég érdekes jelölés van rajta - nesze semmi fogd meg jól.
Általában az alsó része a bejövő, a felső az elmenő, de ez sem annyira érdekes.
Igen bármelyikbe kötheted.
(#) Kalex50 válasza djgabi_8 hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
off be/ Bocsi, de ha van egy kis szabadidőd, akkor legalább a beépített helyesírás ellenőrzőt használhatnád! /off ki

telyesen = teljesen
meikbe = melyikbe
a L vagy a N = az L-be vagy az N-be
(#) dil válasza Kalex50 hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Mivel a bemenő, elmenő kérdés csak a saját (belső) villamos részek - kikapcsolt állapotban - feszültség alatt marad, vagy nem kérdése.
Ennél érdekesebb az a kérdés, hogy jól műlödik-e?
(#) Kalex50 válasza dil hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Rosszul tudod. :no:
A működési próba miatt lényeges a helyes bekötés. Egy másik topikban ezt már kiveséztük.
Amúgy a próbát havonta el kell végezni!
(#) dil válasza Kalex50 hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Ugye a működési próba az egy bekapcsolt állapotú kapcsolónál történik? Tehát mindegy.
Ne ezen vitatkozzunk, hanem azon filózzunk, hogy tudunk-e biztosat a működőképességre vonatkozóan erre a szerkezetre.
Azt, ne felejtsd el, hogy a bróba nem a védelmet ellenőrzi, hanem a firelé működőképességét.
(#) dil válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
MAXIMÁLISAN egyetértek!
(#) Kalex50 válasza dil hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
1. Valóban. Pont ezért nem mindegy.
2. Vitatkozzunk nyugodtan, hiszen azért van a topik.
3. Nem érdemes filózni, mert látatlanban a megadott infók alapján nem lehet korrekt választ adni.
4. Nem felejtem el, hiszen ez természetes.
(#) ego2 válasza djgabi_8 hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Egy fázisú FI relénél, ha nincs jelölve, (mert ez gyakran előfordul) teljesen mindegy a fázis - nulla hova van kötve. Átfolyó áram asszimetria esetén mindenképpen lekapcsol. Általában egyébként a jobb érintkező a fázis ( de létezik fordított is mint az akksiknál ) mivel az európai szabvány a jobb oldalra teszi a fázist a régi magyar szabvánnyal ellentétben. Ez egyébként vonatkozik a dugaszoló aljzatokra is! A FI relénél pedig a bemenő és az elmenő oldal is mindegy. Régi szerkezeteknél volt lényege az ívoltás miatt az áram irányának, de a mai érintkezők már szinte beégethetetlenek, mint a mostani kismegszakítóké is.
Következő: »»   59 / 965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem