Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » ST151 végerősítő
És a csillagpontos földelés lényege az, hogy minden test egy ponton csatlakozzon egymáshoz, NE egymáshoz közel, hanem 1 pontban. Végfok, előfok nyák tervezésnél is az egyik fontos szempont lehet, hogy a testet ne huzigáljuk össze-vissza, lehetőleg a test pontok egy csomópontban legyenek, lehetőleg, úgy helyezzük el az alkatrészeket, hogy minél kisebb és rövidebb test fóliát alkossunk vele, az ideális az lenne, ha a nyákon is megvalósulna az, hogy 1 pontban van csak test, és kész.. Magyarán az alkatrészek lehetnek akárhol, de a csillagpont az csak egyetlen pont legyen, ahova becsatlakoznak az alkatrészek testjei, és nem egyik testje a másikon keresztül éri el a csillagpontot. "ideális esetben" ilyen szinte nincs is a gyakorlatban, mert ugye valahogy még ki is kéne nézni annak a nyáknak...
Köszönöm a felvilágosítást!
Tehát akkor nekem egy csillagpontot kell kialakítanom, amibe a következők csatlakoznak: - Táp GND - Hangszín szabályozó GND - Végfog bemeneti GND - Jel bemeneti GND - Kimeneti GND Jól gondolom én ezt? Előre is köszönöm! Üdv!
A végfok bemeneti GND az a potira fog menni, a potiról a GND a hangszínszabályzóra fog menni, a hangszínszabályzó GND-je továbbá a végfok GND-re.
Ez volt a jel föld. A tápföldet ugye te hozod létre a trafóból, és tápegységből. Ha saját tápja és trafója van a hangszínszabályzónak, akkor annak a GND-je valahol a hangszín panel GND-jén rá kell kapcsolódni vele, és ezt a táp GND-t a csillagpontba kösd be, ami egy olyan pont amit te jelölsz ki valahol a végfokodban. Célszerű mondjuk a puffer kondik közös pontján ezt kijelölni. Tehát a kis táp GND-jét bekötötted a csillagpontba, majd onnan húzol egy vezetéket a végfok GND csatlakozási pontjára (ha van külön táp GND akkor oda, ha nincs akkor a jelföldhöz húzd). Ezen kívül húzol még egy vezetéket a csillagpontból a végfok kimenet negatív csatlakozási ponthoz. Ha nincs külön tápod a hangszínnek, akkor valószínű valamilyen stab IC-vel fogod elfűteni a fölösleges feszültséget. Ha ez megvan, akkor a stab IC-k kimenetén ugyanúgy járj el mint ha külön tápja lenne a ennek a résznek, ahogy följebb leírtam. Talán egy rajz szemléletesebb lett volna, hogy egy jóindulatú fórumtársunkat idézzek, de ez nekem így gyorsabb volt.
Hali!
Köszönöm a választ.. Rajzoltam egy móricka rajzot.. Megnéznéd nekem, hogy jól rajzoltam-e? Előre is köszönöm! Üdv!
Milyen koppanásgátlód van?
Általában nem szimmetrikus tápról mennek, így csak pozitív táp kell neki meg a test, de valószínű nem ugyanarról a feszültségről megy mint a végfokod, hanem kisebbről. A koppanásgátlóba nem kell a végfok kimenetéről a test, oda csak a végfok pozitív kimenete kell. Pontosabb segítséghez kellene tudni milyen koppanásgátlód lesz. A potinál a testeket nem szabad közösíteni így, mert máris létrejöhet egy kis burmm. Vigyázok a megfogalmazással, mert vannak nagy nyelvészek itt... A csillagpontos testnél csak egy pontban találkozhatnak a testek, méghozzá a csillagpontban. Egészen addig, még a nyákokon is külön kéne vezetni a testeket ideális esetben. Ha a hangszínszabályzó sztereo, mert gondolom az, így két darab mono egységből tevődik össze. Ha dual mono a fóliasáv rajta, akkor két teljesen elkülönülő testet találsz rajta, ha nem akkor viszont már ott találkozik a két test... Ha már ott találkozik, akkor egyszer a rajzod alapján a potiknál össze van kötve a test, a hangszínszabályzónál, és a csillagpontban is, ez így már nagyon nem jó.. Még annyi, hogy a bemeneteken a test csatlakozást is be kell kötni, de szerintem azt csak kifelejtetted a rajzról. Egyébként ránézésre szerintem jó az elv.
A koppanásgátlót csak úgy rajzoltam, de valószínű hogy nem szimmetrikus tápos lesz..
De avval most ne foglalkozzunk.. Azt meg tudom oldani.. Nekem a bemeneti jel okozza a fejtörést.. Bele tudnál javítani a rajzomba? Akkor a táp GND és a jel GND nincs összekötve igaz? ( csak a végfok panelen avval a pár alkatrésszel?) Üdv!
De a táp GND és a jel GND össze van kötve, de azt a nyákod megoldja helyetted. Ők ott lesznek egymáshoz kötve.
Kéne tudni még a pontos segítséghez a hangszínszabályzóról is valamit, és annak tápjáról. Jöhet egy hangszín szabályzó nyákterv is. De nagy valószínűséggel ez így jó ahogy van!
Eza hangszín szabályozó van megépítve (2db a sztereóhoz).
De ha én a hangszín szabályozó GND-jét odakötöm a csillagpontra akkor már "ki van söntölve" a panelon lévő összekötés.. nem? Üdv!
Ha két darab, akkor az a jobb eset. Így ott sem fog földhurok kialakulni, mivel csak "átmegy" rajta a test. Nem kapcsolódik sehogy egymáshoz a két csatorna testje.
Nem értem azt a ki van söntölve részt. Elvileg menne úgy is, ha a hangszín GND-jét nem kötnéd a csillagpontba, mert akkor a tápföldet a jelföldön keresztül kapja meg. Ami nem jó megoldás! A nagy potenciálú föld teljesen végig szalad a kis potenciálú jelföldön, brumm és zavar forrása lehet ez. Ezt így építsd meg ahogy van, és ha problémád akadna vele, akkor majd ott megbeszéljük mi legyen. Mert még mindig vannak tényezők amik miatt esetleg nem lehet jó (nyákok), de mint írtam ez így valószínűleg tökéletes.
Köszönöm!
Úgy értem a söntölést, hogy ha a jelföldet rákötöm a hangszín szabályozó GND-jére, akkor az összehidalódik a táp GND-vel. Mert a hangszín szabályozó GND-je le van kötve a táp GND-re.. Vagy nem kéne? Üdv! UI.: az építés még csak tervként létezik a fejemben..
Igen, akkor én is így értettem, erre írtam a választ ott fent.
Ezen elvben szerintem nincs földhurok, ha majd a gyakorlatban kivitelezed, akkor meglátjuk amit meglátunk. Idézet: „Egyébként ránézésre szerintem jó az elv.” Szerintem épp ebben a formában nem ok, a hangszín és az erősítő bemenet között lévő föld fog brummot okozni. A bemenet földjét is a csillag pontba kellene kötni nem?
Ideálisan oda kéne kötni a bemenet földjét igen, de kijön a potiból az árnyékolt kábel, és azt én nem csupaszítanám le 30cm hosszan, hogy bekössem a csillagpontba.
A mondat első felét nem értem teljesen: Idézet: „a hangszín és az erősítő bemenet között lévő föld fog brummot okozni” Ezt írd le egy kicsit pontosabban. Oda kell test, azon keresztül jut el a jeltest a végfokhoz. Na várjál csak....most nézem már vagy 10 perce a képet, és elképzelhető, és akkor annak a jel kábelnak az árnyékoló harisnyájának a testjének csak egyik felét kell bekötni, mondjuk a végfok felén. Igaz lehet. Nincs gyakorlatom ebben, csak elmélkedek. soha nem rakok semmit a végfok elé.
Hali!
Nem tudna valaki adni nekem egy nyákrajzot? Ha lehetséges, LAY-fájlban kérném. Olyan érdekelne ami már meg van építve, de kifogástalanul üzemel! Előre is köszönöm! Üdv!
Meg nincs építve, de LAY formátum...
Köszönöm szépen!
Üdv!
Hali!
Valaki meg tudná mondani, hogy az ST151-be a 4A-es biztosíték milyen? (Gyors, Lomha) Előre is köszönöm! Üdv!
Gyors biztosítékok kellenek bele...
Köszönöm szépen!
Üdv!
Nagyon szívesen.
Kb 2-3 hét maximum és én is dicsekedhetek az st151-el
Igaz nekem "csicsás" lesz"
Hali mindenkinek!
Ma megépítettem az ST151 paneleket. Elmondhatatlan milyen az a szorongás odabent.. (menni fog? vagy nem?) Végül az élesztés megtörtént, rendben van minden Most nagy öröm.. vár a dobozolás.. Azonban az 1N4004 helyett nekem csak 1N4002-m volt.. Ez gondot okozhat? Előre is köszönöm! Üdv!
Köszönöm!
Nekem a tápfesz +/-42V üresen.. Az max 88V üresen, tehát a dióda még bőven jó oda, nem? Vagy ki kéne cserélnem? Üdv!
Hali mindenkinek!
Megépítettem az ST151-et, bedobozoltam minden. Működik, nagy öröm.. Aztán a helyére teszem, nagyban megy, (kisközép hangerőn) aztán láttam egy villanást. Először nem tudtam mi az. Próbáltam bekapcsolni, de a védelem nem húzott be, mérnék rá a kimeneti DC-re, aztán látom hogy nagy füst, minden. A +40V és a BC140 E-én lévő 47Ohm-os szó szerint felizzott. A pozíció száma R4. Nekem 2Db 100Ohm-osból volt összerakva. A másik oldal tökéletes. Ahogy néztem a +40V oldali biztosíték oldott ki. Megnéztem a BD250 CE-jét tök zárlat De a BC és a BE is tök zárlat. Valaki el tudná mondani nekem hogy miért történt ez? Előtte ment már min 30 percet gond nélkül. Igaz ez az oldala valamiért jobban melegedett, pedig az Emitter ellenállásokon 11mV-ot mértem. Esetleg a hőmegfutás? Előre is köszönöm! Üdv!
Felmértem a károkat.
1-1 BD249-250. A leégett ellenállások. A T3 aminek az emitterében volt az R4. Valamint a T2. Plussz a + oldali biztosíték. Mindent kicseréltem. Be merjem indítani? Ha még izzóval be is merem, de mi okozhatta a problémát? Mi a garancia hogy nem ismétlődik meg? Előre is köszönöm! Üdv! UI: A végtranyók biztos hogy eredetiek.. Így néznek ki: Bővebben: Link Bővebben: Link
Nem hiszem hogy van, de ha zárlat lenne, hogy szólt volna több mint 30 percet?
Szerintem a túlmelegedés állhat a dolog mellett, mert emlékszem hogy megfogtam a tokot és sütött. Csak tudnám miért melegedett túl, a nyugalmi áram az emitter ellenállásokon 11mV volt.. Honlap kipróbálom izzóval, és majd kiderül. De jó lenne megtudni mi lehetett a gond, ha valakinek van ötlete, feltétlen ossza meg velem! Előre is köszönöm! Üdv! |
Bejelentkezés
Hirdetés |