Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » DCF77 óra Nixie-csövekkel
Mi lézernyomtatóval nyomtattuk műnyomópapírra, majd marattuk. Ez elég egyszerű módszer, de ez a kétoldalas nyák nem lett tökéletes... Még finomítani kell a technikán.
Elkészítettem azt az órát amit Isa is csinált, de nem működik, aztán annak álltam neki amit ti csináltatok, de hibát ír ki PIC programozásnál.
Sikerült felprogramozni a picet, már csak a nyákot kell megcsinálnom hozzá.
Hát igen, nekem is nehezen sikerült felprogramozni...én 2 programozóval próbáltam, és 2 haverom próbálta, végül az egyiknek sikerült Jó kis óra lesz ez, igaz még nem pontos, de elvileg lehet korrigálni a pontatlanságát a menüjében(ez a hétvégi feladatom, megcsinálom a gombokat és kapcsolókat, és lehet normálisan vezérelni), meg ugye ott a DCF...
De nagyon szép látvány, éjjelre felhoztam, és tök jól látható, nagyon tetszik, 10m-ről is olvasható...
Sziasztok!
Nehany Nixie csoves oranal lattam minden csohoz egy 74141 IC-t.Most nem olvastam at az egesz topicot hogy Ti milyen megoldassal dolgoztok. Az lenne a kerdesem, hogy nem lehet a csoveket multiplexelni mint mondjuk a 7szegmenses LED kijelzoket? Mondjuk igy: Anod feszt (155V) kapcsolja csovenkent egy tranyo. Csovek katodjai rendre ossze vannak kotve. 10 tranyo kapcsolja a katodokat test fele. Mikor melyik cso aktiv(vagyis anodra kapcsolva van a fesz) annak szol az adat 10 bites adatbuszon.(itt a tranyo zarja a katodot test fele) Vagy esetleg BUS sporolas keppen lehetne vmi shift regisztert hasznalni. Velemeny? (En mindenkepp szeretnek egy sajatot csinalni.)
Ha megnézed azt amit mi megépítettünk, azt a tervezője úgy álmodta meg, ahogy te leírtad. Multiplexelve vannak a csövek, és nagyfesz tranzisztorok kapcsolgatják az anódokat/katódokat. (látni hogy 10 kivezetés van a katódoknak, és 6 az anódoknak) Isamisa csinálta meghajtó IC-kkel, de ő tervezte hozzá számlálókból az órát is. Ő tudott venni olyan panelt, amin rajta voltak a csövek, és mindegyikhez az IC.
Koszi a valaszt!
Orulok hogy igy is lehetseges. Ha adnal egy linket a kapcs rajzra vagy az oldalra annak orulnek. Most tovabbgondolva shift regisztert + tranyokat raknek a katodok felol.Igy keves IO szukseges.
Szia.
Meg egy kerdesem lenne hozzad. Mekkora anod feszultseggel dolgoztok? Csak azert mert a 2N adatlapjat megneztem es CE max fesz 40V.
hello!
Mi ezt építettük meg: http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/Simple_DCF-Nixie-Clock/...ck.htm Minek nézted meg az adatlapját? Mi 180V-ot kötöttünk rá, és gyönyörüen megy. (egy dc-dc koverter csinálja 10V-ból). Vanegy poti a kapcsolásban, azzal lehet állítani a csövek fényerejét.
A kapcsolasban levo kapcsolotranyok adatlapjarol van szo.
CE max fesz 40V.Igy nem ertem hogy lehet 180V -on hasznalni? Azert erdekel mert egy hasonlot akarok epiteni,de avr-el.(mert ez van itthon),es keresem a megfelelo tranzisztort ..
A mienkben MPS A42 és 92 tranyók vannak, amik 300V-osak. Te milye kapcsolást nézel?
Mostmar en is latom a nyakterven,csak a sematikus rajzon nem az van
Ja igen az Eagle-ban nem pontosak az alkatrészmegnevezések...
Meg annyit szeretnek megtudni hogy:
Miert hasznal az anodfesz kapcsolasahoz tranzisztor -part ,vagyis 2 tr-t? Meg hogyan mukodik a fenyeroszabalyozas. Nezegettem a kapcsrajzot de nem tudok rajonni a fentiekre. En az anod feszt 555-el epitett kapcsolouzemu tappal fogom eloallitani,ahol tudok feszultseget allitani.Most nem tudom erdemes-e kovetnem a PICes kapcsolasban levo Nixie meghajtast,vagy mukodni fog egyszeru multiplexelessel is...ahol mind az anod feszultseget ,mind az adatot egy -egy tr kapcsolna.
Én is egy 555-el csinálom az anódfeszt, azon lehet állítani, hogy mi legyen a kimenetén ugye. Az órát meg megépítettem, úgy ahogy volt, igaz a fényerőszabályozás az nem megy nagyon, mert csak egy 100k-s ellenállásom volt kéznél (de azt írta a tervezője, hogy a csövek paramétereihez esetlegesen módosítani kell az ellenállás értékeket).
Azt nem tudom megmondani hirtelen, mért használ két tranyót a kapcsoláshoz, nem analizáltam a működését, csak annyit látok hirtelen, hogy egy pnp és egy npn tranyó van benne. kipróbálod próbapanelen vagy leszimulálod valamiben, irtelen több ötletem nincs
Eloszoris koszi hogy valaszoltal!
Idézet: „...csak annyit látok hirtelen, hogy egy pnp és egy npn tranyó van benne.” Igen ezt en is latom(amugy a npn-kapcsolja test fele a pnp bazisat ami az anodfeszt kapcsolja a csore)De hogy mi ertelme, mikor egy npn-vel is lehet kapcsolni? A fenyeroszabalyozastol meg mar lassan kezdek megkergulni.Tenyleg nem ertem.Valoszinu hogy a szoftban van a kulcs. Namost en nemetul egy kukkot nem ertek.Ha esetleg tudod hogy hany HZ-en multiplexel az is nagy segitseg lenne(ha esetleg ir valamit a mux.rol..,barmi info jol jonne),abbol tudnek kovetkeztetni a tobbire. Udv.
hát, igazából átfutottam, de nem találtam semmit hirtelena muxról. a nixie.c fileban benne van az egész forráskódja a pic-nek,az lehet hogy segít, és sokat nem fejtettem meg hirtelen (szépen ki van kommentezve angolul, szal lehet benne boldogulni), de akár írhatsz a tervezőjének is, szerintem az angolt is meg fogja érteni
A két tranyó meg lehet hogy egy kis védelem az IC-knek, nehogy véletlen nagyfeszt kapjanak, ha megpurcan a tranyó... (igazából tényleg nem tudom) Haveromnál döglött már meg így pic pont egy nixie órában...
Nem a témába vág, de a Conradban már nemcsak cikkszám szerint lehet venni DCF vevő modult. Ma bementem és ott a polcon (az alkatrészes pulttól balra) volt. Már csak kettő volt, és el is hoztam mindet
Nektek már nem hagytam
én még régebben vettem magamnak olcsobbér :beka3:
azóta is ahhoz állítom az óráim, csak most épp próbálom a nixie-vel összekötni, kevés sikerrel...
Készen lett az én nixi órám is, szerintem 10-en valamennyi Khz-en multiplexel, mert amikor feljebb állítom a csövek tápját, akkor lehet hallani, hogy sípolnak
Amúgy az óra nyákján lévő potival nemtudok állítani semmit.
Koszi hogy megnezted!
A .c filet nezegettem,pontosabban a ..display fv-t,nagyjabol ertem,de eddig meg nem derult ki hogy hany Hz-en muxol. Vegulis mostmar nem is olyan fontos tudni.Nekifogok tervezni a sajat verziot A dupla tranyos megoldas valoban lehet vedelem... Gondolkodom hogy igy epitsem ,vagy egy tranyoval, bazisan egy BA157-el vedelemnek. Legyszi aruld el hogy az 1megas ellenallas a ket tranyos fokozatnal hol van,mert ez szamomra nem derult ki (szerintem a pnp bazisan..) Kosz mindent!
Gratulalok!
Milyen tipusu csovekkel csinaltad? Mux: 10-en vmennyi Khz az sok szerintem. Az biztos hogy 7 szegmenses LED kijelzot nem lehetne ilyen nagy frekin muxolni.Majd kiprobalom en is En 200 Hz muxra gondoltam ..4 csonel 25Hz /cso,az mar nem vibral.. Mekkora max feszt mertel allitani neki? (Egy adatlapban sem lattam hogy irta volna a max feszultseget) A potival szerintem sem lehet allitani semmit. Tegyuk fel: hogy a cso csak 180V-nal gyul be,es 155V koruli feszen meg vilagit,akkor ha az anodaramot kapcsolo tranyo emiter-colectorat osszekotnenk egy megfelelo ellenallassal,akkor muxolasok kozott megtartana a cso egesi feszultseget ,amit ugye azzal a potival lehetne beallitani megfelelore.Ilyen formaban latom ertelmet a potinak.
Az 1Megás ellenállat a PNP bázisa és az NPN kolektora között van.Z573M csövekkel csináltam és a csövek adatjapjában lehet hogy nincs max fesz, de max áram az van és amikor állítottam a tápon ezáltal megnöveltem a csöveken átfolyó áramot is.Amúgy 180V ra vittem fel a feszt a csövek anódján 4,7K-s ellenállás van, egyébként 140V-tal is begyújt.Ja és jobban megfigyelve azzal a potival tudom kismértékben állítani a csövek fényerejét.
Gondoltam teszek fel pár képet, meg egy videót az órámról, a videó végén dátumra váltok át.Kicsi a felbontása mindegyiknek.
Neked egyébként pontosan megy az órád? Mert nekem még nem sikerült pontosan beállítani, még játsok a korrekciókkal. Neked kellett egyáltalán valamit állítani? Mekkora kvarcot tettél bele?
Nem megy pontosan még 10Mhz-es kavics van benne, de utóbb vettem észre, hogy 10,24-es kell bele.Amúgy csomó funkciót nem tudok rajta, hogy mire való, mert nem teljesen tudtam lefordítani azt a szöveget.Amúgy a menüjében is lehet korrigálni?
Igen, a második menüben lehet korrigálni a loop a és a loop b értékekkel (egyik 1/4 másodpercenként, a másik másodpercenkét korrigál, de ezt próbáld megfejteni a leírásból, az a biztos) nekem már 1 perc alatt van az eltérése egy napon belül, szép lasan csak meglesz
Idézet: „Amúgy 180V ra vittem fel a feszt a csövek anódján 4,7K-s ellenállás van” Sehogy sem all ossze a kep... A Pulse Currrent Z573M eseteben 12mA. Ha 180V-al szamolok : I = 180/4700 = 0,038A Igy sem 12mA.. Na meg az ellenallason a fogyasztas kovetkezteben esik a fesz. Szoval ez nekem homalyos |
Bejelentkezés
Hirdetés |