Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED rákötése 230V-ra
 
Témaindító: Laci4, idő: Nov 30, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   25 / 83
(#) xylacc válasza kasas hozzászólására (») Ápr 14, 2010 /
 
Hali!
Nagyon egyszerű:
Kiszámolod, mennyi a 230-235V egyenirányítva. Ez k.b. 310V körüli érték lesz. Erre visszaosztod a LED-eid nyitó és max feszültség közti középértéket. Ez körülbelül 100-120 közti érték lesz.
A pontos mennyiséget mindíg a LED tipusa határozza meg, és hogy mennyire melegszik. Ha fölmegy a hőmérséklete 50°C fölé, már nem lesz hosszú élettartamú.
Ja, én most tesztelek egy 300-körüli, 2chipes ledekkel szerelt nyákot. Decemberben kötöttem be úgy, hogy kicsit túllőttem, kíváncsi vagyok meddig bírják a LED-ek.
A nyák zárt térben van, nincs szellőzése, 80°C-on dolgozik, azóta nem volt kikapcsolva.
A mérhető fényteljesítmény csökkenés két százalék alatt van.
Szerintem ez jó arány.
(#) kasas válasza xylacc hozzászólására (») Ápr 14, 2010 /
 
na jó akkor most valamiröl lemaradtam ,mi az hogy egyenirányítva 310v lesz?
-Egyébként azért akarom hálózatról menetni mert most párhuzamosan van kötve 5v os pc tápot adok neki soronként 3 esik rajtuk de nem tudom hova rakni a bazi nagy tápot meg úgy melegszik a vezeték is hogy olvad le a hobbiragasztó amibe ágyaztam a csatit.
Így néz ki:anno félkészen
(#) _JANI_ válasza kasas hozzászólására (») Ápr 14, 2010 /
 
Talán ezt érdemes lenne megépíteni.Bővebben: Link
(#) _JANI_ válasza xylacc hozzászólására (») Ápr 14, 2010 /
 
Erre a kapcsolásra gondolsz! Bővebben: Link :miaz:
(#) kasas válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 14, 2010 /
 
olyan kapcsolásod nincs hogy 300 fehér 230V ról sorba?
(#) _JANI_ válasza kasas hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Csak utána kell számolni kicsit. ( 300 * 3.2V = 960V )
De KB 100-110 LED-del már lehet kezdeni valamit.
Ezekből a 100-as füzérekből annyit párhuzamosítasz amennyit a diódahidad elbír.
(#) xylacc válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Igen, valahogy így. Csak a mennyiségekkel kell variálni a Led függvényében.
(#) xylacc válasza kasas hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Ja, mielőtt sokat forrasztasz, ilyen lapom van, ha gondolod eladósorban jópár darab..
(#) _JANI_ válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Néhány 10-100db zénerrel ez is kivédhető. Persze !
(#) ekkold hozzászólása Ápr 15, 2010 /
 
Érdemes több (párhuzamosan kapcsolt) csoportra osztani a sorosan kapcsolt ledeket. Pl. 25 led sorbakötve, és ebből 4....8 csoport párhuzamosan. Nekem ilyen kapcsolások müküdnek egy jó ideje már, teljesen megbízhatóan. (100 és 150 leddel készítettem, de 300 ledest is próbáltam....)
Ilyen kapcsolás esetén nem kell védő zener dióda sem, mert egy-két db led meghibásodása még nem jár súlyos következményekkel. (persze ha egyébként jól vannak méretezve az alkatrészek)
(#) csabcsa hozzászólása Ápr 15, 2010 /
 
Sziasztok!

Az alábbi kérdések sorakoznak bennem.
Adott pl. egy 3×1W-os High Power ledes spot lámpa 230V-ról üzemeltetve, amit
szétbelezve az alábbi megállapításokra jutottam.
A verzióban a meghajtók gyanánt alapvetően két megoldással találkoztam.
1. ver. az impulzustápegységben nem található trafó, hanem helyette egy 0,56mF/250V-os váltó kondi van.
Ekkor a névleges teljesítményfelvétel 3.1-3,2W körül alakul, bekapcsoláskor nincs semmi késedelem,
2.ver. a tápegységben a kondi helyett egy mini trafó található, amelyen méréseim szerint kb. 0,8W energia vész el, névleges fogyasztás ekkor 4,0W, bekapcsoláskor, kb. 50ms késedelem tapasztalható.
A kérdés az lenne, hogy melyik verzió a megbízhatóbb véleményetek szerint és érdemes-e 0,8W-ot elfűteni a teljesítmény oltárán?
Esetleg megbízhatok a kondis verzióban bízván, hogy nem szalad túl a feszültség és nem durran el többet és így nyerek 0,8W-ot a hatásfokon?!
(#) _JANI_ válasza csabcsa hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
A PICT5767.jpg képen lévő kondenzátor már túllépte a teljesítményének tűréshatárát. ... Na igen ez (vagy az) a kondenzátor a gyenge pontja ennek a tápegység típusnak. Ide kell (kellene) jó minőségű váltóáramú kondenzátort beépíteni! Akkor szinte örök életű lenne az áramkör...
(#) kasas válasza xylacc hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
-de még mindig nem jöttem rá, hogy lesz 230 ból 310v? az egyenirányító transzformál vagy mi? mert ugye nem mid egy ,hogy mire kezdek el számolgatni.
(#) gg630504 válasza kasas hozzászólására (») Ápr 15, 2010 / 1
 
Effektív és csúcsérték összefüggése.
Bővebben: Link
(#) csabcsa hozzászólása Ápr 15, 2010 /
 
Köszönöm az eddigi válaszokat, de még mindig nem kaptam meg amit keresek, hogy most a trafós, avagy a kondis driver a megfelelő, hosszú távon működőképes verzió!
(#) potyo válasza csabcsa hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Ha nincsenek az alkatrészek alulméretezve, akkor mindkettő jó hosszú távra is.
(#) xylacc válasza kasas hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
Amint látom belinkelték a választ.
Igen, ha egyenirányítasz egy váltóáramot, akkor magasabb feszültségű egyenáramot kapsz. Olvass utána.
(#) finominfo hozzászólása Ápr 16, 2010 /
 
Sziasztok!

Szeretnék 10 - 12 db 3W-os power led-ből (kb. 4.2V - 700mA / db) egy minél kisebb veszteségű fényforrást készíteni, a hálózati feszültséget a lehető legkevesebb alkatrész közbeiktatásával felhasználva.
Láttam egy kapcsolást, ami nagyon megtetszett, de ez csak kis teljesítményű ledekkel működik, és túl sok (25db) led kell hozzá, íme a link:
http://bsselektronika.hu/index.php?id=389
A kérdésem: át lehet ezt úgy alakítani, hogy az én (fent részletezett) ígényeimnek megfeleljen?
Láttam ugyanakkor, hogy it nagyon sok hozzászólás van, és sok különféle jó megoldás (bár az elvek ugyanazok), mégis nagyon megköszönném, ha az én speciális helyzetemre tudnátok egy - két brilliáns megoldást adni, ugyanis a gyakorlati tapasztalatom elég kevés, és nem szertném, ha idő előtt tönkre mennének a power led-jeim.

Köszönöm előre is!
Kálmán

ui: Transzformátort azért nem szertnék, mert a fényforrás kültérre menne kb. 3 m magasra (vagyis működés közben senki nem érne hozzá).
(#) csabcsa hozzászólása Ápr 16, 2010 /
 
Sziasztok!

Ismeri valaki a képen látható 1W-os Power Ledeket, vagy hasonlókat melyek ekkora feszültségen üzemelnek?
A három led 165V-ot kap soros kapcsolásban.

epistar.jpg
    
(#) _JANI_ válasza csabcsa hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
Le kellene forrasztanod a LED-panelt és egy CHIP-LED-re adj feszültséget. PL:12V DC és 680 ohm soros ellenállással. Amennyiben 3.2V a CHIP-LED nyitófeszültsége akkor (kb) 12mA áram fog a LED-en átfolyni a megadott ellenállással. Az biztosan nem fog kárt okozni a félvezetőben.
(#) _JANI_ válasza finominfo hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
Egy bizonyos méret (teljesítmény...) felett már érdemes gondolkozni azon, hogy megéri-e a kondenzátoros tápegység megépítése. Mert az áthajtott áram nagyságával arányosan nő a soros kondenzátor (C-Xc) mérete is. Valamint a transzformátor mellé sem kell több alkatrész, s a hatásfokuk is nagyon jó! ( Nem mellékesen a hálózati feszültségtől is távol tart... )

Visszalapozva találsz kiszámítási képletet és építési tapasztalatot is.
S igen! "Csak" ki kell számolni a (te idényednek megfelelő) paramétereket.
PL:
1: A soros ellenállás kiszámítása. (link.)

UT: 240V (AC)
Uled: 4.2V
Iled: 700mA
Xc: 330 ohm.

2: Az Xc ismeretében a soros kondenzátor értékének meghatározása,
PL:Táblázatból ( Kisfrekvencia 50Hz ), vagy Képlet alapján.
C= 9.2µF (10uF) 400-600V AC

3: A többi alkatrész kiválasztása a paraméterek ismeretében...
( A Cpuffer minél nagyobb annál kevésbé fog villogni a LED. )
( De a 400V DC-s kondenzátorok mérete... )

[off] ( A kiszámításomat tekintsd példának! Lehet benne hiba! )
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
A LED-ekkel sorosan kapcsolt 180 ohm -os ellenállás legalább 1.5-2W-os (vagy nagyobb) legyen.
Az ellenállás-kapocsfeszültsége és a tényleges áram ismeretében már lehet optimalizálni a valós teljesítményértéket...
(#) kasas válasza xylacc hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
jó de akkor miért nem lehet megadni azt a nyanvadt csúcs feszt a hálózati konnektoron ,az áram gyárban biztos tudatában vannak hogy mit állítanak elő...
(#) gg630504 válasza kasas hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
Mert neked az a lényeges, hogy mennyire melegít az áram.
A vasalód, izzód akkor melegít ugyanúgy váltóáramra kötve, mint 230 volt egyenáramra, ha a váltóáram effektív feszültsége 230 volt. Pont ez az effektív érték definíciója.
(#) kasas válasza gg630504 hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
akkor ezek szerint az 1000ft os mérő müszer is olyan okos hogy kiszámolja az effektív értékét a váltó áram nak és kiírja hogy 230v? és mi van ha nem 50Hz akkor hogy szálmol?
(#) Sebi válasza kasas hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
Párszáz Hz-ig jól teszi a dolgát a legolcsóbb műszer is, színuszos hullámforma esetén.
(#) kadarist válasza kasas hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
Igen, csak szinuszos feszültség effektív értékét méri hitelesen.
(#) szucsy3 hozzászólása Máj 22, 2010 /
 
Hy! Lenne egy kérdésem...

4db 20mmes ledet szeretnék üzemeltetni a hálózati 230AC-ről..
a ledek 1enként 130mA-t vesznek fel...és 6Von üzemelnek...(méréseim szerint..) itt már megfelelő volt a fényerő!
kapcsolást tudna valaki?
kösz..
(#) _JANI_ válasza szucsy3 hozzászólására (») Máj 25, 2010 /
 
Ekkora áramra lehet jobban megérné transzformátoros ( vagy kapcsolóüzemű ) tápegységet alkalmazni. Az alapkondenzátoros tápegységek rajzai megtalálhatók a téma képei között. S lehet lesz a neked megfelelő árammal is kapcsolás. Bár valószínűleg majd újra kell számolni a szükséges alkatrészek paramétereit.
Bővebben: Link1. Bővebben: Link2 ( A két alsó elvi kapcsolás. ). Bővebben: Link3
( Újra kell számolni az előtét kondenzátort, valamint a zéner feszültségét is csökkenteni kell. KB 30V-ra. ).
(#) bankimajki válasza szucsy3 hozzászólására (») Máj 25, 2010 /
 
Azt nem írtad hogy egyszerre szeretnéd-e üzemeltetni őket vagy külön. De én is a kapcsolóüzemű táplálást javaslom ekkora áramnál. Vagy egy pici pár wattos trafóról egy stab. IC-vel, meg egy áramkorlátozó ellenállással.
Következő: »»   25 / 83
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem