Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   14 / 370
(#) zsó... hozzászólása Márc 27, 2007 /
 
Sziasztok!
Tudna segíteni valaki trafó tervezésben???
Előre is köszi
(#) szabi83 válasza zsó... hozzászólására (») Márc 27, 2007 /
 
Nicsak, egy újjabb csajszi :yes:

Üdv a fórumban!

mihez kellene a trafó?



(#) Tom Lord válasza zsó... hozzászólására (») Márc 27, 2007 /
 
Üdv!
Tedd fel a kérdést, de konkrétabban. :yes:
Mert erre a válasz:
Valaki biztos.

(Kérem a pontot.)
(#) _JANI_ válasza Tom Lord hozzászólására (») Márc 27, 2007 /
 
JA ja!!! Én I_SZ ÉN I_SZ. DE EZ CSAK VICC!!! Nem kell komolyan venni! :bohoc:


Különben miről szólna a Trafó készítés...-topic!? " Bár vannak tápegységekkel foglalkozó topik-ok is...
(#) _JANI_ hozzászólása Ápr 2, 2007 /
 
Ha már fel lett töltve, akkor legyen itt is egy link erre a táblázatra: Huzaladatok.JPG Lehet, h. itt többen tudjátok majd használni, egy-egy trafó méretezésekor... :yes:
(#) gulyi88 válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 2, 2007 /
 
nekem kicsit kevésnek tűnik az a J= 2,5A/mm2
10A nál 4mm2 lenne
4jegyű fügvénytábla J=6A/mm2 et ír az meg már soknak tűnik.. (impulzusba meg 11A/mm2 et )
én J= 4 - 5 A/mm2 el számolok

szerintem, akkor már itt a helye a freki vs behatolási mélységnek, avagy skin-effektus hatásának a hatásos keresztmetszetre...
(a felülettől mérve vannak az adatok, azaz a vezeték sugarát mutatja a grafikon, ennél vastagabbat nem érdemes használni-->ilyenből, vagy kisebből kell sodratot csinálni..)
csá
(#) Tom Lord válasza gulyi88 hozzászólására (») Ápr 2, 2007 /
 
A beszkennelt táblázatod címét és a mellé írt magyarázatot is olvasd el!
Az szigetelt, szabadon szerelt (nem egymásmellé, sorosan, tekercselt) vezetékre vonatkozik.
Transzformátornál számolj csak 2,5 A/mm2-el. Jani táblázatát használd, az a jó neked.

Ilyenkor bizony igazat adok frrrrr-nek!
(#) gulyi88 válasza Tom Lord hozzászólására (») Ápr 2, 2007 /
 
aha
viszont csatolt .. ez megtalálható a nagyfrekis trafóméretezés topikban valamelyik hsz ben van csatolva egy zipben... egyébként BMF kandós szakkönyv is 5 A/mm2 körülit ír (Villamos gépek)

de ha tééleg sok sor van egymás felett, akkor a belsőknek rossz a hülése. (még a magot is melegíti..)
ebben az esetben elég kicsire eshet vissza a megengedett áram..
én kapcsüzemre méretezek szal viszonylag kevés menet jön ki.. és torroidra tekerem fel, azon meg nem lesz túl sok sor egymás felett..
ott sztem elmegy a 4 - 5 A/mm2 , E EI UI magnál természetesen nem..

csá

J.JPG
    
(#) ize_gull válasza frrrrr hozzászólására (») Ápr 3, 2007 /
 
Helló!

Jómagam egy trafó gyárban dolgozom, és igen érdekes hozzászólásokat hallottam a biztonsággal kapcsolatban.

Egy trafót valóban nem egyszerű biztonságosra megcsinálni házilag, de nem is lehetetlen. A lényeg, hogy nem árt hozzá némi saját gyártású szerszámot készíteni, és ne úgy spulnizzuk, mint a nagyi a gombolyagot, mert akkor biztos rossz lesz.

Ha valakit érdekel tudok a konkrét megépítéshez tanácsokat adni.

Ha biztonságos trafót akartok, akkor ne tegyétek a primert és a szekundert egy csévere, vagy osztott csévét használjatok.

Ja és a házilag impregnálás merész dolog. inkább hagyni kell az nélkül. A nitrolakk, meg az ilyesmi elég veszéjes (BUMM), de ha valaki mindenképp akarja, és nincs normális impregnáló lakkja, akkor rétegenként fújja be V-66 lakkal jó alaposan. Az nem gyullad meg.
(#) v.Krisztián hozzászólása Ápr 11, 2007 /
 
Sziasztok!
Olyan kérdésem lenne ,hogyan tudok alulgerjestett trafót csinálni (audiofil erősítőbe kelle ,vagyis arra vagyok kíváncsi mi is az a alulgerjesztés)
Előre is köszi!
Üdv:Krisz
(#) Sebi válasza v.Krisztián hozzászólására (») Ápr 11, 2007 /
 
Minden vasanyagnak van egy mágnesezési görbéje, ez az ötvözőanyagoktól függ. Ennek ismeretében határozható meg a (max) gerjesztés, ami a vasmagkeresztmetszettel együtt a menetszámok kiszámításának alapja.
Ha egy vasmagot a kis megengedhető mágneses szórás elérése érdekében alulgerjesztünk, az egyszerűen azt jelenti, hogy több menetből fog állni úgy a primer, mint a szekunder tekercs.
(#) v.Krisztián válasza Sebi hozzászólására (») Ápr 11, 2007 /
 
Köszi én is valami ilyenre gondoltam csak a biztonság kedvéért kérdeztem meg.
Üdv:Krisz
(#) barkácsoló hozzászólása Ápr 11, 2007 /
 
Üdvözlet!
Nekem is van egy kérdésem: Egy rozsdás, foltos M magra méretezek hálózati trafó tekercset és szúrja a szemem hogy ronda a mag,rosszul mutatna a kütyüben, amibe tervezem. Lecsiszolhatom valamivel anélkül hogy lényegesen romlana a mágneses tényező?
(#) m.joco hozzászólása Ápr 11, 2007 /
 
Mit jelent az hogy kapcsolóüzemű táp? És hogy oldják meg, hogy állítani lehessen a feszültséget?
Esetleg valamilyen kapcsolási rajz?
(#) v.Krisztián hozzászólása Ápr 11, 2007 /
 
Hello m.joco!
pl: számítógép tápja is kapcsüzemű tranyók kapcsolnak ki be,kisebb helyigényű stabilizált feszt állít elő,és nem kell külön hálózati trafó (d-osztályú erősítő).Kapcsolást meg rengeteget találsz bárhol.
Üdv:Krisz
(#) _JANI_ válasza barkácsoló hozzászólására (») Ápr 13, 2007 /
 
Szia barkácsoló

Ha csak a mag külsű oldalai rosdásak, azzt kicsit megcsiszolhatod. Vékonyan lekenhezet rozsdamaróval, s utánna mehet rá a takarófesték. A festésssel a trafózaj is mérsékelhető.

A lemezek egymáshoz simuló oldalait nem kell külön lekezelni! Némi vékony rozsda az örvényáramú veszteséget is csökkenti...

Üdv.: _jani_
(#) barkácsoló válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 14, 2007 /
 
Köszi a választ _Jani_!
Akkor a mondottak szerint fogok cselekedni
(#) very hozzászólása Ápr 15, 2007 /
 
nos ez a kérdés engem is foglakoztat.. ugylátom rég óta nem írt senki a témában.. talán most
ha valaki adna egy képletet.. hogy hogyan kell kiszámolni az jó lenne köszi..
hmm.. Valaki??
(#) Gery válasza very hozzászólására (») Ápr 15, 2007 /
 
Remélem ezek jó! A .pdf mond talán a legtöbbet.
(#) very hozzászólása Ápr 15, 2007 /
 
köszi..
(#) Isti hozzászólása Ápr 15, 2007 /
 
A trafómra 30W jött ki a vasmagkeresztmetszetből.
Tehát ez azt jelenti, h a vasmag nem tud több teljesítményt átvinni? pedig le szeretném terhelni 60W-al- nem baj h melegszik, de esni fog a fesz(nem csak a rézellenálláson) ?

előre is kösz a válaszokért...
(#) Sebi válasza Isti hozzászólására (») Ápr 16, 2007 /
 
Ha 30VA-t számoltál a magkeresztmetszet alapján, akkor nem terhelheted 60-nal, legfeljebb impulzus üzemben. (Mondjuk jó példa erre a Weller páka, ami 50W-os, de 35VA-es trafóval szépen működik, mivel periodikusan ki-be kapcsolgat, ami felfogható akár úgy mint egy alacsonyfrekis kapcsolóüzemű táplálás. Azért ha nagyméretű vasat akar forrasztani vele az ember - és ez soká tart - akkor a trafó már veszélybe kerül).
A 30VA-es vasmagra a 30VA-es teljesítménynek megfelelő áramra méretezett huzalkeresztmetszettel tekercselik meg a primert. A szekunder is hasonló teljesítményű, de itt a (leggyakrabban) csökkentett fesz. nagyobb kivehető áramot jelent, ezért (általában) ez a vastagabb huzalból készült tekercs.
Amúgy nem is lehet megtekerni vastagabb drótokból (mondjuk 60VA-re méretezve) a 30VA-es vasat, mert a szabvány úgy lett kialakítva, hogy ez már nem fér el az "ablakban".
(#) Isti válasza Sebi hozzászólására (») Ápr 16, 2007 /
 
egy 30va-s trafó szekunder ellenállása 1,6ohm- ez azt jelenti, hogy 5 A
P=1,6 x 5 x 5 ~ 40W hőt fog termelni (csak a rézveszteség)? akkor nem használom. egyébként a 12V kivezetését szeretném használni, mert van 16V-s is(mindegyik 1,6 ohmos)

Megpróbálom akkor megcsinálni az AT-s tápom (az legalább bírta a 14-t 12V-on (affelett kapcsolt ki... )

Nagy súly mellett kevés VA - akkor már értem mért épít mindenki kapcsolóüzeműt

de azért a sima trafóban nem ég le a tranyó túláramtól, túlfesztől...(nincs benne ) megbízható
(#) Tom Lord válasza Isti hozzászólására (») Ápr 16, 2007 /
 
A 30VA -es trafód biztos nem terhelhető 5A-el!
Gondolkodj:
A szek feszűltség 12V, akkor a max kivehető áram 2,5A
P= UxI ebből I=P/U
Ráadásul ahogy írod több szekunder tekercs is van, azok is terhelik a trf-t. !!
Szerintem annak a trafónak a tekercsei látatlanban is max 1 - 1,25 A-el terhelhetők.
Mérd meg a huzal keresztmetszetét, az pontosabb közelítést ad aterhelés megoszlására.
(#) Braf hozzászólása Ápr 16, 2007 /
 
lenne nekem egy ilyen trafóm ami a képen van
a képre beirogattam az adatait
a vasmak keresztmetszete ha jól nézem 2,2*2,4=5,28cm˛ ennek négyzete: 27,87 tehát ez a trafó kb 30W os?
azaz a rolla levehető áramerősség I=P/U ami 28/18=1,5A?

trafo.jpg
    
(#) Braf válasza Braf hozzászólására (») Ápr 16, 2007 /
 
18V AC (2X9V AC) mértem de egyenirányítva ez 25V ilyenkor már egy kicsit más --> 28/25=1,12A na most melyik?
(#) Tom Lord válasza Braf hozzászólására (») Ápr 16, 2007 /
 
Igen, jól számoltál, a vasmag alkalmas 30 VA-es trafóhoz, és 18V- os szek. kb 1,5A -es lehet.
:yes: :yes:
(#) Isti válasza (») Ápr 16, 2007 /
 
akkor nem is próbálkozok az áttekercselésével...
draútátmérőt nem tok,
R primer 50 ohm
R sec1 1,5 ohm
R sec2 1,4 ohm
Pedig azt hittem, 30VA-s vasmagból csekély melegedéssel ki tudok hozni min 45 VA
azt gondoltam, h 60 necces
(#) Tom Lord válasza Isti hozzászólására (») Ápr 17, 2007 /
 
Egy trf rövid ideig akár 100%-al is túlterhelhető, azomban hosszú távon max 10-20%-al.
Persze nem lehet büntetlenül ezt elkövetni. :no:
(#) Isti válasza Tom Lord hozzászólására (») Ápr 17, 2007 /
 
ok kösz tehát a vasmagja sem bírja...
Következő: »»   14 / 370
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem