Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   75 / 1207
(#) dkarcsi73 hozzászólása Okt 18, 2010 /
 
Sziasztok !
Készitettem egy példaprogramot az eepromba mentés gyakorlása céljából. Ami abból áll, hogy egy ciklusban folyamatosan növekszik egy változó értéke nulláról és minden gombnyomásra eepromba menti a változó értékét.
Amit később egy másik progival kiolvasok. Na ekkor lettem figyelmes arra, hogy a legelőször elmentett adat mindig túl nagy szám pedig a változó értékét a ciklus elején nullázom (a=0). A progi elején a következőt declarálom:
DIM A AS WORD, ami ugye annyit tesz, hogy a változó 65 ezer valameddig növelhető.
Az első szám az eepromba mindig 7000 és 45ezer között van. A következő számok már megfelelnek a valóságnak.
(459, 678, 1235 stb)
Hol ronthatom el ??
Előre is köszönöm.
(#) bbalazs_ válasza dkarcsi73 hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Esetleg az irasi vagy a kiolvasasi cim nem ugyanott kezdodik. Nezd meg az olvasott szamok hexakodjat, ha az egyik byte nem valtozik, akkor nyertunk...
(#) vilmosd válasza dkarcsi73 hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Hali
Ha esetleg lathatnank a forrast, lehet gyorsabban szuletne megoldas. Igy csak talagatni lehet.
Udv Vili
(#) dkarcsi73 válasza vilmosd hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Újabb csapás ért. Meghalt az Urbán féle PIC-égetőm.
Úgyhogy amíg nem pótolom nem tudok lepróbálni semmit.
A forrással előreláthatólag az lesz a problémátok hogy, NIGHTPIC 8.2 vel készült. A topikokat olvasgatva nem örvend túl nagy népszerűségnek.
(#) vilmosd válasza dkarcsi73 hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Hali
Idézet:
„A forrással előreláthatólag az lesz a problémátok hogy, NIGHTPIC 8.2 vel készült”
Az mi fan terem? Soha nem ertem miert kell hasznalni mindenfele elvarazsolt forditokat. Tele van a net szabad forditokkal, es megis olyat hasznaltok, ami teljesen egyedi, senki mas nem hasznal ilyet, nincs szupportja, es meg egyeb nyugjei vannak. De azert feltolthetned a forrast, hatha latunk valami csapdat benne.
Udv Vili
(#) dkarcsi73 válasza vilmosd hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Na mit mondtam..... de köszönöm hogy foglalkozol vele.

próba.txt
    
(#) Hp41C válasza dkarcsi73 hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Szia!

A változó, amit a "dim as word" foglal, nem két byte-os? A második és harmadik írásod felülírja a már beírtakat...
(#) dkarcsi73 válasza Hp41C hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Én a füzetből úgy értelmeztem az írást hogy (ewrite 1,[a])
az egyes adat helyre írja "a"értékét, aztán "a" növekszik tizzel és a kettes adathelyre írja "a" megnövekedett étékét .... aztán a végén kiolvasom az 1-es a 2-es és a 3-as adathelyről az értékeket.- így nem ugyanaz ----szerintem.....??!!
(#) vilmosd válasza dkarcsi73 hozzászólására (») Okt 18, 2010 / 1
 
Hali
A problema az, hogy a "ewrite 1,[a]" fuggveny byte-ot ir az EEPROM-ba, viszont Te word tipusu valtozot probalsz irni, igy nem tudjuk mit csinal a fordito ezzel a tipussal.
  1. dim a as word
  2. dim b as word
  3. dim c as word
  4. dim d as word
helyett probalkozz a
  1. dim a as byte
  2. dim b as byte
  3. dim c as byte
  4. dim d as byte
formaban, talan sikerul.
Udv Vili
(#) icserny válasza dkarcsi73 hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
A füzetből azt is nézd meg, hogy mi az [a] mérete. Nem biztos, hogy a több-bájtos változókat kezelli egyáltalán ez a függvény, s az mégkevésbé valószínű, hogy egy bájtba veszteségmentesen be tudja tömöríteni...

Mellesleg szerintem nem elvárható, hogy olyan nyelvhez nyújtsunk itt segítséget, amelynek sem a fordítója sem a leírása nem érhető el nyilvánosan (csak a regisztráltaknak).

Az viszont elvárható, hogy megnézd:milyen assembly utasításokra fordul az ewrite 1,[a]. Ebből rögtön kiderülne az, amit enélkül csak találgatni lehet.
(#) dkarcsi73 hozzászólása Okt 18, 2010 /
 
Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget.
Lepróbálni sajnos nem tudom amíg az égetőm halott.
Mindenképpen visszajelzek ha sikerül.
Addig is kösz.
Sziasztok
(#) potyo válasza dkarcsi73 hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Szimulátor is létezik a világon...
(#) dkarcsi73 válasza potyo hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
A Pic simulatoromnak lejárt a demoideje.
Hol tudok hozzájutni működő free-hez??
(#) vilmosd válasza dkarcsi73 hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Hali
Esetleg MPLAB. Ingyenesen letoltheto, es mindent tud ami egy kezdonek szukseges. Ha szetnezel itt a forumon talasz linket a magyar nyelvu leirashoz is.
Udv Vili
(#) foxi63 válasza dkarcsi73 hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
mplab-ban szimulátor is van, méghozzá kiváló!
(#) icserny hozzászólása Okt 19, 2010 /
 
Sokszor hiánycikk a magyar nyelvű leírás a PIC mikrovezérlőkkel való ismerkedéshez. Most találtam egy szakdolgozatot, érdemes elolvasni.

A plc.mechatronika.hu oldalon is találhatók magyar nyelvű leírások, érdemes azokat is megnézni.
(#) dkarcsi73 válasza vilmosd hozzászólására (») Okt 20, 2010 /
 
Szia !
Úgy tűnik ez volt a megoldás.
Most úgy csinálom, hogyha 255-nél nagyobb szám jön ki a változó értékének akkor osztom 10-el és úgy mentem eepromba. Visszahiváskor felszorzom 10-el és már OK.is.
Köszönöm mindenkinek a segitséget.
(#) icserny válasza dkarcsi73 hozzászólására (») Okt 20, 2010 /
 
Nem tudom, hogy mi a feladat, de a tisztességes megoldás az volna, ha bájtokra bontanád a változókat, és két-két bájtba mentenéd mindegyiket.
(#) dkarcsi73 válasza icserny hozzászólására (») Okt 20, 2010 /
 
Köszi.
Igy is kifogom próbálni
(#) ivanicsm hozzászólása Okt 23, 2010 /
 
Hello!

Segítséget szeretnék kérni.
Egy olyan kapcsolási rajz kellene amivel LED-eket lehet vezérelni 16F84A PIC-kel.
25 ledre gondoltam(5x5-ös négyzet).
Ezen szeretném tanulni a PIC programozást.
Ha tudtok a kapcsolási rajzhoz mellékelni egy nyák tervet azt nagyon megköszönném.(pdf vagy kép formátumba)

A válaszokat előre is köszönöm!

Ha már van egy ilyen téma akkor elnézést, de tegnap óta keresgéltem és nem találtam. :S (Nem eszetlenül használtam a keresőt!!)
(#) potyo válasza ivanicsm hozzászólására (») Okt 23, 2010 /
 
Miért nem rajzolsz egyet magadnak?
(#) ivanicsm válasza potyo hozzászólására (») Okt 23, 2010 /
 
Talán mert nem tudok...
(#) potyo válasza ivanicsm hozzászólására (») Okt 23, 2010 /
 
Akkor talán jobb lenne, ha a PIC-et hanyagolnád, mert ahhoz bizony elengedhetetlen, hogy egy ilyen áramkört önállóan meg tudj rajzolni.
(#) varttina válasza ivanicsm hozzászólására (») Okt 23, 2010 /
 
Szia! Talán egy ilyen áramkörre lenne szükséged.

ledek.png
    
(#) vicsys válasza varttina hozzászólására (») Okt 23, 2010 /
 
Nem sok 1 kicsit az 1,5K az anódoknak? Tekintettel arra, hogy konstans +5V mellett 330ohm-ra adódik az előtét és itt multiplexálva vannak...
(#) varttina válasza vicsys hozzászólására (») Okt 23, 2010 /
 
Igazad van, sok, bár ez a LED tipusától is függ. Csak az elvi kapcsolást akartam bemutatni. Azért írtam 1k5-öt, mert bizonyos PIC-ek tudtommal nem nagyon bírják a kimeneti terhelést.
(#) potyo válasza varttina hozzászólására (») Okt 23, 2010 /
 
Az kiderül a konkrét chip adatlapjából, hogy mekkora árammal lehet a kimeneteit terhelni. 16F-nél 25mA szokott lenni, ami 5V-os tápfeszültség esetén 150 ohmos ellenállást is megenged.
(#) Rumcájsz válasza potyo hozzászólására (») Okt 26, 2010 /
 
Nem hogy segitenél neki..... Látom a stirlusod nem változott, azt gondolod mindenki PIC-ket profin programozva született.
(#) icserny válasza Rumcájsz hozzászólására (») Okt 26, 2010 /
 
Az 5x5-ös LED mátrix felrajzolása nem PIC probléma.
(#) potyo válasza Rumcájsz hozzászólására (») Okt 26, 2010 /
 
Nem gondolom azt, sőt ellenkezőleg. Igen hosszú az út addig, amíg valaki PIC-et tud programozni, és közben van pár lépcső, amit el kell érni.
Következő: »»   75 / 1207
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem