Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Labortápegység készítése
Szia !
Ebben a (#82406) topicban van a jó rajz. A pirossal keretezett részt hagyd le. Üdv!
Mellékeld a rajzot, amit megépítettél, és megmondjuk mi a baj (legalábbis, hogy maga a rajzon szereplő áramkör képes-e működni, utána a megvalósításban kell a hibát keresni) Néhány vágás (esetleg) a régi paneleden még egyszerűbb, mint rögtön újabbat építeni sztem. És esetleg még tanulhatsz is belőle...
Gondoltam berakom a rajzát annak amit megépítettem...
hátha úgy könnyebben megtudjátok mondani miért esik le a fesz.
Szia !
1, Hány voltal hajtod, és mennyit akarsz a kimenetre ? 2, Táp tudja azt az áramot amennyit a kimenet felvesz ? Ha 2, igaz akkor a C2 -t emeld 100µF -ra. Üdv!
Köszi az okítást, de valójában nekem is úgy van berakva, :yes: csak PCB-nek gyorsba rajzoltam egy móricka rajzot, hogy megutassam, miről van szó. Csak koleszban voltam, és nem állt rendelkezésemre semmilyen tervező progi, amivel normálisan meg tudtam volna rajzolni.. Ez is painttel készült.
az a poti elég érdekesen van bekötve. Azt nem úgy kell bekötni, hanem a középső lábát és valamelyik szélső lábát!! (remélem érted)
helloo
35v körüli fesz. megy a bemenetre, és változtathatóra szeretném a kimeneti feszt. A táp alatt a trafót érted akkor igen, ha magát az áramkört akkor nemtom, de ha nem is bír annyit akkor is egy ízzót kéne azért működtetnie.. de az is csak egy pillanatra felvillan és késsz... :no:
Szia !
Ahogy Tomi írta, a rajzjel ne zavarjon meg, azt igy kell érteni, (kép) Üdv!
a poti jól van bekötve? mi a pontos hibajelenség? a puffer kondi mekkora?
sztem jól kötöttem be mert úgy csináltam, hogy megnéztem az alldatasheet.com-on az adatlapját, és annak alapján összekötöttem az áramkör megfelelő részével...
én a potit úgy kötöttem be, hogy a csúszka része az egyik oldalra, a másik meg a felső kivezetése, a harmadik pedíg szabadon hagytam... ez okozhat ilyet? a pontos hibajelenség az igen egyszerű: amikor rácsatlakoztatom az ízzót a kimenetre, akkor a fesz lecsökken kb. 0,5v-ra, vagy még az alá, és a lámpa csak felvillan egyszer amikor rákapcsolom és késssssz... ja és mégegyszer megjegyezném, hogy kicseréltem a c2-es kondit egy nagyobbra, azóta még raktam hozzá egy 1000u 25v körülit és azzal is kb ugyan ez, annnyi különbséggel hogy a lámpa jobban felvillan... :no: ötletek? Idézet: „hogy a csúszka része az egyik oldalra, a másik meg a felső kivezetése, a harmadik pedíg szabadon hagytam...” azt a középsőt kössed a földre! üdv
sziasztok...
átkötöttem a potit, de semmi változás :no: még mindíg leesik a feszültség. arra gondoltam, hogy nem lehet az a baja, hogy túl nagy feszt. kötötök a bemenetre? (~36V) szerintem nem ártana 30V-ra korlátozni csak az a baj, hogy nincs IC-m hozzá... nem lehet egyszerűen néhány alkatrészből korlátozóz építeni?
sziasztok..
volt egy kis időm és nézegettem a PCB féle tápkapcsolást, és nem tudtam rájönni, hogy mire van a 13-as csatolópont... mert semmit nem kötöttek rá.. (lehet, hogy hülye kérdés)
nincs véletlen kisebb feszültségű trafód? (csak próbára berakni) Mivel egyenirányítod a váltó feszt? Amíg nincs rajta terhelés, addig rendesen tudod szabályozni a kimenő feszültséget? Nem melegszik az IC terheletlenül?
A 13-as láb az csak egy sima földpont, azt nem muszáj bekötnöd.
csá
nekem van egy könyvem hol lehet érdeklödni tápegységről
helloo
az lm338K-val készített táp nem melegszik és terheletlen állapotban tökéletesen lehet szabályozni :yes: megpróbáltam kisebb feszültséggel úgy, hogy párhuzamosan a bemenetre rákötöttem egy 24Vos nagyteljesítményű ízzót ami "ledolgozta" a feszt kb. olyan 29V-28V-ra... De sajna ugyanaz a helyzet...Kezdem azt hinni, hogy az az lm338K a sérült vagy nem tom... Télleg!!! nem lehet neki valami olyan baja amitől a fesz. szabályozást tudja de ha terhelést kap akkor azt már nem?
próbáltad már égőn kívül mással terhelni?
mert arra gondolok, hogy az égőnek a bekapcsolás pillanatában nagyon kicsi az ellenállása=>nagy áramot vesz fel, és az IC rövidzár védelme azonnal leold
szijasztok...
nem próbáltam még ízzón kívül semmi mással, de majd megnézek egy ledet vagy egy kis villanymotort(valami télleg kicsit). De az ízzó tud olyan nagy áramot felvenni? Azt, hogy az lm338k rövidzárvédelme mikor kapcsol be(hány ampernál) azt honnan tudhatom meg?
Szia!
Szerintem okosabb lenne valamilyen ellenállással próbálni (mondjuk 100 ohmos ellenállással 24V-os kapocs feszültséggel) az ~240 mA áramfelvétel, annyit bírnia kell a szabályozó IC-nek. üdv
Sziasztok !
LM723-al szeretnék tápot csinálni, de nem értem az ic áramkorlátozó funkcióját.A leírás szerint tud lineáris és visszahajló áramkorlátozást is, de nem értem hogy egy kapcsolásban hogyan különböztetem meg.Nekem nem visszahajló, hanem áramgenerátoros üzemmód kéne.Ha valaki biztosan tudja vagy van leírása (nem adatlap!) azt megköszönném. Üdv
Az áramérzékelő ellenállást úgy méretezd , hogy a kívánt áramerősségnél kb. 0,6V essen rajta ( egy Si tranzisztor nyitófeszültsége ). Aztán finomíthatod, ha nem lett pontos.
Ha csak egy darab ellenállás van berakva az áramérzékeléshez, akkor nem visszahajló.
A méretezést értem csak arra lennék kiváncsi hogy áramkörileg hogy néz ki a 2 fajta áramkorlátozás.
Meg pontosan mit értesz az 1 darab alatt mert ugye ha állíthatóra csinálom akkor már nem egy ellenállás van ott , de attól még nem lesz visszahajló. köszi előre is
Gondolom láttad az alábbi adatlapot: Bővebben: Link
ha a current sense és a current limit között egy ellenállás van, A CL a Vo-ra kötve a CS a kimenetre, CS és CL között az Rsense. Akkor sima áramgenerátoros. Ha a CS egy feszosztóval kapcsolódik a Vo-ra, az Rsense a feszosztó teteje és a CS között van, akkor visszahajló. Az adatlapon pontosan le van írva.
Bocs hogy most írok csak de eléggé el vok veszve. Szóvel ezt szeretném megépíteni:
Link De nem tudtam kellőmértékbam minőségben lekicsinítani a nyákot. Amit pedig hozzá csináltam azzal pedig nem megy. Valakinek nincs hozzá egy méretarányos rajz vagy esetleg LAY formában? Előre is köszi Üdv.
Köszi, ezt így értem de akkor az első esetben(áramgenerátoros) hogy lehet állítani az áramgenerátor értékét.Az rendbe van hogy Rs-t méretezem, de ugyebár egy tápegységben ez nem járható út hogy mindig kicserélek egy 5w-os ellenállást.
Valszeg én vagyok értetlen, de akkor sem értem. Vagy a 723 erre alkalmatlan?
sziasztok...
megnéztem egy 100Ohm-os ellenállással és úgy is csak 0.5 V vagy kevesebb.. növeltem az ellenálllást, és úgy kb. 4kOHM és 10Kohm közötti értékeken normális fesz volt... a másik dolog... a PCB féle tápnál a bemenetre ugyebár max 35V mehet, de ezt úgy értsem, hogy miután lejön a trafóról átmegy az egyenirányításon és egy kondin pl. 4700µF utána legyen annyi, vagy a kondit elhagyhatom? mer nekem a trafóról kb. 25V jön le és ha egyenirányítás után még berakok egy kondit is akkor az már 36V és az akkor sok..sztem... előre is köszi a választ |
Bejelentkezés
Hirdetés |