Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rezgőkvarc
 
Témaindító: bigguy, idő: Okt 11, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 5
(#) bigguy hozzászólása Okt 11, 2005 /
 
Hello! Vki el tudná nekem magyarázni hogy mi az a rezgőkvarc és hogy hol lehet ilyet használni?Előre is kösz!
(#) Placi84 válasza bigguy hozzászólására (») Okt 11, 2005 / 4
 
Hali!
A rezgőkvarc egy piezoelektromos alkatrész. Ez annyit jelent, hogy 1:mechanikai feszültség hatására(pl.: nyomás, hajlítás, stb) feszültség jelenik meg a kivezetésein! Ez igen nagy feszkót is takarhat maga mögött! Például öngyújtók.
2: Feszültséget kapcsolva rá rezgéskeltő. Oszcillátorokban alkalmazzák, mivel nagyon-nagyon pontos frekit szolgáltat. frekvencia stabilitása asszem kb 10 a 4.-en. Minnél kisebb a kvarc, annál nagyobb az adott freki...
Javítson ki valaki, ha esetleg rosszul mondtam volna!
(#) bigguy válasza Placi84 hozzászólására (») Okt 11, 2005 /
 
köszi!
(#) Placi84 válasza bigguy hozzászólására (») Okt 11, 2005 /
 
Nincs mit!
(#) tams hozzászólása Ápr 22, 2007 /
 
Üdv!
ezzel kapcsolatba volna kérdésem.
Több kvarcot összekapcsolni nem lehetséges? és ezáltal 2x-ni, illetve felezni a frekvenciát?
Csak mert volna egy fordulatszámmérő amiben az oszcillátort kellene változtani, mert 4 ütemű 4hengeres helyett 2 ütemű 1hengereshezhez használnám
http://skory.gylcomp.hu/rpmmeter/rpmmeter.html
Vagy esetleg másképp nem lehetne megoldani, hogy adott frekvencián a felét mutassa?
(#) lgyk válasza tams hozzászólására (») Ápr 22, 2007 /
 
Tudtommal nem lehetséges kvarcok ilyen jellegű összekapcsolása. Viszont léteznek fekvenciaosztók, ami pl. csak minden második jelet enged át.
(#) Kera_Will válasza tams hozzászólására (») Ápr 22, 2007 /
 
Akkor más az időalapod ... nem gond csak annyit kell tenni hogy a 4060as másik lábáról kell leveni az idő alapot .

Számold ki mekkora idő alapfreki kell a méréshez ...
ezután ha szerencséd van akkor a 32kHzes kavicsból éppen megfelelő értékű frekit osztja le neked.

A 4060 nem más mint 1 oszci + bináris osztó áramkörök
egyben kb.: 8-10 digitnyi ... 2^3 - 2^14 körüli osztás kimenetekkel ...

adatlapja elmondja melyik lábán mekkorosztás jön ki
(#) tams hozzászólása Ápr 22, 2007 /
 
itt van 2 nek is az adatlapja, de az az igazság, hogy én egyáltalán nem találom, hogy mekkora az osztás. Látom, hogy sok "Q" lába van gondolom ezek azok, de pontosat nem látok sehol!
Nekem az időalapot kellene 2x-eznem. Szerintetek melyik lkábról kellene levenni? Gonodolom a kapcsoláson az 1-es láb a meghatározó, mert az az egy jön csak a "Q" lábról ról. Gondolom e helyére kellene egy másik. De melyik?
(#) mex válasza tams hozzászólására (») Ápr 22, 2007 /
 
A Skory féle kapcsolásban az IC a maximális osztásra van kötve. Ezt a meglévő kvarccal nem tudod már felezni pedig erre lenne szükséged. Alternativa lehet, a kvarc kihagyása és RC oszcillátor alkalmazása. Az IC erre is alkalmas. Rosszabb lessz a stabilitás de nem vészes. A meglévő kapcsolást minimálisan kell átalakitani.
(#) tams hozzászólása Ápr 22, 2007 /
 
És azt az RC oszcillátort hogyan kellene kialakítani?? és behangolni? És mennyire lenne stabil?
(#) mex válasza tams hozzászólására (») Ápr 22, 2007 /
 
Igy alakitsd át: ahogy a képen van. a freki 16384Hz,ha a trimmert jól beállitod. Kalibrálni a skory féle módon 50 Hz-vel tudod. 30-at kell mutatnia. T=2.2xRx x Cx

RC oszci.jpg
    
(#) tams hozzászólása Ápr 23, 2007 /
 
köszönöm szépen a segítséget!
(#) tams hozzászólása Ápr 23, 2007 /
 
ha beállítottam akkor beragasztom a a potit.
(#) gellert hozzászólása Máj 18, 2007 /
 
Sziasztok!
lenne egy olyan kérdésem, hogy mi a különbség az oscillator, meg a kvarc között? illetve helyettesíthetőek-e egymással, és ha igen, akkor hogyan?
csak mert szükségem lenne egy 6mhz-s oscillátorra, de több boltban is próbáltam és csak kvarc volt.
annyit tudok, hogy a fölre kötött középső lábban tuti különböznek.
plz help!
bye gg
(#) Medve hozzászólása Máj 18, 2007 /
 
Kedves Gellert!
A különbség annyi, hogy az oszcillátor több alkatrész célszerű összekapcsolása, a kvarc(kristály) pedig egy elektronikai alkatrész, az oszcillátor ( a kvarc oszcillátor), frekvenciát meghatározó eleme. + ahogyan azt Placi leírta az elején. Annyit még, hogy vannak tokozott kvarcoszcillátorok (négyszögjel), ezek között van 6MHz-es is...Ilyeneket találhatsz pl a régebbi alaplapokon...
(#) Valteri válasza gellert hozzászólására (») Máj 18, 2007 /
 
Hello
Szerintem te a kerámia rezonátorra gondolsz.
3 lábú alkatrész, viszont nincs olyan pontos mint a kvarc.
Hqvideo
(#) mefi01 hozzászólása Máj 19, 2007 /
 
ezekre a kvarcokra elég az áram és rezonál vagy kell hozzá áramkör is?, merrt a vakondriasztó topicban láttam hogy 1 y rezgésszám neki oszt elmegy.
ezeket lehet használni "zavaró szerkezet"-nek is mondjuk rádiózavarónak?
(#) mefi01 válasza mefi01 hozzászólására (») Máj 19, 2007 /
 
a vakondra kondoltam hogy elmegy DDDD
(#) mefi01 válasza mefi01 hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
na valaki nem tud segíteni?
(#) vicsys válasza mefi01 hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
...vagy kell hozzá áramkör is.
(ha jól emlékszem a dcf-nixis topicban pont ilyen rezgőkvarcos témáról beszélgettünk-sztem nézd meg.)
(#) mefi01 válasza vicsys hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
de ezt a rezgőkvarcot lehet használni zavarónak is?
(#) gellert válasza Valteri hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
köszönöm! valszeg ez lesz az!
(#) Sebi válasza mefi01 hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
Egy kvarc - vagy piezorezonátor - csak frekvenciameghatározó elem. Ha egy (egynél nagyobb erősítésű) áramkörben a pozitív visszacsatoló ágba helyezzük, akkor az oszcilláció a kvarc saját frekvenciáján fog beindulni.

Magával a kvarccal - míg a zsebedben van - nem zavarsz senkit. Ha oszcillátort építesz vele és annak jelét kisugárzod, azzal valamit már zavarhatsz. Magához a zavaráshoz nem kell pontos freki, így oda a kvarc is szükségtelen.
(#) vicsys válasza mefi01 hozzászólására (») Máj 20, 2007 /
 
mefi01!
Nem akarlak bántani, de az ilyen hozzá nem értő emberek buherálása miatt nap mint nap szenvednek ártatlan TVző, rádiózó emberek-akik szeretnének egy átdolgozott hét után kikapcsolódni, pihenni. Tessék végiggondolni, hogy mit fogsz csinálni, nem pedig utólag bocsánatot kérni! (mellékesen ha elkap a frekvenciagazdálkodási intézet bemérő csoportja, apud és anyud többszázezer forintot fog kicsengetni).
Irgumburgum!
(#) trtk hozzászólása Jún 24, 2007 /
 
Mivel lehetne helyetessíteni egy 38khz-es kvarcot
nekem pont 38khz kvarc kéne de ilyet nem kapok van-e valami megoldás?
(#) Kovidivi hozzászólása Jún 24, 2007 /
 
Hello!próbáld meg x-szeresével hajtani(ha tudsz olyat szerezni), és csak minden x-edik jelet add az áramkörnek.remélem nem mondtam hülyeséget
(#) László zs válasza trtk hozzászólására (») Jún 24, 2007 /
 
Kvarcot nem helyettesítünk, ha nagyobb frekis van (kerek egész), akkor osztóval vissza tudod osztani (de az oszcinak külön kell lennie, így mikrovezérlős rendszernél nehezebb megoldani). Ha elmész a Lomex-be, szerintem kapsz (40-01-57 cikkszám) nettó 28Ft.
(#) trtk hozzászólása Aug 19, 2007 /
 
Kinek kell pontosan 38khz-es kavrc?

200ft+ postakötség(90ft)


e-mail címem: trtk@freemail.hu
Ide írj ha kell
(#) feki00 hozzászólása Jan 7, 2008 /
 
Helo

Olyan kérdésem lenne hogy a mellékelt képen levő "selfrunning oscillatort" hogy lehetne sima mezei kvarcal helyettesíteni? Illetve lehetne-e egy ilyen kvarcot csinálni a sima kvarcból.

Az mellékleten az ic 23as lába további ic-k CLK nevezetű lábaira megy. A 24es láb az bemenetként a 23as pedig kimenetnek van jelölve.

Sajnos nem találtam hasonló tipusú kvarcot de viszont van itthon ilyen frekvenciájú vagyis -+ 0.001Mhz-s. Pár század eltérés a frekvenciában nem okozhat nagy galibát?

Előre is köszönöm a válaszokat!

q.JPG
    
(#) Sebi válasza feki00 hozzászólására (») Jan 7, 2008 /
 
Az eszköz - amihez a kvarc kell - saját belső oszcillátorral is rendelkezik: CLK_M, CLK_S. Az adatlap biztosan kitér a felépítés módjára is. Általában e két láb közé kerül a kvarc, a lábakról talaj felé 1-1 kondi.

A külső (oszcillátor+kvarc) áramkörök általában a nagyobb stabilitás, pontosság miatt kerülnek alkalmazásra.
Következő: »»   1 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem