Fórum témák
» Több friss téma |
Hello! Vki el tudná nekem magyarázni hogy mi az a rezgőkvarc és hogy hol lehet ilyet használni?Előre is kösz!
Hali!
A rezgőkvarc egy piezoelektromos alkatrész. Ez annyit jelent, hogy 1:mechanikai feszültség hatására(pl.: nyomás, hajlítás, stb) feszültség jelenik meg a kivezetésein! Ez igen nagy feszkót is takarhat maga mögött! Például öngyújtók. 2: Feszültséget kapcsolva rá rezgéskeltő. Oszcillátorokban alkalmazzák, mivel nagyon-nagyon pontos frekit szolgáltat. frekvencia stabilitása asszem kb 10 a 4.-en. Minnél kisebb a kvarc, annál nagyobb az adott freki... Javítson ki valaki, ha esetleg rosszul mondtam volna!
Üdv!
ezzel kapcsolatba volna kérdésem. Több kvarcot összekapcsolni nem lehetséges? és ezáltal 2x-ni, illetve felezni a frekvenciát? Csak mert volna egy fordulatszámmérő amiben az oszcillátort kellene változtani, mert 4 ütemű 4hengeres helyett 2 ütemű 1hengereshezhez használnám http://skory.gylcomp.hu/rpmmeter/rpmmeter.html Vagy esetleg másképp nem lehetne megoldani, hogy adott frekvencián a felét mutassa?
Tudtommal nem lehetséges kvarcok ilyen jellegű összekapcsolása. Viszont léteznek fekvenciaosztók, ami pl. csak minden második jelet enged át.
Akkor más az időalapod ... nem gond csak annyit kell tenni hogy a 4060as másik lábáról kell leveni az idő alapot .
Számold ki mekkora idő alapfreki kell a méréshez ... ezután ha szerencséd van akkor a 32kHzes kavicsból éppen megfelelő értékű frekit osztja le neked. A 4060 nem más mint 1 oszci + bináris osztó áramkörök egyben kb.: 8-10 digitnyi ... 2^3 - 2^14 körüli osztás kimenetekkel ... adatlapja elmondja melyik lábán mekkorosztás jön ki
itt van 2 nek is az adatlapja, de az az igazság, hogy én egyáltalán nem találom, hogy mekkora az osztás. Látom, hogy sok "Q" lába van gondolom ezek azok, de pontosat nem látok sehol!
Nekem az időalapot kellene 2x-eznem. Szerintetek melyik lkábról kellene levenni? Gonodolom a kapcsoláson az 1-es láb a meghatározó, mert az az egy jön csak a "Q" lábról ról. Gondolom e helyére kellene egy másik. De melyik?
A Skory féle kapcsolásban az IC a maximális osztásra van kötve. Ezt a meglévő kvarccal nem tudod már felezni pedig erre lenne szükséged. Alternativa lehet, a kvarc kihagyása és RC oszcillátor alkalmazása. Az IC erre is alkalmas. Rosszabb lessz a stabilitás de nem vészes. A meglévő kapcsolást minimálisan kell átalakitani.
És azt az RC oszcillátort hogyan kellene kialakítani?? és behangolni? És mennyire lenne stabil?
Igy alakitsd át: ahogy a képen van. a freki 16384Hz,ha a trimmert jól beállitod. Kalibrálni a skory féle módon 50 Hz-vel tudod. 30-at kell mutatnia. T=2.2xRx x Cx
Sziasztok!
lenne egy olyan kérdésem, hogy mi a különbség az oscillator, meg a kvarc között? illetve helyettesíthetőek-e egymással, és ha igen, akkor hogyan? csak mert szükségem lenne egy 6mhz-s oscillátorra, de több boltban is próbáltam és csak kvarc volt. annyit tudok, hogy a fölre kötött középső lábban tuti különböznek. plz help! bye gg
Kedves Gellert!
A különbség annyi, hogy az oszcillátor több alkatrész célszerű összekapcsolása, a kvarc(kristály) pedig egy elektronikai alkatrész, az oszcillátor ( a kvarc oszcillátor), frekvenciát meghatározó eleme. + ahogyan azt Placi leírta az elején. Annyit még, hogy vannak tokozott kvarcoszcillátorok (négyszögjel), ezek között van 6MHz-es is...Ilyeneket találhatsz pl a régebbi alaplapokon...
Hello
Szerintem te a kerámia rezonátorra gondolsz. 3 lábú alkatrész, viszont nincs olyan pontos mint a kvarc. Hqvideo
ezekre a kvarcokra elég az áram és rezonál vagy kell hozzá áramkör is?, merrt a vakondriasztó topicban láttam hogy 1 y rezgésszám neki oszt elmegy.
ezeket lehet használni "zavaró szerkezet"-nek is mondjuk rádiózavarónak?
...vagy kell hozzá áramkör is.
(ha jól emlékszem a dcf-nixis topicban pont ilyen rezgőkvarcos témáról beszélgettünk-sztem nézd meg.)
de ezt a rezgőkvarcot lehet használni zavarónak is?
Egy kvarc - vagy piezorezonátor - csak frekvenciameghatározó elem. Ha egy (egynél nagyobb erősítésű) áramkörben a pozitív visszacsatoló ágba helyezzük, akkor az oszcilláció a kvarc saját frekvenciáján fog beindulni.
Magával a kvarccal - míg a zsebedben van - nem zavarsz senkit. Ha oszcillátort építesz vele és annak jelét kisugárzod, azzal valamit már zavarhatsz. Magához a zavaráshoz nem kell pontos freki, így oda a kvarc is szükségtelen.
mefi01!
Nem akarlak bántani, de az ilyen hozzá nem értő emberek buherálása miatt nap mint nap szenvednek ártatlan TVző, rádiózó emberek-akik szeretnének egy átdolgozott hét után kikapcsolódni, pihenni. Tessék végiggondolni, hogy mit fogsz csinálni, nem pedig utólag bocsánatot kérni! (mellékesen ha elkap a frekvenciagazdálkodási intézet bemérő csoportja, apud és anyud többszázezer forintot fog kicsengetni). Irgumburgum!
Mivel lehetne helyetessíteni egy 38khz-es kvarcot
nekem pont 38khz kvarc kéne de ilyet nem kapok van-e valami megoldás?
Hello!próbáld meg x-szeresével hajtani(ha tudsz olyat szerezni), és csak minden x-edik jelet add az áramkörnek.remélem nem mondtam hülyeséget
Kvarcot nem helyettesítünk, ha nagyobb frekis van (kerek egész), akkor osztóval vissza tudod osztani (de az oszcinak külön kell lennie, így mikrovezérlős rendszernél nehezebb megoldani). Ha elmész a Lomex-be, szerintem kapsz (40-01-57 cikkszám) nettó 28Ft.
Kinek kell pontosan 38khz-es kavrc?
200ft+ postakötség(90ft) e-mail címem: trtk@freemail.hu Ide írj ha kell
Helo
Olyan kérdésem lenne hogy a mellékelt képen levő "selfrunning oscillatort" hogy lehetne sima mezei kvarcal helyettesíteni? Illetve lehetne-e egy ilyen kvarcot csinálni a sima kvarcból. Az mellékleten az ic 23as lába további ic-k CLK nevezetű lábaira megy. A 24es láb az bemenetként a 23as pedig kimenetnek van jelölve. Sajnos nem találtam hasonló tipusú kvarcot de viszont van itthon ilyen frekvenciájú vagyis -+ 0.001Mhz-s. Pár század eltérés a frekvenciában nem okozhat nagy galibát? Előre is köszönöm a válaszokat!
Az eszköz - amihez a kvarc kell - saját belső oszcillátorral is rendelkezik: CLK_M, CLK_S. Az adatlap biztosan kitér a felépítés módjára is. Általában e két láb közé kerül a kvarc, a lábakról talaj felé 1-1 kondi.
A külső (oszcillátor+kvarc) áramkörök általában a nagyobb stabilitás, pontosság miatt kerülnek alkalmazásra. |
Bejelentkezés
Hirdetés |