Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC - Miértek, hogyanok haladóknak
Lapozás: OK   864 / 1319
(#) jdani válasza watt hozzászólására (») Dec 21, 2010 /
 
Helló. Nekem a szilva féle PICkit2 égetőm van. Az a kapcsolás ami az oldaladon van, bármelyik PIC-hez illeszthető? Elolvastam a szöveget is hozzá, de nem világos. Az áramkör amibe benne van a PIC, a tápellátás rajta maradhat, és menet közben is rá lehet égetni a programot. De ha a PIC-nek nem adok áramot, és úgy csatlakoztatom az égetőt, úgy is rá lehet égetni a programot? A PGD, és PGC után egy négyzetbe 2 ellenállás, az áramkör felé, az mi akar lenni?
(#) Hp41C válasza jdani hozzászólására (») Dec 21, 2010 /
 
Szia!

- A PICKit2 programja megméri a Vdd hozzávezetésen, hogy a programozandó rendszernek van-e tápellátása. Ha nincs, akkor a p-fet segítségével rákapcsolja a beállított Vdd-t. A PICKit2 azonban csak korlátozott mértékben terhelhető. Ahhoz hogy a programozás sikeres legyen a tervezésnél be kell tartani néhány dolgot:

- Ha PICKit2 tápjáról programozunk:
A PICKit2- re kapcsolódó áramkör áramfelvétele ne haladja meg az 20 - 50 mA -t, ne legyen rajta nagykapacitású szőrőkondenzátor (A program figyeli a Vdd felfutását).
- A PGC és PGD vonalakat a programozó fogja vezérelni. Ha ezeket a jeleket az áramkör hajtja meg (input láb a pic számára), akkor gondoskodni kell azok elválasztásáról (a négyszögben levő ellenállások). A kivezetésekre ne tegyünk jelentős terhelést - pl. LED.
- A MCLR/Vpp vonalon a pic típusától függően 13V is megjelenhet, az áramkört úgy kell megtervezni, hogy a MCLR lábhoz kapcsolódó áramkör ne terhelje a Vpp forrást.
- PGM: Ha alacsony feszültségű programozást is szeretnénk, a PGM lábat ellenállással húzzuk a földre és a ICSP csatlakozó 6. lábára kössük.

- Ha a kontrollerünk belső órajellel jár és a PGC vagy PGD lábat kimenetként, T1 oszcillátorként, stb. használjuk, és a MCLR funkciót is letiltottuk, akkor a Vpp first programming enrty móddal kell programozni, amit csak akkor tudunk megtenni, ha a PICKit2 adja a Vdd tápot.

- Ha a berendezés tápelleátásával programozunk:
- A fentiek itt is igazak, az áramterheléstől eltekintve.
- Nem jelent problámát, ha nagyobb kapacitású szűrőkondenzátor (is) van a Vdd és a föld között.
- Nem használhatjuk a Vpp first programming enrty módot.

- Különösen kell ügyelni az elválasztásokra. Sokszor előfordul, hogy a berendezésben levő kontroller tápja a hálózattal összefügg, ezekben a berendezésekben ne programozzunk vagy a programozás alatt használjunk leválasztó transzformátort.
- Nagy terhelésekkel dolgozó rendszereknél ügyeljünk arra, hogy a programozást végző számítógép és a berendezés azonos fázisról járjon. Kritikus esetben leválsztott USB HUB alkalmazása szükséges.
(#) jocking hozzászólása Dec 21, 2010 /
 
Hali!
Egy kis segítség kellene.
Megépítettem ezt: Bináris óra
Betöltöttem a HEX filet a 16F628A-s PIC-be, beraktam a helyére, de semmi nem történik. 9V-ról üzemeltetem a cuccot, ki is mértem, mindenhol ott van a feszültség, ahol ott kell lennie. Mégsem ad ki semmiféle életjelet a szerkezet. Mit ronthattam el?
A PIC-be a progit a PICkit2 v2.50 nevű programmal égettem be, hiba nélkül.
Hogy megy pontosan az égetés? A következőt csináltam:
- PICkit2 csatlakoztatása
- PICkit2 v2.50 program elindítása
- File >> Import HEX
- Programmer >> Write Device
Így kell??
(#) spepe válasza jocking hozzászólására (») Dec 21, 2010 /
 
Szerintem vehetsz új PIC-t ha arra rákötötted közvetlen a 9V-ot sajnos mivel max 5V+-0.7V a terhelhetősége. :S Bár lehet, hogy tévedek.

Hogyan is kötötted be pontosan?
(#) icserny válasza jocking hozzászólására (») Dec 21, 2010 /
 
Idézet:
„9V-ról üzemeltetem a cuccot”
Csak nem?!?!
Idézet:
„File >> Import HEX - Programmer >> Write Device Így kell??”
Igen.
(#) jocking válasza spepe hozzászólására (») Dec 21, 2010 /
 
Nem kötöttem rá. A kapcsolás elé egy feszültségstabilizáló kapcsolás van építve, ami 5V-ot ad ki magából.
(#) jocking hozzászólása Dec 21, 2010 /
 
Ja, még két megfigyelés:
- a LED-ek táplálási oldalán is megjelenik a feszültség
- ahogy a tranzisztorok bázisán is.

És egy fura észrevétel:
Ha a cuccra nem kapcsolom rá a táplálást, de a LED mátrix egyik sorára 5V-ot kapcsolok, akkor 2 sorral lejjebb másodpercenként felvillannak a LED-ek. Tehát olyan, mintha korlátozottan működne, pedig nem is kap táplálást semmi más, csak a LED-ek egy sora.
(#) spepe válasza jocking hozzászólására (») Dec 21, 2010 /
 
Huh. ok Bocsi csak elsőre úgy tűnt. :S

Biztos, hogy a panelon a vezető sávok sehol sincsenek véletlenül összeköttetésbe? Vagy nem maratott nyákon csinálod?
(#) jocking válasza spepe hozzászólására (») Dec 21, 2010 /
 
Nincs sehol zárlat, már kimértem azt is. Az a fura, hogy bár a tranyók bázisán ott a feszültség, a kollektor és emitter lábak között mégsem vezet.
(#) icserny válasza jocking hozzászólására (») Dec 21, 2010 /
 
Az emitterekhez eljut a föld? (Mert a bázisfeszültség az emitterhez képest érdekes...)
(#) jocking válasza icserny hozzászólására (») Dec 21, 2010 /
 
Na, most ráhibáztál. Az emitterek be sem voltak kötve a földre...

Most viszont más gond van. Az a probléma, hogy az óra mind a 6 oszlopa (vagy mind a 4 sora, mindegy, mert ez a hiba) egyszerre számol el egészen 15-ig, minden oszlop egyszerre. Az is érdekes, hogy a számolás megkezdésétől a legalsó sor állandóan világít, csak a fényereje ingadozik másodpercenként. Ez így ebben a formában nem bináris óra, hanem bináris számláló. Szerintem itt már valami programhiba lesz, de azért még keresgélem az esetleges hibákat a kapcsolásban.
(#) shield hozzászólása Dec 21, 2010 /
 
Hello

Kezdő vagyok a PIC világában.
Mi különbség van pl. 16F84 és a 16F84A közt?
Az "A" jelent valami fontosat?
Használhatom az egyiket a másik helyett?
A programban a PIC neve átírásán kívűl kell még átírni valamit?
(#) icserny válasza shield hozzászólására (») Dec 21, 2010 /
 
Idézet:
„Az "A" jelent valami fontosat?”
Igen, praktikusan azt jelenti, hogy átdolgozott kiadás. Az eltéréseket illetően ezt olvasd el
(#) shield válasza icserny hozzászólására (») Dec 21, 2010 /
 
Köszönöm. :yes:
(#) ndavid87 válasza Hp41C hozzászólására (») Dec 21, 2010 /
 
Ma véletlenül kihagytam a feszültségosztót a pic és a memória adatvonalai között, ráadásul az utóbbi is 5 voltot kapott 3.3 helyett.
Nagy meglepetésemre működött az írás/olvasás.
(Végigpróbáltam így mind a három ic-t, de szerencsére túlélték a megpróbáltatást ).

Szerzek akkor 74hct08-at (van itthon pár 74ls244, ezt tudnám használni esetleg a szintillesztésre?.)

Hp41c: Igen, pickit2-t használok, de a logikai analizátor részét nem tudtam még használni. Ha a 'run' gombra kattintok kapok egy hibaüzenetet (kép csatolva).


Nagyon köszönöm mindenkinek a segítséget!

RUN.JPG
    
(#) Hp41C válasza ndavid87 hozzászólására (») Dec 21, 2010 /
 
Szia!


Egy kis hiba a PICKit2 logikai analizátor programjában. A kép felirata szerint 1..256 értéket lehetne megadni, de az adat csak 1..255 lehet a byte .os változü miatt...
Az "occurs" mezőbe írj kisebb számot... (1..255) ..
(#) jdani hozzászólása Dec 23, 2010 /
 
Helló. PIC-s órát készítenék, amihez szükségem lenne egy külső órajelre. Van itthon egy DS1302 IC, és egy 0,032768-as kristályom. Ez az IC illeszthető PIC-hez?
(#) kissi válasza jdani hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Persze, nézd meg az ajánlott kapcsolását!

Steve
(#) jdani válasza kissi hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Csak azt nem értem, minek 3 láb megy PIC-be. Én úgy gondoltam (még nem volt ilyennel dolgom) hogy egy láb megy a PIC-be amin van az 1Hz, és ennyi.
(#) icserny válasza jdani hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Idézet:
„Én úgy gondoltam (még nem volt ilyennel dolgom) hogy egy láb megy a PIC-be amin van az 1Hz, és ennyi.”
Rosszul gondoltad, mert ez egy óra, ami számlálja a perceket, órákat, napokat, hónapokat, sőt,szökőévre is kompenzál. Az adatlapot muszáj lesz megnézni.

A 3 vezetékes illesztő az SPI-hez hasonló, csak nincs külön ki-és bemenete.
(#) jdani válasza icserny hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Hiába nézem az adatlapját, ha nem tudom mit kell néznem. Egyszerűbb lesz nekem egy olyan kapcsolás, ami 1Hz-et ad, és azt csatolom majd PIC-hez. Nekem csak egy olyan óra kell ami, 0:00tól, 23:59-ig mér.
(#) icserny válasza jdani hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Idézet:
„Egyszerűbb lesz nekem egy olyan kapcsolás, ami 1Hz-et ad, és azt csatolom majd PIC-hez.”

Én még azt is fölösleges bonyolításnak tartom. A PIC-hez közvetlenül is illeszthető a 32 kHz-es kvarcot (Timer1 oszcillátorához).
(#) jdani válasza icserny hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Ez az amit nem értek, hogyan gondolod. Én parsicban programozok, nem tudom hogy ez függ-e tőle.
(#) watt válasza jdani hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Ez független a fejlesztő környezettől, ha tudod hogyan kell megoldani benne a problémát. Sokan nem ismerjük a parsic-ot, nem is fogjuk megismerni valószínű, neked is inkább valami normális fejlesztőkörnyezetet kéne megtanulnod, hogy tudjunk(illetve akarjunk is) segíteni!
A másik kérdés, hogy ha nem érted az adatlapját egy áramkörnek, akkor nehéz lesz bármit is megépíteni. Szánj rá kellő időt és energiát, hogy a PIC és a hozzá kapcsolni szándékozott áramkörök működését megértsd az adatlapjukon keresztül. Vannak erre kezdő topicok is, mert itt csak PIC kérdéseket látnánk szívesen!
(#) jdani válasza watt hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Mielőtt elkezdtem volna foglalkozni ezzel (Parsic), megkérdeztem az embereket, és kel hozzá angol nyelvtudás? Nemkell, mert cask ,,ábrákat,, kell rajzolni, de akkor a ,,normális fejlesztőkörnyezethez,, sem szükséges angol nyelvtudás? Nézegettem régebben egy kész programot, angol szavakat találtam benne, csak ezért kérdem.
(#) watt válasza jdani hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Az angol nem a fejlesztőkörnyezet miatt nélkülözhetetlen, hanem az áramkörök megértése miatt. Nem kell perfekt lenni, elég néhány szakszó megtanulása, és jól kell tudni használni a fordító progamokat! Egy idő után észre sem veszed, és megérted a szakirodalmat. Én mai napig sem tudok kenyeret kérni, de a PIC adatlapját megértem... Az angol az elektronika nyelve, a PIC pedig egy elektronikai alkatrész!
(#) watt hozzászólása Dec 23, 2010 /
 
Sziasztok!
Szeretném kihasználni a topic kiemelt jellegét, hogy információt adjak át azoknak, akiknek szüksége van rá!
Bővebben: Link
(#) jdani válasza watt hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Bocs a hülye kérésemért, de Te jártasabb vagy benne. Hol találhatok a legalapabbaktól leírást a PICről?
(#) edison14 válasza jdani hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
A PIC mikrovezérlők alkalmazástechnikája című könyvben. Ott mindent megtalálsz az alapoktól kezdve több programozási nyelvben bemutatva. Nagyon megéri ám megvenni.
(#) jdani válasza edison14 hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Kösz, viszont én netes, linkre gondoltam
Következő: »»   864 / 1319
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem