Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   15 / 842
(#) kocsgab002 válasza PCB hozzászólására (») Máj 28, 2007 /
 
Szia Stanford, PCB.
Először is mégegyszer nagyon köszönöm hogy segítetek a problémám megoldásában.

Tehát akkor az értékek:
U1 6. láb: 10.9V

U2 , U3 4. láb: -9.3V
U1, U2, U3 7. láb: 31V
ezeket az értékeket a kimeneti testhez képest, tehát a 0.47ohm ellenállás után a 4-es ponthoz képest mértem.
üdv
(#) Stanford válasza kocsgab002 hozzászólására (») Máj 28, 2007 /
 
Szia!

Eddig jónak tűnik, de szerintem a negatív ágban egy kicsit alacsony a feszültség. Egyelőre nem nagy baj, de ha ráérsz majd mérd már meg, hogy a D7 diódán mekkora feszültség esik (A mérőkábel egyik végét a dióda egyik sarkára, a másikat a másikra, természetesen figyelve a jó polaritásra, mivel ez egy 5,6 V-os zéner, és nekünk most a ZÁRÓ irányú fesz ejtése kell ezért furcsállom egy kicsit a -9.3V ot!)

Ezután mérd meg, hogy működik-e a fesz 3 szorozás, amit az U2 IC és a köré épített elemek végeznek.

Tekergesd a fesz szabályzó potit (P1) és mérd meg az U2 3. lábát a földhöz képest.

Ha ez megvan, akkor szintén tekergetve a potit(P1) mérd meg az U2 kimenetét (6. láb) a földpontodhoz képest.

Tehát a lépések:

U2 3. láb: A P1 poti tekergetésével változik 0V-kb 11V ig
U2 6. láb: A P1 poti tekergetésével változik 0V-kb 31V ig

Ha ezek is rendben vannak, akkor írj és majd folytatjuk

üdv
(#) kocsgab002 válasza Stanford hozzászólására (») Máj 28, 2007 /
 
Szia!
szerinetm itt már bajságok vannak....
U2 3. láb: -6.3V nem változtatható a potival
U2 6. láb:-5.3V nem változtatható a potival
D7 Zener diódán 4,7V
üdv
(#) Stanford válasza kocsgab002 hozzászólására (») Máj 28, 2007 /
 
Szia!

Akkor először is nézzük a D7 diódádat. Ha záró irányban méred, annak mindenképpen negatív feszültséget kell adnia. Tehát a multiméter COM-ja megy a korábbi földpontodhoz, a zénernek meg az a része, amivel nem nulla feszt mutat megy a multiméter másik bemenetére. (Ne haragudj, nem kioktatásból írom, csak azért, hogy biztosan jól értem-e amit írsz). Ha ennek ellenére is pozitív feszt mérsz, akkor szerintem az a dióda fordítva van bekötve, ami esetleg forrása lehet annak, hogy nem pontosan ugyan ezt a feszt mérted az U2, és U3 4. lábán (-9.4 V) (merthogy azokon hajszálra anyit kellene mérni, mint amennyit a D7 diódán!)

Ami az U2 3. lábát illeti arra vonatkozóan az a tanácsom, hogy kapcsoljuk le róla az áramszabályozó részt U3 IC. Ezt a D9dióda kiforrasztásával teheted meg. Ha ez megvan, akkor pontosan akkora feszt kell mérned az U2 3. lábán, mint amit írtam, vagyis 0-U1 6. lábán mérhető fesz. ig a P1 potméter függvényében.

Apropó! Ugye nem világít az áramkorlátozó leded?
Fontos kérdés, mielőtt bármit is csinálsz mindenképpen nézd meg, és ha világít, akkor tekerd egy kicsit fentebb a P2 potit, amíg elalszik, és aztán ismételd meg előről az eddigi méréseket. (megint bocs a kioktató hangnemért, de lehet, hogy csak az építési lázban és az élesztés okozta extázisban nem vetted észre, hogy világít )

üdv!
(#) PCB válasza kocsgab002 hozzászólására (») Máj 28, 2007 /
 
Szia !

Ha U2 3. lábát, vagy bármelyik bemenetet méred, jó lenne ha mindegyiknek megmérnéd a párját is.

(Invertált - nem invertált bemenet összehasonlítása után derül ki, hogy mi történik a kimeneten. )

U2 3. láb: -6.3V.... U2 2. láb feszültsége ?

Amúgy az U2 3. lábon negativ feszültség lehet ?

Üdv!
(#) cooler15 hozzászólása Máj 29, 2007 /
 
Sziasztok!
Bocs hogy így belerondítok a beszélgetésbe, de akkor senki se tud nekem fényképe küldeni a PCB féle tápról...vagyis, hogy annak a dobozáról...
köszi
(#) m.joco hozzászólása Máj 29, 2007 /
 
Az a kép engem is érdekelne, mert én is meg akarom építeni azt a tápot.
(#) PCB válasza cooler15 hozzászólására (») Máj 29, 2007 /
 
Szia !

Doboz:
1, veszel egy műszerdobozt amibe belefér
2, teszel rá egy voltmérőt és egy ampermérőt + 2 potit

Az elrendezés tetszőleges

Üdv!

tap.gif
    
(#) cooler15 hozzászólása Máj 30, 2007 /
 
Köszönöm a képet...
Ebbe miért van 2 ampermérő?
vagy csak én látom rosszul és más a funkciója?
köszi még 1szer
(#) PCB válasza cooler15 hozzászólására (») Máj 30, 2007 /
 
Szia !

Idézet:
„Ebbe miért van 2 ampermérő?”


Jól látod, az 2db uA mérő, legalább is a skála az.

De ez ne tévesszen meg, a felső áramot, az alsó feszültséget mér.
Ezekkel a műszerekkel, hogy mit mérsz, a bekötés határozza meg.

Üdv!
(#) kocsgab002 válasza Stanford hozzászólására (») Máj 30, 2007 /
 
Sziasztok!

Nagggyon ciki.....
végignézetm, amit mondtál...megnéztem a ledet is...nem világit...na mondom hátha fordítva raktam be....ezernyi ledet raktam már be jól...és bakker fordítva volt...és világít...ilyen baklövést
szóval: led világít, D7 okés de azért cseréltem, -4,9 volt van rajta polarítás okés...U3 4-e lábán azért van -9,3V mert belemértem a 0,47Ohm feszültségét is, hiszen a kimeneti földponthoz képest mértem tehát az R7 utáni ponthoz képest. R7-en 4,3V van. 4,9+4,3=9,2V ezért mérek ennyit. Ha bemeneti földponthoz képest mérem, akkor megegyezika Zenerrel.
üdv
(#) Stanford válasza kocsgab002 hozzászólására (») Máj 30, 2007 /
 
Szia!

Semmi gond, csak mondtam az építés közbeni extázi (s) okozhatta. De azt nem írtad, hogy mi történt, amikor fentebb tekerted a potit, amit mondtam?

És hogy megjavult-e a táp? (legalább is ami a fesz szabályozást illeti)

üdv!
(#) Stanford válasza Stanford hozzászólására (») Máj 30, 2007 /
 
Ja mégvalami!

R7-nek gondolom ugyanazt a 0,47 Ohmos ellenállást kötötted be mint amit a cikk ír igaz?

Akkor valami nagyon nagy zárlat van a nyákodon, mert I=U/R azaz 4,7V/0,47Ohm=10A :eek2: (de persze javítsatok ki, ha nem így van).

Ilyen körülmények között viszont akkor kétséges, hogy él-e még akármelyik kimenő tranzisztorod, illetve ha nem melegszik az R7 amikor bekapcsolod a tápot, akkor bizony azt már forraszthatod is ki, és "jobb kéz bal váll módszerrel" javítani tessék :yes: . (előtte persze ellenőrízd le, hogy mennyi az ellenállása , de szerintem tuti, hogy szakadt, mert ez a tápegység nem tud 10A kiadni magából.

Szia!
(#) kocsgab002 válasza Stanford hozzászólására (») Máj 31, 2007 /
 
Szia.
akkor nagy a baj...lehet meg kellene epiteni megegyszer...a tap nem megy sajna,a led folyamatosan vilagit, a potikra nem csinal semmit. a ref.fesz megvan, (10.9V) de onnantol nuku...szoval akkor megepitem ujra..aztan jelentkezem...az uj panelt sokkal nagyobb alapossagal fogom megepiteni :yes: nagyon koszonom az eddigi help-et, remelem az uj jo lesz..
udv
(#) Stanford válasza kocsgab002 hozzászólására (») Máj 31, 2007 /
 
Szia!

Sajnálom, hogy el kellett keserítselek.....

De esetleg, amit a következőre ajánlhatok. Azok alapján, amit leírtál, szerintem nagyon nézd meg, (akár 2X is), hogy hogyan forrasztod be a diódákat.

Nem kritika ként mondom, de az alapján amit írtál, szerintem legalább egyet (LED) rosszul forrasztottál be. Ezek a hibák okozhatnak ilyen dolgokat.

Sok sikert az ujjáépítéshez!
(#) angelero hozzászólása Jún 7, 2007 /
 
Szerintetek, hogy lehetne ebbe egy áramkorlátot rakni?

http://w3.externet.hu/~veres_ferenc/html/elekrto/valttap_30V_2A.htm
Előre is köszi!
(#) pbalazs válasza angelero hozzászólására (») Jún 7, 2007 /
 
Van benne áramkorlát, R3 határozza meg.
(#) angelero válasza pbalazs hozzászólására (») Jún 7, 2007 /
 
köszi szépen .Azt meg lehetne csinálni, hogy változtatahtó legyen?
(#) PCB válasza angelero hozzászólására (») Jún 7, 2007 /
 
Szia !

Ha több R3 -at teszel és azokat kapcsolgatod.

Nem ideális megoldás !

Üdv!
(#) angelero válasza PCB hozzászólására (») Jún 7, 2007 /
 
Köszi a gyors választ. Akkor te mit ajánlanál? Egy másik kapcs.rajzot?
(#) PCB válasza angelero hozzászólására (») Jún 7, 2007 /
 
Szia !

Abban az esetben ha egy olyan tápot akarsz amin a feszültséget és az áramot is szeretnéd szabályozni, igen !

Tápegység

Ez már fent van itt a topic elején, de azért linkeltem be újra mert javítottam a nyákon.

Üdv !
(#) Dudus válasza PCB hozzászólására (») Jún 7, 2007 /
 
Illetve, ha nem így csinálod, hanem egy változtatható erősítővel csatolod az árammal arányos feszültséget a bemenetre ( akkor kezd visszaszabályozni, ha eléri a 0,6V-ot ) Pl. műveleti erősítővel könnyen meg tudod csinálni.
(#) PCB válasza Dudus hozzászólására (») Jún 7, 2007 /
 
Szia !

Ez igaz, csak bonyolultabb kisérletezni, mint egy működőt összerakni.

Üdv!
(#) Dudus válasza PCB hozzászólására (») Jún 7, 2007 /
 
Igazad van!
(#) angelero hozzászólása Jún 7, 2007 /
 
Köszi a hozzászólásokat
Még gondolkozok, hogy melyiket csináljam...
(#) tbence3 válasza very hozzászólására (») Jún 9, 2007 /
 
Helló!
Nah most lett annyi időm, hogy elkészítsem a nyákot! itt vannak a képek:
Link
(#) hátor hozzászólása Jún 12, 2007 /
 
Sziasztok Hátor vagyok . A közelmultban én is építettem egy tápot a Hobbyelektronika folyóirat legutolsó számából ,amit még ucai árusoknál megvásárolható volt .2004/12
Ez a tápegység tökéletesen müködik ,igaz még nem dobozoltam, és nem láttam el panel müszerekkel ,de már kipróbáltam . Én anyival egészítetem ki az egész rajzot ,hogy egy ventilátorral láttam el a hűtőt ,mert a teljes kimenő feszültségnél és max árammal terhelve a 90watt ami némi hővel jár . A forumban valaki már emlitette korábban ezt a tápot ,kérdésére válaszolva a finom feszültség beállítás úgy oldható meg ,hogy a rajzon szereplő P2 -es potival sorbakötsz egy 1KOhm -os Ajelü /lineéris/ potit ezzet tudod szabájozni finomabban a kimenő feszültséget .A rajzot sajna nem tudom felrakni ,mert azt szerzői jog védi ,de a folyóírat még beszerezhető a szerkesztőségtől www.hobbyelektronika.hu
(#) pbalazs válasza hátor hozzászólására (») Jún 12, 2007 /
 
Idézet:
„rajzot sajna nem tudom felrakni ,mert azt szerzői jog védi”

(#) hátor válasza pbalazs hozzászólására (») Jún 12, 2007 /
 
Mi evel a gondod?
A lapban szereplő cikkek,ábrák,ilusztrációk,ill.azok részei sterzői jogi védelem alatt állnak. Azokat részben vagy egészben bármilyen módon reprodukálni,adatrögzitó rendszerben rögziteniés/vagy tárolni , nyilvánoságra hozni a kiadó egyértelmű engedélye nélkül tilos !
(#) PCB válasza hátor hozzászólására (») Jún 13, 2007 /
 
Ez a nem semmi

Csak azt nem tudom, ha szükséged lesz egy kapcsolásra, azt ki fogja neked szóban lerajzolni.
Következő: »»   15 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem