Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Alternatívák Peltier-re
 
Témaindító: durkonorbi, idő: Dec 19, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   4 / 8
(#) proli007 válasza szepazelet hozzászólására (») Dec 30, 2010 /
 
Hello!
Mondjuk egy ATX táp 3,3V-járól. De először is kipróbálnám, hogy az 1..3V/30A igaz-e. Egy GK aksiról, izzó előtéttel. De gondolom a feszültség szabályozás elég (az is kis tartományban), áramot és feszültséget szabályozni minek?
üdv! proli007
(#) szepazelet válasza proli007 hozzászólására (») Jan 23, 2011 /
 
Helo!

Bocs, hogy csak most írok, de vizsgaidőszak, meg ilyenek közbeszóltak. Szóval kipróbáltam PC tápról a Peltier-cellákat. 3,3 V-os lábra tettem, ott 400mV/5,5 A esett a Peltieren, ami elég rossz, tekintve, hogy az csak ~2W.
Megnéztem labortáppal is: 0,1V/1 A majd 0,2 V/1,9 A, vagyis a Peltier belső ellenállása kb 0,1 ohm (nagyságrendileg pontos). Vagyis elvileg 3 V-nál akár 30 A-nek is át kéne rajta folynia, a PC táp azonban ekkora terhelést nem bír...(papíron 3,3 V-os láb képes 20 A leadására). Tehát a kérdés adott:

MIVEL HAJTSUK MEG?

Felvetődött a toroid tekercs gondolata is, de elég drága, bár végső soron elfogadható. Mégis, valami alternatív ötlet?

Köszi,
Boti
(#) rolie válasza szepazelet hozzászólására (») Jan 23, 2011 /
 
Ha PC táp 5V-on bír 25 Ampert, akkor a két peltiert sorbakötve arról hajtani esetleg.
(#) szepazelet válasza rolie hozzászólására (») Jan 23, 2011 /
 
Szia!

Elvileg bírná, de gyakorlatilag már egy Peltier elemnél is azonnal kikapcsol a táp, ha az 5V-ot rákötöm. Elvileg ez lenne a legjobban terhelhető láb (30 A), de gyakorlatilag nem alkalmas rá.
(#) rolie válasza szepazelet hozzászólására (») Jan 24, 2011 /
 
Szia! De ha csak 1 elemet kötsz rá, akkor ~0,1 Ohm a terhelő ellenállás, ha kettőt sorba kötsz, akkor 0,2 Ohm lesz, tehát fele annyi áram kell.
(#) szepazelet válasza rolie hozzászólására (») Jan 24, 2011 /
 
Ez még jó megoldás lehet, holnap kipróbálom!
Köszönöm!
(#) szepazelet hozzászólása Jan 27, 2011 /
 
Helo!

Nah, hát megnéztem, és bevált...annyi volt a baj, hogy a tápnak a 5V-os kábeléről leolvadt a szigetelés, szóval kb fél percet ment, de több mint 20A folyt rajta, mivel az árammérő is kiakadt. Vagyis sajnos építenünk kell egy tápot. Most ezen dolgozunk.
(#) rolie válasza szepazelet hozzászólására (») Jan 28, 2011 /
 
Esetleg kössetek párhuzamosan több táp- és földvezetéket, így 1-1 kábelen kevesebb amper folyik.
(#) yello hozzászólása Feb 3, 2011 /
 
Hali mindenkii!
Olyan problémám lenne hogy át kellene méretezni egy kapcsolást, mégpedig ennek Bővebben: Link a kapcsolásnak a szabályozási tartományát.
A kapcsolást már megépítettem, és működik is csak a szabályozási tartomány nem oda esik ahova nekem kell.
Révén hogy a tesztek alapján rájöttem hogy ez a hideg oldalt figyeli, vagyis szerintem azt, de nekem a hideg oldalon kellene minimálisan -10 fok, jelenleg 20°-40° között állítható.
Kérésem, mit kellene és mikét változtatni ahhoz hogy a szabályozás -10° és +10° közé essen??
Elolvastam párszor az utána lévő hozzáoszlást amiben leírják hogyan kellene, de én azt valahogyan nem értettem meg. El tudná nekem valaki magyarázni, esetleg levezetni a számítást, azt nagyon megköszönném??
Ha valakit érdekel, miként és hogyan néz ki, akkor szívesen teszek fel képeket!
Üdv Gábor!
(#) laszlokunstar válasza yello hozzászólására (») Feb 3, 2011 /
 
A CA3140-től balra levő 4 ellenállás, potméter s NTC határozza meg mikor kapcsol be ill ki. Ezek értékeivel kell variálnod.
Nem számoltam utána, ezt rád bízom.
Az NTC ellenállása a hőmérséklet növekedésével csökken.
Az gyártó adatlapján megnézheted, ill. kiszámolhatod, hogy 20 ill. 40 fokon mekkora az ellenállása az általad beépített NTC-nek, de akár ezt mérőműszerrel is megmérheted, ha úgy könnyebb. A beépítetthez képest kisebb ellenállásúra lesz szükséged.
Az NTC ellenállása -10 fokon kb 3,6 szorosa, +10 fokon kb 1,7 szerese a +25 fokon mért értéknek.

NTC adatlap
(#) laszlokunstar válasza laszlokunstar hozzászólására (») Feb 3, 2011 /
 
Az előbb küldött katalógus 11. oldaláról néztem ki az adatokat, nem hagyott nyugodni a dolog.
2,7 K NTC -10 fokon 14,86 kohm, +10 fokon 5,366 kohm. (Ennek az értéke állt legközelebb a 10k-s NTC +20 és 40 fokon mért ellenállásához.)
(#158468) proli007 hozzászólását felhasználva:
„A leg kisebb ellenállás értékére (max hőfok) kell választani az R4-et. (R4=R1min)
A leg nagyobb ellenállás értékére (min hőfok) kell választani a P1 értékét, de természatasen az R4-et ebből le kell vonni, mert az mindig sorba van vele. (P1=R1max-R4)”

Tehát R4= 5,366 kohm, a legközelebbi szabvány érték 5,1 kohm.
P1= 14,86-5,1=9,76 kohm, a legközelebbi szabvány érték 10 kohm
NTC 2,7 kohm.
Ezekkel az értékekkel, ha jól számoltam -11 - +11 fok között tudsz szabályozni.
(#) yello válasza laszlokunstar hozzászólására (») Feb 3, 2011 /
 
Hali!
Nagyon köszönöm szépen a segítséget, még a h híd kiszámolása ment volna, de az ntc vel nem tudtam mit kezdeni, nem tudtam mit kellet volna figyelni az adatlapon de most már értem azt is.
Gondolom az nem probléma ha 2,7k-s ntc helyett csak 2,2k teszek bele, ilyet tudok csak most szerezni, és ha jól értelmeztem a dolgokat akkor ezzel csak lejjebb süllyed a szabályozási tartomány.
Esetleg az nem lehetséges hogy ezzel az mostani ntcvel (10k) lejjebb vinni a szabályozási tartományt???
Üdv Gábor!
(#) laszlokunstar válasza yello hozzászólására (») Feb 3, 2011 /
 
Próbáljuk meg.
A 10k-s NTC -10 fokon 55 kohm (kerekítve)
+10 fokon 20 kohm (kerekítve)
Tehát 55-20= 35 kohmos potméterre lenne szükséged, ami nem szabvány érték.
Fordítsuk meg a számítást. Induljunk ki a legmagasabb hőmérsékletből.
Itt ugye 20 kohm az NTC ellenállása, nézzük meg milyen szabvány potmétert találunk 35 kohmnál nagyobb értékben. 47 kohm.
47+20= 67kohm. A szabályozható hőmérséklet lejjeb csúszott, de mennyivel. -15 foknál az NTC papírforma szerint 72.5 kohm, ebből interpolálva kijön, hogy:
10 kohm NTC
47 kohm potméter
R4 20 kohm mellett -13,5 foktól +10 fokig tudsz szabályozni -elméletileg.
Katalógus adatok alapján számoltam, érdemes lenne műszerrel is kontrollálni a tényleges értékeket, s ha kell finomítani.

2,2Kohmos NTC-nél
R4 4,7 kohm
10 k-s potméter,
szabályozási tartomány -12 - + 9 fok kb.
(#) sportsboypaper hozzászólása Feb 17, 2011 /
 
SZiasztok

a segitsegetek kerem peltier ugyben:

egy 16literes teret kell lehűtenem 12-18 fokra.

van ehhez egy 136W-os peltierem és egy 4A-es tápom.

persze gyenge igy valamit valtoztatnom kell.

vagy veszek kisebb peltiert ugy 50W korulit, vagy nagyobb tápot (atx). Ahogy hallom, abbol se egyszeru 12V 15A-es tapot kesziteni.

Szerintetek ezt a teret lehűti egy 50W-os elem is?
(#) atus1981 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 28, 2011 /
 
Hello! Ezt a kapcsolást hogyan tudnám adaptálni autó ülésfűtésébe? Milyen módosításokat kell tenni a kapcsolásban? 60W-os a fűtőteljesítménye a fűtésnek.
Kb mekkora hűtőborda kell a FET-re?
Köszi
(#) StMiklos válasza sportsboypaper hozzászólására (») Nov 28, 2011 /
 
Szevasz!
Ehhez tudni kellene milyen hőszigeteléssel rendelkezik a 16l.-es tered.
Tudni kellene hány fokos környezetnél kivánod a 18C (vagy 12, nagyon nem mindegy!) tartani, valamint hűteni is szeretnél vele, vagy csak a bepakolt hideg árut hőn tartani.
ATX tápból, bár elvileg tudhatja 12V 12A-t, egyszerű módon csak a 12V-ot terhelve nem jön ki annyi, a feszültsége leesik, nem arra szabályoz.
Üdv: StMiklos
(#) proli007 válasza atus1981 hozzászólására (») Nov 29, 2011 / 1
 
Hello!
- Mivel fűtésre szeretnéd használni, az R1 ellenállást helyileg fel kel cserélni az R2-vel. (Vagy is az R2 helyére kel tenni a termisztort.)
- Az R2 értékét 2kohm-ra, az R3 ellenállás értékét, 33kohm-ra kel cserélni. Ekkor kb. 20..36°C között lehet beállítani a hőmérsékletet. Természetesen a fűtőtest közelében (benne) kell elhelyezni a hőérzékelőt.
- A Fet kis hőtermelésének alapja, hogy minél kisebb legyen az alkalmazott tranyó Rds-on ellenállása. Ez az IRFZ44-nél nem rossz, persze vannak jobbak is, több pénzért.
- Hűtőborda gyanánt, szerintem megfelel, egy akkora alulemez amekkora a nyák. Főleg, hogy fűteni vélhetően akkor fogsz, mikor hideg van, nem a nyári 50 fokban.
De azt mindig vedd figyelembe, hogy én ezeket az áramköröket nem építem soha meg, csak kiszámolgatom. Persze ez nem jelenti azt, hogy ne működnének.
üdv! proli007
(#) atus1981 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 29, 2011 /
 
Értem. A IRFP 064N FET az adatlapja szerint 0.008 Ohm Rds(on) értékkel rendelkezik. Az IRFZ44N pedig 0.017 azt hiszem...
(#) proli007 válasza atus1981 hozzászólására (») Nov 29, 2011 / 1
 
Hello!
Így van, ebből mér 1db-nak is mosolyogva el kel vinnie az 5A áramot.
üdv! proli007
(#) aliens26 hozzászólása Dec 28, 2011 /
 
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni.
Van egy Peltier cellával működő kis hűtőm. Mikor használtan megvettem nem hűtött, kapott egy új Peltier elemet ami 136,8W-os.
Umax=15V Imax=9A. A tápegység viszont 11,7V-ot és 6A-t ad le. Így a Hűtő kb 12fokig hűt 22 fokos szobahőmérséklet mellett. hiába állítom a vezérlést a legkissebb hőfokra(4C ) csak 12C-ig hűti le. Valahogy van arra mód, hogy a Peltier cellából többet hozzak ki? Pl.: a 12V-ot 14-re emelni és 6A-t 8A-ra? Megvalósítható ez valahogy? Vagy ennyit tud a hűtő, és törődjek bele?!
Előre is köszönöm a segítséget.
(#) proli007 válasza aliens26 hozzászólására (») Dec 28, 2011 /
 
Hello!
A tápegység kimeneti feszültségét vélhetően meg lehet emelni. De ha a táp csak 6A-al terhelhető, akkor nem lehet növelni a terhelését, mert ezzel 72W-ról 112W-ra nőne a teljesítmény igény.
üdv! proli007
(#) aliens26 hozzászólása Dec 28, 2011 /
 
Szia!
Köszi a választ, szerintem többet is tudna a táp, mert amíg a kontakt hibás Peltier elem volt benne volt, hogy 6,7A-t mértem....
Esetleg a fesz növeléshez van kapcsolásod, vagy ötleted?
Vagy a feszültség és áramhoz? Mivel lehetne növelni pufferkondi, tekercs? Vagy valami komolyabb kapcsolással? Mert akármi is kell hozzá szeretném a készülék házába rejteni, így a hely nagysága kötött.
(#) proli007 válasza aliens26 hozzászólására (») Dec 28, 2011 /
 
Hello!
Tekintve, hogy nem ismerem, de még csak nem is láttam a tápodat, segíteni sem tudok.
De ha van feszültségszabályzója (stabil a kimenő feszültsége), akkor állítani is lehet. Valamennyi tartalék általában minden készülékben van.
üdv! proli007
(#) aliens26 hozzászólása Dec 28, 2011 /
 
Jogos!
sajna a tápról én sem sok mindent találtam csak 1db képet: http://www.hanny.com.cn/gb/xg_sj/s126smd2.asp
Illetve van benne egy stps2045CTC IC amelynek az egyik lábán mérek 12,38V-t. De nincs poti amivel állítani lehetne a kimeneti feszt, fix 12Vra van belőve a végén. Én külön kapcsolásra gondoltam volna aminek a bemenetére a 12V-t adom rá és a kimenetén kapok 14V-ot. Vagy nem tudom...Mert ez egyszerűen hangzik, hogy 12V 6A -ból kellene 14V 8A, csak ilyen áramkört nem ismerek...
Üdv:aliens
(#) proli007 válasza aliens26 hozzászólására (») Dec 29, 2011 /
 
Hello!
- Az STPS csak két dióda, nem IC. Az a legkevésbé érdeles eszköz. Van mellette egy soklábú IC, az már érdekesebb lehet.
- "Mert ez egyszerűen hangzik, hogy 12V 6A -ból kellene 14V 8A, csak ilyen áramkört nem ismerek..." Hangzani egyszerű, de ha megoldod, akkor kb. ötpercenként kapsz egy Nobel díjat, egy héten át. Mert akkor létrehoztál egy eszközt, aminek hatásfoka 155%..
üdv! proli007
(#) aliens26 hozzászólása Dec 30, 2011 /
 
Köszi a választ!
Gondoltam én, hogy valami lehetetlennel próbálkozom...
A nagy Ic egy TL494CN nevű IC. Sajna az adatlapjából a működését vagy funkcióját nem értem de impulzus moduláló vagy vezérlő IC.
Nagyon úgy tűnik, hogy csak egy másik tápegységgel tudnám a max teljesítmény közelében járatni a 136W-os Peltier elemet. Így ezzel a tápegységgel, akkor ez a 12fok ami a plafon hűtés szempontjából..
Üdv: aliens
(#) proli007 válasza aliens26 hozzászólására (») Dec 30, 2011 /
 
Hello!
Ha TL494 IC van benne, akkor keresd meg azt az ellenállást, aminek egyik fele az IC 1-es lábára, a másik fele a +12V-os táp kimenetére megy. Ennek értékét növeld meg 10%-al és a kimenő feszültség magasabb lesz. Először terhelés nélkül mérd a kimenti feszültséget. Aztán, hogy bírja-e a növelt terhelést, majd kiderül. Kiemelve az ellenállást ne kapcsold be a tápot, mert lehet hogy a kimenti kondi lepöcköli a kabátját ijedtében..
üdv! proli007
(#) dombigabi hozzászólása Jún 25, 2012 /
 
Sziasztok

Lehet egyrészt hülye kérdés de PWM ühez mit szoltok
mondjuk egy 555 (ez fatengelyesnek szamit) es egy p10n60zpd fet?

Tisztelettel

Gabo
(#) dombigabi hozzászólása Jún 25, 2012 /
 
Sziasztok

Mellekelek egy kis abrat csak azt kell megoldani hogy ez homerseklet fuggvenyeben szelesitse az impulzusokat

a cucc nalam jol bevalt egy 12v furogepnel

pwm555.gif
    
(#) proli007 válasza dombigabi hozzászólására (») Jún 25, 2012 /
 
Hello!
Üdv a fórumon!
Hogy mit szólunk hozzá? Hogy előbb olvasni kellene a topikot, mondjuk pld. itt, aztán írni. De legelőször a saját hozzászólásod elolvasni, hogy az érthető-e vagy sem, van benne kérdés vagy sem, vannak-e benne konkrétumok vagy sem..
üdv! proli007
Következő: »»   4 / 8
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem