Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Indukciós hevítő készítése
Lapozás: OK   18 / 62
(#) vbodi válasza ekkold hozzászólására (») Szept 30, 2010 /
 
Igen, már olvad, mint a csillagszóró, szórja a szikrákat.
Egy stab. táp kellene és 3db IRFP4668 párhuzamosan és ez kétszer.
A tápra lenne javaslatod?
(#) ekkold válasza vbodi hozzászólására (») Okt 3, 2010 /
 
Szerintem rezonáns táp lenne a nyerő (az a legegyszerübb és egyben jó megoldás) - bár az nem stabilizált, de zárlatvédett, ill. korlátozza a max áramot.
(#) vbodi válasza ekkold hozzászólására (») Okt 4, 2010 /
 
Lehet,hogy jobb lenne egy fesz. stabilizált táp áramkorláttal?
Így nem esne akkorát a feszültség terheléskor.
Ma olvasztottam bronzot tisztán indukciósan 66kHz-en.
A tégely anyaga Vermikulit(kálcium szilikát).


Link
(#) spark2 válasza vbodi hozzászólására (») Okt 13, 2010 /
 
Helló vbodi!

Gratulálok a hevítődhöz! Nagyon jól néz ki. Azt írtad, 400V csúcsfesz van a hevítő tekercsen, de az irfp4668 csak 200 V-os az adatlap szerint. Mégis bírja a 400 V-ot?

Én is hasonló kapcsolással építettem egy hevítőt, de nekem a hevítőtekercsen és így a MOSFET-eken is a nullaátmeneteknél hatalmas tüskék jelennek meg a földhöz képest, olyanok, mint amiről képet rakott fel deguss itt: hsz_773560. Majd rakok fel erről én is képeket. Áramkörszimulátorral elemeztem a problémát, és azt találtam, hogy az összeforrasztott sok kis kondi szórt induktivitása okozza. Én 220 db 47nF-os kondit forrasztottam össze. Nálam a kondik egyáltalán nem melegednek, de ha 15 kondinál többet forrasztok össze 1 mm^2-es vezetékkel, akkor a vezeték már eléggé melegszik, mert 62 kHz-en már 18 A megy a vezetékben, és még dolgozik a skin hatás is.
Én eddig IGBT-ket használtam, és már jó párat kinyírtak ezek a tüskék. Az áramkörszimulátorral dolgozva sikerült elméletben megoldanom a problémát egy ötletesen elhelyezett snubber kondival, de még a gyakorlatban nem próbáltam ki. Viszont a teljesítményt csökkenti a snubber kondi.

Most egy kb. 15 évvel ezelőtti magyar találmány alapján (ami talán a világ legegyszerűbb indukciós hevítő kapcsolása: egyszerűen egy feltöltött kondenzátort egy tranzisztorral rákapcsol a hevítő tekercsre, majd a tranzisztor áramának nullaátmeneténél kikapcsolja a tranzisztort, de így persze a munkatekercs eléggé nagy árama áthalad a tranzisztoron) a találmányt kicsit módosítva, hatékonyabbá téve de az egyszerűségét megőrizve sikerült egy olyan kapcsolást terveznem, ami pont kihasználja az összeforrasztott sok kis kondi szórt induktivitását. Az áramkörszimulátor eredményei szerint nagyon jó a kapcsolás, és közvetlenül ráköthető a hálózatra, nem kell külön tápegység. Kell bele viszont egy nagyteljesítményű ferrittrafó, 2:1 áttétel körül. Beépíthető a túláramvédélem is, és elvileg a kapható IGBT-k 1200 V-os zárófeszültsége is elegendő lesz. Még a nagyteljesítményű ferrittrafó szórt induktivitása beleszólhat az áramkör működésébe mint teljesítménycsökkentő hatás, végső esetben duplán építem meg az áramkört, és a kettőt összehangolom, hogy elég nagy legyen a teljesítmény.
Az ötlet eddig átment az alapvető fizikai modellkisérleteken (tranzisztor nélkül, kapcsolókkal). Most jön az érdemi teszt ezen a héten. Remélem nem kavar be a dologba valami újabb fizikai jelenség, amit eddig nem vettem figyelembe az elméleti szimulációkban. ))
(#) vbodi válasza spark2 hozzászólására (») Okt 13, 2010 /
 
Szia!
Sok sikert a kisérletekhez, kiváncsian várom az eredményeket!
Ez a 400V csúcstól-csúcsig, szkópon nézve.
Én most különböző tekercskialakításokkal szórakozok.
(#) vbodi hozzászólása Okt 14, 2010 /
 
Első indukciós forrasztásom.

kép kép
(#) spark2 válasza vbodi hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
Én kiváncsi vagyok, keményforrasztást is lehet-e vele csinálni.
Meg a konyhasó olvasztását is ki fogom próbálni.

Néhány napi töprengés és kisérletezés után sikerült megalkotni a vezérlő áramkört, ami megvalósítja a szükséges funkciókat. 12 V-ról szépen üzemel az újfajta kapcsolásom. A próbaáramkör egyenlőre pc-tápokból kiszedett alkatrészekből áll.
A következő lépésben nagyobb veszről és nagyobb lejesítményen próbálom ki a kapcsolást.
12 V-ról működtetve a hevítőtekercsen 18 V jött létre, és az IGBT-n 25 V-os csúcsok jelentek meg, vagyis a tápfesz duplája. Az IGBT zcs módban kapcsol be, és zvzcs módban kapcsol ki. Majd rakok fel képeket a mérésekről.
A kapcsolás hátránya, hogy a munkatekercsek induktivitása csak egy szűk tartományba eshet, ettől eltérő munkatekercsek esetében már utána kell hangolni vagy a rezgőköri kondit, vagy a munkatekercssel párhuzamos kondit.
Előnye a korábban említetteken kívül még az, hogy a cos fi-je 1-nek vehető.
(#) SVFeri válasza ekkold hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Sziasztok!
Engem is érdekel az indikciós hevítés téma!
Tudnátok küldeni egy egyszerű kapcsolást?
Kösz
(#) vbodi válasza SVFeri hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Én a pimi9-féle kapcsolást építettem meg, nagyon klasszul működik. Neked is ajánlom, csak vissza kell olvasnod, fenn van a rajza.
(#) SVFeri válasza vbodi hozzászólására (») Okt 25, 2010 /
 
Köszi!
Megkeresem a rajzot!
(#) JackONeil hozzászólása Dec 5, 2010 /
 
Hello!
Ezekben az indukciós hevítőkben a vég MOSFET-eket milyen jelalakkal vezérlik?
(#) Mate78 hozzászólása Jan 9, 2011 /
 
sziasztok,

Adott egy körinduktor, ami egy hengeres test (főtengely) végét hevíti.
Állandó feszültség, és frekvencia táplálja az induktort.
Mi okozhatja azt, hogy néha az áramerősség felszalad a névleges 165A-ről 185A-re?
Munkadarab minden esetben ugyanaz.

köszi
(#) mex válasza Mate78 hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Idézet:
„Munkadarab minden esetben ugyanaz.”

Az anyagminősége is?
(#) Mate78 válasza mex hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Természetesen az is!
(#) mex válasza Mate78 hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Az áramnövekedés a frekvencia csökkenésével magyarázható, ha a munkadarabot kizárod, mint lehetséges okot. Egy frekimérő jó szolgálatot tehet.
(#) Mate78 válasza mex hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Frekvencia állandó, mint ahogyan a feszültség is.(8,9kHz,250V)Csak az áram nő meg.
Inkább arra gondolok, hogy mi van, ha a munkadarab és az induktor kapcsolata változik meg?Mi van akkor például, ha az induktorban nincs benne teljesen a munkadarab?Hogy alakul ilyenkor az áram?
(#) mex válasza Mate78 hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Hallgatólagosan feltételeztem, hogy a munkadarab. és a tekercs pozíciója mindig azonos....
Ugyanis ez az alapja a dolognak. Ha nem így van, például a megnövekedett távolság a csatolás csökkenésével jár, igy természetesen csökken a tekercs induktivitása, és nő az áramfelvétel.
(#) Mate78 válasza mex hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Pontosan erre irányult a kérdésem.Ezek szerint ha az induktorban nincsen benne teljesen a munkadarab, akkor nő az áram?
Magában az induktorban nem nagyon tud elmozdulni, mert a munkadarab kb.65mm, az induktor meg 70mm átmérőjű.Össze nem érnek, mert akkor földzárlat hibára megy a gép.

Inkább tengelyirányú elmozdulás jöhet szóba.
(#) mex válasza Mate78 hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Így igaz, a tengelyirányú pozicionálásra ügyelni kell, nagyon valószínű, hogy ez az oka a változó áramfelvételnek.
(#) mex válasza Mate78 hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Eszembe jutott még valami. Bár nem tudom milyen berendezésről van szó, csak valószínűsítem, hogy kéregedzést, vagy hasonló hőkezelést alkalmaztok. Ha a hőmérséklet eléri a Curie pontot, akkor az anyag mágneses tulajdonságai megváltoznak, és ez is okazhat áramváltozást. De mivel ez elég magas hőmérsékletet jelent az acéloknál, valószínűleg kiesik, mint lehetséges ok.
(#) Mate78 válasza mex hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Igen, ez egy főtengely hőkezelő berendezés, a futófelület felső 2-3mm-ét edzi.13db 150kW-os IGBT-s inverter dolgozik benne, ebből 11 a hajtókarcsap + főcsap félkör alakú induktorokkal,és 2 a főtengely vége kör induktorokkal(csap + karima).
Nem hinném hogy a Curie pont fölé menne a hőfok,csak kissé megnövekszik a bevitt energia,és az energiamérő elektronika leállítja a hőkezelést emiatt.

Amúgy köszi a válaszaidat.

üdv
(#) JackONeil hozzászólása Jan 15, 2011 /
 
Sziasztok! Szabadidőmben utánaolvastam kissé az indukciós hevítésnek a világhálón, és a következő kapcsolásra bukkantam: Bővebben: Link

Amennyire én látom eléggé alap, tulajdonképpen az IC alapkapcsolása, gate hajtó transzformátor meg két igbt.
Néhány alkatrész viszont nincs kiírva:

Jelzetlen diódáknak uf 4007 gondolom megteszi.
A zénereket 12V-ra gondoltam, az IGBT-m azt hiszem +-20-at visel el.
Mosfetnek irfz44, de csak azért "ekkora", mert ilyenem van.
A gate driverről viszont csak azt tudom, hogy a porvas nem jó oda.... Menetszámot mennyit adjak neki? (Csak sejtem, hogy a skin-hatás miatt inkább valami egyeres sodrott kábel kellene rá.)

Az igbt-m bup314, Vce=1,2kV, Ic=54A, Cg=2,5nF.

Pufferelni ennnyivel elég szerintetek? Olvastam olyat, hogy itt annyira nem kritikus a pufferelés, de ezt nem tudom magamtól megítélni.
Ha tudtok valami ötleteket a fenti dolgokhoz légyszi osszátok meg őket velem, ha pedig vmi hülyeséget írtam, vagy az "alkatrészlistám" hibás könyörtelenül javítsatok ki! Köszi!
(#) rigidus hozzászólása Feb 19, 2011 /
 
Sziasztok,

Sracok, ezzel az indukcios hevitovel lehet femet heviteni forraspont fole? (gozosites)

Koszi.
(#) Gafly válasza rigidus hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Miután már nincs ami vezeti az áramot, mitől melegedne tovább?
(#) rigidus válasza Gafly hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Nyilvan nem a gozt akarom melegiteni, azt mar nincs is hova, ezert irtam oda zarojelbe, hogy gozoles a cel.

Tehat, hogy vilagos legyen feltennem megegyszer a kerdest. A folyekony femet akarom gozze alakitani es azt szeretnem tudni, hogy el lehet-e erni a forraspontot indukcios melegitessel? Mas szavakkal: mikor vesziti el az elektromos vezetest a folyekony fem, amikor meg folyekony vagy amikor mar gozze alakul?
(#) kzoca válasza rigidus hozzászólására (») Feb 20, 2011 /
 
Szerintem pont forráspontig tudod csak melegíteni.
(#) (Felhasználó 46585) válasza kzoca hozzászólására (») Feb 20, 2011 /
 
Szerintem is csak a forráspontig tudod melegíteni, ugyanúgy, mint a vizet. A vizet 100 fokig tudod melegíteni, utánna gőz lesz belőle, de ehhez még nagyon sok hőenergiát kell betáplálni. A fémeknél ugyanígy van. Ha jól emlékszem fázisváltásnak hívják a folyamatot. Szerintem, a fémgőz is vezeti valamennyire az áramot.
(#) Gagyi Papi hozzászólása Feb 25, 2011 /
 
Sziasztok!

Van egy indukciós főzőlapom max 1800W.
Szerintetek be lehetne valahogy kötni egy elektromos vízmelegítő fűtőszála helyett? (vagy valahogy.)
Tippeket ötleteket is várnék.
De a le :eek2: szást is elfogadom
Elméletben ahogy számoltam20% fölötti lenne a megtakarítás.

Előre is köszi.
(#) rigidus válasza Gagyi Papi hozzászólására (») Feb 26, 2011 /
 
Az indukcios hevites lenyege, hogy egy elektromos vezeto testben aramot indukalsz ami orvenyaramkent jelentkezik ezert a vezeto felhevul.

Ehhez 3 dolog kell:
- munkatekercs
- nagy aramerossegu valtoaram
- a hevitendo test, aminek jo elektromos vezetonek kell lenni es nem art ha ferromagneses is

A Te esetedben a viz nem olyan jo elektromos vezeto, de szerintem egy femdarabot ha melegitenel ami valamilyen kontaktusban van a vizzel akkor mukodik. Elonyos lenne ha cirkulalna is a viz a femdarab korul.

Felenk lehet kapni zuhanyzocsapokat amik pont ezen az elven mukodnek: http://www.contour-showers.co.uk/files/images/Ancillary-items/Mixer...ge.png
(#) rigidus hozzászólása Feb 26, 2011 /
 
Kozben haladtam a projekttel, jonnek szepen a postan az alkatreszek amiket rendeltem - legalabbis ami a vizvezeteket illeti - ugyhogy szerintem idoszeru lenne az elektromos reszet megbeszelnem Veletek.

Csak gyors kiterokent most egy kicsit bovebben is leirnam az elkepzelesemet - amit korabban mar emlitettem - hogy mindenkinek teljes kepe legyen rola:

Tehat nehany gramm femet szeretnek elgozolni egy zart edenyben indukcios hevitessel es a femgozt ujbol megszilarditani szemcses formaban. A munkatekercset egy ketfalu femedenybe szerelnem be, attol elektromosan szigetelve. Az edeny ket fala kozott vizkopeny lesz ami a tekercsben levo vizzel kozosen lesz keringetve. Az edeny zarhato lesz es foldelve lesz igy egyuttal az arnyekolast is megoldja. Vorosrezlemezbol fog keszulni, a ket fal kozott lamellak lesznek spiralisan, hogy a viz egyenletesen keringjen. Az edeny aljaban lesz egy keves viz is aminek a funkcioja, hogy a vele erintkezo femgoz azonnal megszilarduljon igy az apro szemcsekben osszegyuljon az edeny aljan. Az edeny hermetikusan zarhato lesz, igy szukseg eseten akar ki is lehet majd vakuumozni.

A munkatekercsnek egy helmholtz tekercset fogok kesziteni amiben a munkadarab lebegni fog ahogyan az alabbi videon is lathato.

Az elektromos reszet a leheto legjobb alkatreszekbol szeretnem osszerakni mivel eleg sokat lesz hasznalva, igy szeretnem minimalizalni az esetleges javitasokbol szarmazo veszodsegeket. A masik tenyezo pedig, hogy a helmholtz tekercs valoszinuleg nagyobb aramfelvetelt fog jelenteni es mas egyeb elektromos jellemzoket is hatranyosan befolyasolhat.

Osszegyujtenem az eddigi kerdeseimet, aztan ha kesobb elakadok akkor visszanezek:
1. Erdemes-e full-bridget epitenem? Ha igen, milyen elonyet fogom elvezni?
2. Komplett rajzot nem talaltam full-bridge-re. Esetleg van valakinek keznel?
3. Ha esetleg nincs ilyen, egy IRS2453D-vel vagy hasonlo IC-vel magam is megtudnam oldani dolgot, viszont nehez hozzajutni, vagy ha konnyu akkor aranyarban merik. Ti milyen alternativat javasoltok?
4. Meg nem olvastam el mindent tuzetesen, lattam nehany rajzot ahol kozvetlenul a halozatrol bejovo DC-t kapcsolgattak a tekercsre. Ez igy nem veszelyes?

Azt hiszem egyelore ennyi. A tekercsnek es a fem reszeknek nekiallok holnap, fogok kuldeni majd kepeket is.

Addig is a valaszokat elore koszonom.

UI: A mellekletben van ket vazlatos latvanytervem, hogy hogy kepzeltem el.
Következő: »»   18 / 62
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem