Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Műveleti erősítő
 
Témaindító: petrik, idő: Júl 31, 2005
Lapozás: OK   21 / 106
(#) kispluto válasza Inhouse hozzászólására (») Feb 17, 2011 /
 
Igen!

A magánüzenetben jövő kioktató, nagyképű szövegek nem jelennek meg itt a közös fórumban.
(pont hatan szólítottak fel, hogy nem jó topikba írtam, azzal a tudattal, hogy előre bocsájtottam, hogy nem tudom melyiket kell használnom)

De ha már így megszólítottál, megnéztem az oldaladat. Örültem neki, hogy autóhifi beszerelésre is adtad a fejed. Ha elkészül az új honlapom szívesen látlak téged is a látogatók között. Kb 2 hét mire közkincsé válik, de akkor szeretném ha az ottani autóhifis fórumban is tevékenykednél.

Üdv:
Kisplutó
(#) mrbini hozzászólása Feb 20, 2011 /
 
Tisztelt Szakik!
A segítségeteket szeretném kérni. A problémám a következő: a rajzoz R4 egy olajnyomás jeladó, aminek az ellenállása 24-260 Ohm-ig változik. A rajta eső feszültség 1K-val 5V-ra felhúzva 120mV-1,08V-ig változik. Ezt a jelet kellene invertálva felerősíteni, hogy a kimeneten arányosan 0-5V legyen a feszültség. Mit szúrtam el, hogy nem úgy működik ahogy szeretném.

1.JPG
    
(#) mrbini válasza mrbini hozzászólására (») Feb 20, 2011 /
 
Sehol senki
(#) Secret válasza mrbini hozzászólására (») Feb 20, 2011 /
 
Emlékeim szerint egy tápfeszültséggel a 741 biztosan nem fog még csak nullához közeli kimenőjelet sem produkálni.
Próbáld ki pl. +/- 12 Voltról.
(#) mrbini válasza Secret hozzászólására (») Feb 20, 2011 /
 
Közben mértem még párat és valóban nem 1,8 és 2,8V között szabályoz csak. Próbáltam TL071-el de nem sokkal jobb a helyzet. Érdekes mert ha a bemenetet lezárom földre akkor 4,5V a kimenet ami elfogatható lenne.
(#) Secret válasza mrbini hozzászólására (») Feb 20, 2011 /
 
Egy 741-nek még talán a +/- 5 V is kevés lenne. Ha nulláról akarsz indulni, akkor mindenképpen kell a negatív táp is. Próbáld ki +/- 12 V-ról.
(#) mrbini válasza Secret hozzászólására (») Feb 20, 2011 /
 
Nem tudom mert szűkös a hely max akkufeszről tudna menni.
(#) Secret válasza mrbini hozzászólására (») Feb 20, 2011 /
 
Így nehéz lesz. Nem hiszem, hogy meg tudod kerülni a negatív tápot. Talán egy rail-to-rail, 5 Voltos IC-vel, ha a kimenetét lehúzod egy ellennálásal GND-re.
Még ekkor is kérdéses, hogy milyen pontosságot érsz el a 0...300 mV tartományban.
(#) mrbini válasza Secret hozzászólására (») Feb 20, 2011 /
 
Esetlek a tápból csinálnék egy feszosztóval földet úgy talán működne?
(#) vilmosd válasza mrbini hozzászólására (») Feb 20, 2011 /
 
Hali
LM358 esetleg mukodne, de igy ahogy rajzoltad biztosan nem. A mellekelt rajz kb az amit elkepzelsz, de a muveleti erositot legalabb 9 voltrol kell jaratni, mert a maximalis kimenofesz a VCC-2 volt. A nulla felol van kb 50 mV kimeneti fesz. Lenyeges a R1-R4 hid stabil 5 voltrol jaratasa, mert maskepp nem lesz stabil a kimenofesz. Ebben a kapcsolasban a R4 az erzekelo. Termeszetesen 24 ohm erteknel a kimenet 0 volt korul lesz.

DCAMP.JPG
    
(#) mrbini válasza vilmosd hozzászólására (») Feb 21, 2011 /
 
Szia!
Köszönöm a rajzot, ha hazaértem gyorsan összedobom. Az alsó értéknek az 50mV bőven elég és az 5,29V még talán sok is de majd kipróbálom.
(#) Inhouse válasza kispluto hozzászólására (») Feb 21, 2011 /
 
Szia!

A magánüzenetek a nevükből adódóan ilyenek...ebből, mi többiek nem tudunk semmit, csak azt ami itt látszik. Abból elég érdekes volt a kiakadás...

Köszönöm a meghívást, sajnos már nem foglalkozom ilyesmivel. Azok a beépítések 5-10 évvel ezelőttiek...öregszem!

Sok sikert!

Üdv
Inhouse
(#) marapunk hozzászólása Feb 21, 2011 /
 
Sziasztok!

A következő problémára keresek valami egyszerű és pontos megoldást. Van egy rezgés mérésre szolgáló szenzorom amelynek a jelfeldolgozása egy NI analóg mérő kártyával történik. A problémám az, hogy ezt a jelet szeretném egy microcontrollerrel is feldolgozni. A PIC 0-5 V -os jelszintel tud dolgozni, míg nekem +/-10V-os jelem van. Tehát erre kellene valami kis kapcsolás, hogy a +/-10 V-ból valahogy arányos 0-5V legyen.

Segítségeteket előre is köszönöm!!!
(#) mrbini válasza vilmosd hozzászólására (») Feb 21, 2011 /
 
Szia!
Levegőben összedobtam a kapcsolást, de kicsit változtattam rajta a 14KΩ helyett 10KΩ és a 2,2KΩ helyett 1,5KΩ lett. A 240Ω-ot is cseréltem 200Ω-ra mert sajnos 5V kimenet már sok volt. Így tökéletesen működik.
Köszönöm még egyszer a segítséget.
(#) proli007 válasza marapunk hozzászólására (») Feb 26, 2011 /
 
Hello!
Ez a susztermatt. A 20V változásból kell 5V-ot készíteni, ez 1/4 osztás. és eltolni, 2,5V-ra. (A 3,333V eltolási értéket egy TL431-el meg lehet oldani.)
üdv! proli007
(#) Dobbs hozzászólása Márc 7, 2011 /
 
Sziasztok!

Több napja szenvedek egy műveleti erősítős problémával
0...-1 V ból szeretnék 0...+1V-ot csinálni. Tehát egy sima inverterre lenne szükségem 1-es erősítéssel. Nem tudom mit rontok el. Az LM339 open kollektoros ugye, ezért a kimenetet felhúztam + tápra. Az Rv/Rs-et 1-re raktam. Invertálni invertál, de nem 1-et erősít. Mi lehet a baj? Nagyon megköszönném ha valaki ránézne a rajzomra.
(#) kadarist válasza Dobbs hozzászólására (») Márc 7, 2011 /
 
Ez egy komparátor IC. Használj inkább rendes műveleti erősítőt.
(#) pucuka válasza Dobbs hozzászólására (») Márc 7, 2011 /
 
Ha csak invertálni akarsz, akkor a kimenetet rövidzárral kösd vissza a negatív bemenetre. Azért figyelni kell a működési tartományra is
(#) pucuka válasza pucuka hozzászólására (») Márc 7, 2011 /
 
És még csak annyit, ahogy kadarist írta, ha lineárisan akarod megfordítani a szinteket akkor műveleti erősítőt, ha egy adott szintet akarod megfigyelni, akkor komparátort kell használni. Az áramkörök hasonlítanak egymásra, egymás helyett csak megkötéssekkel lehet használni
(#) proli007 válasza pucuka hozzászólására (») Márc 7, 2011 /
 
Hello!
"Ha csak invertálni akarsz, akkor a kimenetet rövidzárral kösd vissza a negatív bemenetre."
Ez téves elméleten, vagy rossz fogalmazáson alapul. Met ekkor az erősítés nulla..
A mínusz-egyszeres erősítéshez két egyforma ellenállás kell, ahogy a rajzon is van, de nem komparátor IC, hanem műveleti erősítő.
üdv! proli007
(#) Dobbs válasza kadarist hozzászólására (») Márc 7, 2011 /
 
kadarist, pucuka, proli007 :

Köszönöm a válaszaitokat. Akkor keresek egy uA741-et
(#) agressiv válasza Dobbs hozzászólására (») Márc 8, 2011 /
 
Az baja, hogy a + bemenet ellenállásal van földre húzva. Hagyd ki az ellenállást és mindjárt kösd földre a + bemenetet és jó lesz.
(#) proli007 válasza agressiv hozzászólására (») Márc 8, 2011 /
 
Hello!
Ezt miből gondoltad? Erős tévedés.
A mottó, az, hogy a műveleti erősítő ha "kinéz " a két bemenetén, azonos impedanciát lásson. Tehát a neminvertáló láb és a GND közé, helyesen a visszacsatoló hálózat párhuzamos eredője a megfelelőm megoldás. De az ellenállás megléte, vagy hiánya, csak offset hibát okoz a kimeneten, működés képtelenséget nem..
Mert a differenciál erősítő bemeneti áramai feszültséget ejtenek a bemenettel soros ellenállásokon. És a differencia akkor lesz a legkisebb, ha a két feszültségesés azonos nagyságú.
üdv! proli007
(#) agressiv válasza proli007 hozzászólására (») Márc 8, 2011 /
 
Világos. Valóban baromság.
(#) tube_dani hozzászólása Márc 11, 2011 /
 
Sziasztok!
Megéri egy keverőbe ún. ,,precíziós" műv.erősítőt rakni (pl. OPA2134) vagy megteszi egy mezei is (TL072, NE5532)? Csak mert lényeges árkülönbség van a kettő között.
(#) alex077 hozzászólása Márc 14, 2011 /
 
Sziasztok!

Van egy elméleti jellegű kérdésem:
A feladat meghatározni a kapcsolás erősítését, ki és bemeneti impedanciáját. Csináltam valamit, de nem vagyok benne biztos, hogy jó.
Bővebben: Link
Valaki megerősítené/cáfolná nekem a leírtakat?
Köszi!
(#) alex077 válasza alex077 hozzászólására (») Márc 15, 2011 /
 
Közben kaptam egy kis segítséget.
Már megvan a helyes megoldás. Ha valakit érdekel, akkor feltöltöm.
(#) Jack Byrnes hozzászólása Márc 18, 2011 /
 
Üdv.
741-es műveleti erősítővel szeretnék 15-20x-es feszültség erősítést elérni, de 2 fölé nem sikerül összehozni. Tud valaki segíteni?
(#) kadarist válasza Jack Byrnes hozzászólására (») Márc 18, 2011 /
 
Szia4
Az R1 és R2 arányával állíthatod be az erősítést: erősítés=R1/R2
Bővebben: Link
(#) proli007 válasza Jack Byrnes hozzászólására (») Márc 18, 2011 /
 
Hello!
Egy hevenyészett rajz nem ártott volna, mert még azt sem lehet tudni, egyen vagy váltófeszültség erősítéséről van-e szó..
üdv! ptoli007
Következő: »»   21 / 106
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem