Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   802 / 2499
(#) highand hozzászólása Ápr 25, 2011 / 1
 
Sziasztok!

Alkotó társakat keresek a mellékelt erősítő kapcsoláshoz, amit egy hónapi munkával fejlesztettem ki. A rajzon egy rendkívül egyszerű 200W-os PWM erősítő látható, ami egy csatornán, alkatrész gubanc formájában hajlandó volt működni. További jó hír a szimulátor kedvelőknek, hogy a TINA minden további nélkül boldogul vele, mármint a virtual oszcillátor rész

Amennyiben egy profi alkotó megcsinálná a nyáktervét, talán egy másik is akadna, aki bedobozolná és akkor készen lehetne a találkozóra...
(#) reloop válasza Hitman3 hozzászólására (») Ápr 25, 2011 /
 
Kezdem érteni
A TDA2003-nál a C23, R12 bekötését ellenőrizd le.
Észrevétel: a bal csatorna potijáról is mehetne jel a TL072-re, bár ettől még működik.
(#) Hitman3 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 25, 2011 /
 
Valóban problémás volt a C23 és az R12. Köszönöm.
Ha a bal csatornát is bekötném az előerősítőre, akkor már nem lenne stereo a két kis hangfal. Igaz így csak egy csatorna mély hangjait fogja nyomni. Ha mindkét csatorna mélyét szeretném hallani, akkor kellene még egy tl072-es a másik sávra is, a kimenete már szerintem ráköthető lenne a végfokra egyesítve. nem?
(#) midgardcoil válasza reloop hozzászólására (») Ápr 25, 2011 /
 
Igen,lezárt bemeneteknél is brummog.Örülök,mert ezekszerint nem feltétlenül kell új trafót vennem.Legjobb,ha linkelem az erősítőt,amiről szó van:
http://tinyurl.com/3prfprg
A trafón 4 szekunder kivezetés van,viszont amint látod,az erősítő mellé be van építve a táp is és én abba nem tudok belenyúlni,egyszerűen azért,mert sajnos egy kétoldalú nyákra forrasztott táp+erősítő+hangszínszabályzó kombót nem látok át.
(#) reloop válasza Hitman3 hozzászólására (») Ápr 25, 2011 / 1
 
Nem okoz jelentős áthallást, ha mindkét poti csúszkájáról jön egy-egy 1M ellenállás, amit közösítesz. A közös pont megy a C19-re és az R9 elmarad.
(#) reloop válasza midgardcoil hozzászólására (») Ápr 26, 2011 /
 
Nagyon pofás szerkezet
Nem volna szabad búgnia
Úgy emlékszem toroid trafód van, egy kísérletet tudok ajánlani: az 1V különbség kb. 3 menet lehet. Ezt 1mm-es vezetékből tekerd fel, és kösd hozzá az egyik szekunderhez. Attól függően, hogy melyik végét kötöd be a feszültség hozzáadódik, vagy levonódik. Egy kis finomítással egyformára tudod hozni a két szekundert. A lényeg, hogy kiderül ebből ered-e a búgás.
A képeken nem látszik, hogy az IC-k hűtőzászlói - amik negatív tápon vannak - hogy vannak szigetelve a bordától?
(#) midgardcoil válasza reloop hozzászólására (») Ápr 26, 2011 /
 
Ok köszi,meg fogom próbálni.A borda és az IC-k között egy egészen vékony gumilap van,a csavarok alatt pedig műanyag alátétek,le van szigetelve rendesen.
(#) talpas jános válasza Tetye hozzászólására (») Ápr 26, 2011 /
 
szia Tetye.
én úgy nézem,_hogy az egyik eklon pupos!_Amennyiben jót néztem. remélem látszik a képen.

eklon 1
    
(#) zitzaki hozzászólása Ápr 26, 2011 /
 
Hali!
Van egyILYEN végfokom és az lenne a kérdésem hogy a két nagy piros csatlakozó közül melyik a pozitív és melyik a negatív híd üzemmódban? És a ground lift kapcsoló mire való?
A válaszokat előre is köszi
(#) Bassmester válasza zitzaki hozzászólására (») Ápr 26, 2011 /
 
Ha nincs ráírva, akkor mérd ki. Adj neki szinuszt és hasonlítsd össze szkóppal, a kimenő jelet a bemenővel. Az lesz a plusz, amelyiknél a bemenettel azonos fázisú jelet látsz. A grundlift kapcsoló a szimmetrikus bemenet földfüggetlenítésére való.
(#) Tetye válasza talpas jános hozzászólására (») Ápr 26, 2011 /
 
Ezen a képen egy trafó látszik, ami arra enged következtetni, hogy ebben nem kapcsolóüzemű a tápegység, így nem lehet ez a hibája amire gondoltam.
Más gond lesz érdemes szerelőhöz fordulni vele.
(#) zitzaki válasza Bassmester hozzászólására (») Ápr 26, 2011 /
 
Köszi!
(#) Lacko12 hozzászólása Ápr 26, 2011 /
 
Sziasztok!
Azzal a kérdéssel fordulok felétek hogy az alábbi linken lévő xlr csatlakozónál kétféle bekötési mód van mint ahogy a linkelt oldal is jelzi!
És a kérdésem hogy ha szimetrikusan kötöm be akkor sztereó csatlakozóként funkcionál és ha aszimetrikusként akkor meg mono csatlakozóként?
Vagy teljesen mást jelent?
Válaszotokat előre is köszönöm!
(#) saraha válasza Lacko12 hozzászólására (») Ápr 26, 2011 /
 
Egy db. xlr csati nem fog sztereóként funkcionálni(habár meg lehet úgy is csinálni, de alapvetően nem arra van kitalálva).Bekötés
Fórum
(#) Lacko12 válasza saraha hozzászólására (») Ápr 26, 2011 /
 
Szia!
Köszi szépen a linket így már értem!
(#) talpas jános válasza Tetye hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Azért köszi a segítséget Akkor keresek szervizt.
(#) ThomAce válasza highand hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Szia!

Esetleg tudnál mellékelni valami leírást az erősítőhöz? Nekem nagyon tetszik, ezért érdekelne a működése. Lehet, hogy EWB-vel nekiállok megcsinálni a nyáktervét. Nem mondom biztosra, de talán legyártatni is le tudnám. Viszont annyira nem vagyok benne a PWM-es kütyükben, és érdekelne a működési elve.

Hja és gratulálok az erősítőhöz! Szép munka!
(#) ThomAce hozzászólása Ápr 27, 2011 /
 
Éééés! Íme:

Elkészült a kis erősítőm. Az a 30Watt lehet hülyeség rajta, de ennyit sikerült kikalkulálni az áramkörszimulátorban. A 35 / 50Wattos hangfalat pedig nagyon derekasan kihajtotta 2 x 16,5V tápfeszültségről vezérelve, hallható torzítás nélkül. Az erősítő az én (nyílvánvalóan) szubjektív hallásomra épült... Ez már készen van.

Amin kísérletezek még, az a nyugalmi áram további állítgatása és a félvezetők cserélgetése. Jelenleg 1000-es bétájú darlington tranyókat használok, kíváncsi leszek még a BD244 és BD243 tranzisztorokra.

Gondoltam megosztom veletek gondolataimat.
(#) lamalas válasza ThomAce hozzászólására (») Ápr 27, 2011 / 1
 
Udv!

Idézet:
„Az a 30Watt lehet hülyeség rajta, de ennyit sikerült kikalkulálni az áramkörszimulátorban. A 35 / 50Wattos hangfalat pedig nagyon derekasan kihajtotta 2 x 16,5V tápfeszültségről vezérelve, hallható torzítás nélkül.”

8ohmos terhelesen meg 22V tapfeszultseg mellett sem valoszinu, hogy ki lehet belole venni 30W-ot. 2x16.5V-os tapfeszultsegnel pedig jo ha 10-12W-ot tudhat az erosito (8ohmra).

Idézet:
„Jelenleg 1000-es bétájú darlington tranyókat használok, kíváncsi leszek még a BD244 és BD243 tranzisztorokra.”

Gondolom tudod, hogy a BD243/244-es par nem darlington tranzisztorok! Ha nem darlingtonokat teszel bele akkor megvaltozik az erosito mukodese, sokkal nagyobb nyugalmi aramod lesz es elofordulhat, hogy a muv.erosito nem tudja meghajtani rendesen a vegtranyokat ha kicsi azok betaja.

Sok sikert amugy az erositovel es a kiserletezgetessel!

Szerk.: Meg valamit elfelejtettem! A bemeneti kört en megvaltoztatnam. Ha az invertalo jelleget meg akarod hagyni akkor az R1, R2 erteket emeld meg (sztem felesleges a kb. 45x-os erosites, lehetne csokkenteni), az R3 pedig elhagyhato a kapcsolasbol, semmi szerepe nincs. A C1-et az R2-nek megfelelo ertekure kellene csokkenteni es ha nem muszaj ne elkot hasznalj.
(#) elektrorudi válasza lamalas hozzászólására (») Ápr 27, 2011 / 1
 
Még annyit fűznék hozzá a leveledhez, hogy:
- A 2,2 kOhm-os bemenő ellenállás egyáltalán nem szerencsés. Legalább 47kOhm kellene. Ez alól kivétel lehet, ha az erősítő egy koncepció része, ahol az alacsony impedanciás meghajtás biztosított.
- a nyugalmi áramot beállító körben a diódák számának illik megegyezni a végtranzisztorok n-P átmenetének számával. Azaz: ha a kimeneten darlingtonok vannak, akkor az összesen 4db n-p átmenetet jelent, tehát 4 db diódával lehet jól kompenzálni a hőmérséklet függését.
(#) doomkiller válasza ThomAce hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Hali! Én tinában leszimuláltam ztx605/ztx705 párossal és szép trapézjelet adott ki a kimenetén.
(#) doomkiller válasza elektrorudi hozzászólására (») Ápr 27, 2011 / 1
 
Most R2 47k-ra változtattam utána 22-kra, a R1 100k nem változtattam a bemeneti kondenzátor 680nF, beraktam még pluszba 2 diódát tehát 4 van, a feszt átállítottam +-20Vra és így tinában szép szinuszjel van a kimenetén. Lehet utánépítem, megnézem milyen is a valóságban.
(#) ThomAce válasza doomkiller hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
2SB950A van benne most. A másik meg valami 2SD nem tudom micsoda, fejből most meg nem mondom. Valahova leírtam, előkeresem mindjárt. Megvan! T1: 2SD1276A . T2: 2SB950A
A 4db diódával már elég tisztességesen melegedtek a végtranzisztorok.
(#) elektrorudi válasza doomkiller hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
- Bizony az R1-et is változtatni kellene, mert így 2x -es (R2=47k) vagy 4,5x-ös (R2=22K) erősítésed lesz csak...
- Mostmár a diódák száma rendben, de az R6 R7 ellenállást is méretezni kellene (trimmerpotméter).
(#) ThomAce válasza elektrorudi hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Az R6 - R7-hez nem volt megfelelő trimmer potim a fiókban. Nem találtam két egyforma trimmert a fiókban az a baj.
(#) ThomAce válasza lamalas hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Kb. ekkora erősítés kéne, mint most. Szerinted mekkora R1, illetve R2 ellenállás kéne?
(#) doomkiller válasza ThomAce hozzászólására (») Ápr 27, 2011 / 1
 
Az R1 most 220K az R2 pedig 22k ez 10x-es erősítés és a tina szerint még mindig sinus a jel a kimeneten.
(#) lamalas válasza ThomAce hozzászólására (») Ápr 27, 2011 / 1
 
Idézet:
„Kb. ekkora erősítés kéne, mint most.”

Miert kell kb. 45x-os erosites? Kicsi a bemenojel? Ha igy van akkor inkabb kellene ele egy elofok mondjuk 2-3x-os erositessel. Egyebkent ha kicsi a bemeno impedancia akkor sem artana ele elofok, legalabb egy buffer, hogy magasabb legyen az a terhelo impedancia amit a jelforras "lat".
(#) ThomAce hozzászólása Ápr 27, 2011 /
 
Egyik komplett hozzászólásomat benyelte a rendszer. Szóval újra leírom, hátha:

Lamalas: Igen, tudom, hogy a BD243/244 tranzisztorok nem darlingtonosak.

Mekkora C1 - R1, R2-t tennél bele? Több ötlet = jobb megvalósítás.
(#) ThomAce válasza lamalas hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Azért kell ekkora erősítés, mert még kísérletezek vele. Tápfeszültséggel, terheléssel, félvezetőkkel. Viszont kéne egy végleges változat is, amit 775mV-al ki lehetne hajtani maximális teljesítményig. Ehhez van-e valami ötlet?
Következő: »»   802 / 2499
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem