Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   849 / 965
(#) whalaky válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 21, 2021 /
 
Nem vonom kétségbe, nekem is vannak 12V-os tápjaim, de ez led táp, ipari,10A-es és fémházas.
Persze ennek sem kötelező rázni, de mivel ez állandó feszültség alatt lesz nem tartanám szerencsésnek hogy egy esetleges meghibásodás miatt meglepetés érjen. Inkább kihúzok egy földvezetéket.
A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2021
(#) erbe válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 21, 2021 /
 
Egykor apám emlegette a "hitleri" réz vezetéket (>60 év). Kívül vörös volt majd szép zöld patinát kapott, de belül "acélos" volt. Éppen olyan, mint a mai CO2 hegesztőhuzal. Szép vörös, de attól még vasból van. Több olyan koax kábellel találkoztam, köztük 30 évnél régebbiekkel is, amik ugyanígy jártak. Érdekes módon a külső árnyékolás masszív réz szövedék, míg a belső ér 1 mm vastag rézbevonatú acél. Nem egyszerű vas, mert jó rugós.
(#) gcsabee válasza whalaky hozzászólására (») Okt 21, 2021 /
 
Még az is lehet megoldás, hogy ilyen 120W-os szigetelt tápegységet veszel, ehhez nem kell védővezető.
(#) Gafly válasza erbe hozzászólására (») Okt 22, 2021 /
 
Annál jóval később is lehetett vele találkozni, például Hódmezővásárhely felé nekem is volt olyan szakasz, ahol ez volt a légvezeték (igaz telefon). Elvileg jó, mert erős mint a fene, a réz meg jól vezet. Csak ugye amikor lemállik róla a réz, akkor olyan mintha kivénhedt keritésdrótot akarnál kötözni...
(#) Macsek71 válasza whalaky hozzászólására (») Okt 22, 2021 /
 
Nem tudom mennyire szabályos ( lehet semennyire ) de mostanában láttam néhány 40+ éves panellakás "felújítása" során pár érdekes megoldást :
- A parkettaszegő alatt szépen körbeszalad a zöld-sárga ... a konnektorok úgy is lent vannak...
- A mennyezet szélén körbefutó habszegély alatt pont elfér egy 5*20 mm-es kábelcsatorna ...
- Kevésbé feltűnő helyen simán a falra ragasztott MM falvezeték letakarva gipszkartonhoz való ragasztószalaggal + festve
(#) Atis57 válasza Macsek71 hozzászólására (») Okt 22, 2021 /
 
Szia!

A szabadon vezetet Z/s -- 6mm2 alatt kifogásolható.
A másik 2 még el is menne .

Az "okos megoldások " máshol is megjelennek,sajna.
(#) whalaky válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 22, 2021 /
 
Még két apró kérdés maradt (egyenlőre).
Ma, hogy kihúztam a védőföld vezetéket vettem észre hogy a lakáselosztónál nullára van kötve az összes védőföld (villanyszerelő szakember szerelte és kábelezte be ami utólag került kiépítésre).
Valahol van föld is, mert a csatornában találtat egy zsép kövér pirosat is, de annak az egyik vége az óra előtt van, a másikat még nem találtam meg.
Ugyan a nullázásról hallottam már, de nem tudom ha van földpont is a lakásban ez mennyire szakszerű és szabályos. Lehet hogy az egész lakás úgy ahogy van nem csak korszzerűtlen hanem szabálytalan is????
A másik problémám hogy többnyire alu vezetékek vannak és most réz vezetékeket építettem be.
A kötésnél nem okoz ez bonyodalmakat - (aluninium-réz)? Vagy ragaszkodjak a wago-hoz? (Mindenhol csak össze van csavarva az alu, és egy kis kúpos sapka szerűvel van "szigetelve" már ahol nem túl hosszan blankolták meg).
A teljes felújítás belátható időn belűl szóba sem jöhet, ezt kell megoldani minél szabályosabban ha lehet...
(#) antiktelefon válasza whalaky hozzászólására (») Okt 22, 2021 /
 
Aki erre tanácsot mer adni, az nagyon merész, egyértelműen nagy problémák vannak ott, alu kötést ne piszkálj inkább mert ha oxidos és megmozgatod akkor utána eléghet hamar.
Inkább keress egy két vezetékes tápot, sokkal jobban jársz vele mintha ezt megpiszkálod.
(Amúgy meg nem olyan drága az, egy panel újrahúzásának anyagköltsége konnektorok és kapcsolók nélkül mindenestül, lakáselosztó, fi stb 80e alatt van, ha szerencséd van a csövek újrahúzhatóak, az MMfal vésése szívás, de nem drága, csak sok kosszal jár.)
(#) teglascs válasza whalaky hozzászólására (») Okt 22, 2021 /
 
(Mindenhol csak össze van csavarva az alu, és egy kis kúpos sapka szerűvel van "szigetelve" már ahol nem túl hosszan blankolták meg).

Régen teljesen modernnek és hitech-nek számított ez az ún. "Kupolfix" összekötő (ahogy a gőzmozdony is az volt anno).
(#) gyuszo válasza whalaky hozzászólására (») Okt 22, 2021 /
 
Idézet:
„Ugyan a nullázásról hallottam már, de nem tudom ha van földpont is a lakásban”

Nem érzed úgy, hogy jó lenne egy szerelőt hívni ? A helyszíni szemle sokkal többet mond.
Így senki nem tud tanácsot adni, de talán egy fénykép a lakás elosztóról segítene.
(#) whalaky válasza gcsabee hozzászólására (») Okt 23, 2021 /
 
Igaz. De ez már megvan és nem mindegy hogy vagy 13000 vagy 4700.
De azért köszi!
(#) _BiG_ válasza whalaky hozzászólására (») Okt 23, 2021 /
 
Alu-réz a tűzveszély melegágya. Van paszta, ami összebékíti őket, de a wagózás ellenjavallt! A wago elvágja az alut! Én ilyen esetben kizárólag lemezes, nikkelezett (tehát nem rézszínű) sorkapcsot használok, mindkét (vagy több) vezeték mindkét csavar alá elér és szorítja. Tehát a sorkapocs nagyobb, mint amit a vezeték keresztmetszet indokolna elsőre.
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2021
(#) gcsabee válasza whalaky hozzászólására (») Okt 23, 2021 / 1
 
Tudom hogy ez drágábbnak tűnik , de ez a végősszeg. A másik esetben a vedővezető kialakításának a költsége hozzáadódik a 4700Ft-hoz. És utána látod csak a vegősszeget.
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2021
(#) Massawa válasza gcsabee hozzászólására (») Okt 23, 2021 /
 
Rakja bele egy megfelelö müanyagdobozba, és akkor nem kell PE vezeték.
(#) Ge Lee válasza gcsabee hozzászólására (») Okt 23, 2021 / 1
 
Pontosan. És ha megfelelő tápot vesz, nemcsak védővezetőzni nem kell, hanem egyben meg van oldva a leválasztás és a zavaráram elvezetése is. Erre szokták mondani, hogy előre kell gondolkodni és csak utána vásárolni.
(#) Gafly hozzászólása Okt 24, 2021 /
 
Földelőszondát hogyan szoktatok kihúzni?
Ránézésre ilyen, hogy a hossza mekkora azt nem lehet tudni. De mivel nem homok, és az ásót is csak másodjára tudtam beleállitani földbe, hogy függőlegesen megálljon, és ne boruljon fel, szerintem a legrövidebb ami kapható.

Én első tippként azt mondtam a kollégának, hogy kicsit körül kell ásni, flex-el levágni a tetejét, és visszatemetni. Igy legalább a főkasza nem akad bele.
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2021
(#) proba válasza Gafly hozzászólására (») Okt 24, 2021 /
 
Körbeásod, felöntöd vízzel a lyukat, majd jobbra balra előre hátra mozgatás közben húzod felfelé. Feketeföldben szerintem működik. Igaz csak betonoszloppal próbáltam még.
(#) Massawa válasza Gafly hozzászólására (») Okt 24, 2021 /
 
Nalunk tavasszal, amikor a villámháritot ujitották fel 8 métert vert le a srác a földbe és le is mérte mennyira jo ( volt még az autoban néhány 2 méteres rud).
(#) gyuszo válasza Gafly hozzászólására (») Okt 24, 2021 /
 
Azt a kereszt földelő szondát én már amikor leütöm, de úgy is kell, hogy annak a teteje 50 cm-re a föld felszín alatt legyen. Csak a 10 mm-es horganyzott kivezető szál jön ki a talajból.
(#) nedudgi válasza proba hozzászólására (») Okt 24, 2021 /
 
Agyagban meg lehet támogatni egy magasnyomású csőtisztítóval. Persze csak akkor, ha a víz nem tesz kárt a környezeten. 38-as flexibilis medencecsövet nyomtam agyagrétegbe tavalyelőtt.
(#) gyuszo válasza Gafly hozzászólására (») Okt 24, 2021 /
 
1,5-2 m 25 mm-es KPE cső, bele teszed a slagot a kerti csapról és ráengeded a vizet. A KPE csövet a kereszt földelő mellet dugdossad lefelé. Előtte egy kicsit ássad körbe. Sikerrel jársz, hidd el.
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2021
(#) Gafly válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 24, 2021 / 2
 
Akkor egyben válaszolok mindenkinek:
- Zászlós, tehát földön kivül van a vége, és a zöld/sárga saruval volt rákötve.
- Viz olyan három kilóméterre van, bár közkutat nem láttam arrafelé, tehát kannákkal lehet odahordani.
- Szerintem fekete föld, az áztatásos megoldás szerintem is járható lehet (lásd fenti kitételt).
- Nagyjából 5.000 Ft egy hasonló a boltban, szerintem nem éri meg egy napot vacakolni a kiszedésével.
Bár érdemes lehet feltenni az ingyen vihetőbe:
Idézet:
„1.5 m-es (vagy hosszabb) zászlós keresztföldelő ingyen vihető. Helyszinen kipróbálható, működőképes. Posta nincs, csak személyes átvétel.”
(#) gyuszo válasza Gafly hozzászólására (») Okt 24, 2021 /
 
Akkor marad az ásó !
(#) neogeo2 hozzászólása Okt 24, 2021 /
 
Sziasztok Mesterek!
70es években épült panel társasház villamos rendszerét bontottam szét (Lakásban). A kismegszakitok mellett volt egy az első képen látható alkatrész. Kérdésem az lenne, hogy ez mi lehetett és miért volt ott? Az egyik felére beérkező vezeték szerepe sem tiszta. Ez egy fekete vezeték az oldalán hosszanti irányban egy fehér csíkkal. A kérdéses kábel elvileg egyébként elvileg nulla lehet, de ebben a fekete színben? Tehát a kérdés hogy mi ez az alkatrész és mi lehet ez a kábel?
Köszönöm a választ.
(#) granpa válasza neogeo2 hozzászólására (») Okt 24, 2021 /
 
Ez egy 0-bontó. Anno kötelező volt a lakáselosztó táblákon. A rákötött vezeték a bejövő "0".
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2021
(#) neogeo2 válasza granpa hozzászólására (») Okt 24, 2021 /
 
Akkor így felmerült még egy kérdés... Van kék vezeték is ami bejön a lakásba. Ezt akkor kössem össze a fekete-feher nullával, vagy hagyjam szabadon valamelyiket?
(#) gyuszo válasza neogeo2 hozzászólására (») Okt 24, 2021 /
 
Mérd ki melyik a fázis és melyik a nulla. Majd az új felszerelt lakáselosztó dobozba elhelyezett kismegszakítókkal együtt a lakásba bejövő fázist és a nullát kössed a FI-relé bemeneti pontjaira. Az elmenő fázis megy a fázissínen keresztül a kismegszakítókra az elmenő nulla pedig a nulla sínre.
(#) granpa válasza neogeo2 hozzászólására (») Okt 24, 2021 /
 
Messziről nem mondok semmit. Méréssel meggyőződni a (földhöz, fázishoz, egymáshoz) szerepükről. Melyik honnan jön, és merre megy.
(#) proba válasza Gafly hozzászólására (») Okt 24, 2021 /
 
Két-három kanna víz elég, ha 30 perc alatt nem jön ki, akkor nem működőképes a dolog. Körkörösen mozgatva keletkezik mellette egy rés, az vízzel feltöltődik, utána már csak a vákuumot kell legyőzni.
(#) dB_Thunder válasza Gafly hozzászólására (») Okt 24, 2021 / 3
 
Nem szoktunk felhúzni szondát, de a kőművesbak, gerenda, láncos csörlő nem szokott visszakérdezni! 6-8 méteres tuja gyökerét téptük fel vele...
Következő: »»   849 / 965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem