6. ábra: Nyomtatott áramkör beültetési oldalról (nyomtatható pdf formátumhoz kattints a képre)
- A mellékelt nyomtatott áramköri terv alapján az áramkör egyszerűen elkészíthető. De természetesen, mivel egy egyszerű kapcsolásról van szó, akár egy próbapanelen is könnyedén kialakítható. A nyomtatott rajzolat, a könnyebb gyártás érdekében, egyszerre négy cellához szükséges áramkört tartalmaz, melyek egymástól független kialakításúak.
7. ábra Beültetési rajz
- Az áramkör mérete közel illeszkedik az AA méretű cellákhoz. Így az áramkör akár a teleptok hátoldalára is ráforrasztható, vagy a nyomtatot lap két-két furatában elhelyezett foszforbronz érintkező segítségével a „teleptok” kialakítható.
- Az R2 ellenállást a bemérés után ajánlatos a végleges helyére forrasztani.
- A tranzisztorok felirata a nyomógomb felöl nézve olvasható.
- A nyákba ültethető nyomógombokkal szemben szinte semmi minőségi követelmény nincs. Egy régi egérből, vagy egy videó kezelőpanelből általában kinyerhető.
- Ha lehet, a panelt végleges beépítésnél függőlegesen helyezzük el, hogy az izzó látható legyen, és csak a Q1 tranzisztort melegítse.
- Ha az izzó beforrasztása gondot jelent, akkor használjunk a réz fűtésvezetékek összeforrasztására használható LF Nr.3 típusú „Forrasztó pasztát”. Ennek több, mint 60 %-a ón. De csak az izzó lábainak előónozására használjuk, majd langyos vízben tisztítsuk meg a felületet. Beónozás után az izzó már könnyűszerrel a nyákba forrasztható. (A 250 gr-os paszta ára elég húzós, de számunkra egy életre megoldást adhat a nehezen forrasztható felületek ónozására)
- Az áramkör helyes működésének alapfeltétele a jó telepkontaktus létrehozása. Tekintettel arra, hogy az áramkör 300 mA terhelőáram mellett ellenőrzi a kapocsfeszültséget, annak legkisebb csökkenésére, vagy kontakthibájára idő előtt kikapcsolja a kisütést.
A cikk még nem ért véget, lapozz!
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!