Fórum témák
» Több friss téma |
Azt találtam ki hogy építeni szeretnék egy órát! Kb 2" magas 7 szegmenses kijelzőkből! Semmi extrát nem szeretnék bele vinni, csak simán be állítom a helyes időre és jár! óra:perc:másodperc, ennyit mutatna és semmi töb! Beállítanám és jár! Ötleteket kapcsolási rajzokat várnék a megvalósításhoz! Előre is köszi a segítségeteket!
![]()
egy kicsi körülnézéssel itt az oldalon is találsz ilyesmit.
Hello! PIC-et, AVR-t tudsz programozni? (Ha ilyet akarnék, lehet hogy egy bolti kvarcórából csinálnám...)
Igen én is láttam de én nem DCF77 et akarok hanem egy telljesen egyszerűt! PIC ill. AVR programozni még nem tudok!
Találtam egy kapcsolást itt az oldalon! A neve TIMER! Erre lehet nagyobb kijelzőt is rakni? Mondjuk 1,8"?
Akkor vegyél 2000-ért egy akármilyen LED-es asztali órát, szedd szét és tégy rá nagyobb kijelzőt. Igy a leggyorsabb.
Valaki merész vállalkozót keresnék aki az oldalon található TIMER PIC-jébe bele tudná égetni a programot ami szintén megtalálható az oldalon! A PIC-t postán keresztül átvenném, és persze fizetném az égetés költségeit is!
Szia! Ha elküldöd nekem a PIC-et, akkor én ingyen vállalom a beégetést, de a "visszautat", vagyis a visszaküldési postadíjat neked kéne állnod...
Üdv és kellemes ünnepeket kívánok! ![]()
Okés! Akkor majd vmikor januárba beszerzem a PIC-et, és majd egyeztetünk hogy hova küldjem! Feltéve ha neked ez így jó! És neked is kellmes ünnepeket, és köszi a segítséget!
Sziasztok!
Nem vág szorosan a témába a kérdésem, de nem akartam új topicot nyitni, a segítségeteket szeretném kérni. Támadt egy "rettentő" ötletem. (Majd elválik, hogy csak simán rettentő, vagy rettentően jó ![]() ![]() ![]() ![]() Előre is köszönöm a segítségeteket: ![]() FazksG
Na, senki semmi? Esetleg írjam le ezt egy másik topic-ban???
ennek csak nixie-vel lenne értelme, igy a 4017 kimeneteit át kéne alakitani 7szegmensre!
szerintem nem 4017-re kellene építeni!!!
Hát szerintem gyorsabb egy bcd számláló meg egy bcd hétszegmens dekoder de te tudod ha sok tranzisztorod van akkor hajrá.
Orajelnek szerintem legegyszerűbb és pontos egy kiszuperált léptetős kvarcóra két tekercs kivezetéséről egy egy diódán keresztül egy szintillesztővel kicsatolni az 1 Hz-t ill ha kisebb kell akkor elég az egyik 2 mp-kénti impulzus (van bcd ben számoló hétszegmenses kijelzőt meghajtó cmos ic is cd 45xx de nem tudom hogy a hattal osztást hogyan tudod nála megoldani de ha sikerül ez a legegyszerűbb.)
hhkfk:
Szerintem nem igazán értetted amit írtam (bár lehet hogy én nem fogalmaztam érthetően ![]() ![]() ![]()
Nem az írtam, hogy lehetetlen, csak bonyolult és kevesebb alkatrészből is kihozható.
A 4017 és a tranzisztoros 7szegmenses dekóder elég vad, de megépíthető.
Viszont nem annyi tranzisztor kell, ahány számjegyed van, hanem annyi tranzisztor, ahány szegmensed, azaz 7. Kell viszont hozzá még mindegyik számjegyhez annyi dióda, amennyi szegmens az adott számjegyben világít. Ez átlag 4 szegmenssel számolva 40db dióda és 7 tranzisztor számjegyenként. Én is inkább a számlálós-dekóderes megoldást tudnék inkább elképzelni. Ha klasszikus digitális IC-kből szeretnél építkezni, akkor javasolnám, hogy nézd meg a 7490, 7492, 7493 számlálókat, illetve a 7446/7447 vagy 7448 7 szegmenses dekódereket. Ez utóbbinál fontos, hogy a kijelződ közös anódos vagy közös katódos-e. Az 59 és a 23 utáni nullázás megoldható 1-2 külsö kapuáramkörrel, ilyen felépítésben 23:59:59-ig számláló órát lehet építeni, sőt, gyerekkoromban (olyan 25 éve) az egyik ismerősöm össze is rakott egy ilyet, akkoriban elég nagy kuriózumnak számított.
Hello!
Azt hiszem, meggyőztetek, hogy felejtsem el a 4017-es megoldást. De, mivel ennek az ötletnek az egyik fő célja, hogy tanuljak, most akadékoskodom egy kicsit. ![]() ![]()
Végülis úgy is csinálhatnád, hogy annyi tranzisztor, ahány féle szám. De a diódákat ekkor sem spórolhatnád meg.
Gondolj bele: kitalálod, hogy a 0 számjegyhez miknek kell világítania, de ezeket nem kötheted csak úgy össze, közösen a kapcsolótranzisztorra, mert akkor utána nem tudnád más számjegyeknél külön-külön kapcsolni őket. Emiatt diódákat kell betenni a tranzisztor és minden egyes szegmens közé. Viszont bármelyik szegmenst másik számjegy miatt ugyanígy felgyújtva a diódák miatt a többi nem fog kigyulladni. Ugyanezt a játékot el lehet játszani a szegmenseket vezérlő tranzisztorok meghajtása előtt is, a bázisoknál lévő diódákkal. Annyi az előnye, hogy kisebb áramú diódák kellenek és a kapcsolótranzisztorok száma is csak a szegmensektől függ, nem a kijelzendő "alakok" számától. A számjegyenként és szegmensenként 1 dióda mindkét megoldásban benne van.
Na, skicceltem gyorsan egyet, a középső LED mindkét oldalról bekapcsolódik, a két szélső csak 1-1 irányból. Remélem, így már érthetőbb.
Mindenképpen 4017-tel akarod megoldani? Nagyon sok dióda kell a 4017 kimeneteit a kijelzőkre kötni, mert ugye az egyes szegmenseket nem kötheted csak úgy össze, mert akkor azok mindig együtt világítanának. Egy digithez 38 dióda kell ha jól számoltam gyorsan fejben, és akkor ugye ez hatszor. Az már nagyon sok, inkább csináld 7490/7492/7447 IC-kkel. Sokkal egyszerűbb lesz úgy. 1Hz-et 4060 IC + 3,2768MHz kvarccal tudsz a legegyszrűbben előállítani.
Szerk: Megint csak az első oldal elolvasásáig jutottam...
Közben én is felvázoltam, hogy miről is beszélt szilva. Láthatod, egyáltalán nem egyszerű ez a megoldás.
![]()
Na, azt hiszem kezditek megingatni mingathatatlannak hitt elképzelésemet...
![]() ![]() ![]()
annyira meggyőzően ajánlottátok a 7490/7492/7447 ic-ket, ketten is, hogy most már le is töltöttem az adatlapjukat, és nekiesek... Szóval ezért is köszi... MOndjuk biztos lesznek ezekkel kapcsolatban újabb kérdéseim
![]() ![]()
Ha esetleg az 5v volna bajod ezek az ick cmosban is szerintem megtalálhatók 74HC.. típus alatt tudom még ajanlani a ret honlapját ahol a keresőbe beírva a bcd kulcsszót a kedvedre csemegézhetsz az ic-k között (bcd számlálók ,bcd hétszegmes dekoderek ,és a CD4026 bár ezek lehet hogy direkt nem tudnak egy ledet meghajtani de egyszerübbé tehetik a kapcsolást.
Ha összeraksz ilyenekkel egy működő órát, amiben nincs semmilyen programozott eszköz, akkor az szerintem másokat is érdekelne itt a fórumon.
Logikai kapcsolások tanulásához is jó projekt, kell majd a nullázásokhoz néhány kapu is, Továbbá jó lenne előállítani egy viszonylag pontos 1Hz-es órajelet, lehetőleg valamilyen kvarcból. No meg valahogy ki kell találni, hogy hogyan lehet majd az órát beállítani (akár tényleg csak egy gyors előrepörgetéssel). A mai világban a korábban említett 74-es IC-ket inkább 74HC vagy 74HCT sorozatból való megfelelőjükkel szoktuk helyettesíteni. Ezek elvileg ugyanazt tudják, de sokkal kisebb fogyasztású CMOS technológiával készülnek. Valószínűleg kapni is inkább ilyeneket lehet, esetleg nézd meg az adatlapjukat, hogy miben különböznek. Szóval ha készre szerelsz egy ilyen órát, akkor az tanulásnak, szórakozásnak is kiváló. Ha lesz kérdésed, szívesen segítünk. Szerk: most nézem, hogy a 7490 brutálisan drága, de nézd meg a 74290, 74390, 74490 típusokat is, ahol én néztem, ott sokkal olcsóbbak, a 390 és a 490 ráadásul dupla számlálók.
Nagyon megragadta a fantáziámat ez a programozható alkatrész nélküli óra építés... Sokat agyalok rajta. Viszont felmerült
egy-két kérdés is. Szóval az oszcillátort rákötöm mondjuk egy 74LS90 számlálóra. Jön az első homályos pont. Az ic adatlapjából nem derül ki pontosan, hogy hova kell küldenem az órajelet (az angoltudásom nem egy nagy bajnok). Van viszont egy olyan láb, hogy 'CKA input', arra gyanakszom, hogy erre a lábra kéne jönnie az órajelnek. a mondat, amire alapozom: The input pulses are applied to CKA input and the outputs are... stb-stb. Szóval jól gondolom? Más. ha a másodperc egyeseinek számlálója a 9-hez ért, akkor ez után a 10-esre váltás során az egyik kimeneten az addigi stabil L-ről H-ra vált a szint. Ha ezt a lábat egyszerűen rákötöm a másodperc tízeseit vezérlő számláló CKA lábára, akkor ott gond nélkül menni fog a léptetés? Gondolok itt arra, hogy mivel a számláló egyből reset-el is ezzel a jellel, nem lesz túl rövid az impulzus? MInden esetben (biztonságosan) váltani fog, vagy valami más megoldás kell?
Igen, nagyjából jól látod a dolgokat.
(Most próbáltam keresni olyan adatlapot, amin CKA van a 74LS90-nél, de hirtelen csak olyat találtam, ahol CP0/CP1 vagy INPUTA/INPUTB van. Ahány adatlap, annyiféle jelölés... na, megvan, a Texasé ilyen ![]() Szóval a 7490 tulajdonképpen két félből áll: van egy 1 bites része (CKA - QA) és egy 3 bites része (CKB - QB,QC,QD). Az 1 bites CKA-ról impulzusokkal indítva az 0 és 1 között "számol", a 3 bites CKB-ről indítva 0 és 4 között. Mivel a CKA és CKB bemenetek is a jel lefutó élére (azaz amikor 1-ből 0-ba vált) érzékenyek, a két egységet simán sorba lehet kötni, méghozzá kétféleképpen: 1. a számlálólánc bemenete a CKA, majd a QA összekötve a CKB-vel; ilyenkor 0-tól 9-ig történő BCD számolás jön létre, QA a legkisebb, QD a legnagyobb helyi értékű bit 2. a számlálólánc bemenete CKB, QD összekötve CKA-val; ilyenkor ún. bikvináris számolás jön létre 0 és 9 között, amiben a bitek súlyozása 5-4-2-1 (QA-QD-QC-QB) Általában a BCD módot szokás használni. 7490-eket sorba lehet kötni úgy, hogy az egyesek QD kimenetét a tizesek CKA bemenetéhez kötöd. Akkor fog lépni a tizesek számlálója, amikor az egyesek QD kimenete 1-ből 0-ba vált, azaz pont a 9->0 átforduláskor. Persze hosszabb számlálóláncoknál lesz időbeli elcsúszás a számlánc legeleje és legvége között, de ez az egységek száma*pártíz ns, itt egyáltalán nincs jelentősége. Itt még nem volt szó resetelésről, nincsenek resetimpulzusok, egyszerűen így számolnak a számláncok, 9 után 0 lesz a következő érték. A kényszerített reset ott jöhet majd képbe, ahol a 60 helyett 0-ra kell beállni. Ezt úgy szokás csinálni, hogy a 6 számjegy megjelenését figyelik kapuáramkörökkel, és ebből állítanak elő reset impulzust, de csak erre az egy számjegyre. A 6 úgy néz ki binárisan, hogy 0110, azaz ha a két középső bitet egy AND kapcsolattal figyeled, akkor ebből elő tudod állítani a reset jelet. Viszont itt jön képbe a 7492, ami ugyanolyan, mint a 7490, csak a 3 bites része nem 4-ig, hanem 5-ig számol - és az 59-ig számoláshoz pont ez kell. Azaz elég egy 7490 és egy 7492 3 bites fele a 0-59 közötti számoláshoz. Ezzel a másodpercek és a percek már megvannak. Az órákat meg egy 7490-nel (egyesek) és egy akármilyen, 2 bites számlálóval (tizesek) meg lehet oldani. Itt viszont a decimális 24 megjelenését kell figyelni, azaz egyszerre a két számjegyen. Ha a tizeseknél megjelenik a 2-es helyi értékű bit, és az egyeseknél a 4-es helyi értékű bit egyszerre, akkor mindkét számlálót nullázni kell. Nem tudom, nagyjából értető-e így. Ha jól gondolom, akkor összesen 1 kapuáramkörös tok kell az órákhoz, a többi 7492-kkel és 7490-ekkel megoldható egyszerűen.
Ha van kedved, épitsd meg ezt a kapcsolást.
![]() ![]() Ezzel kellően gyakorolhatod a diódamártix "borzalmati"! ![]() S ha tényleg megépíted, akkor a diódáknak forrassz be egysoros IC foglalatokat! :yes: Természetesen csak anyi diódát kell beültetni a 74154 egy - egy kimenetére, amenyi az adott szám vagy karakter megjelenitéséhez kell... Jó bütykölést! ![]() ![]()
Nagyon precíz tetszik ha nagyon szeretnél 4017-t is rakni bele akkor minden számlálóval párhuzamosan (clk) tehetsz egyet (természetesen ami 6 ig számol ott a 4017 hetedik kimenetét a resetre kötve) igy bár tudom hogy az ébresztés nem volt követelmény de Yackle-vel beállítható ébresztést kapsz meg a 24 óra útáni törlés is könnyen kikapuzható valamint a beállítás is történhet ezen keresztül (minden számjegy egy kapcsoló) No jó csak vicceltem ha TTL ic-kel csinálod akkor nem is biztos hogy műkodik
![]() |
Bejelentkezés
Hirdetés |