Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Digitális óra nagy kijelzővel
Lapozás: OK   2 / 3
(#) fazksg válasza szilva hozzászólására (») Feb 14, 2008 /
 
Hát, köszi, hogy nem kevés időt rám szánva segítesz a fejembe erőltetni ezeknek a nyavalyás ic-knek a működését Azt hiszem, értem, amit írál, csak nagyon nehezen emészthető ez még nekem. Úgyhogy kinyomtatom, legalább lesz mit mazsolázni holnap irodalomórán . mindenesetre most jövök rá, hogy nehezebb ügy lesz ez az óraépítés, mint először gondoltam. De nem baj, legalább többet tanulok belőle (remélem).
(#) fazksg válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 14, 2008 /
 
Úúúúhhhh, ez még nekem is túl durva!! De köszi! komolyan mondom, lehet, hogy egyszer, ha nagyon elborult, beteg kedvemben leszek, bemegyek egy boltba, kifosztom a diódakészleteiekt, sé megcsinálom ezt a kicsi, kompakt, egyszerű áramkört!
(#) szilva válasza fazksg hozzászólására (») Feb 14, 2008 /
 
Szívesen, ha elakadsz, akkor kérdezz nyugodtan.

A 7492 adatlapját majd nézd át, mert utólag jöttem rá, hogy nem pontosan emlékeztem a működésére és egy kicsit máshogy dolgozik (azaz 12-es osztást csinál, egy 1 bites és egy 3 bites részből, ahogy írtam is, de a 3 bites önmagában nem használható 0-5 közötti számoláshoz, csak a kettő együtt, és annak az alsó 3 bitjét véve)!

(#) vicsys válasza fazksg hozzászólására (») Feb 15, 2008 /
 
Ha mindenáron programozható eszköz nélkül akarsz órát készíteni, mondjuk sok-sok TTl ic-vel, itt van egy szép klasszikus. Tanulmányozd át, sokminden kiderül...

uhr.gif
    
(#) szilva válasza vicsys hozzászólására (») Feb 15, 2008 /
 
Hú, ez nagyon szép, de komolyan

Két megjegyzésem lenne a rajzhoz:

1. a 7490-ek 9-be állító bemeneteit (R91 és R92) földre kell kötni, hogy számolni tudjon az IC, ezek a bemenetek egyáltalán nincsenek jelölve a rajzon.

2. a 7447-ek környékén azok a 3-3 tranzisztorok és a köréjük épített ellenállások, diódák a kijelzett számjegyek alakján javítanak(*), simán elhagyhatók, lényegi funkciójuk nincs.


(*) Nem tudom, annak idején ki volt az a kretén, aki olyan számjegykijelzést tervezett ezekbe a kijelzőmeghajtókba, amiben a 6-os és a 9-es szára egyenes, nem "hajlik be". Emiatt az idióta kijelzési mód miatt voltak már a saját idejükben is annyira népszerűtlenek ezek a kijelzőmeghajtók.
(#) vicsys válasza szilva hozzászólására (») Feb 15, 2008 /
 
Igen, így van, ahogy mondod. (nem akartam ennyit gépelni. Tied a pont) Kép: Hivatkozás
(#) _JANI_ válasza fazksg hozzászólására (») Feb 15, 2008 /
 
Nekem a diódák és a többí alkatrészek meglennének, de én is lemondtam róla (egyenlőre). Viszont demó céllra érdemes elkészíteni - elkészíttetni. MUX-DEMUX diódamátrix és nyitott kollektoros kapcsolások gyakorlására! Eredetileg tizenhatszegmenses kijelzőhöz készült volna, szám - betűkiírásra, de máképp lett megoldva... Valyon miért !?
(#) MPi-c válasza szilva hozzászólására (») Feb 15, 2008 /
 
Úgy emlékszem, a 6-os és 9-es számokat a 74xx247-es már szépen írja ki, a lábkiosztása meg ugyan az, mint a 7447-nek.
(#) fazksg válasza szilva hozzászólására (») Feb 16, 2008 /
 
Nagyon sokat segítet a számlálók működési elvéről, "lelki világáról" szóló leírásod. Ennek birtokában felbátorodtam, és nekikezdtem a konkrét áramkör megtervezéséhez (ha lesz már egy kész 'bétaverzió', akkor azt beviszem a gépbe, és felrakom, hogy véleményezzétek, de most még csak papíron van meg). Azt sikerült megértenem, hogy a 9-hez nem kell reset, ha 7490-t használok, és azt hiszem, az is tiszta, hogy hogy resetel a 7492 5-ről 6-ra váltás esetén. Az adatlap szerint a QD kimeneten 0-5 között L szint van, 6-től pedig H, tehát szerintem, ha egyszerűen ezt rákötöm az R0(1) bemenetre, az R2(2)-t pedig stabil H szintre kötöm (az adatlap szerint ha H van az R0(1)-en és R0(2)-n is, akkor lesz minden kimeneten L, ez jelenti a '0'-t). jó ez így? Vagy kössem mindkettőt a QD-re? Egyébként megint előkerült az egyik előző kérdés (bár az előbb rosszul tettem fel a kérdést). Mert 59-ig már tudok számolni, csak az után jön egy homályos pont. Ha H-ra vált a másodperc tízesének QD-je, akkor ez a H szint reseteli a számlálót. kérdés számomra, hogy még mielőtt resetel, felfut-e annyira magas jelszintre, hogy ennek a lefutása kiváltsa a következő (perc egyes helyiérték) számláló ic lépését (persze a CKA lábra kötném az előző számláló QD-jét)? Ha ezt megtudom, akkor elkezdek agyalni a 23-ról való nullázáson (órák), és onnan már látszik az alagút vége.
(#) fazksg hozzászólása Feb 16, 2008 /
 
Na, készülget a kapcsolás . pillanatnyilag úgy gondolom, 3 ÉS kapu elég lesz hozzá, plusz persze három 7490 és három 7492 számláló, a dekóderek, és az oszcillátor, ez utóbbihoz még több pályázó is versenyben van. holnapra leakasztok valamilyen kapcsolásirajz-rajzoló progit, beléjetáplálom , és felrakom, aztán kezdhetitek kritizálni.
(#) proba válasza fazksg hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
Ha jól gondolom a reset lábakkal nem kell foglalkoznod (+ut hogy számoljon) ezt az IC-k saját maguk belül elintézik csak a 7492 nél a Q4 kimenetet nem szabad a bekóder bemenetére rákötni (az üresen maradt bemenetet földre kell kötni) A számláló ugyan 12 ig számol de az alsó bitek neked teljesen elegendőek és jók .Az órajelek pedig mint a rajzon is látszik teljesen jó hosszúságúak

szamlalo.JPG
    
(#) proba válasza proba hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
Bocs nem a kérdésedre válaszoltam . Ahogyan a régebben beidézett rajzon van működik .(szerintem a resetet okozó jel min 2 kapukésleltetésig fent áll egész számlálósorokat szoktak igy biztonságosan törölni.)
(#) szilva válasza fazksg hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
Ha jobban utánanézel, akkor kiderül, hogy a két nullázó bemenet pont olyan logikai kapcsolatban van, hogy akár külső kapu nélkül is megoldható a megfelelő helyen nullázás, ha 2 bit egyes értéke elég a nullázási feltételhez.

Ahogy proba is elmondta, hosszabb számláncoknál nem a nullázójellel szokták a kövtkező digitet számoltatni, hanem általában az előző digit legfelső bitjével. Épp ezért jók ezek a H->L átmenetre számoló IC-k, mert a 9->0 vagy az 5->0 átmenetnél a legfelső értékes biten (első esetben a 8-as, második esetben a 4-es helyi értékű) pont 1->0 átmenetet fog történni a nullára átforduláskor. Előtte sokáig magas állapotú, tehát nincs gond az impulzusszélességgel.

A 7492-nél a 12-ig számolás 4 biten úgy történik, hogy 6-4-2-1 súlyozásúak a bitek, az alsó három biten 0-5 számol, majd a legfelső bit vált. így az alsó három bitet felhasználva, a legfelsőt figyelmen kívül hagyva máris kész a 0-5 között számoló egység.

Oszcillátorra az egy kiváló megoldás, amit itt lentebb a rajzon látni: egy gyári mutatós kvarcóra 1Hz-es ütemadója az időalap. Ha nem ezt választanád, akkor érdemes talán egy CD4060-nal és egy 32768Hz órakvarccal építeni 1Hz-es alapot. 555 és hasonlók nagyon pontatlanok lennének.
(#) vicsys válasza szilva hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
CD4060-nal egy ilyen órához szentségtörés!
Tessék szépen 1MHz-es kavicsot berezegtetni és 10db 7490-nel leosztani! Nemdebár?
(#) szilva válasza proba hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
Idézet:
„Ha jól gondolom a reset lábakkal nem kell foglalkoznod (+ut hogy számoljon)”


Ha a reset lábakat nem használjuk, akkor GND-re kellene kötni őket, hogy számlálhasson az IC.
(#) MPi-c válasza fazksg hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
Ha kicsit tanulmányozod vicsys csatolt rajzát láthatod, hogy egy kis trükkel simán megoldnató, minden féle restelés nélkül a számláló lánc.
szilva leírta a számláló láncokat és a számlálást! Én csak ismételten összefoglalom:
Az első 7490-es (másodperc egyese) számlálót a CK bemenetére érkező 1 HZ-es jelek léptetik. Itt meg kell jegyezni a késöbbiek megértéséhez, hogy a számlálót H-L átmenet lépteti, vagyis ha a bementen lévő H szint L-re vált. Fordított helyzetben nem léptet a számláló. Mivel a 7490-es két ( egy 2-es és egy 5-ös) számlálóból áll a 2-es számláló kimenetét (QA vagy A) össze kell kötni a z 5-ös számláló bemenetével, így lesz a számlálás 0-tól 9-ig.
Az első 7490-es számláló D kimenetét a következő 7492-es (12-es számláló, ami itt a másodperc tizeseit számolja ) CK számláló bemenetére kell kötni. A 7490-es működését ismerve tudjuk, hogy a D kimeneten H szint a 8-as számnál jelenki meg. A kimenete a 9-nél is H szintem van, de a következő 0-nál L szintre vált, ez az átmenet fogja adni a 7492-nek a léptető jelet.
Most jön a trükk, vagyis inkább a 7492-es számló működésének kihasználása. A számláló ugyanis nem normál bináris számláló. Nézed meg a működési táblázatát. Abban láthatod, hogy míg 0-tól 5-ig szépen lépegetnek a bitek, 6-nál egy érdeksség történik. Az 5 így néz ki: LHLH, a 6 már így: HLLL, a 7 meg így HLLH... vagyis QA-QC kimeneteken mindig 0-5-ig megy a számlálás folyamatosan. Ezért a QD kimenetet nem kell használni.
A következő 7490-es számláló (perc egyese) a másodperc tizeseinek számlálójának QC kimenetéről kapja a léptető jelet, ami 4-nál már H szinten van, de 5 után vált L-re.
A probléma az órák kijelzésénél a maximális "23" utáni nullázás. Ezt is láthatod a rajzon. A R bemenetekre (mindkettőre) adott H szint nulláz, illetve a 7490-nél 6-os, 7-es lábra adott H szint 9-et ír a számlálóba, de ezeket itt GND-re kell kötni.
A 7490-es számlálónál a 4-es számnál jelenki meg H szint a QC kimeneten ezért ezt a kimenetet kell kötni a saját és az órák tizesének 7492-es számlálójának egyik nullázó bemenetére. A 7492-esnél csak az alsó QA-QB kimenetek vannak használva. A QB van mind két számláló másik nullázó R bemenetére kötve. Ezen a QB kimeneten már a 2-es számnál H szint van, de csak akkor lesz hatásos, akkor történik törlés, ha a 7490-esnél a QC kimenten is H (4-es szám) jelenki meg. Tehát plusz kapuk nélkül így van ezen a kapcsoláson megoldva.
Kicsit hosszú lett!
Na, közben több hozzászólás is született és ez is szóbakerült.
(#) szilva válasza vicsys hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
Persze, de azért az már tényleg mazochizmus

Az 1MHz-es kvarc bitangdrága, kerül vagy 800-1000Ft-ba, de ha már tényleg azzal épül, akkor én inkább 74390 vagy 74490-ekkel osztanám, mégis kevesebb tok.

Esetleg jó alternatíva lehet egy 3.2768MHz-es kvarc (ez olcsó kategória) és 74393-as, 74390-es IC-kkel előálítani az 1Hz-et.

Tapasztalat szerint egyébként az órakvarcokkal jobb időalapot lehet előállítani, mint a MHz-es tartományúakkal. Azt nem tudom, TTL környezetben hogy lehet jól berezgetni egy órakvarcot, de ha ezt megoldja az ember, akkor két 74393-mal előállítható abból is az 1Hz.

Korábban volt szó róla, hogy ma inkább 74HCT-kkel építkezik az ember, ha már TTL logikát használ, esetleg beleférhet egy 74HC4060
(#) szilva válasza vicsys hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
Közben utánanéztem, mert gyanús volt, hogy rosszul emlékszem, és valóban: a 4060 csak 16384-es osztást tud (14 bit), tehát az 1Hz-hez még egy kettes osztás kell valahonnan az 1Hz-hez.

(Esetleg az órák tizeseinek nem használt 1 bites része, de az nem biztos, hogy jó ötlet a 24-nél nullázás miatt, azt át kellene gondolni.)
(#) vicsys válasza szilva hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
Nem véletlenül írtam... Az első digitális órám így készült. Nem voltrajta másodperc digitek de körben volt 12db led és 5mp-ként ugrott. Az egész elfért gömbalakú vidieoton hangdobozban. Tudod az a csúnya fekete és bézs színü... Nem volt veszélyes, csak 1,2A-t vett fel 5V-ról.
(#) fazksg hozzászólása Feb 25, 2008 /
 

Üdv!
Attól, hogy nem írogatok, még agyalok a digitális órán... Legújabb ötletem: reprodukálni kellen e Vicsys 'BigClock' névrhallgató óráját, logikai ic-kből. Az ötelt: meglesz a 6 db számláló, ezek szépen számolnak az 1/60-ad Hz-re leosztott órajelre, és lesz egy dekóder, ami hajtja a kijelzőt. Csak valahogy meg kelle oldani a számlálók kapcsolgatását a dekóderre. Az ötlet: egyszerűen, 4 tranzisztort vezérel valamilyen számláló, úgy, hogy ha végigér a számjegyeken, akkor tart 2-3mp szünetet (pont, mint a BigClock-nál). Szerintetek megvalósítható?
Off: már ezerféle ttl/cmos-ic-s órakapcsolás kavarog a gondolataimban, valahonnan kéne szerezni olcsón egy nagy halom 74HC390-est, meg jó sok BCD/decimális dekódert. Esetleg valahonnan lehetne ilyet kitermelni??? Vagy valahonnan semple-ként rendelni párat (persze nem mindent, csak 1-2-t, annyival is kevesebb...). SAjna a Texasnál már nincs Free Sample....
(#) vicsys válasza fazksg hozzászólására (») Feb 25, 2008 /
 
A TTL IC-k kitermelésére javaslom a MÉH telepeken fellelhető roncs panelokat. Anno ruszki szgép panelokat szedtem szét és kismillió TTL volt bennük. Többek közt a hőn áhított 74141 is!
(#) proba válasza fazksg hozzászólására (») Feb 25, 2008 /
 
Az ick kimenetét nem kötheted ugyanannak a dekódernek a bemenetére mert "összevesznek " csak egy 4-1 (2 *74hc153 ) multiplexeren keresztül (bemenetek egy egy számjegy kimenetei, kimenete a dekodoló bemenete) Ha a számjegyek között szünetet is akarsz tartani akkor a 8 bemenetű a nyerő (minden második üres) A tranzisztoros változatot lerajzolod? (lehet csak én bonyolítom túl?)

ora.JPG
    
(#) fazksg hozzászólása Feb 27, 2008 /
 
az a tranzisztoros dolog amire gondoltam, egy beteg ötlet volt, teljesen marhaság... Felejtsd el, amit erről írtam
(#) gabio hozzászólása Feb 27, 2008 /
 
Egy válalkozó szellemű embert keresek aki csinálna nekem egy sopperóra szerkezetett egy nagy kijelzővel. További részleteket majd e-mail en vagy msnen.
A kölcségeket válalom.
Ha tudsz segíteni akkor elérsz e-mail en.
sz.gabor222@vipmail.hu
(#) Moderátor hozzászólása gabio hozzászólására (») Feb 28, 2008
 
Ezt talán az apróhirdetésbe kellene feladni, nem?
(#) szilva hozzászólása Márc 14, 2008 /
 
Talán nem olyan "nagy" kijelzővel, de a hétvégén építettem egy órát (a programja még most alakulgat, de már működőképes).

A fényképeken lehet, hogy nem látszanak az arányok, ezért írom, hogy a vezérlés egy 10x10mm-es, 64 lábú PIC, a kijelző pedig egy 18mm számjegymagasságú, teljesen általános 3.5 digites kijelző. A 3.5 digit miatt csak 12 órás kijelzést tudok megvalósítani és egy jellel (jelenleg a háromszöggel) jelezni a délutánt.

A képekhez képest annyi változás történt még, hogy bekerült a kijelző alatti helyekre a három nyomógomb és a 32768Hz-es kvarc is, amiről jár az óra, valamint egy 3db AA elemet befogadó elemtartóról kapja a tápellátást. Az áramfelvétele hihetetlenül alacsony, 3V-ról 6uA körüli, 4.5V-ról 8-9uA-t mértem. Egy garnitúra elem elvileg évekig kitart ilyen fogyasztás mellett.

Bővebben: Link
(#) vicsys válasza szilva hozzászólására (») Márc 14, 2008 /
 
Merész! Nagyon szép munka és nagyon dícséretes kivitelezés!
(#) fazksg hozzászólása Ápr 8, 2008 /
 
Nnna, nagysokára sikerült guberálnom egy órából belsőségeket ... Szerintem ez így egy komplett oszcillátor, van benne egy sokmenetes tekercs, egy kvarcnak látszó tárgy, meg egy leragasztott ic. Rendes képet sajnos nem tudok róla csinálni. Kérdés, hogy ezt hogy kössem be. 4 kivezetése van a drágámnak (gondolom senki sem fogja fejből tudni a bekötését), így abban kérnék segíséget, hogyan mérjem ki? Mert gondolom ha rossz helyre adok tápot, az ki is nyiffantja egyből. Vagy szedjem ki a kvarcot, és használjam fel azt? Itt meg az a nehéz pont, hogy nem tudom, hogy lehetne lemérni a kvarc frekvenciáját... Légyszi segítsetek!
(#) fazksg válasza szilva hozzászólására (») Ápr 8, 2008 /
 
Fúj, ez undorító! PIC van benne, de gáz!
A hülyeséget félretéve nagyon tetszik, állam leesett mikor megláttam!!! Elképeszően profi munka... Vajon nekem hány évig kell még gyakorolnom, hogy ilyeneket tudjak csinálni???? Egyébként mindig, mikor smd PIC-eket látok felmerül bennem a kérdés: hogyan lehet ezeket programozni?
(#) proba válasza fazksg hozzászólására (») Ápr 8, 2008 /
 
Gondolom a tekercs két vége egy egy kimenet (1mp egyik magas 2.mp másik magas ) ha van rajta valami testre utaló jel (csavar alatt test szokott lenni,kicsit nagyobb egybefüggö fólia,kvarc szokott még testre csatlakozni két kondin keresztül...),akkor az test a maradék meg a táp. Ha ez kevés talán egy fénykép segítene róla.(esetleg a felhasználási helyből kikövetkeztethető.)Ha kis áramot adsz neki szerintem nem megy tönkre semilyen rövid idejű bekötésre (azért ha lehet ezt ne használd ki) ,ha relatíve nagy áramot fogyaszt azonnal kikapcs (max1-2 mA)
Következő: »»   2 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem