Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Régi rádió áthangolása 2m-es amatőrsávra
Lapozás: OK   1 / 2
(#) gcsaba hozzászólása Márc 24, 2009 /
 
Sziasztok!

Találtam egy régi rádiót ami 88 és 108 MHz között működik (van benne AM band is, de ez most nem érdekes). A kérdésem az lenne, hogy lehetséges lenne ezt a rádiót ráhangolni a 2m-es amatőr sávra? Szeretném hallgatni a rádióadásokat, mert szeretném tanulni a forgalmazást. IC nincs benne ezért remélem nem gond az a pár MHz eltolás.
Válaszokat előre is köszönöm!!!!

DSC01333.JPG
    
(#) gg630504 válasza gcsaba hozzászólására (») Márc 24, 2009 / 4
 
Hasonló feladat leírása olvasható a Rádiótechnika 1980-02-63. oldalán. M10 zsebrádió átalakítás átjátszó vételére.
Talán még Karcsit, a Simonyit is hallhatod vele.
(#) StMiklos válasza gcsaba hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Szevasz!
Hát... Az a néhány MHz azért min. 37 MHz, ami azért ca. 40%-al nagyobb az eredetinél.. Fónia sáv: 145,2-145,575MHz.
Azért még néhány rendszerbéli eltérés: amatőr rádió NBFM, azaz keskenysávú /NarrowBand/ FM moduláció,
itt 12.5 kHz-es /lehet 10 is, nem Európában/ a csatornakiosztás, FM rádió meg 100kHz.
Stabilitás: amatőr.. kvarcvezérelt szintézer, ami a képen van, hát az jön megy..
De! Nem veszem kedved, mert hajdanán volt egy M10 típusú rádió, amit át lehetett hangolni, én olyat hallottam amatőrben szólni! Olykor egyszerre két állomást is, de szólt!
Mit kell tenni: fotódon a forgókondi alatt van ha jól látom egy oszcillátor /légszerelésű/, mellette talán a bemenőkör. Ezeket kell széthúzni, de én inkább 1-2 menetet kivennék belőle helyből. /Nem tudom az oszcillátor a bejövő alatt vagy felett jár. Az árnyékoló búra alatti magokhoz ne nyúlj! Először "rontsd el", mint rádiót, aztán próbáld meg visszahangolni, hogy érezd meg, mennyi mozdításra, hogy reagál. Valószínűleg, ha a kisebb menetszámút nyitod, akkor a forgókondit csukni kell, hogy ugyanazt az állomást halld meg újra./ Hogy miért? A keverés elméletét a könyvekben megtalálod.
Messziről, fotó után ennyit.
Üdv: StMiklós
Amtenna kell!
(#) Skori hozzászólása Márc 25, 2009 /
 
Külső (akár kvarcvezérelt) átkeverőt is lehetne használni, az OIRT-CCIR átkeverők mintájára, ehez még a rádiót sem kellene feltétlenül megbontani.
(#) besi99 válasza Skori hozzászólására (») Márc 25, 2009 /
 
Akkor már egy SO42 Ic vel érdemes megcsinálni az átkeverést, az adatlapon ott szokott lenni a komplett ajánlott kapcsolások között.
(#) pucuka válasza gcsaba hozzászólására (») Márc 25, 2009 / 4
 
Üdv!

Szerencsésebbnek tartottam volna, ha a "144 MHz -es sávra vevő" topicban tetted volna fel a kérdésed.

Hogy át lehet-e hangolni a képen látható vevőt, az attól függ, hogy a modulátor, és oszcillátor körben levő tranzisztorok tranzitfrekvenciája mekkora. Régebbi rádiókban használt tranzisztorok éppenhogy tudták a 100 MHz-es sávot. Az a 37Mhz, ilyen szempontból kritikus lehet.
De van más probléma is. A kommersz FM vevők nem arról híresek hogy érzékenyek, még a profi darabok sem, (ennek is meg van az oka), úgyhogy ne számíts nagy vételkészégre, Nem valószínű, hogy tudod majd fogni Simonyit, esetleg egy két átjátszót, vagy a közeledben megszólaló amatőrt.
Az FM műsorszóró vevő paraméterei miatt is gondod lesz, az FM vevő (mono) sávszélessége 180 kHz, a 144 MHz-es amatőr vevő sávszélessége 25 kHz, ( a jobbaké változtatható 12,5; 25 kHz) A kettő különbségéből adódik a szelektivitás probléma.
A másik, hogy az FM műsorszóró adók max. frekvencia lökete, 75 kHz, míg a amatőr sávban 12,5 kHz csatornaosztás esetén 2,8 kHz, 25 kHz esetén 3,2 kHz. Ezért az amatőr állomásokat sokkal halkabban fogod hallani.

De azért jó kísérletezgetést kívánok, bár én is használhatóbbnak tartok egy keverő előtét építését, ahol még egy kis járulékos erősítést tudsz bevinni a rendszerbe.
(#) gcsaba hozzászólása Márc 25, 2009 /
 
Köszönöm mindenkinek a hozzászólást és bocs, hogy nem a "144 MHz -es sávra vevő" topikba raktam... ez nem volt eszembe.
Esetleg ha valaki még tudna nekem mondani valamit arról, hogy mi is történik egy vevőben a frekvenciával azt nagyon megköszönném. Gondolok itt arra, hogy van pl KF és azt se tudom, hogy mi az. Tudom, hogy ide oda kevergetik. Ennek mi az értelme? Keverés után a hordozott jel nem deformálódik?
Esetleg a rádióm szelektivitását nem lehetne módosítani? És a löket "vételt"??
Köszi előre is!
(#) Medve válasza gcsaba hozzászólására (») Márc 25, 2009 /
 
-Hello, kérdésedre választ itt kaphatsz...
-Valóban, a keveréssel létrejön némi "deformáció" okoz is a vétel során ez problémát. De a lényeg, a moduláció, az nem szenved kárt.
-A szelektivitáson csak nagy munka árán lehet javítani, vagy esetleg úgy, hogy a kerámiaszűrőt, ha az van benne, kicseréled egy keskenyebb sávúra. De problémád igy is lesz elég a hangolással...mert az a "mechanika" elég durva. Észre kell vennünk sajnos a különbséget egy erősen kommersz műsorszóró és egy kommunikációs vevő között
(#) zoltan_30 válasza gcsaba hozzászólására (») Márc 25, 2009 /
 
Itt is valasz:
Bővebben: Link
Azert egy kicsit tanulmanyozd at a vevokeszulekek mukodeset mielott nekifognal athamgolni egy radiot mas frekvenciara.
Neked a venni kivant jelre kell athangold a modulator kort.
A helyi oszcillatort meg szinten at kell buheralni, hogy kialakitsa a kozepfrekvenciat.
Nem ismerem az amator savokat de a keszulek rajzanak ismereteben csak lehet valamit csinalni mert nem te lennel az elso aki athangol egy vevot.
Termeszetesen lehet, hogy tranzisztor cseret is kovetelne a muvelet mind alabb is irtak es a forgokondin is kellene valtoztatni.


(#) zoltan_30 hozzászólása Márc 25, 2009 /
 
Zsebradio rajzok:
Bővebben: Link
Egyszer keresd meg a radiod kapcsolasi rajzat.
Vagy ad meg a tipust, lehet, hgy valakinek megvan.
THE TRANSISTOR RADIO DIRECTORY:
Bővebben: Link
(#) gg630504 válasza Skori hozzászólására (») Márc 25, 2009 /
 
Keverő... Nos én két vevővel vettem 145 MHz-et.
A keveréshez szükséges oszcillátor egy zsebrádió helyi oszcillátora volt. Azaz egyszerűen összekötöttem egy 145 MHz-es antennát és két rádió antennáját; az egyikkel ( ST-1025 ) hallgattam OIRT alján a 145 MHz-et, a másik ( zsebrádió ) csak oszcillált.
Kísérletezni kiváló ( működőképes de nem használható ).
(#) pucuka válasza gcsaba hozzászólására (») Márc 25, 2009 /
 
Üdv!
Sok jó tanácsot kaptál, de ne csüggedj!
Azon, amit a képen látni nyugodtan gyakorolhatsz, de először csak nézegesd, sokáig. Próbáld meg beazonosítani az oszcillátor, a modulátor, a középfrekveciás erősítő, a demodulátor elemeit, próbáld meg a kapcsolási rajzot visszarajzolni, nem olyan nagyon bonyolult, és közben tanulj sokat a frekvencia, fázismodulációról, vételtechnikáról (úgy is amarőr szeretnél lenni). Ehhez elméleti anyagokat általában az amatőr oldalakon találsz. Ha elakadtál, kérdezz!

(#) gcsaba hozzászólása Márc 26, 2009 /
 
Köszi mégegyszer mindenkinek!
Azt szeretném kérdezni, hogy a vevőben is van modulátor? Úgy gondoltam, hogy az csak akkor kell, ha sugározni is szeretnék.
Esetleg ha van hozzá műszerem akkor rá lehet valahogy mérni a vett frekvenciára? (cégtől tudok hozni catv hálózat vizsgáló műszert. elég profi. 40MHztől elmegy egészen 900MHzig. Rádióadóknek szoktam vele a frekijét mérni, de hogy rezgőkörökhöz is tudnám e használni azt nemtudom. vagy ez nem is lenne jó, mert lehet elhangolná a rezgőkört???)
(#) gg630504 válasza gcsaba hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Az adóban modulátor, a vevőben demodulátor van.
A vett frekvenciát, ( átvitelt, rezgőköröket, szűrőket ) több helyen kell beállítani.
1. A bemenő körön. Itt leginkább GDO-val, vagy maximumra húzással. Pl. 145.800 MHz.
2. A helyi oszcillátornál. Itt lehet frekvenciamérőt használni. Nem a vett frekvenciát, hanem annál a középfrekvenciával növelt ( csökkentett ) értéket kell beállítani. Pl. 145.800+10.700 MHz = 156.500 MHz. (( Ezt másik vevővel közelről lehet is venni. A kábelesTV-mérő érzékenységét nem ismerem. ))
3. A kevert frekvenciát, azaz középfrekvenciás jelet, átvitelt ( 10.7 MHz ) GDO-val, wobbulátorral lehet beállítani. De ehhez nem kell hozzányúlni, mert minden frekvenciánál ugyanaz.
(#) gcsaba válasza gg630504 hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Értem. Köszönöm a választ.
Most azon gondolkodom, hogy van nekem egy stornophone 4000 rádióm. Ehhez sajnos nincs akku és rengeteg csatlakozó van az alján ezért sajna nemtudom, hogy hová kell a tápot csatlakoztatni. De ha ez meglenne, akkor még mindig ott van a szintézer programozása. Esetleg ebben nem tudna valaki segíteni? Vagy hol kellene keresgélnem ezügyben?
Persze a rádiómahinálást nem adom fel. A gg630504 által ajánlott Rádiótechnika leírást megpróbálom alkalmazni az én "rádiómra".
(#) pucuka válasza gcsaba hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Üdv!
A Storno áthangolása nagyon is megfelelő lenne, de ez nem kezdőnek való feladat. A precíz felépítés miatt csak műszerekkel végezhatő el, és akkor még ott van a programmozás is. Tedd el későbbre, még jó lesz, és próbálj meg szerezni hozzá gépkönyvet.
Nem tudom, hogy milyen az a műszer, amit a cégnél használsz, de szinte biztos hogy hasznosan tudnád alkalmazni. Mit tud még a frekvenciamérésen kívül? A frekvenciamérő eléggé alapműszer az RF tecnikában.

gg30504 - nek nagyon kategorikus vagy, azzal, hogy modulátor az adóban, demodulátor a vevőben van.
Tudomásom szerint a vevőben is van modulátor kör, mégpedig az az áramkör ami a vett jel és a helyi oszcillátor jeléből a középfrekvenciás jelet állítja elő. (lehet, hogy egy kicsit régimódi vagyok) Ez egyébként a keverő fokozat, de ha egyben a bemenő fokozat is akkor modulátor körnek hívják.
(#) gcsaba válasza pucuka hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Ok. A stornót akkor félreteszem.
A wavetek az elég komoly. Rengeteg mindent tud. Millión felül van az ára. A szkenneléstől kezdve a modulációig mindent tud (lehet rajta hallgatni a rádiók, tv csatornák hangját). Jelszinteket is kiír (bár ez gondolom 75ohmra működik rendesen). Majd megnézem pontosan a típusát és megkeresem a neten. (frekvenciamérést úgy szoktam hogy megadok neki egy középfrekit amit a kijelzőre kirak középre. Megadom, hogy milyen sávot fogjon át pl 20MHz és utána megnyomom az adás gombot. Erre a kijelzőn megjelenik az átfogott 20 MHzen valahol egy kis dombocska. Na erre a dombocskára "zummolok" rá és pont a közepére állok a kurzorral és meg is van a freki.) Majd készítek róla képet.
(#) gg630504 válasza pucuka hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Modulátorkör: 2 pont oda.
(( Én nem szoktam így használni; illetve a keverő, önrezgő keverő elnevezés volt az elsődleges memóriámban. ))
(#) pucuka válasza gcsaba hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Üdv!
A Wavetek meglehetősen komoly cég, kíváló műszerei vannak, ennek megfelelően drága is. Ha jól gondolom, akkor ez egy kábeltv-s műszer?
Az 50 -75 ohm nem olyan nagy probéma, kell csinálni induktivitás szegény ellenállásokból 2 db asszimetrikus csillapítót, és a mérésnél a járulékos csillaítást figyelembe venni. Ha van benne tracking generátor, akkor igen sokoldalúan használható.
(#) gcsaba hozzászólása Márc 26, 2009 /
 
Igen kábeltévés. Tracking generátort nem tudom mi az, de majd átnézem a menüjét. Ez valami jelgenerátor szerűség? (Azt tudom, hogy a műszerészek szokták azt csinálni, hogy egyik készülékkel felmásznak egy oszlopra és megnézik, hogy tud e kommunikálni a fejállomáson lévő másik készülékkel. És ezt különböző frekin végretudják hajtani.)
(#) pucuka válasza gcsaba hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Üdv!
Akkor ez nem bizos, hogy az amire gondoltam.
A trackig (követő) generátor a drágább spektrum analizátorokba van beépítve, mindíg azon a frekvencián ad ki meghatározott estleg változtatható RF jelet, (modulálatlant) ahol a marker mutatja, amivel lehetséges négypólusok, kétpólusok, (pl. antennák) frekvenciafüggő vizsgálata, Nem csak különböző jelszintek, és környezetük vizsgálata.
Az érzékenység pedig minél szélesebb sáv, annál nehezebb érzékenységet növelni, az érzékany vevők mind keskenysávúak. A sávszélesség a bemenettől a demodulátorig értendő, bár a hangfrekvenciás fokozat sávszélességével is lehet javítani valamelyest pl.: A0, A1 távíró jelek vételénél. A3, F3 modulált jelek vételénél ez már nem használható, mert a hangfrekvenciás erősítőnek át kell vinnie a hngfrekvenciás sávot, 0,3-3 kHz et
(#) gcsaba hozzászólása Márc 26, 2009 /
 
Azthiszem megvan a hangolt bemenet és a helyi oszcillátor. Most akkor ha jól értem próbáljam ezeket úgy hangolni, hogy a KF ne változzon? Tehát mind a kettő rezgőkört kb ugyanannyi MHz-el kellene elhangolnom?
(#) Budai41 válasza gcsaba hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Üdv.átlehet hangolni ezt a zsebrádiót is mint a többit,frekimérő kell hozzá ami 200Mhz-ig mér.Pl.régi autórádió-ból való Lcd.s.Oszcillátor tekercset cseréld ki 3menetre 3,5átmérő,modulátor Rf.tekercs 4menet 3,5átmérőn.Forgókondi mellett levő 15-22pf.eket járulékos kapacitás /dobd ki,tegyél helyette 5-6,8pf-et 2db.van.Azért hogy oszci fel tudjon menni 146Mhz-re.Tekergetni nem kell.Ha Bp.en laksz vagy valamely amatőr átjátszó közelében hallani fogod,akár 2-öt is gyenge szelektivitás miatt.Szerintem azt a rádiót érdemes áthangolni amiben van frekvencia kijelző és+felelő érzékenységű pl.ECB.HYUNDAI vagy hasonlók.Nekem sikerült gyakorlat+tapasztalat.Amatőr sáv=keskenysávu FM.elég halk olykor.
(#) gcsaba válasza Budai41 hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Na örömmel jelentem, hogy sikerült az áthangolás. Legalábbis szerintem. Elmondom hogy csináltam. A forgókondi mellől a járulékos kapacitásokat kiszedtem. Egyik a hangolt bemenettel másik a helyi oszcillátorral volt párhuzamosan kapcsolva. A tekercsekből kivettem 1-1 menetet. Ezután műszer nélkül ugye meg voltam lőve, mikor eszembejutott, hogy rákötöm a rádiómat a kábeltévére. Szerencsémre pont volt a 140MHz-en egy csatorna. Ugye ez a képnek a frekije, a hang az 5,5MHzel feljebb van. Elkezdtem keresgélni ezt a csatornát és megtaláltam. Szóval most beálltam 145,5MHz-re (kb) Azt tudni kell, hogy Miskolcon lakom és a Bükkszentkereszti átjátszó itt van tőlem 16 Km-re. Ennek a Lejövője 145.662.5 MHz en található. Most
már csak várnom kell, hogy hallok e valamit.
Mégegyszer köszönöm mindenkinek a segítségét!!!!!
(#) szendi001 hozzászólása Máj 2, 2011 /
 
Sziasztok! Titán adó-vevőt szeretnék áthangolni 2 méterre úgy hogy a cikkekben megjelent PLL-t használom lokál ágban. Sajnos nincs meg a kapcsolási rajza. Műszerezettség van, de szívesen fogadom bárki tanácsát a témával kapcsolatban.
(#) pucuka válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
A vevő részét aránylag egyszerű. Kiveszed a vevő panelt, rárakod a PLL edet, 10, 7 MHz el a vételi freki alá állítod, és kész. Arra ügyelj, hogy a táp pozitív ága a test. Az adónál nehezebb, a sokszorozó miatt. A legjobb kihagyni. Ha a VCO után teszel egy teljesítmény erősítőt,kb 1.5 W, az meghajtja a végfokot. Szintén pozitív föld. A modulátort is át kellene szabnod, mert azt eredetileg a kb a 18 szoros sokszorozásra készítették, és a csúcs löket 20 kHz csatornaosztás esetén 3.4 kHz, 10 kHz esetén 2.8 - 3 kHz
(#) pucuka válasza pucuka hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
És mindez FM10-164 -re vonatkozik.
(#) szendi001 válasza pucuka hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Köszi Pucuka! Már vétellel is megelégednék az elején. A héten veszem át a Titánt, de nem tudom 80 vagy 160 Megás-e. Értesítelek az állapotáról. Azon is gondolkodtam, hogy DDS jelét sokszorozom, de ez kellemetlenebbenek tűnik. Kipróbálom mindkét megoldást a vételi oldalon.
Azt mondod végülis, hogy az új VCO segítségével moduláljak közvetlenül, és simán hajtsam meg a végokot modjuk egy BF116 segítségével?
(#) pucuka válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Az nem tudom milyen tranyó, de az eredetiben BFW16A, vagy inkább 2N3553, vagy 2N 3866 -ot használj.
(#) szendi001 válasza pucuka hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
BFW16 a volt az agyamban, csak a kezem remegett Sikerült szereznem eredeti állapotú Titánt. Van hozzá inverter, de kezelő nincs, mondjuk úgysem az eredeti kalitkában szeretném tartani, ha már ki kell venni az oszcillátor modulokat meg a sokszorozót. Remélem lassan gyűlnek az emberek a topic köré
Szeretnék érdeklődni, hogy nincs-e valakinek doksija ami segítené az áthangolást? Előre is köszönöm.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem