Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelem alkalmazása a lakás energia ellátásában
Lapozás: OK   38 / 241
(#) weend válasza westhorses hozzászólására (») Jún 2, 2011 /
 
Szia!
A cellák tetején lévő vezetőréteghez, a forrasztáskor elég az, ami a gyári vezetőn található. Én csak a cellák hátulján lévő, kapcsolódási pontokhoz használtam némi forrasztó ónt. És simát.
(#) Steven84278 hozzászólása Jún 2, 2011 /
 
Sziasztok!

Végre megvannak az első napelem celláim. Egyenként Umax: 0,5V Imax: 3,6A kéne hogy mérjek rajtuk. Kiraktam a napra pár cellát egyesével rájuk mértem de 0V-t mutatott a multiméter.
Hogy lehet ez?

A választ előre is köszi!
(#) Apec válasza Steven84278 hozzászólására (») Jún 2, 2011 /
 
Hol mérted ?
Az előlap és a hátlap vezetőrétegei között kell mérni !
(#) Steven84278 válasza Apec hozzászólására (») Jún 2, 2011 /
 
Köszönöm a segítségedet!
(#) Barret válasza westhorses hozzászólására (») Jún 2, 2011 /
 
Én normál gyantás ónnal szoktam csinálni.tökéletesen megfogja.Csak nem szabad túlmelegíteni a forrasztócsíkokat! Hamar leválik az ezüstözött réteg.
(#) végyé válasza weend hozzászólására (») Jún 2, 2011 /
 
Üdv
Sajna akkora inverterem nincs, viszont ilyenre megfelelő lenne a szinkroninverter, ha az ember figyelni tudná hogy feleslegesen ne tápláljon vissza. Indulási áramlökéseket felvenné a hálózat, az üzemi áramot meg már az is elbirná.
(#) Apec válasza Steven84278 hozzászólására (») Jún 2, 2011 /
 
Szívesen. Na és mi lett a mérési eredmény ?
(#) Steven84278 válasza Apec hozzászólására (») Jún 2, 2011 /
 
Napsütéskor 1 cellán 0,56V-ot mértem és 0,9A-t
A cella eleje ónozott volt, a hátuljára nem forrasztottam semmit. Volt 2x3 forrasztási pont a hátulján, azok közül egy sorban mindegyiken 0,9A-t mértem.
Mindenesetre csak kísérletezgetem velük.
(#) Steven84278 hozzászólása Jún 3, 2011 /
 
Sziasztok! Meftapasztaltam, hogy a napelem cella igen könnyen törik. Egy szakmai kérdésem lenne. Ha a 48 cellát 2 hagyományos albaküveg közé tenném sziloplasztal, akkor elbírnál a ablaküveg súlyát, vagy összeroppannának? Az elrendezés 3x16 cella lenne.
(#) greenpower válasza Steven84278 hozzászólására (») Jún 4, 2011 /
 
Hello
Valamilyen távtartót kell betenni a két ablaküveg közé. Fugázókereszt, hurkapálca stb.
(#) weend válasza végyé hozzászólására (») Jún 4, 2011 /
 
Szia!
Igen ez nem rossz ötlet. Végül is, ezt nem is kell figyelni, ha állandóan be van üzemelve a grid-tie akkor csak, a bekapcsoláskor kell a hálózat (mint puffer). Utána megy az inverterröl, házon belül.
(#) Steven84278 hozzászólása Jún 8, 2011 /
 
Végre valahára ma kisütött a nap és volt időm is hogy teszt alá vessem az első napelemem. Igaz a napot takarta némi felhő, de így is 27,1V 2,3A-t mértem a kimenetén (62,33W). Ha minden jól megy a napokban kerül föl rá a 6mm vastag fedő üveglap, és a többit szépen lassan. Addig verőfényes napsütést mindenkinek

napelem.JPG
    
(#) weend válasza Steven84278 hozzászólására (») Jún 8, 2011 /
 
Szia!
Gratulálok . Két üveglap közé kerülnek majd a cellák? Lesz keret is, vagy önhordó lesz az egész?
(#) Steven84278 válasza weend hozzászólására (») Jún 9, 2011 /
 
Hello! Két üveglap közé került. A keretezésnek van az esztétikán kívül is más szerepe?

Lehetne róla tölteni 2x12V xAh sorosan kapcsolt autó akkut?

DSCF8937.JPG
    
(#) greenpower válasza Steven84278 hozzászólására (») Jún 9, 2011 /
 
Hali
Gratu, ilyen elrendezésben meg nem is láttam panelt
Latom rövidre zárva 2,96A, így a fűre lefektetve nem is rossz érték.
Autó-akut lehet vele tölteni, csak kell hozzá egy töltésvezérlő, de sorosan kötve nem biztos hogy eléri a 28V-t.
(#) Barret válasza Steven84278 hozzászólására (») Jún 10, 2011 /
 
Lehet vele tölteni,ha neked elég pár száz mA áramerősség...
Optimális esetben a 12V-ot 18V-al kell napelemről tölteni.

Én 17V-tal töltöm a 12V-os akksimat,és csak pár száz mA a töltő áram.A napelemem zárlati árama meg délben majd 4A!... De nekem egyenlőre így jó,mert nincs rajta töltésvezérlő. Így megáll 14,7V-nál az akksi.
(#) Steven84278 hozzászólása Jún 10, 2011 /
 
Felmerült egy ötletem a notebook szünetmentes működésének megoldására hálózatról, vagy napenergiával ha a 24V (2x12V 7,4Ah) akku töltött állapotban van.
Napelem paraméterei:
Uki=24V-27,1V
Iki=0-3,6A

Notebook hálózati töltő paraméterei:
Uki= 19V
Iki=3,42A

a, Ha a 2db sorosan kapcsolt 12V 7,4Ah akku feszültsége eléri a feltöltött állapotot (~27V), akkor egy relé átkapcsolja a notebookot a hálózatról az akkumulátorra és bontja az akkut töltő napelemhez vezető áramutat. Ha a sorosan kapcsolt akku elérte a kritikus szintet (21,6V), a relé vissza kapcsolja a notebookot a hálózatra és a napelemet az akkumulátorra.
A notebook felé a 19V biztosítása legalább 5A-es rövidzár védelemmel ellátott LM7818-al történne. Így a notebook felé Max 18V lenne biztosított.

Hátrány: nem biztos hogy az akkuk elérik a max. töltöttségi szintet
I=3,6A
Q=7,4Ah
t=2,05h

b. 2db 12V 7,4Ah-os akku párhuzamos kapcsolásával a töltő feszültség:13V-15V
töltőáram: amekkorát a napelem lead (max.: 3,6A)
Töltés alatt az akkuk párhuzamosan kapcsolt állapotban vannak. Ha a 2db párhuzamosan kapcsolt akku feszültsége elérte a 14V-t a relé meghúz és egy időben soros állapotba kapcsolja az akkukat, a notebookot rákapcsolja a hálózatról a feltöltött telepre, bontja a napelem-akku áramútját. Ha a sorosan kapcsolt akkuk értéke elérte a kritikus töltöttségi szintet (21,6V), akkor a relé az akkukat párhuzamosan kapcsolja, a notebookot rákapcsolja a hálózatra és a napelemet az akkura. A notebook felé a 19V biztosítása legalább 5A-es rövidzár védelemmel ellátott LM7818-al történne. Így a notebook felé Max 18V lenne biztosított.

Hátrány: a töltési idő duplája a sorosan kapcsolt akkuk esetében. I= Q/t
I=3,6A
Q=7,4Ah*2=14,8Ah
t=4,11h

Mit gondoltok az a,b, megoldásokról?
(#) greenpower válasza Steven84278 hozzászólására (») Jún 10, 2011 /
 
Hello.

Szerintem a DC-DC konverteres megoldás sokkal effektívebb.
Bővebben: Link
(#) psuser hozzászólása Jún 11, 2011 /
 
De jó lenne ha lenne időm is tudnék a témával foglalkozni , van felénk egy ház minden létező tető és udvarrész tele van vagy szél vagy nap "nyelővel".

Sokat lehetne spórolni , csak elég drága a létrehozás még !
(#) Barret válasza psuser hozzászólására (») Jún 11, 2011 /
 
Várjuk a fényképeket
(#) greenpower válasza weend hozzászólására (») Jún 11, 2011 /
 
Hali
Ahogy ígértem én is lemértem a 65Wp-s panelomat. Szerintem ugyan úgy jártam mint te . 30-32W, decemberben ugyan ezt produkálta.

Részletek itt
(#) végyé válasza greenpower hozzászólására (») Jún 12, 2011 /
 
Üdv
Hogyan mérted?
Ha használod az MPPT töltőt akkor decemberben jóval nagyobb telyesitménye lenne. Nagyon sok nyereséget tud produkálni hideg celláknál jó napsütésben.
(#) greenpower válasza végyé hozzászólására (») Jún 12, 2011 /
 
Hello

A/V görbét mértem 3 darab 60W-os autóizzóval különböző kombinációkban. De nekifutok majd még egyszer mert nem voltak ideális körülmények.
(#) DC4eva válasza greenpower hozzászólására (») Jún 12, 2011 /
 
Egyetelen egy baj van ezzel. Ennek semmi köze a 65Wp.-hez. Max 55Wp az üveg miatt.
(#) végyé válasza greenpower hozzászólására (») Jún 12, 2011 /
 
Üdv
Végül is jó a görbe mert görbe
Folyamatos terhelésváltozás kellene. Én úgy oldottam meg, hogy egy 500W os szabályozható toroidtrafót használtam ellenálásnak.
Ez olyan autotrafó aminek a tekercsén egy szénkefe csúszkál, azzal lehet változtatni a menetszámot azaz a leszedett feszültséget.
Na ezt kötöttem rá a napelemre mindenféle izzó nélkül. A tekercselés ohmos ellenálása volt a terhelés, aminek hosszát a szénkefével lehetet csökkenteni. Mértem a feszt és az áramot igy kerestem ki a munkapontot
(#) Barret válasza végyé hozzászólására (») Jún 12, 2011 /
 
Ez is jó lenne a célra?

DSC02090.JPG
    
(#) Barret válasza végyé hozzászólására (») Jún 12, 2011 /
 
Ugye Te írtad hogy használt autó akksikat használsz?
Gondolom nem fenékzárlatos kidobott akksik.
(#) végyé válasza Barret hozzászólására (») Jún 12, 2011 /
 
Üdv
Az az ellenálás elég kicsinek tünik hogy elbirja a 30-50W ot. Igen én (is) lecserélt autóaksikat használok, most 5 olyan van meg számolatlan különféle zselések.
Persze hogy nem zárlatost, az lemeritené a többit is egy éjszaka alatt. Válogatom ami hozzámkerül, saja mostanában semilyen sincs.
(#) Sir-Nyeteg hozzászólása Jún 13, 2011 /
 
Hullámpalára szeretnék 0.5x1méteres napelemet felépíteni. (0.5V 3.6A 80*150*0,2mm)
Szerintetek milyen hordozót célszerű választani? OSB lap? Bútorlap? Plexi?
Mi legyen a teteje? Plexi?
Ragasztóanyag? Sziloplaszt?
Üveglaptól félek, nem szeretem.
(#) végyé válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Jún 13, 2011 /
 
Üdv
Hát pedig az üveget nem úszod meg. Semmi nem tud neked sok-sok évig évtizedig kitéve az időjárásnak átlátszó maradni mint az üveg. Ha végigolvasod a fórumot láthatod több módszer létezik. Sepciel én az üveglaphoz ragasztást(kasirozást) alkalmazom. Amikor csak dobozba zártam és lefedtem üveggel nem vált be. Piszkosul fel tud melegedni és romlik a hatásfok. Ha "orcával" ráfektetve az üvegre odaszoritod legalább hül valamenyit.
Következő: »»   38 / 241
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem