Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   18 / 842
(#) angelero válasza kocsgab002 hozzászólására (») Júl 10, 2007 /
 
Szia!
Sajna jött egy pár vizsga így torlódott , de megvan minden alkatrész, épp most van egy kis szabadidőm szal első dolgom lesz összerakni és beszámolni róla
(#) László zs hozzászólása Júl 10, 2007 /
 
Valaki gondolkozott már kapcsolóüzemű táp és soros szabályozó tranyós megoldás összeházasításán? Van egy 240A/5V-os tápegységem ezt gondolom átépíteni vagy 50V/24A-re. (Az energia elégetős megoldásokból elegem van, mivel volt régebben egy 6A leadására képes tápom de az oldalán lévő 2N3055 tranyóknál a vizet simán lehetett forralni.) Ha nem épített senki akkor sem baj, majd kitalálom a módját.
(#) Rapidus hozzászólása Júl 15, 2007 /
 
Szeretnék egy szabályozható 0-12V-os tápegységet építeni 0-4A-es áramkorláttal (azért írtam 4A-t, mert kb enyi tud a trafóm, ami egy 13.5V-os 75W-os toroid).
Főleg újonnan épített áramkörök kipróbálására használnám, ezért tartom fontosnak az áramkorlátot.
Nézegettem a neten, de nem igazán találtam ilyet.

Lenne valakinek ehhez egy egyszerűen utánépíthető kapcsolása, esetleg nyákterve?
(#) Parázs Gábor válasza Rapidus hozzászólására (») Júl 15, 2007 /
 
Hello
Hirtelen most csak ezt találtam de még nem épitetem ezért nem tudom hogy müködike.
(#) 925 válasza Rapidus hozzászólására (») Júl 15, 2007 /
 
A keresőbe írd be a labortáp szót !
Azért rakok egy labortáp kapcsolást ide neked, igaz nem csak 12V-ig tud de ha kisebb betápot raksz rá akkor is működik.
Sok sikert hozzá

labortáp.gif
    
(#) Rapidus válasza Parázs Gábor hozzászólására (») Júl 15, 2007 /
 
Ez jól néz ki, de 50ohmos potit nem igazán látok a netes árlistákban.
(#) Rapidus válasza 925 hozzászólására (») Júl 15, 2007 /
 
Ha semmi változtatást nem igényel, és megy 13.5V-ról is, akkor ez tök jó. Ezt egyébklént én is láttam (előzőleg keresgéltem a neten is, meg itt a fórumon is), de azt hittem csak így simán utánépítve nem lesz jó nekem, mert alapvetően ez 24V-ra van tervezve.
(#) Parázs Gábor válasza Rapidus hozzászólására (») Júl 15, 2007 /
 
Ebbe igazad van nem mindenhol lehet beszerezni 50ohm-os potit.Én idáig csak az elektroart-ban látam 4W-os kivitelben.
(#) 925 válasza Rapidus hozzászólására (») Júl 15, 2007 /
 
Igazad van hogy 24V-ra van tervezve, de ha csak pl:17V-ot teszel rá akkor is működnie kell. Az LM324 tápján (4-es láb) csak a ZPD27-est kell kicserélni pl:ZPD13-ra, hogy stabil 13V legyen az IC-n. Gondolom a tápod lead legalább 17V-ot.
(#) PCB válasza 925 hozzászólására (») Júl 15, 2007 /
 
Szia !

Abból amit belinkeltél már csináltam párat, és nem mondanám, hogy 30V bemenő fesz alatt jó lenne, sőt egyáltalán nem jó, ZPD csere ide vagy oda sem segít.


Üdv!
(#) PCB válasza Rapidus hozzászólására (») Júl 15, 2007 /
 
Szia !

Ez az én oldalamról van, úgy kaptam a rajzot én sem próbáltam még ki.

Üdv!
(#) Rapidus válasza PCB hozzászólására (») Júl 15, 2007 /
 
Az a baj, hogy csak ez a vadi új 12V-os toroidom van, nincs 24V-os trafóm, és el sem tudom cserélni 24V-osra. (Pedig ahhoz rengeteg kapcsolás van). Tényleg miért hiánycikk a 0-12V áramkorlátos táprajz? Technikalilag bonyolult?
(#) PCB válasza Rapidus hozzászólására (») Júl 15, 2007 /
 
Szia !

Nem azért, hanem mert 0-24V közt gyakorlatilag az áramkörök 99%-át meglehet hajtani amit szórakoztató elektronikában...stb fellelhető. És érdemes javítani.

Mig ez a 0-12V -ig nem mondható el, ezért nem nagyon csinál ilyent senki.

Üdv!
(#) Rapidus válasza PCB hozzászólására (») Júl 15, 2007 /
 
Akkor mégiscsak trafót kel szereznem (vagy egy 50ohmos potit, de nem 1000-ért )
(#) ferci válasza Rapidus hozzászólására (») Júl 15, 2007 /
 
Ha a 12 voltos tápot csinálod meg, az áramkorlát diódáját schottkyval oldd meg. Így, mire az 1N4148 nyitni kezd, már 2 amper is mehet.

Ebből a szempontból a másik, az LM324-es táp sokkal jobb.

Az 50 ohmos poti különben lehet 47 vagy 100 ohm is, nincs különös jelentősége.
(#) Rapidus válasza ferci hozzászólására (») Júl 15, 2007 /
 
Az 1N4148 helyett pl jó a 1N5819? (HQ leírás szerint: SB-D SCHOTTKY 40V 1A Uf<0.6V) Minden marad, csak ezt rakjam be helyette?>
(#) ferci válasza Rapidus hozzászólására (») Júl 15, 2007 /
 
Nem jó... még magas a nyitófesze.. kisebb kell, valami BAT 85 v. hasonló - 0,25...0,35 voltos.
(#) Rapidus válasza ferci hozzászólására (») Júl 15, 2007 /
 
BAT85 (SB-D SCHOTTKY 30V 0.2A 10pF - Dióda Schottky).
Ilyen is van Hq-ban. ez tehát jó?

És még valami: nem találok árlistákban BZY88-at. Ezt mivel lehet kiváltani?
(#) Sebi válasza Rapidus hozzászólására (») Júl 15, 2007 /
 
A baj ott van, hogy 12V AC bemenővel nem lehet 12V stabil DC-t csinálni, ha a 4A kell. Az lesz a jelenség, ha 12V a kimenet, akkor kb 1A-ig jó, de utána kezd brummosodni, mert kezd elfogyni a pufferen a sima fesz és a brummcsipkék átjutnak a stabon.
Én azt ajánlom, szerezz be hasonló átmérőjű zománchuzalt, mint amiből a szekunder készült és fűzögess be legalább annyit, hogy 14-15V legyen a váltó.
A nagyáramú graetz kiegészíthető egy fesznövelővel, amiről mehetne az elektronika, így tényleg pár alkatrész értékének módosításával jó tápot építhetsz ezzel a kapcsolással is.
(#) ferci válasza Rapidus hozzászólására (») Júl 15, 2007 /
 
Azt mondtam, nem?

A BZY88 milyen? abban van sok fajta... ez csak típus, a fesz nincs ott . Valszín itt 4v7-6v8-as lehet, de:
ez a táp így nem is oké, mert a kimenő oldal így csak 12 +/- 1 volt talán... át kell alakítani a poti-ellenállás kört, ha jobban kell változtatni a feszt.
(#) Rapidus válasza Sebi hozzászólására (») Júl 15, 2007 /
 
13,5V a trafó kinő oldala, és kb 0.8-as huzalból van.
Ez is kevés?
(#) hátor válasza ferci hozzászólására (») Júl 15, 2007 /
 
Sziasztok ! alkatrészeket tudtok rendelni olcsobban mint a HQ-Nedistöl a www.ret.hu oldalon ,én általában innen rendelek és van letölthető árlistájuk ,ami az árak mellet tartalmazák az alkatrész fő tulajdonságait . És a poti sem olyan drága .
(#) ferci válasza Rapidus hozzászólására (») Júl 15, 2007 /
 
A 0,8-as drót nagyon gyenge... mivel kívül van, még 1,5-1,8 amperig oké, de folyamatosan már meggondolandó.

A befűzés meg oké - könnyen meg tudod tenni.
(#) Rapidus válasza ferci hozzászólására (») Júl 15, 2007 /
 
Értem. és köszönöm az információkat. Azt hiszem legjobban akkor járok, ha mégiscsak szerzek valahonnan egy 24V-os 3A- es trafót, és akkor mehet a másik fajta táp.
(#) ferci válasza Rapidus hozzászólására (») Júl 15, 2007 /
 
Bizony... , de a max pufferre ott figyelj.
(#) Sebi válasza Rapidus hozzászólására (») Júl 15, 2007 /
 
Kevés, mert ez az üresjárási fesz. Kezdd el terhelni és megmérheted, hogy a ráírt max. kimenőáramnál be fog állni a 12V.
(#) Rapidus hozzászólása Júl 16, 2007 /
 
Most már van 2db 12V-os 75Va-os trafóm (üresen 13V). Tök egyfornák, aránylag kicsik, és még jól is néznek ki.

2xtrafo.jpg
    
(#) equin válasza Rapidus hozzászólására (») Júl 17, 2007 /
 
Sziasztok!!
végigolvastam a labortápról szóló fórumotokat!
találtam két tápot amely kielégítené igényeimet!
az lenne a kérésem h jelentkezzen már olyan valaki aki megépítette már ezen kettő közül valamelyiket,
ezen kapcsolási rajzok alapján és működött!!!?
azért kérem h elkerülhessem a hibákat már az elején!
köszi!!
(#) equin válasza equin hozzászólására (») Júl 17, 2007 /
 
vagy nagy segítség lenne ha valaki felrakná nekem:
A Hobbielektronika 2004/12 számát!
ebben is van egy speckos táp azt hallottam!
köszi nagyon!
(#) bundyland válasza equin hozzászólására (») Júl 17, 2007 /
 
Szia !


A rádiótechnikásat megépítettem, hibátlanul működik, Taki33 is megépítette, Ő segített nekem is a
hibajavítással ami a rajzon van. Csak ajánlani tudom
ha komoly tápot akarsz!
Következő: »»   18 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem