Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1694 / 3959
(#) davidovics válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Nos,RC autóból kiszedett motorjaink vannak...olyan 4-6 V körüliek.
(#) ZOL94 hozzászólása Jún 9, 2012 /
 
Sziasztok!

Az alábbi kapcsolásban a relé helyett a bc327 kimenetére mehet egyszerre rá egy astabil igaz?Bővebben: Link
(#) nedudgi válasza davidovics hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Küldtem egy linket, azzal körülbelül 5.5V, 4-500mA kaphatsz.
A legjobban teljesítő motor mekkora áramot fogyaszt?
(#) dizi válasza Jax hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
[OFF]Az a baj,hogy sok kihívás inkább szívás.. :yes:
(#) davidovics válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
A motorok is valahogy 4-500mA környékén vesznek fel,de sajnos csak kedden tudom pontosan lemérni,mert a barátomnál vannak a motorok és ő meg nem a szomszédban lakik.
A linkben szereplő termék jó lenne csak sajnos amint néztem nincsen készleten... :/
(#) davidovics válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Utána néztem és az a vésztöltő maximum 350mA-t képes leadni,de szerintem párhuzamosan(vagy akár sorosan) köthetek 2db-t.
(#) blackdog válasza ZOL94 hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Idézet:
„mehet egyszerre rá egy astabil igaz?”

Igen. De mi? Azért az astabil tág fogalom.
(#) Sick-Bastard válasza proli007 hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Ok ezt is kipróbálom.

Nekem is volt egy ötletem amit kipróbáltam ennek a mérésére.
Én a fogyasztón (6Wos Power Led) átfolyó áram erősségét mértem meg. 28mA a min és 640mA a max poti állásokon.
Az adatlapja szerint 840mA a fogyasztása
28/840=0,0333 = 3%
640/840=0,7619 = 76%
Tehát kb. 3% és 76%-os kitöltésű PWM jelet kaptam. Hogyan lehetne a 76%ot 90%ra növelni?
(#) audiofeeel válasza (») Jún 9, 2012 /
 
Engem csak szimplán zavar, mert semeddig sem tartana kipróbálni, persze egy MNC hangfalon nem lehet kihallani, viszont feltételezem, hogy aki csövest épít, nem ilyeneken hallgatja. Egy normális hangfala ha van az embernek, nem kell vájtfül, hogy egy 200Ft-os kábel és egy egyszerű CAT6-os közt különbséget halljon! Csak venni kéne a fáradságot kipróbálni... Itt nem 30ezer ft-os kábelekről beszélünk, egyszerű trükkökről, mert ugye nem csak annyi a cél, hogy valami működjön! Részemről befejeztem. Az egész teljesen felesleges
(#) elektro777 hozzászólása Jún 9, 2012 /
 
Sziasztok!
Mit lehet azzal kezdeni hogyha az oldalon található kivezérlésjelző működés közbe torzítja a jelet? úgyértem a hangszóró torzít a kivezérlésjelző miatt kicsit
Kösz!
(#) Addye hozzászólása Jún 9, 2012 /
 
Sziasztok!

Találtam egy ilyen zajzár kapcsolást. Szerintetek működőképes? Ha igen, akkor 12V-on hány amper mehet rá?
(#) peter1995 válasza fecooo8778 hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
A jelet hogy adod neki?
(#) proli007 válasza Sick-Bastard hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Hello!
Több dolog is van.
- Az egyik hogy egy ilyen egyszerű áramkörtől, nem lehet csodákat várni. A CMOS IC-nek van kimeneti csatorna ellenállása, tehát képtelen végtelen sebességgel feltölteni, vagy kisütni a kondit. De miért nem volt jó, az 555-el készített PWM kapcsolás. Azzal szerintem jobb kitöltést lehet elérni.
- A másik, hogy a műszer amivel mértél, impulzusokat kap. Ezt valahogy átlagolja, de nem pontosan mér. Vagy is csak olyan multiméterrel lehetne mérni, ami vagy tud kitöltést mérni, vagy ami true RMS értéket mér.
- De azt sem lehet tudni, hogy a Fet-nek mekkora a szaturációs feszültsége. Mert az is beleszól a maximális áramba. Plusz a Led soros ellenállása. Tehát kitöltés szempontjából célszerűbb a feszültséget mérni mint az áramot, mivel ott csak a műszer hibája, és a Fet maradék feszültsége hamisítja meg a mérést.
A Led fogyasztását, nem az adatlap szerint kellene nézni, hanem a Fet helyett az árammérővel történő rövidzárral, a tényleges kapcsolásban.
üdv! proli007
(#) gkari válasza Addye hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
A zajzár természetesen csak vételkor működik, adott beállítás alatti fesz.szintű jelet nem enged a hangvégfokra. szerintem működik, de semmi értelme a kérdés 2. részének:"12V-on hány amper mehet rá?".
(#) proli007 válasza Addye hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Hello!
Mi az, hogy 12V-on hány amper? Ez a zajzár, a hangfrekvenciás jelet figyeli, és nem engedi tovább a vevő bemenetére, ha az kicsi. (Vagy is söntöli a jelet.) Amperekről itt szó sincs..
üdv! proli007
(#) Addye válasza proli007 hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Elnézést a tudatlanságomért, eléggé a pályafutásom elején járok még Az a 12V az akkor micsoda? Biztosan én értek félre valamit, de mondjuk van egy 12V-os adapterem, amin 1A van. Itt akkor hogy értelmezzem a 12V-ot?
(#) proli007 válasza Addye hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Hello!
Ezek szerint az áramkör fogyasztására lettél volna kíváncsi..
A 12V a kis áramkör tápfeszültsége. Ha egy adapteren 12V 1A van írva, akkor az aszt jelenti, hogy maximálisan 1A-el terhelhető. Ez a pár tranzisztor, csak néhány mA árammal terheli az adaptert.
(Egyébként a kapcsolás BSS-en béna, mert ha a potit maximumra tekered, és jó nagy bementi jelet adsz rá, akkor az utolsó két tranzisztor abba akár bele is pusztulhat..)
üdv! proli007
(#) Addye válasza proli007 hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Gitár és erősítő közé lenne amúgy, szóval a gityó nem ad le nagy jelet, így elvileg nem nyírhatja ki a tranzisztorokat. Viszont az még mindig nem értem, hogy ennek az áramkörnek mekkora tápfeszültséget adjak :no: Tehát milyen adaptert kellene rákötni? Így értettem, hogy 12V mellé hány A ( inkább akkor mA) mehet Azt miből tudom kiszámolni? Vagy ki lehet azt ebből?

Tényleg bocsánat az értetlenkedésemért
(#) sastas01 válasza Addye hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Az 1A-es megfelelő lesz.
A lényeg, hogy az áram értékének a maximumot adják meg. Ha az áramkör annál többet vesz fel, akkor a tápegység leég, tönkremegy, normális tápok "leszabályoznak". Tehát aminek kevesebb az árama, azt rákötheted.
(#) Addye válasza sastas01 hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Ja értem.. Tehát akkor mondjuk a 10V 1,2A 12VA tápomat ráköthetem. Ott volt a bibi nálam, hogy azt hittem, hogy a tápon lévő Amper erősséget azt a táp adja az eszköznek, nem pedig az eszköz max annyit vehet fel. Itt nem volt tiszta a dolog Köszönöm mindek, remélem sikerül megépíteni
(#) nl hozzászólása Jún 9, 2012 /
 
Sziasztok!

7 szegmenses kijelzőkből kb. max hány digit vezérelhető együtt multiplexelve?
Arra gondolok, hogy pl. 2 digitnél a periódus felében világít az egyik digit, míg 16 digitesnél a periódus 16-od részében. Kb. mennyi a max. digitszám, hogy még jól láthatóak legyenek a digitek.
(#) zolika60 válasza nl hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Szerintem hét.
(#) nl válasza zolika60 hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Ez tapasztalat, megérzés, vagy valami más ?
(#) proli007 válasza Addye hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Hello!
A tápáramfelvételét elég nehéz megmondani, mert az első tranyóé 1..2mA körüli, de a második tranyó áramfelvételét, már a bemenő jel nagysága és a poti állása határozza meg. De ha a poti középállásban áll, és mondjuk maximális a kivezérlés, akkor is mindössze kb. 20mA lesz a felvett áram.
Ha tényleg megépíted ezt a kapcsolást, akkor az 1nF-nak jelölt kondik helyett 1µF-osat tegyél be, mert működni azt nem fog az 1n-val..
(Egyébként "nagy jelet" úgy is elő lehet állítani, ha kihúzod a gitárból a csatlakozót. Már is van egy tranziens lökés..)
üdv! proli007
(#) Addye válasza proli007 hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Rendben, köszönöm, akkor azt átírom.
(#) reloop válasza proli007 hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Szia! Nézegetem ezt a zajzárat, olyan mintha nagy jelre némítana és nem fordítva: Bővebben: Link
Vagy nagyon este van már.
(#) Addye válasza reloop hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Hú, hát én ennyire nem értek hozzá, csak láttam egy kapcsolást ami egyszerűbbnek, számomra megépíthetőnek tűnik. Ha lesz időd, majd valamikor megnézed, hogy jó-e? Nem sürgős egyáltalán
(#) reloop válasza Addye hozzászólására (») Jún 10, 2012 /
 
Erről jobban elhiszem, hogy működik.
(#) Addye válasza reloop hozzászólására (») Jún 10, 2012 /
 
Köszönöm szépen!
(#) elektro777 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 10, 2012 /
 
A jel simán kettéágazik, egyik az erősítőre a másik a kivezérlésjelzőre, laptop kimenet a jel kb 12 méter árnyékolt kábelen fut, 10 méter az erősítőig, onnan 2 méter a kivezérlésjelzőig. ilyen RCA eloszóval van kettéosztva, a kapcsolás annyiban tér el az eredetitől hogy BC547 helyett BC546-ot használtam, BAT85 dióda helyett egy másik fajta gyorsdiódát (dióda vizsgáló 200 körüli értéket mutat) illetve a 10 kimenettel ami a rajzon is van 38 ledet vezérlek, amik négyesével meg kettesével vannak párhuzamosan kötve ami nem okozhatja a torzítást.
Mi lehet a baj? Talán a dióda vagy tranzisztor?
Következő: »»   1694 / 3959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem