Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1704 / 3959
(#) reloop válasza norbi97 hozzászólására (») Jún 21, 2012 /
 
(#) proli007 válasza norbi97 hozzászólására (») Jún 21, 2012 /
 
Hello! Két trafóval.. üdv! proli007
(#) proli007 válasza szikorapéter hozzászólására (») Jún 21, 2012 /
 
Hello!
Sok minden szóba került már, csak az nem, mekkora teljesítményt (v. áramot) szeretnél kivenni a -12V ból.
üdv! proli007
(#) kokozo válasza szikorapéter hozzászólására (») Jún 21, 2012 /
 
Amit linkeltem tegnap megnézted? Tuti nem.. Mert ott le volt írva szépen, hogy melyik vezetéken milyen feszt lehet levenni.. próba cseresznye ismét belinkelem háta most megnézed..
Ide kell kattintani köszönöm
(#) norbi97 hozzászólása Jún 21, 2012 /
 
10000uf 40v kondi van elő írva egy rajzaba de én csak 10000uf 35v és 10000uf 50v sat találtam
melyik lenne a megfelelő ?
(#) norbi97 válasza reloop hozzászólására (») Jún 21, 2012 /
 
kösz a segítséget
(#) proli007 válasza norbi97 hozzászólására (») Jún 21, 2012 /
 
Hello!
Mindig a magasabb feszültségű. De ez attól is függ, hogy mekkora az egyenirányított feszültség. Annál a kondinak nagyobb feszültségűnek kell lenni..
üdv! proli007
(#) norbi97 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 21, 2012 /
 
köszönöm
(#) bodnar00 válasza norbi97 hozzászólására (») Jún 21, 2012 /
 
Abból nem lesz 2x12 voltod, de Zoli bácsitól lassan kapsz te is piros háromszöget.
(#) havranarpi válasza norbi97 hozzászólására (») Jún 21, 2012 /
 
1000 ft-ért már vehetsz magadnak olcsó dugasztápot.
Azok szoktak tudni több féle fajta feszültésget.
Csak keresni kell egy kicsit.((Elektroart BT,Hestore,Lomex,SOSelectronik))
(#) szikorapéter hozzászólása Jún 21, 2012 /
 
Köszönöm a sok segítséget amugy nemtudom mekkora terhelést vesz fel az alaplap,mert ez egy Pesten ház bontása közben talált dobozos alaplap mai minden írás szerint egy játékgép alaplapja volt,és ezt szeretném elindítani.
(#) Peet19 hozzászólása Jún 21, 2012 /
 
Üdv!

Miért írják a teljesítményt néhol úgy hogy pl: 2VA ?
Ez mit jelent? Ez a Watt -ot akarja jelenteni? Ha igen akkor miért nem úgy írják?
(#) reloop válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 21, 2012 / 1
 
Üdv! A hatásos teljesítményt jelölik watt-ban. A teljesítmény ladásakor veszteségek is keletkeznek, melyet meddő teljesítménynek nevezünk. A kettő együtt a látszólagos teljesítményt, ezt jelöli a VA. Ez a probléma váltakozó áramú körben lép fel mely kapacitív és/vagy induktív elemet tartalmaz.
(#) Peet19 válasza reloop hozzászólására (») Jún 22, 2012 /
 
Értem már. Köszönöm szépen.
(#) qvasz2 válasza bodnar00 hozzászólására (») Jún 22, 2012 /
 
Dehogynem. Csak tudni kell, hogy az átalakítás veszteséggel jár, ezért nem lesz annyira terhelhető, mint eredetileg lett volna.
Ezen kívül még nagyon sokféle eljárással lehet 2*12V-ot csinálni, ha megelégszünk a kisebb kivehető teljesítménnyel.
(fesz. többszöröző, DC-DC konverter, stb.)
(#) freechat válasza bbalazs_ hozzászólására (») Jún 22, 2012 /
 
Más célra kell, egy teljesen külső eszközt akarok összekötni optikailag egy áramkörrel.
(vagyis a másik eszközzel csak fényt tudok leadni és azt össze kell szednem)
(#) bodnar00 válasza qvasz2 hozzászólására (») Jún 22, 2012 /
 
És tényleg, igazad van.
(#) danydosster hozzászólása Jún 22, 2012 /
 
Hello!

Szeretném a segítségeteket kérni. Olvasgattam és utána néztem, hogyan tudnék LPT portot 'kapcsolgat'. Az lenne a gondom, hogy LPT porton szeretném kihasználni mint a 8 kimeneti csatornát, úgy hogy ezeket logikailag összekötni. Olvasgattam és egy demultiplexerre lenne szükségem. Az kérdés az, hogy létezik olyan amelynek 8 bemenete van és legalább 50 kimenetet tudok használni vele. Én sajnos csak 3-8 vagy 4 16 os találtam.
(#) rockersrac válasza Imi65 hozzászólására (») Jún 22, 2012 /
 
Nem túlbonyolítás. Ez volt a legolcsóbb megoldás, ezért került bele ez a megoldás...(konkrétan a panelt cseréltem, a kétállású nyomógombot rossz ups-ből bontottam, meg hasonlók ) A tápfeszt meg a pc 12V ágából nyerem...
(#) freechat hozzászólása Jún 22, 2012 /
 
Vettem egy ilyen alkatrészt (optocsatolót)
LTV 817 (PC 817)

A bekötés rendben lesz, de az adatlapján nem igazodtam ki sajnos.
Ha jól értelmezem akkor a Led-hez max 6V 50mA mehet?
(9 V-al lenne jó használni )

Kimenetnél pedig szintén csak 6V-ot bír le?
(Oda tranyót akarok rakni, de ott is 9-12V-ot kellene kapcsolgatnia.)
(#) qvasz2 válasza freechat hozzászólására (») Jún 22, 2012 /
 
Az a két 6V, az záróirányú, nem érdekes. Ha 9V-ról hajtod, akkor egy 390 ohm-mal sorbakötöd ( 20mA-t és 1,2v-ot kíván) és kész. De negatív impulzus a 9V-ról nem kerülhet rá, ha van ilyen kell még egy védő zéner (vagy schottky, vagy bármi) is!
Kapcsolni is lehet vele 12V-ot, de ott is óvni kell a visszarúgásoktól egy fordított diódával, ha relét, vagy motort kapcsolsz vele. Ha egy másik tranyót, akkor felesleges.
(#) freechat válasza qvasz2 hozzászólására (») Jún 22, 2012 /
 
Közvetlen motort nem akartam vele, BD68x-es tranyó vagy FET jönne rá a kimeneti oldalon. Ha jól tudom ahhoz nem kell semmi extra alkatrész.

Mindjárt ki is próbálom.
(#) Stefan válasza danydosster hozzászólására (») Jún 22, 2012 /
 
8 bites demultiplexer nem létezik.
Shift regiszterek sorbakőtésével tudod megoldani. Az elv ugyan ez.
(#) qvasz2 válasza freechat hozzászólására (») Jún 22, 2012 /
 
Bipoláris tranyó elé kell bázis ellenállás, a fetnek pedig kisütő, a GS közé. Bipoláris tranyónál fontos, hogy legyen elég áramod a meghajtáshoz, de ne terheld túl az opto kimenetét! (olyan tranyó kell, aminek elég nagy a bétája)
(#) freechat válasza qvasz2 hozzászólására (») Jún 22, 2012 /
 
A FET-nél ez a kisütő micsoda? (még nem használtam csak most ismerkedem vele).
(Sikerült led-et kapcsolni két külön áramkörröl
(#) FlashFWD hozzászólása Jún 22, 2012 /
 
Sziasztok!

Fürdőszoba felújítás előtt állok és arra gondoltam, hogy a csempék közé a fugába ledeket teszek.
A kérdésem az, hogy a trafóhoz közelebb, valamint a távolabb eső ledek közötti kábel hossza befolyásolja-e a ledek fényerejét?
Mit tanácsoltok?
Alacsony feszültségű trafó és minden led külön körön ellenállással, vagy combosabb 12-16 V-os trafó 3-4 db leddel körönként?
Melegedhet-e a kábel bármelyik megoldás esetén?

előre is köszi
(#) Peet19 hozzászólása Jún 22, 2012 /
 
Üdv!
Mit jelent pontosan a galvanikus kapcsolódás / szétválasztás? Úgy sejtem hogy a vezetékek valós fizikai (fém a fémhez) kontaktusát, de nem vagyok benne teljesen biztos.
A transzformátorok Primer és Szekunder tekercsei nincsenek is összekapcsolva, csak a Primer tekercsen átfolyó áram hatására létrejött mágneses mező gerjeszt feszültséget a szekunder tekercsbe?
Ez pontosan mitől függ hogy mekkora lesz a feszültség?
Ezt csak váltóárammal lehet megcsinálni?

...és az így létrejött feszültség váltóáram marad amit utána egyenirányítani kell?

Előre is köszönöm a segítséget!
(#) golem hozzászólása Jún 22, 2012 /
 
Sziasztok!

Lenne egy kérdésem egy trafórol 2 dióda hidat használhatok?

NONAME.JPG
    
(#) proli007 válasza danydosster hozzászólására (») Jún 22, 2012 /
 
Hello!
Nincs itt semmi gond. Pld. db. 4/16-ossal az alsó négy bitet demultiplexálod. A felső négy bitet egy ötödikkel. Majd a felső DMPX egy-egy kimenetével engedélyezed, hogy melyik alsó dekódoljon. Ez már is 4x16=64 kimenet.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza freechat hozzászólására (») Jún 22, 2012 /
 
Hello!
Ha nem sűrűn kapcsolod a Fet-et (nem PWM) akkor elég egy ellenállás a GS-közé. Ha gyorsan, akkor meghajtó fokozat kell. Sebességtől és Fet-től függően pld. egy 555 vagy egy Fet-driver cél IC.
üdv! proli007
Következő: »»   1704 / 3959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem