Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » VF2 végerősítő
 
Témaindító: proksa1, idő: Feb 7, 2007
Lapozás: OK   102 / 163
(#) Directors hozzászólása Júl 21, 2012 /
 
Sziasztok!

Ezek közül a bordák közül valamelyik jó lehet a 270W-os változatnak? 4 ohmal lenne terhelve.
(MONO)
Bővebben: Link
Bővebben: Link
(#) mrex válasza Directors hozzászólására (») Júl 22, 2012 /
 
Szia!

Bár nincs soha eltúlzott hűtés, de ez bőségesen elég az általad leírt kütyühöz.
Aktív hűtéssel a duplájához.
(#) Directors válasza mrex hozzászólására (») Júl 22, 2012 /
 
Nem nagyon szeretnék ventilátort mert így is nagyon kevés a hely.Ezért szerintem mind a kettőt megveszem egy-egy oldalra. Egy keveset így is majd le kell vágnom belőle.
Köszönöm a segítséged.

Most látom,hogy kétszer linkeltem be ugyan azt a hűtőbordát. A másik borda ez lenne. : Bővebben: Link
(#) Alkotó válasza Directors hozzászólására (») Júl 22, 2012 /
 
A kényszerhűtés általában helytakarékosabb mint a nagyobb borda, és egyéb előnyei is vannak. De a másik oldalon ott van érvként a "mozgó alkatrész" és az áramló levegő zaja.
(#) Tetye hozzászólása Júl 29, 2012 /
 
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem hogy a visszacsatolás 39pf-át lehet-e kerámiával megoldani, mert nem találtam a hestorban fóliát csak kerámiát.
Bővebben: Link
Illetve a 2db 12v-os zéner hány wattos legyen?
Ez elég lenne?Bővebben: Link

270w.GIF
    
(#) szamóca válasza Tetye hozzászólására (») Júl 29, 2012 / 1
 
Ha nincs fólia, akkor elmegy kerámiával is.
Bőven elég ez a zéner.
(#) Directors hozzászólása Júl 30, 2012 /
 
Sziasztok!

A 270W-os változatban +-55V mellett a 2db 220µF és a 39pF kondi minimum hány V-os legyen?
(#) szamóca válasza Directors hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
25V elég a 220uf-nak, a 39pF legyen 63V.
(#) Directors válasza szamóca hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
Köszönöm!
(#) Directors hozzászólása Júl 31, 2012 /
 
Sziasztok!

Ezeken a feteken ha bordára vannak szerelve maximum hány fokot mérhetek egy multiméteres hőmérővel?
Természetesen ami még biztonságos a fetnek is.
Bővebben: Link
Bővebben: Link

Azért vagyok rá kíváncsi,hogy tudjam megfelelő-e a hűtésem.
(#) Ge Lee válasza Directors hozzászólására (») Júl 31, 2012 /
 
Az attól függ, hogy mennyit disszipál. Az adatlap szerint 150W-os, de 80-85Co-on már csak a fele. Tehát ha a bordád mondjuk 60-65 fokos, akkor a FET kb. 15-20-al több, azaz ilyenkor már csak 75W-ot fűthetsz el vele. Ha erre a maximális disszipációra méretezed, akkor nagy gond nem lehet. Nézzük mit jelent ez a gyakorlatban. A disszipáció maximuma akkor van, amikor a tápfesz egyenlően oszlik meg a FET és a terhelés között. Legyen a tápfesz +/-60V, a terhelés pedig 8 ohm. Ekkor egyik félperiódusban a disszipáció maximuma (60V/2 van a feten) 30V/8ohm=3,75A ami 112,5W (30Vx3,75A). Ez ugye több mint a megengedett 75W, ezért szoktak ekkora tápfesz (azaz 200W kimenő teljesítmény) esetén már 2db-ot párhuzamosan kötni. Egy FET kb. +/-50V-os tápfeszig jó (25V/8ohm=3,125A->78W disszipációs csúcs).
Ez persze ennél valamivel bonyolultabb, mert a másik félperiódusban ez a FET pihen (nem folyik rajta áram), illetve a disszipációs csúcs az adott periódusban is csak rövid ideig van jelen, előtte és utána kevesebb. Hogy a gyártók a disszipációs adatokat mi alapján adják meg (átlagos esetleg csúcs) azt nem tudom, majd az okosabbak vagy e téren tapasztaltabbak megmondják.
(#) Directors válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 31, 2012 /
 
A tápfeszültségem +-54V körüli.A terhelésem pedig 4 ohm. Tulajdonképpen akkor ha a bordám 60-65 fok és a FET 15-20 fokkal több akkor minden rendben lesz?
(#) (Felhasználó 46585) válasza Directors hozzászólására (») Júl 31, 2012 /
 
Ha a tápfesz nem esik 54 V alá, akkor 300W feletti teljesítmény fog kijönni. Én 3 db tranyót tennék bele párhuzamosan. Nem csak attól függnek a dolgok, hogy hány fokos a hűtőborda. A tranyóknak a tok külseje és a chip között van egy hőellenállása. Emiatt, nem jön ki az összes meleg a tokon keresztül, vagy inkább máshogy megfogalmazva, a chip melegebb, mint a tok külseje. Átlagban lehet, hogy a tok 60...70 fokos, de ettől még a chip lehet akár 300 fokos is egy nagyon rövid időre és ez már baj lehet... Különösen akkor lesz probléma, ha a kimeneten rövidzár van. Ha van ez ellen védelem, akkor célszerű lekapcsolósnak lennie, hogy a nagyobb áramnál azonnal kapcsoljon ki.
(#) Directors válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Júl 31, 2012 /
 
Ez van megépítve nekem. Bővebben: Link
A kimeneten én 225W-ot mértem. 30V (1KHz)
Most akkor mi tévő legyek? Mekkora lehet akkor a hőmérséklet?
(#) (Felhasználó 46585) válasza Directors hozzászólására (») Júl 31, 2012 /
 
Hát, ha nincs rövidzár a kimeneten, akkor megfelel, bár én biztos nem csinálnám 2-2 tranyóval. Ezek a FET-ek elég kicsik. Egy ekkora erősítő árába még bele kell férnie 2 FET-nek.
(#) Directors válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Aug 1, 2012 /
 
Akkor ha a bordám 60-65 fok és a FET 15-20 fokkal több akkor minden rendben lesz?
(#) Ge Lee válasza Directors hozzászólására (») Aug 1, 2012 /
 
Nem számolok most utána, szerintem határeset. Hűtsd a bordát amennyire lehet, akkor elvileg kibírja.
(#) Directors válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 1, 2012 /
 
Rendben. Ha kevés lenne akkor beszerzek egy bordát neki.
(#) (Felhasználó 46585) válasza Directors hozzászólására (») Aug 1, 2012 /
 
Ezt így nem lehet megmondani. Nem az a lényeg, hogy a borda hány fokos, meg az sem hogy a tranyó tokja hány fokos. A lényeg az, hogy belül, a tokon belül ne legyen a chip hőmérséklete a maximális megengedhető üzemi hőmérséklet felett! Ez persze attól függ, mennyit disszipál a tranyó. Tehát simán lehet olyan eset, hogy mondjuk a hűtő 40 fokos, aztán mégis elszáll a tranyó.
(#) Directors válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Aug 1, 2012 /
 
De akkor onnantól kezdve az egész konstrukciónak rossznak kellene lenni véleményem szerint.A tervező írta,hogy mekkora feszültségig hány voltig működik jól.Gondolom akkor elég neki ez a 2 pár FET. Már mások is használták és nem volt vele probléma tudtommal.Persze lehet csak én nem halottam.
Nekem csak az a lényeg,hogy elég legyen a hűtőbordám ehhez az erősítőhöz.
(#) (Felhasználó 46585) válasza Directors hozzászólására (») Aug 1, 2012 /
 
Mindenki másképp csinálja...
(#) Ge Lee válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Aug 1, 2012 /
 
Erről jutott eszembe az amit már nagyon régen olvastam, hogy a lapka hőmérséklete képes a hangfreki ütemében változni. Ha viszont ez így van, akkor valóban ajánlott a disszipációs csúcsot nem túllépni, mert ugye azzal a sebességgel a hő sosem fog távozni a tokból, vagyis egy basszus ütem alatt simán megfőhet a FET vagy a tranyó.
(#) (Felhasználó 46585) válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 1, 2012 /
 
Pontosan. A kisebb tranyók chiphőmérséklete még 1 kHz-en is számottevően követi a disszipáció frekvenciáját. Ebből van ( állítólag ) a tranyós erősítők legnagyobb problémája, a hőtorzítás. Ugye, a hőmérséklet változásra változnak a tranyók paraméterei. És ugye egy analóg rendszerben ez elég nagy baj... Még D osztályban is belelátszik, még akkor is, ha a visszacsatolás ezt minimalizálni igyekszik.
(#) Directors válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 1, 2012 /
 
Akkor hogyan tovább? Mit csináljak?
(#) kadarist válasza Directors hozzászólására (») Aug 1, 2012 /
 
Csinálj egy alacsony hőtorzítású (TIM) erősítőt. Érdekes próbálkozás. Bővebben: Link
(#) Ge Lee válasza Directors hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
Már le lett írva. Vagy brutálisan hűtöd, vagy teszel bele még egy egy fetet. Az enyémben 4-4db FET van a 400W-ra jó nagy bordával amit egy PC táp ventillátor fúj át hosszában. Nincs is vele gond, pedig jó pár bulin túl van már.
(#) Directors válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
Oké,Köszi.

Borda az akad,illetve ventilátor is akad.
(#) hlasznizoli válasza hlasznizoli hozzászólására (») Aug 3, 2012 /
 
Szia! Köszönöm a segítséget, elkészült a mű egy rahedli táppal együtt, az erőlködő többi része számára. Viszont van egy gondom vele. A ME és a meghajtó tranyók elég melegek. Elállja az ujjam, de már kellemetlen. A hangminősége kifogástalan. Mi lehet ennek az oka?
Továbbá, a hűtőborda is langyos, már üresjáratban is. Egy B osztályú végfok úgy tudom nem melegedhet üresjáratban. A munkapont jelgenerátorral lett belőve 1 kHz szinuszjellel, és oszcilloszkóppal, műterhelésen. Ott úgy tűnt minden rendben.
Remélem van tipped...
Köszi, Zoli

DSCF2703.JPG
    
(#) hlasznizoli válasza reloop hozzászólására (») Aug 3, 2012 /
 
Szia! Elnézést, az előző megjegyzés neked akart menni... Elnézést...
(#) reloop válasza hlasznizoli hozzászólására (») Aug 3, 2012 /
 
Szia! Még a tranzisztor melegedése belefér, de a műveleti erősítőnek nem volna szabad. A könnyebb hivatkozás végett kérlek linkeld a kapcsolást és a nyákrajzot. A gate-en "fityegő" dióda nem egészen így szerepel az eredeti tervben
Következő: »»   102 / 163
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem