Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Témaindító: Kutyuli, idő: Márc 29, 2008
Témakörök:
A KH csúszka lehet kontakthibás(sajnos gyakori), vagy a mod.kört hangolni kellene(esetleg itt van alkatrészhiba)-ezt igazán szignállal, vagy GDO-val lehet jól megoldani. Az R5700 esetében szerencsés,ha szól, ennek a dekódere germánium tranzisztorokkal készült, ezért nem igazán stabil. A végfok nemigazán azonos a Pacsirtával, de azért működik,az a lényeg.
Üdv!
Sziasztok!
Sok-sok év után ismét elkezdtem az elektronikával foglalkozni. Na nem profi, csak hobby szinten. A sok cucc között megtaláltam egy Ganz UNIVO 3-as műszert. Kicsit viseltes állapotban van, de szeretném felújítani. Ebben kérném a hozzáértők segítségét, hogy hogyan kezdjek hozzá. Csatolok néhány képet a jelenlegi állapotról. Üdv Laslie
Üdv !
Van műszerem és gépkönyvem is , ha tudok , segítek. Öreg Tom A hozzászólás módosítva: Okt 9, 2012
Istenem, Régi Szép Idők! Amikor elektroműszerész szakmunkástanuló voltam, ilyenekkel mértünk az órákon és a tanműhelyben is!
![]()
Sziasztok!
Egy Elprom Budapest rádiót akarok életre kelteni, pontosabban a rádióvétel nem lényeg, csak az erősítője. Mely alkatrészeket érdemes mindenképp cserélni elöregedés miatt? Az egyik EL84es cső nem jó, 2 db 6P14PEV jó lesz helyettük? Kapcs. rajza:
Köszi! Ma szétbombáztam, van az ellenállások között néhány szakadt, köztük a 3 nagyobb teljesítményű (120 ohm, 1k, 4,7k), ezeket milyennel pótolhatom?
Valóban, sovány vigasz.
![]() Az oké, hogy ugyanolyat, de terhelhetőségre vonatkozó adatokat nem látok rajtuk. A rajzon ugyan meg vannak különböztetve a kisebbektől 1 ill. 2 vonallal, de mit jelenthet ez, 1 ill. 2 W? A másik kérdésem: ha rádióként nem akarom használni (és ki is akarok belőle szórni mindent, ami szükségtelen az erősítőként történő használathoz, akkor az alábbi képen látható alkatrészekből szükség van-e valamire? Az "A" üzemmódválasztó utáni dolgok egyértelmű, hogy nem kellenek, de előtte van egy elágazás, amit az én autókhoz szokott szemem nem lát át. ![]() És mi a teendő azzal a szaggatott vonalas résszel?
Ha csak erősítő,akkor az "a"-nak semmi szerepe nincs, mert az csak a varázsszemet kapcsolja(PU állásban-le). Ha elég a végfok, akkor Köbzoli javaslatát fogadd el, a Te általad közölt rajzrészletben benne van még egy előfok(az EABC triódája),a hangregiszterrel együtt, de ez is 2-300mV érzékenységű.
Egy átlós vonal:0,5W, 2, 3 keresztbe: 2, 3 W,nem vonalazott:0,25W. A szaggatott vonalas:KF sávszélesség szabályzás, a hangszínnel együtt(kb. annyit ér, mint a pápának a fütyi). A hozzászólás módosítva: Okt 11, 2012
Ez jó hír, köszönöm.
![]() Az előerősítőre szükség van, csak a rádióra nincs. A hangszínszabályzót is meghagynám változatlanul, még a szaggatott vonal nem világos, az nem kell a hangszín potméteréhez? (Aztán ha sikerül ilyen módon életre kelteni, a dobozát is átszabom kissé, és a tuchel aljzat helyett egy 6,3-as jack lesz rajta.)
Most keltettem életre egy Resprom 102A tip. rádió-lemezjátszó együttest. Jó lett, de a lemezjátszó tűje elöregedett. Van valakinek ötlete, honnan lehetne szerezni Fonica UF-50-es lemezjátszó tűt? De nem aranyáron....
![]()
A Dr. Úr biztos, hogy min. 10.-Ft-ot jattolt. Ha grammofón nem szól,akkor az egész (piezo-)betét is lehet hulla.
A KF...szabályzás szerintem valamilyen mechanikai kapcsolattal van a hangszínnel összekötve, ezt szüntesd meg!
Sziasztok!
Most próbálok életre kelteni egy "Rosszija" orosz kb,50 éves lemezjátszót.Az erösitöje "halkan és távolról szól"hangerö,hangszinszabályozás müködik.Külsö magnóról is meghajtottam nehogy a pickup hibája megtréfáljon,de ugyanaz a hiba.Elkók kondenzátorok nincsenek szétfolyva. Végfokhiba nem lehet igaz?Hiszen akkor meg sem szólalna. Légyszi segitsetek,mit nézzek meg.Nem vagyok müszerész,hobbi szinten üzöm ezt a dolgot,gyerekkoromban épitettem erösitöt,morzegyakorlót,stb.Ezt csak azért irtam le,hogy tisztába legyetek mennyire értek ezekhez ![]() Köszönöm
Nem tudom milyen az az erősítő, de jó bemenetet használsz a PU-höz?
Stimmel a bemenet!Ez egy régi orosz tranzisztoros erösitó,mono,2 végfoktranyója van,a BD sorozathoz hasonlit a külseje "P40"-es meghajtótranyókkal.
Kicsit belenyultak ebbe az erösitöbe,a hangszóró kimenet nem a megfelelö helyen van csatlakoztatva az elkón.Holnap majd kitalálom hol a megfelelö pontja,addig átnézhetövé teszem
a dróthalmazt.
Tisztelt Fórumozók!
Szert tetettem egy öreg Orion B217 telepes és egy Vadásztölténygyár által készített B746-os telepes rádiókhoz, amelyek 1,4V illetve 90V-on működnek. Van egy trafóm, amely 6-42V-ot tud leadni. A kérdésem az, hogyan tudok a rádióknak tápot készíteni az említett paraméterekkel a legegyszerűbben, lenne-e valakinek kapcsolási rajza? A segítségeket előre is köszönöm!
Hogyan értsük ezt a 6-42V-ot?
Ha szét lehet szedni a 6 és 42V-os tekercset, akkor előbbiből lehet fűtés, a másodikból pedig anódteleppótló.
A 42V váltó nem igazán elég a 90V(jól szűrt!)anódfeszhez(cca. min. 55V kellene), az 1,4 V fűtőfesz. is DC kell legyen(szintén jól szűrve!)-az ORION tipusjele 217B-szerintem.
Kapcsoló üzeművel feltolni ?
A hozzászólás módosítva: Okt 15, 2012
Ha a trafón a 6, és 42V külön tekercs, akkor a sec.-ek biztos,hogy áttekercselhetők(a 42V-ost elég csak "megtoldani"), a kapcs.tápot nem javasolom, biztos, hogy gerjedéseket okoz!
Üdv:gkari
Szia!
Feszültség kétszerezővel. Ha lehet, nem ártana letekercselni a 42V-ból. Le könnyebb tekercselni, mint fel.
A trafó az következő kimenetekkel rendelkezik: 0, 6, 9, 12, 24, 36 és 42V váltófeszültség.
Nekem pedig 1,4 és 90V egyenfeszültség kéne ORION 217B-hez. Próbáltam feszültség két és háromszorozóval is, de csak 80V volt a legközelebbi érték amit kaptam. http://www.bsselektronika.hu/index.php?w=XnAAE1DDUj
Az anódfesz. értéke nem kritikus, a rádió már 30-40V-al is szól, persze gyengébben.
A baj, hogy az anód, és fűtő fesz. nem lehet egy tekercsen, pláne feszültség kétszerező kapcsolással, ezért a fűtéshez külön tekercset kell rárakni a trafóra. 4-5 V elég, ebből egy LM317 -tel lehet 1.5V-ot csinálni általában 22-ohm 330-ohm osztással, de ezt azért ellenőrizni kell. Üdv.
Kis szerencsével rá is tudsz fűzni pár menetet a trafóra.
Sziasztok!
Volna egy "extra" kérésem, kérdésem. Én egy lelkes amatőr vagyok, aki már 8 antik rádiót felújított. Végzettségem szerint gépészmérnök vagyok, és a felújítások során mindíg probléma, hogy mit, miért érdemes, nem érdemes kicserélni, stb. Ki lenne az a vállakozó szellemű, aki max. 1 órát rám áldozna, és egy gyorstalpalóval kisegítene. Nem kéne az alapoktól kezdeni, inkább csak rendszerezni a bennem már felhalmozódott "tudást", amit innen-onnan felszedtem. * A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2012
Az elérhetőségeid ne tedd közszemlére, hacsak nem szeretnél spam-eket kapni. Ha egy kicsit olvasgatsz itt sok mindent tanulhat, ha valami nem világos azt kérdezd meg. Fogod látni ki az igazi szaki.
![]()
Rendben. Bár egy új felhasználó nem biztos, hogy rájön miért lett törölve, tehát nem felesleges az a fele sem.
![]()
Köszönöm a válaszokat! Ha jól értem akkor a trafóból kijövő max. feszültséggel is (42V) egyenirányítva elindul a rádió. A fűtésre egyenlőre rákötök egy 1.5 V-os elemet próbaként.
Sziasztok!
Szabad 50+50µF helyett 100+100µF kondit betenni? Vagy nem igazán jó ötlet? |
Bejelentkezés
Hirdetés |